Milované i zatracované: cukrovarské řízky

10. 07. 2014 06:00

Obrázky: 1

Autor: Monika Mechová Foto: archiv autorky Seriál: Nakrm svého koně Počet přečtení: 34400 Počet komentářů: 11 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 2 krát

Cukrovarské řízky jsou v poslední době jedním z nejdiskutovanějších krmiv pro koně. Jedni na ně nedají dopustit, jiní je považují za módní vlnu, která brzy přejde, další rovnou říkají, že je to odpad, kterým koně krmit nikdy nebudou. Pojďme se tedy na cukrovarské řízky podívat blíž. Povíme si něco o tom, jak se vyrábí, jaký mají obsah živin a k čemu jsou dobré a k čemu se naopak vůbec nehodí.

Prvním kamenem úrazu je už samotný název „cukrovarské" řízky, který je tak často zaměňován za řízky „řepné". Většinou, pokud někoho uslyšíte mluvit o řepných řízcích, bude mít na mysli řízky cukrovarské. Řepnými řízky dnes skoro nikdo nekrmí. Řepné řízky v původním slova smyslu jsou jen a pouze plátky řepy - krouhaná řepa (zde se opět obsah živin mění v závislosti na odrůdě - cukrovka, polocukrovka atp.). Cukrovarské řízky vznikají při extrakci cukru z řepy cukrovky jako odpad při výrobě.

Zboříme první mýtus: cukrovarské řízky neobsahují vysoké množství cukru, jak se mezi koňáky tak často dozvíte. Cukrovka v původním stavu obsahuje asi 630 g cukru/kg sušiny, polocukrovka 550 g cukru/kg sušiny a krmná řepa kolem 530 g cukru/kg sušiny. Cukrovarské řízky proti tomu cukru obsahují cca 64 g/kg sušiny. Svým obsahem energie (cca 9,5 MJ SEk/kg sušiny) se tedy řadí někam mezi objemná a jadrná krmiva. Podstatný je u cukrovarských řízků obsah vlákniny, který je 220 g/kg sušiny. Pro porovnání seno se pohybuje okolo 340g/kg sušiny. Díky tomu většina energie, kterou kůň z cukrovarských řízků přijme, je získaná z mastných kyselin vzniklých štěpením vlákniny, které jsou pro koňský trávicí trakt vhodnější variantou než glukóza získaná štěpením škrobu obilovin.

cukrovarské řízky

Obsah živin

Vedle vysokého obsahu vlákniny jako takové hraje pro cukrovarské řízky také fakt, že obsahují větší množství neutrálně detergentní vlákniny NDF (neutral detergent fibre) než acido detergentní vlákniny ADF (acid detergent fibre). Cukrovarské řízky obsahují v průměru 23 % ADF, což je činí pro koně velmi stravitelnými. NDF je pro koně totiž mnohem lépe stravitelná než ADF. Pro porovnání první seč travního sena obsahuje kolem 31 % ADF, pozdní seče kolem 40 %. Vojtěškové seno se pohybuje mezi 28 a 40 %. Obecně se píce s obsahem ADF vyšším než 35 % považuje za chudou. Vše je samozřejmě nutné posuzovat s ohledem na konkrétní podmínky, typ koní, které paseme, atp.

Vedle dobře stravitelné vlákniny koni cukrovarské řízky nic moc dalšího nepřinesou. Jsou chudé na obsah vitamínu D, beta-karotenu, obsahují poměrně vysoké množství vápníku a málo fosforu. Obsah dusíkatých látek se pohybuje okolo 9 %.

Jakým koním cukrovarské řízky krmit

Cukrovarské řízky jsou ideální jako doplněk vlákniny do krmných dávek koní. Pokud máte seno horší kvality, staré koně, kteří seno špatně koušou, nebo koně, kteří z nějakého důvodu nejsou schopni přijmout dostatečné množství sena, jsou pro vás cukrovarské řízky skvělou volbou. Díky tomu, že se musí před zkrmením máčet, je jejich následná struktura pro koně snadno rozkousatelná, nemají žádnou výraznou chuť (na rozdíl třeba od vojtěškových úsušků, které mohou být nahořklé a někteří koně je proto odmítají) a většina koní je proto bez problémů žere.

