Mistrovství ČR v paravoltiži 2021 – páté zlato pro Hanu Šimečkovou

7. 10. 2021 Michaela Burdová Autor fotek: archiv Epona, JK Fany Hostěnice

23. národní šampionát v paravoltiži nenechal nikoho na pochybách, že je v téhle disciplíně pořád kam růst. Jak počtem cvičenců, tak výkony. Jezdecká hala v areálu Veterinární Univerzity v Brně 2. a 3. října zněla hudbou, smíchem a tichými došlapy kopyt těch nejtrpělivějších účastníků – paravoltižních koní. A jak to dopadlo?

66 startů, 45 cvičenců z 9 klubů do soutěží podle kategorií. V sobotu dopoledne cvičenci ve věku od 5 let předvedli povinné sestavy, odpoledne volné a v neděli od ráno běželo finále jednotlivců a mistrovské soutěže dvojic a skupin. Cvičence hodnotili rozhodčí Jakub Weingärtner (hlavní r.), Martina Jansová a Vendula Titěrová.

Mistrovství slavnostně zahájil nástup klubů podle krajů a přesně v 11:00 program odstartoval přátelskou soutěží na barelu nejmladších cvičenců nebo těch, kteří jsou dosud v přechodné fázi z hipoterapie na paravoltiž na koni. Na prvních třech místech zabodovali nejmladší adepti – všichni pětiletí. Zvítězila Karolína Buřičová ze Sdružení AMBRA před Kateřinou Dudkovou z TJJ Lucky Drásov, třetí místo obsadil František Buřič (Sdružení AMBRA).

Nejdřív rozcvička

Koně a lonžéři

Mezitím už měla lonžérka Martina Audová z Epony nachystanou klisnu plemene slezský norik – Kenya (ty dvě tak nějak k sobě už dlouhodobě patří) a byly kromě Epony a TJ Fany Hostěnice oporou i pro družstvo Stáje Bonanza Trojanovice. Cvičenci JO TJ Orion soutěžili na vysokém krasavci, 15letém hannoverském valachovi s přiléhavým jménem Call Me Grand s lonžérkou Vendulou Kutheinovou. Dalším koněm v ringu byla několikrát během závodů zkušená a spolehlivá Besina (ČMB) z Epony s lonžérkou Vandou Caskovou – další sehraná dvojka, která vzala pod svá křídla i sestry Kujalovy ze Sdružení AMBRA. JK Briliant Petrovice dovezl dobráckého 13letého norika Landrase, kterého lonžovala Monika Morávková. Voltiž Duha přijela se svým dlouholetým parťákem, kterým je už nějaké roky 17letý polský ušlechtilý polokrevník Hasan 3, také jeho jméno je dlouhodobě na závodech spjato s trenérkou Duhy Karolínou Pachotovou. Cvičenci TJ Lucky Drásov se spoléhají na lonžérku Kláru Kotolovou a klisnu Valisca de la Vaulx (belgický sportovní kůň). Paravoltižní koně jsou vzácný artikl, lonžéři jsou vždy na konci závodů vyhlášeni a získávají všichni cenu za jejich práci. Je pochopitelné, že dvojice lonžér – kůň musí být sehraná, proto se jména lonžérů u koní většinou nemění.

Poslední generálka před startem na koni Landras z JK Briliant Petrovice

Soutěže jednotlivců

Kategorie ZO (zdravotní oslabení)

Nižší handicap a čím dál hezčí choreografie volných sestav předznamenaly napínavý boj – i když už při pohledu na tři cvičenky v povinných sestavách ze Stáje Bonanza Trojanovice bylo jasné, že nebude snadné jim konkurovat. Také to tak dopadlo, Bonanza obsadila bednu – na prvním místě získala mistrovský titul v této kategorii Markéta Horníková, na druhém Viktorie Bačová a na třetím Zuzana Přikrylová.

Kategorie MP1 (mentální postižení 1)

Zuzana Filoušová z TJ Fany Hostěnice se přehoupla ve výsledné známce přes osmičku, čímž si zajistila mistrovský titul, odsunula svou stájovou kolegyni Elišku Vrbkovou na pozici první vicemistryně, na třetím místě se umístila Petra Maláková z TJ Orion Praha.

Kategorie MP2

I v této kategorii kraloval jeden oddíl – tentokrát si všechny medailové pozice rozdělily cvičenky z Epony – zvítězila Anna Rotscheinová před Terezou Huynhovou, bronz brala Petra Mikuláštíková.

Epona Brno – zlato, stříbro i bronz

Kategorie TP1 (tělesné postižení 1. stupně - lehčí)

Barbora Ševčíková na Call Me Grand z JK Voltiž Trojan získala titul mistryně s bodovým ziskem 7,8, Lucie Putnová z TJ Lucky Drásov se mohla radovat ze stříbra a bronz Jan Novák z JK Briliant Petrovice.

Kategorie TP2 (tělesné postižení 2. stupně - těžké)

Šest cvičenců předvedlo krásné výkony navzdory kategorii nejtěžšího postižení. Pavle Tetaurové z TJ Orion Praha se dařilo nejlépe a získala titul mistryně republiky, vicemistryní se stala Marcela Mikelová z TJJ Lucky Drásov a titul druhé vicemistryně Dominika Pánková z JK Briliant Petrovice.

Kategorie LPP (lehké postižení psychické)

Pátou zlatou medaili v řadě a mistrovský titul si vybojovala Hana Šimečková z TJ Lucky Drásov, druhé místo obsadil Štěpán Švarc z TJ Orion Praha a třetí místo Michal Sperát z TJ Lucky Drásov.

Kategorie LPT (lehké postižení tělesné)

Medaile a tituly putují do dvou klubů – mistryní republiky se stala Klára Mikesková ze stáje Bonanza Trojanovice, stříbro získal Sebastián Lodin z JK Voltiž Trojan a bronz Alice Stavárková, opět z JK Bonanza Trojanovice.

Dvojice

Barbora Ševčíková s Vanesou Forwarcznou z JK Voltiž Trojan na Landrasovi předvedly krásnou a plynulou sestavu, dosáhly skóre 8,4 a získaly zlato, Dominika Pánková a Anna Marie Koudelková z JK Briliant Petrovice s hodnocením 8,15 stříbro a se ztrátou pouhé setiny si Kamila Linková a Barbora Mikesková vybojovaly bronz.

Skupiny

Když je skupina, pak nejen technika provedení cviků, ale celková choreografie s hudbou vytváří estetický zážitek. Přestože byly všechny výkony skupin mimořádné, skupina z TJJ Lucky Drásov v konkurenci pěti skupin s přehledem zvítězila s celkovou známkou 8,34. S výslednou známkou 7,99 si odnesly stříbrné medaile cvičenci z JK Voltiž Trojan a skóre 7,86 zajistilo bronz pro skupinu Epona Brno.

Skupina TJ Lucky Drásov

• TJJ Lucky Drásov – Hana Šimečková, Marcela Mikelová, Michal Sperát, Lucie Putnová
  • JK Voltiž Trojan – Nikole Košnářová, Barbora Ševčíková, Sebastian Lodin, Vanesa Forwarczna, Štěpán Balvín
  • Epona Brno – Hana Bartoňová, Peter Pollack, Dominik Nekvapil, Anna Rotscheinová, Tereza Huynhová.
  • Pohár ČHS

Na Mistrovství ČR v paravoltiži byly také vyhlášeny výsledky Poháru ČHS – Top desítka nejúspěšnějších cvičenců napříč všemi kategoriemi a 5 nejúspěšnějších klubů: