Moravský teplokrevník: Návrat „hnědé“ linie Przedswitů

31. 05. 2013 11:00

Obrázky: 9

Autor: Marie Urbanová Spoluautoři: Jana Fatenova Foto: archiv SCHPMT: MVDr. V. Sixta, Ing. A. Vitalík, I. Maršálková, Ing. Kido, Vaněk, Šimonová,J. Pavlíček, B. Soušek Seriál: Moravský teplokrevník Počet přečtení: 7444 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Nebýt motešického hřebčína, byla by kvalitní krev pibersko-radoveckých Przedswitů linie II ‒ IV ‒ VIII pro chov moravského teplokrevníka navždy ztracena a s ní i sportovní výkonnost této linii vlastní.

Przedswit II-KVrátíme-li se do historie, najdeme mnoho úspěšných sportovních koní náležejících k hnědé linii Przedswit VIII, reprezentované u nás piberským Przedswitem VIII, který působil jak v Kladrubech, jako Przedswit II-K, (viz obr. 1) tak i v hřebčíně Pohořelice pod jménem 144 Przedswit VIII. Jeho otcem byl Przedswit VIII-P a matkou 210 Furioso XIII.

Potomci Przedswita II-K a také jeho synů a vnuků byli úspěšní jak na parkurových kolbištích, tak na drezurním obdélníku. Ve skocích vynikl například Gabin po 76 Przedswit II z trakénské matky, který se s Evou Hrůzkovou zasloužil o mistrovský titul v ženách. Zemský chov zastupoval Kazík po Przedswit Lašťanský ze zemské klisny, který se na mistrovství republiky umístil jako druhý, rovněž v ženách, a také Chýr po Przedswit březnický z matky Věra, který skákal až do stupně „T". Hřebčinec Tlumačov zase úspěšně reprezentoval Przedswit Kubala po Przedswit II z matky po Furioso XIII. Další úspěšní koně až do stupně „T" ve skocích byli například Gustav, Gem, Lajdák, Junák, Talent a mnoho dalších. V drezuře nás úspěšně reprezentoval kůň Narvik po 339 Przedswit II z matky Pohádka, který získal s jezdcem Františkem Jandou mistrovský titul.

Ač Przedswit II-K zařadil do chovu celkem 45 hřebců, což je úctyhodný počet, udržet tuto kladrubskou linii do dnešních dnů se nepodařilo.

Przedswit IX-KPro chov moravského teplokrevníka byl důležitý také další zástupce linie II - R a to Przedswit IX-K, (viz obr. 2) v zemském chovu 161 Przedswit těšnovický po 55 Przedswit II-19, z matky ZK č. 661/Kroměříž, jehož potomstvo disponovalo rovněž skokovým talentem. Z jeho potomků vynikli Varin, Ley a Karin. Ley byla rovněž matkou výborného Jordána, který působil ve skokovém sportu až do stupně „ST". Nebyla ale jedinou úspěšnou dcerou Przedswita těšnovického. Jeho kladrubská dcera 739 Przedswit IX zařadila do chovu hřebce 38 Diktant-5, který měl vlastní výkonnost ve skocích „ST" a jeho potomstvo dosáhlo stejné výkonnosti ve skocích, ve všestrannosti „S" a v drezuře dokonce „TT". Przedswit těšnovický dal do chovu 2 syny, kterým se ale linii udržet nepodařilo. Przedswit těšnovický dosud figuruje v rodokmenech koní MT ve čtvrté a páté generaci.

Posledního piberského zástupce hnědé linie u nás - Przedswita XIII-K - málem stihl stejný osud jako Przedswita II a Przedswita těšnovického. Przedswit XIII-K, základním jménem 20 Przedswit XI-67 pocházel z rakouského Piberu. Jeho otcem byl Przedswit XI-P a matkou 178 Przedswit X (Zita). Narodil se z úzké příbuzenské plemenitby, kdy jeho otec i matka byli po Przedswitovi X-P. Po zrušení chovu v Piberu byl zakoupen hřebčínem Motešice.

Jeho potomstvo prokazovalo výrazné skokové vlohy. Nejvýznamnějším potomkem ve sportu byl Przedswit XVII-Mot, základním jménem Przedswit XIII-27, ve sportu známý pod jménem Ares, který dosáhl ve skocích výkonnosti „TT". Jeho potomstvo dosáhlo výkonnosti ve skocích „ST", v drezuře „L" a ve všestrannosti „Z". Nebyl ale sám, z kladrubského angažmá vynikl valach Princ, který dosáhl v drezuře úrovně „T". Další valach Picaso dosáhl ve skocích úrovně „S".

Ani dcery Przedswita XIII-K ve sportu nijak nezaostávaly. Klisna SM 2149 Archa dosáhla ve skocích výkonnosti „ST", rovněž byla vynikající matkou. Jejích všech pět dcer bylo ve skokovém sportu. Čtyři dosáhly výkonnosti „S" a pátá dokonce „T". Dcera Przedswit XIII- 45 Peggy dosáhla vlastní výkonnosti ve skocích „S" a byla matkou vítěze mistrovství ČR ve skocích Prátera po plnokrevném Visconsin.

