Mistrovství světa mladých koní ve všestrannosti

31. 10. 2017 Martina Cerhová Autor fotek: FEI

Ve dnech 19. – 22. října 2017 se ve francouzském Le Lion d'Angers konalo mistrovství světa pro mladé koně ve všestrannosti. Účastnilo se jej 47 šestiletých (soutěž dokončilo 39 koní) a 58 sedmiletých (soutěž dokončilo 43) koní. Přestavili se zde také 3 čeští zástupci, a to v kategorii pro šestileté koně.

ŠESTILETÍ KONĚ

Vítězství v kategorii šestiletých si odnesli zástupci Velké Británie Izzy Taylor a hannoverský valach Monkeying Around. Tato dvojice figurovala na prvním místě již od úvodní drezury a první příčku neopustili ani po crossové části a po úspěšném absolvování parkuru pak již přišla radost z vítězství.
Hnědý valach Monkeying Around asi není zrovna typem koně, od kterého byste vzhledem k jeho původu čekali úspěchy ve všestrannosti. Jeho otcem je vestfálský Grand Prix drezurní hřebec Bertoli W, jehož otcem je rovněž Grand Prix drezurní hřebec Breitling W a matkou klisna Devisa po plnokrevném Diego. Tato klisna je základní klisnou chovu Wolframa Wittiga, matkou pěti Grand Prix drezurních koní (všichni právě po Breitling W). Matkou Monkeying Around je hannoverská klisna Donnee nesoucí rovněž drezurní geny - vždyť jejím otcem je legendární Donnerhall a matka dcerou hannoverského ryzáka Weltmeyer. Ale jak je vidno, nemají v chovu sportovních koní co dělat předsudky a i kůň s drezurním původem může být vynikajícím koněm pro všestrannost (vzpomeňme na Santana po Sandro Hit z olympijských her).

Druhé místo vybojovali pro Austrálii Paul Tapner a německý sportovní kůň Bob Chaplin. Ti napodobili vítěznou dvojici, neboť i oni si drželi od úvodních drezur druhou příčku. Bob Chaplin je synem holštýnského hřebce Cashell, což je potomek vynikajícího skokového plemeníka Casalla Ask a klisny po Con Air. Ze strany matky pak v jeho původu nechybí u jezdců všestrannosti tolik oblíbené irské geny - matka Maypool Silver Seal je dcerou Silver Jasper.

Bronzovou medaili mezi šestiletými patří francouzské dvojici Thomas Carlile a Selle Français klisna Birmane. Ti během soutěže figurovali na průběžném pátém místě, ale vynikající výkon v závěrečném parkuru je vyšvihl až na medailovou příčku. Birmane je pro změnu koněm s více skokovými geny. Jejím otcem je Vargas de Ste Hermelle (po Oganno Sitte - Billy du Lys) a matkou klisna Selle Français Royce de Kreisker - dcera výjimečného plemeníka a skokového hřebce Diamant de Semilly. Otcem báby je pak neméně zajímavý Papillon Rouge (u nás známý coby otec plemenného hřebce 1028 Manillona Rouge).

Nejlepšími českými zástupci byli Milan Trunda a Shutterflyke, kteří byli po úvodní drezuře na 12. místě, po crossu si tuto pozici udrželi a díky čistému parkuru vybojovali krásné osmé místo. Česká republika se tak může chlubit zástupcem v nejlepší desítce mladých koní světa! Shutterflyke je klisna NRPS, jejímž otcem je hannoverský skokový hřebec Sir Shutterfly (Silvio I - Forrest xx), tedy pravý bratr známého skokového koně Shutterfly, a matkou KWPN klisna Zaramba (Kigali - Ed King Hill). Shutterflyke byla třetí na letošním finále KMK pro šestileté koně ve všestrannosti.

32. místo obsadila dvojice Pavel Březina a klisna českého teplokrevníka Cona Cia. V závěrečném parkuru bohužel nasbírali 12 trestných bodů. Cona Cia je dcerou holštýnského hřebce 953 Conway-T (Caretino - Lord) a klisny českého teplokrevníka 1/717 Citera po CS plemenném hřebci 1015 Cyril. Cona Cia je vítězkou letošního finále KMK pro šestileté koně ve všestrannosti.

O tři místa níže se umístila dvojice Miroslav Trunda a KWPN valach Go'Brien, na jejichž konto po závěrečném parkuru přibylo 13 tr. bodů, což nakonec stačilo na 35. místo. Go'Brien je synem skokového KWPN hřebce O'Brien (po Peter Pan) a KWPN klisny Joni po plnokrevném Sit This One Out xx.

SEDMILETÍ KONĚ

Vítězství mezi sedmiletými vybojoval angloarabský valach Alertamalib'Or s Astierem Nicolasem. Tato Francii reprezentující dvojice figurovala po úvodní drezuře „až" na šestém místě, cross je v průběžném pořadí posunul na čtvrté místo a závěrečný parkur pak znamenal jednoznačné vítězství. Alertamalin'Or je synem hřebce Yarlands Summer Song, což je jeden z mála plemenných hřebců s úspěchy v mezinárodní všestrannosti a je synem trakénského Fleetwater Opposition a klisny po plnokrevném Welton Gameful xx. Matkou Alertamalib'Or je angloarabská klisna Dambine po Prince Ig'or a z matky Hebe po angloarabském Rio Negro.

Druhé místo obsadili zástupci Velké Británie, Izzy Taylor (vítězná s výše zmíněným Monkeying Around) v sedle valacha irského sportovního koně Direct Cassino. I těm se podařil vynikající výkon, na stříbrnou medaili dosáhli z průběžného devátého místa. Direct Cassino je synem skokového hřebce Cassino, který se pyšní původem Cassini I - Roman. Jeho matkou je pak irská klisna Diamonds Double po plnokrevném Ceredigion xx.

Třetí místo, tedy bronzová medaile, patří reprezentantům Nového Zélandu, Andrewovi Nicolsonovi a španělskému Yacaba BK. Ten je synem holštýnského skokového hřebce Lacros (Landgraf I - Ernoe) a klisny Mamurra po španělském Histeo.
V této věkové kategorii neměla Česká republika zastoupení.

PLEMENNÉ KNIHY

Nejlépe si na letošním mistrovství světa mladých koní ve všestrannosti vedli zástupci irského sportovního koně. Celkem 22 koní si odneslo dohromady 135 tr. bodů, mezi nejlepší patřili: I Spye (4. mezi šestiletými), DSL The Enterpretainer (5. mezi šestiletými) a John The Bull (9. mezi šestiletými).

Druhým nejúspěšnějším plemenem byl německý sportovní kůň, jehož 4 zástupci si odnesli 144,6 tr. bodů a mezi nejlepší patřili: výše zmíněný Bob Chaplin (2. mezi šestiletými), Rafiki (13. mezi šestiletými) a Jadore Moi (17. mezi sedmiletými).

Třetí mezi PK byla Selle Français, tu reprezentovalo 11 koní, kteří si odnesli 148,7 bodů. Nejúspěšnější byli Birmane (3. mezi šestiletými), Better Win (11. mezi šestiletými), Bambino de L'Ilatte (29. mezi sedmiletými).

Další pořadí plemenných knih:
  • KWPN (152,8 tr. b.), 14 koní
  • Holštýnská PK (156,9), 5 koní
  • Hannoverská PK (159,1), 5 koní, včetně vítěze šestiletých

K nemalému počtu vážných nehod v nižších úrovních všestrannosti a u méně zkušených jezdců dochází, když se koně nekontrolovatelně řítí na překážky,…

Miroslav Trunda

Třídenní závody podzimní všestrannosti uzavřely jezdeckou sezónu v Pardubicích. Do sedmi soutěží nastoupilo celkem 154 koní. Deštivé počasí v prvních…