Já osobně cukrovarské řízky používám také jako „nárazníkový systém" u koní, kteří dostávají jadrná krmiva před objemovými nebo dostávají jadrných krmiv větší množství. Vláknina obsažená v cukrovarských řízcích trochu utlumí negativní dopad kyselého jádra na prázdný žaludek a zpomalí jeho rychlý průchod trávicím traktem. Zde bych ráda podotkla, že toto je řešení z nouze, koně by vždy měli být krmeni nejprve objemovými a až pak jadrnými krmivy.

Cukrovarské řízky také můžete použít jako ideální substrát pro zamíchání krmných doplňků u koní, kteří jinak příkrm nedostávají. Vlhké na sebe hezky navážou práškovou formu doplňků, která se v nich dobře schová, a koně pak doplňky neseparují od ostatního krmení.

Cukrovarské řízky nemívají zásadní vliv na přibírání koní, jak se často traduje. Na to jsou jiná a vhodnější krmiva. Větší význam zde má vyvážená krmná dávka a správná krmná technika. Kromě obsahu vlákniny koně opravdu nijak neobohatí a pokud koně mají dostatečný přístup ke kvalitní pastvě nebo senu a používá se správná krmná technika, není důvod jim cukrovarské řízky krmit. Ještě jednou bych ráda zdůraznila, že méně je více a kvalitní píce je základ každé krmné dávky.

Na závěr bych se ráda ještě zmínila o nutnosti máčení cukrovarských řízků. Ideální je použít dvojnásobné množství vody, ne horké, ale může být vlažná. Stačí máčet pár hodin a následně zkrmit. Určitě není dobré řízky máčet tzv. do zásoby, rychle se kazí a dochází ke značným ztrátám živin. Na trhu jsou dnes k dostání i různě obohacované cukrovarské řízky, upravované řízky s vyšší stravitelností, řízky, které stačí máčet 10 minut, a mnohé jiné inovativní produkty. Základní charakteristika však zůstává u všech těchto krmiv stejná.


Použitá literatura:

Finding fibre in horse feeds, Karen Briggs, Thehorse

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Ivetashena

  Co v posledních letech zjištěné vysoké obsahy formaldehydu v řízcích?

  10:05 - 10. 07. 2014

  Cituji specialistu na výživu koní, pana Ing. Dušana Kořínka, Ph.D.: "Při čištění výrobních provozů cukrovarů se používá formaldehyd. V posledních letech se již několikrát stalo, že byl zvýšený obsah formaldehydu zjištěn i v cukrovarských řízcích. Pokud bychom takové řízky krmili, mohla by tato chemická látka způsobit hromadné úmrtí bakterií v tlustém a slepém střevě s následkem tvorby toxinů a nebezpečí vzniku koliky."
  Jinak díky za článek, Moniko!

 • 2. petrklíč

  Formaldehydy v řízcích...

  14:53 - 10. 07. 2014

  Jak je to s formaldehydy? Docela mě to vyděsilo, kobyle tyto řízky krmím. Mohl by někdo vzdělaný k tomu něco napsat?

 • 3. Monika Mechová

  rizky koment

  19:54 - 10. 07. 2014

  Zdravim vsechny, momentalne jsem mimo, ale zitra vecer se vyjadrim ke vsem komentarum :)

 • 4. Petruš

  Co je tedy pravda ?

  13:39 - 11. 07. 2014

  Tak a teď v tom mám tedy zase zmatek. V článku mýty a fakta od Monika Mechová rok 2013 je psáno: Cukrovarské řízky jsou vhodným krmivem pro hubené koně, kteří po nich dobře přibírají. A v tomto článku Cukrovarské řízky nemívají zásadní vliv na přibírání koní, jak se často traduje.

 • 5. Monika Mechová

  Formaldehyd

  15:25 - 11. 07. 2014

  Samozřejmě, že se může stát, stejně jako u výroby kteréhokoli jiného krmiva, že se někde ve výrobním procesu stane chyba a krmivo se kontaminuje nežádoucí látkou. To je prostě riziko kupovaných krmiv, která si člověk nedělá sám. Tohle se ovšem týká všech krmiv, ne jen cukrovarských řízků. Důležité je, najít si dobrého dodavatele krmiv, který si kvalitu svých produktů hlídá a zpracovává je tak, jak má. Pokud si nejste jistí kvalitou, krmivo neberte a poohlédněte se jinde. Nemyslím si, že by bylo nutné se řízkům vyhýbat kvůli nedůvěře ve výrobní proces jako takový. Navíc, nejsem odborník, ale případný formaldehyd by se při sušení řízků měl vypařit? Takže granulované řízky by měly být ok, pokud výroba opravdu funguje, jak má.

 • 6. Monika Mechová

  Co je tedy pravda?

  15:45 - 11. 07. 2014

  Reaguje na 4.

  Zdravím Petro, nachytala jste mě :-D Cukrovarské řízky jsou vhodné krmivo pro hodně hubené a nekrmené koně jako součást vyrovnané krmné dávky, kdy si tito koně potřebují znovu zvyknout na pořádné krmení. Někteří hubení nebo nemocní koně mají také problém do sebe dostat dostatečné množství sena, pak je dobré část vlákniny doplnit pomocí cukrovarských řízků. Pokud však máte zdravého koně, který jen potřebuje trošku přibrat, jsou rozhodně vhodnější krmiva, než cukrovarské řízky. V prvním článku jsem si to trošku zjednodušila, když jsem to odbyla jednou větou :-) Doufám, že se mi to nyní podařilo vysvětlit lépe a pokud najdete v mých článcích jiné nesrovnalosti, určitě pište, ať nechtěně nešířím bludy :-)

 • 7. Petruš

  Co je tedy pravda

  17:25 - 11. 07. 2014

  Reaguje na 6.

  Já jsem rozhodně nechtěla být rýpavá, Vaše články čtu velice ráda, vlastně všechno co se týká koní, když já jsem začínala před 100 lety tak se koním sypal pouze oves a já jsem takový věčně studijní typ a velice mě to baví. Články od Vás mám vytištěné a právě věci, které mě zajímaly, tak mám zvýrazněné a když se dozvím něco nového, tak vytisknu založím a při té příležitosti si znovu přečtu staré věci a tím jsem na to přišla. Řízky jsem svého času též krmila, ale neviděla jsem u koně žádné změny, tak jsem je vyřadila. Čekám spíš na zimu, jestli se ukáže změna s řízky a bez.

 • 8. Monika Mechová

  Co je tedy pravda?

  17:37 - 11. 07. 2014

  Reaguje na 7.

  Já to vůbec neberu zle :-) Naopak. Je dobře, když si všimnete nesrovnalostí, člověk se prostě občas někde upíše a je dobré si to pak vysvětlit.

  Co se týče řízků na zimu, pokud budou mít koně dostatek kvalitního sena, není dle mého názoru nutné jim je přidávat. Pokud však sena bude méně nebo v horší kvalitě a koně budou hodně venku nebo máte staršího koně či koně, co se hůř zahřívá, určitě jim dobře stravitelná vláknina řízků pomůže zimu překonat bez ztráty kytičky :-)

 • 9. MarionN

  čím je ideální vyrovnat fosfor

  10:54 - 12. 07. 2014

  Dobrý den,
  zajímalo by mě čím je ideální vyrovnávat při krmení řízků fosfor u koní, kde je potřeba dát bacha na bílkoviny. Doposud jsem dávala sladový květ, ale při zimní krmné dávce, kdy nemůžu dát kvůli druhému koni tolik sena kolik by ten první potřeboval, aby zůstal stejně v kondici se mi osvědčila kombinace řízky-slaďák-lněné semínko případně ještě trochu čerstvě šrotované slunečnice, když opravdu hodně mrzne. Ale byla jsem upozorněna, že pro mého koně je sladový květ zbytečně bílkovinný, čím to tedy vyrovnat?

 • 10. Monika Mechová

  Fosfor

  11:53 - 12. 07. 2014

  Reaguje na 9.

  Dobrý den, Marion,
  kombinace řízky-sladový květ je v principu správně. Sladový květ je bohatý na bílkoviny a musí se s ním zacházet opatrně, ale všechno je to o množství a poměrech. Záleží na tom, kolik řízků a kolik sladového květu dáváte. Kolik kůň dostává sena. Jestli chcete, napište mi na info@krmeni-koni.cz a můžeme se pobavit víc přímo o Vaší situaci.

 • 11. Roni84

  Pivovarské kvasnice a lněné semínko

  23:58 - 13. 11. 2014

  Dobrý den,

  nevím, jestli mi ještě odpovíte po takové době, ale mohu se, prosím, zeptat na Váš názor na krmení pivovarskými kvasnicemi a lněným semínkem - kdy krmit a co to přináší.

  moc děkuji za odpověď a za Vaše články, jsou velmi přínosné

  s pozdravem

  Veronika

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: