Mistrovství České republiky ve vytrvalosti 2020

12. 08. 2020 13:00, Aktualizováno 18. 08. 2020 12:26

Obrázky: 14

Autor: Michaela Burdová Foto: Lucie Bakulová Rubrika: Vytrvalost Počet přečtení: 1837 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

40 stupňů na slunci a 120 kilometrů prověřily 8. srpna vytrvalost koní a jezdců na Mistrovství České republiky v Hřebčíně Ostrov u Chlumce nad Cidlinou. Účastníci závodů se však vyzbrojili dobře natrénovanými koňmi a k ruce měli obětavé wranglery. Rozhodně nedopadli „jak sedláci u Chlumce“ v roce 1775.

O mistrovský titul se utkalo 10 jezdců v seniorské kategorii ve velmi vyrovnané konkurenci. Průběh závodu tomu odpovídal, do poslední chvíle jiskřilo napětí a bylo těžké předvídat, jak to dopadne. Junioři o své mistrovství přišli – na startovní listině se nakonec sešla jen dvě jména, a to je málo. Přesto se na startu rámcových soutěží objevilo juniorů dost na to, aby bylo zřejmé, kteří zrovna disponují takovými koňmi a v takové kondici, že jsou na pomyslném pódiu šampionátu. Papírové mistrovství však konat nelze, snad se příští rok zadaří.

V sobotu 8. srpna krátce po půl třetí odpoledne bylo rozhodnuto – mistryní České republiky ve vytrvalosti v kategorii seniorů se stala Nikol Vicencová na klisně Saria, první vicemistryní Marina Novotná s klisnou Ajradah AQ a druhou vicemistryní Lucie Škábová na Budvar.

Nikol Vicencová - SARIA

O tituly se rozhodovalo na trati 120 km dlouhé (etapy 40, 30, 30, 20 km) v rovinaté krajině kolem Hřebčína Ostrov u Chlumce nad Cidlinou. Poloha závodů, zázemí i krajina slibovaly atraktivní pořadatelský počin. Na jezdce čekala rovinatá trať, i když místy tvrdá, ale férová.

Největším soupeřem pro všechny jezdce všech soutěží bylo vedro. Vytrvalostní koně jsou zvyklí podávat výkony i v extrémních podmínkách, horší je, pokud se jedná o skokový výkyv počasí, jako tomu bylo tento víkend, kdy po deštivých dnech udeřily rovnou tropy. Navíc ani nefoukalo, v poledních hodinách se v lese nehnul lístek, svou letní symfonií drnčely cikády a na polních cestách se vzduch nad zemí chvěl. O to více práce s chlazením měli wrangleři na crew pointech a před veterinárními kontrolami. Přesto péče o koně v chladicí zóně nepůsobila nějak dramaticky a časy vstupu do kontrol se v mistrovské soutěži nijak nevymykaly. Zjevně byli koně dobře nachystaní.

Start MČR a současně CEI2* 120 km byl posunut o půl hodiny na půl 6, což jezdci kvitovali s povděkem a jak se někteří vyjádřili, sami by čas startu ještě klidně o půl hodiny posunuli.

S plameny rozbřesku odstartoval de fakto závod s vedrem – ujet mu co nejrychleji, než udeří s plnou silou kolem poledne. V první, 40 km dlouhé, etapě se hodně cválalo a od začátku se ustálila čelní skupina 5 jezdců – Marina Novotná, Lucie Škábová, Lucie Krejčová, Nikol Vicencová a Petr Jadlovský. V tomto pořadí, ač lot často vedla v prvním kole Vincencová se Sariou, přijeli jezdci do cíle prvního kola a ani vstupy do veterinární kontroly skupinu příliš neroztrhaly. Nejrychlejší vstup měla Ajradah AQ a tento statut si držela po celý závod. Metabolické problémy vyřadily z pokračování v závodě Pavlínu Partlovou se Shagya 26.

První kolo se jelo na 20km okruhu, který se jel 2x, následovalo mnohem obtížnější 30km kolo, kde navíc byly větší mezery mezi chlazením. Zatímco v prvním kole se ujíždělo vedru rychlostí 17,5 km/h (a čistá rychlost tedy o něco vyšší) a to většinou ve cvalu, druhé kolo se očekávalo pomalejší, ale skutečnost byla jiná – někteří koně ještě trochu zrychlili – Ajradah, Lamia i Budvar. Po druhém kole odstupuje Petr Jadlovský, obhájce loňského titulu s Bint Akkra (a mnoha předešlých).

Obtížnou, 30 km dlouhou etapu měli jezdci a koně za sebou a čekalo je repete, které Lucie Škábová před startem suše okomentovala slovy „tak ještě tuhle třicítku a pak už to možná přežijeme…“. Budvar však příjemně překvapil, i když pro Lucii Škábovou byl jeho start něco jako „neočekávaná cesta“. Měla nachystaného jiného koně, který se však zranil, ale Budvar jako náhradník zvládl trať nad očekávání.

Budvar, Lucie Škábová - úspěšná vytrvalkyně a podkovářka aneb vytrvalec musí umět všechno

I přes stoupající teplotu a přibývající kilometry koně čelní skupiny vypadají na trati stále velmi dobře. Kompaktní čelní čtyřka dojíždí druhý třicetikilometrový okruh prakticky společně a i když se v cíli chladí trochu déle, koně jsou v pořádku a vyráží do posledního 20kilometrového kola ve cvalu.

A jako vždy se v posledním kole bojuje o titul, zvláště pokud jsou soupeři vyrovnaní. V čele je Marina Novotná, kterou stíhá Vicencová. Klisny na to zjevně mají, Saria jede naplno (přes 22 km/h), Ajradah na 108. kilometru míjí a cválá do cíle jako první. Se ztrátou pouhé tři minuty dojíždí Ajradah, a po dalších pěti minutách Budvar.

Marina Novotná - Ajradah AQ, jejich první stodvacítka (v Hošťce letos vyhrály 100 km)

O tom, zda pořadí zůstane, rozhoduje veterinární kontrola, v tom je vytrvalost poněkud zrádná a současně fér. Nejrychleji projde kontrolou jako obvykle Ajradah, se Sariou to trvá chvilku déle, jistota je jistota, ale klisna je v pořádku a následuje tradiční koupel čerstvé mistryně České republiky. Na čtvrtém místě dojíždí Lucie Krejčová s Lamia 1. Ve výhni tropického dne je každé úspěšné dokončení ohromný výkon nejen od koní – ale i od jezdců (lékaři zasahovali v rámcových soutěžích jen jednou, šlo jen o dehydrataci). Na pátém místě s hodinovou ztrátou mistrovskou soutěž dokončí Barbora Koderová s Agile Joe, po dalších 12 minutách následuje Denisa Kučerová s Wictoria Elis. Ladislav Smudek v posledních dvou kolech zpomalil, koneckonců neměl důvod riskovat, zvýšil ztrátu o tři čtvrtě hodiny a obsadil 7. místo. O deset minut později dorazil poslední úspěšný kůň startovního pole, fjordský kůň Felskin s Veronikou Myslivečkovou, a získali tak další umístění na národním šampionátu. Všichni si zaslouží za své výkony respekt.

Veronika Myslivečková – Felskin

Myslivečková už celé roky dokazuje, že nemusíte mít araba, abyste dokázali pokořit 100 km i delší vzdálenosti, umístit se na národním šampionátu i na mezinárodních závodech nebo získat ceny kondice. Ve středních vzdálenostech to fjordu Felskinovi i pěkně utíká (v L přes 18 km/h). Občas se sice trochu zamyslí, zda se mu do dalšího kola chce, ale jen výjimečně nedokončí.

16 hrdinů mistrovství

 1. Nikol Vicencová (JK Ladies) – Saria, 10letá klisna shagya arab – a získala hlavní cenu – sedlo od Jiřího Jirsy na míru; prům. rychlost 17,595 (posl. kolo 22 km/h)
 2. Marina Novotná (JK Wood-Service Team) – Ajradah AQ – arabský plnokrevník (9 let) z chovu Al Qurquf Arabians Mariny Novotné (letos vítězka CEN 100 km v Hošťce, mistrovská soutěž byla její první stodvacítka (prům rychlost 17,435 km/h)
 3. Lucie Škábová (JK Natural) – Budvar – 9 let, shagya arab, chov Petr Hájek Pohorská Ves (17,156 km/h)
 4. Lucie Krejčová (JK Natural) – Lamia 1 – 16 let, shagya arab, chov Bohumil Ječmínek Ústí nad Labem (16,558 km/h)
 5. Bára Koderová (JS Concordia) – Agile Joe – podílový arab (14,684 km/h)
 6. Denisa Kučerová (JK Equis) – Wictoria Elis9letá klisna, v roce 2016 si splnila mateřské povinnosti a od roku 2018 je na tratích vytrvalosti (14,339 km/h)
 7. Ladislav Smudek (JK Wood-Service Team) – Ibelin Ibn Rasim (13,159 km/h)
 8. Veronika Myslivečková (JK Dálkoplaz) – Felskin – fjordský kůň (12,958 km/h)

Souběžně s MČR se jela mezinárodní soutěž CEI2* 120 km, kde se umístění posunulo, protože Marina Novotná se zúčastnila jen mistrovství. Za vítěznou Nikol Vincencovou si druhé místo ze dvou hvězd připsal Budvar s Lucií Škábovou, Lamia 1 s Lucií Krejčovou třetí místo, čtvrté Agile Joe s Bárou Koderovou a páté místo patří jedinému zahraničnímu účastníkovi této soutěže, Krzysztofu Wojtecki s 9letým koněm Agis. Pole úspěšných v CEI2* uzavřela Lucie Sedláková s Latif Ghazal.

Cenu kondice v CEI2* získala Saria. V mistrovství se Cena kondice neudělovala, což je škoda, protože startovní pole bylo přece jen jiné a zrovna Ajradah byla, aspoň co do recovery time, žhavou kandidátkou. Mít ve výkonnosti BC má pro každého vytrvalce přidanou hodnotu, zvláště na mistrovství republiky. 

CEI* 100 km (podle nových pravidel 1* začíná na 100 km, nikoliv na 80 km, jako do loňska) měla jen dva soutěžící, zvítězila německá ostřílená jezdkyně Belinda Hitzler na Sharifa, s 12minutovou ztrátou ji následoval Jiří Bláha s Haramem. Česká dvojice první dvě 30kilometrová kola vedla, mírnou ztrátu nabrali v posledním kole.

Juniorskou soutěž CEI* 100 km zvládla nejrychleji (16,335 km/h) Kristýna Sittová s Fiery Diamond (po PVA Baahir z m. Fiery Rose, podílové arabky, která soutěží ve working equitation). Letošní kariéra této dvojice je vskutku vítězné tažení, protože ze čtyř letošních startů je to jejich čtvrté vítězství – takže s nadsázkou výzva pro juniory na zbytek sezóny – kdo porazí Sittovou s Fiery Diamond. 

Kristýna Sittová – Fiery Diamond

Na druhém místě dokončila Barbora Kroupová v sedle Madonny 1 (16,333 km/h). Tato klisna se narodila v roce 2013 a v témže roce její otec Modem 29 zvítězil na mistrovství republiky se Silvií Lorenzovou. Modem 29 byl oporou stáje JK Habrovany, dosáhl výkonnosti CEI3* 160 km a nelze v této souvislosti nevzpomenout na významného promotora vytrvalosti u nás, Petera Reichmanna. Jistě by ho potěšilo, že Cenu kondice v juniorské CEIYJ*100 km získala právě Madonna 1.

Barbora Kroupová – Madonna 1

I rámcové soutěže Hobby ZM 20 km, Z 40 km, L 60 km, S 80 km a ST 100 km přilákaly slušnou účast.

V CEN 100 km startovalo 5 koní, dokončili tři. Zvítězila Helena Smirnovová – Seraf (15,688 km/h) před Petrou Kokořovou – Safiyah.

Helena Smirnovová – Seraf

CEN 80 km se upřímně radovala z vítězství Táňa Terberová. Pro Shamalee (OR 1/1 po Haress Al Dar) to byla první osmdesátka. S tříminutovým zpožděním na druhém místě dojela Eliška Suchomelová s Hagenem a na třetím Nikola Nováková – Shanti CZ-SH-A-452.  Al Galard  s Gabrielou Turkovou dokončil na čtvrtém místě.

Táňa Terberová – Shamalee

Soutěž L – CEN 60 km se jela celkem svižně a všichni jezdci dokončili, na pódiu v pořadí Adéla Juhászová – Lady Eliabeth, Kateřina Kučerová – Aznavu a Kateřina Prouzová – Myška 2.

V Z – CEN 40 km startovalo 11 dvojic, 8 dokončilo. Zvítězila Nikola Mužíková s Nadinkou před Anetou Wondrákovou na Amore Mio, třetí místo obsadila Věra Mynářová s Maximus Tee Chex.

Nejobsazenější soutěží byla ZM 20 km s 22 startujícími, což je potěšitelné, protože z těchto soutěží roste základna. Rychlost v ZM je druhořadá, rozhodující je čas vstupu do veterinární kontroly a nepřekročení maximální rychlosti – tedy žádný dostih, i když by si anglický plnokrevník Veselý Myšák jistě dal říct. Tak jako tak zvítězil s jezdkyní Ivanou Elgnerovou, do veteriny vstoupili 1 minutu 46 vteřin pro projetí cílem. Druhé místo brala Šárka Lazebníková – Cario a třetí místo Vanda Herzigová – Wild William.

V této soutěži byla také udělena Cena 4Horse pro nejmladšího jezdce – získala ji Vanda Herzigová. Cenou 4Horse podporuje mladé jezdce majitelka firmy Jitka Schovánková už několik let.

Vanda Herzigová – Wild William

Přestože se jezdilo celkem rychle, a nejrychleji v mistrovské soutěži a CEI2*120 km, koně byli odpovědně nachystaní a vedení v závodě, takže obavy z dopadů horka se nenaplnily. Pouze jeden kůň byl ošetřen, nešlo však o závažný stav. Pořadatelská premiéra vytrvalosti byla jistě náročná, ale drobné nedostatky byly vyřešeny. Především musela být operativně změněna trať kvůli probíhající svatbě a byly problémy s vodou, což samozřejmě jezdce a jejich týmy vyděsí, ale v sobotu už vše šlapalo a voda nechyběla. V každém případě poloha, krajina i velkorysé zázemí včetně pozemků rodiny Kinských by mohly být příslibem atraktivní vytrvalostní destinace, i když je to rovinatá a členitostí nijak obtížná trať. A milovníci historie si mohou odskočit na prohlídku města, koneckonců vytrvalci si všude doslova osahají rodnou hroudu mnoha generací a zájem o historii nejen tohoto místa není mimo mísu. 

Chlumec nad Cidlinou v Královéhradeckém kraji býval v minulosti panstvím Pernštejnů, rodu, jenž tu po sobě zanechal spoustu památek a velkolepých staveb. Například se zasloužili o razantní přestavbu místního renesančního zámku, jenž byl však ve 20. století zbourán a na jeho místě je nyní pouze zřícenina. Co se týče zachovalejších památek, lze tu navštívit ku příkladu kostel svaté Voršily, údajnou dominantu města a nejpokročilejší z řady pernštejnských kostelů. Za zmínku stojí i Loreta, vrcholně barokní areál s původními zahradami, nebo i kostel Nejsvětější trojice. Najdete zde také jeden z nejvýznamnějších barokních zámků v Česku – Karlovu korunu. V prostorách zámku probíhá expozice seznamující s dějinami rodu Kinských a chovem jejich koní.

O průběh závodů se starali tito funkcionáři a veterináři:

Pořadatel: TH Equiclub

 • Hlavní rozhodčí: Malgorzata Kram, POL (FEI3*)
 • Sbor rozhodčích: Ing. Kristýna Miřátská, Ph.D.(A0704), Lucia Starovecká, SVK (FEI 3*), Antonín Terber (E0882)
 • Předseda veterinární komise: MVDr. Zuzana Žežulková (FEI3*)
 • Sbor veterinární komise: MVDr. Petr Jahn (FEI 4*), MVDr. Mojmír Dvořák (FEI4*), Dr. Andrzej Bereznowski, POL (FEI4*)
 • Technický delegát: Vladimír Pažitný, SVK (FEI 3*)
 • Autor tratě: Lucie Škábová (E1355)
 • Komisař: Dianne Luke, GBR (FEI 3*)
 • Zpracovatel výsledků: Antonín Terber (E0882)
 • Lékařská služba: Non Stop Medic
 • Veterinární služba: Dr. Sasho Sabev, Mag. Med. Vet. Ines Králová, tel: 724 338 570
 • Podkovář: Tereza Kučerová
 • Časoměřiči: Lucie Žeková, Pavlína Žeková, Stanislava Škábová, Tomáš Krucký, Aneta Krejčová, Jonáš Krejča

Sponzoři a podporovatelé: Hrabě Kinský, PROVET TRADE s.r.o, Jiří Strejček (GS), Jiří Jirsa, Kamír, Esa, Prom Production, JK Semiramis a další

Odkazy na pěkné fotografie:

Lucie Bakulové:

Jiřího Jirsy:

 

Připojené soubory

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com