45/528 Epistola-KDcera 140 Przedswit XIII sice nesportovala, ale byla matkou úspěšných sportovců, plemenného hřebce Sapiens-K po Sírius, linie Catalin, který dosáhl v drezuře výkonnosti „T", klisny Epistoly-K (viz obr. 3), která dosáhla ve skocích výkonnosti „S", a klisny Longpré-K, která měla stejnou výkonnost ve všestrannosti. Další kladrubská dcera 101 Przedswit XIII dala potomstvo na skokové úrovni „T".

Przedswit XIII zařadil do chovu v Kladrubech dva plemenné hřebce. 216 Przedswit XIII-52 a 217 Przedswit XIII-54. První jmenovaný měl ve sportu 25 potomků, z nichž nejvyšší dosažená výkonnost byla v drezuře „T", ve skocích „S", ve všestrannosti „ZL" a ve spřežení „T". Byl úspěšný i jako otec matek. Dcera Gábina měla vlastní výkonnost ve skocích „S" a v drezuře „L". Druhá dcera Geny měla vlastní výkonnost ve skocích „L" a ve spřežení „T" a její potomstvo dosáhlo stejné výkonnosti v obou disciplínách, což dokládá mnohostranné vlohy a mimořádný charakter těchto koní. Další dcera Linka dala potomstvo s výkonností v drezuře „T" a ve skocích „ZL".

217 Przedswit XIII, 54 FloretDruhý plemenný hřebec Przedswit XIII-54/ Floret (viz obr. 4) dal potomstvo s výkonností v drezuře „S", ve skocích rovněž „S" a ve všestrannosti „ZL". Jeho dcera Lady má potomstvo, které dosáhlo výkonnosti v drezuře „ST" a ve skocích „L". Další dcera Tibera dosáhla vlastní výkonnosti ve skocích „L" a její potomstvo má výkonnost v drezuře „L" a ve skocích „S".

Ani jeden z kladrubských synů Przedswita XIII bohužel nezanechal následníka. Zdálo se, že hnědá linie Przedswitů nenávratně zmizí z chovu jak českého, tak moravského teplokrevníka. Zachráncem linie se stal hřebčín Motešice, a to zařazením již zmíněného hřebce Przedswit XVII-Mot. / Przedswit XIII-27 (Ares) do plemenitby.

1486 P XVII-46 (Aramis)Do chovu MT se tato linie vrátila prostřednictvím Aresových synů, a to Przedswit II MT/ P XXIII-Mot./ 2893 P XVII-24 z matky 987 Furioso XI-2 a Przedswit VI MT/ P XXV SK/ 1486 P XVII-46 (Aramis) (viz obr. 5) z matky 139 Furioso X-38. Oba hřebci jsou nositelé sportovní výkonnosti ve skocích stupně „S".

Przedswit II MTPrzedswit VIII MT (Pado)Przedswit II MT (viz obr. 6) má v chovu moravského teplokrevníka od roku 2012 zařazeného syna Przedswit VIII MT/ P XXIV SK (Pado) (viz obr. 7), z matky 6-270 Chrastava po plnokrevném Remus, který dosáhl sportovní výkonnosti ve všestrannosti a ve skocích „S" a v současné době soutěží v drezuře s Ivanou Galatíkovou zatím na úrovni „L".

Chov a sportovní výkonnost koní zařazených v PK MT ovlivnil i další Aresův syn Przedswit XVII-31 (obr. 8), který dal s klisnou A1/1 Resilia klisnu Redenptia (obr. 9)a ta se svým jezdcem Janem Pavlíčkem dosáhla ve skokovém sportu výkonnosti „S" a zvítězila v Poháru předsedy MT.

2809 Przedswit XVII-31 68/29 Redenptia

Příště vás seznámíme se sportovními úspěchy kmene Furioso.


Informace byly získány z:

1) Nejvýznamnější plemeníci v chovu českého teplokrevníka - Vlastimil Sixta.
2) Chov koní v Československu - J.Dušek a kolektiv.
3) Vývoj chovu koní v Čechách, na Moravě a na Slovensku - Drahoslav Misař.
4) 20 let mistrovství republiky v jízdě na koni - Přemysl Neumann a Zdeněk Vilimovský.
5) 75 let jezdectví v ČSSR - Přemysl Neumann a Zdeněk Vilimovský.
6) Programy jezdeckých soutěží z let 1961 až 1976 z archivu Evy Wolné.
7) Přehled sportovních koní v ČR - ČJF.
8) Jezdecký sport v České republice - ČJF.
9) Informace poskytli také pamětníci:

 • Ing. Stanislav Hošák,
 • Ing. Antonie Pellarová,
 • Eva Wolná,
 • Miroslav Nákelný.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Petra

  :)

  18:20 - 01. 06. 2013

  Děkuji, za pěkný článek. Srdce mi zaplesá, když si ještě v dnešní době na tyhle linie někdo vzpomene.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: