MČR ve všestrannosti 2015 z plnokrevného úhlu

27. 9. 2015 Eva Holubcová Autor fotek: © Zuzana Šedá, © Katarczyna Szymanska, © Jana Filipská

Minule jsme se zaměřili na plnokrevnou krev koní při letošních Kritériích mladých koní, dnes si probereme výsledky MČR ve všestrannosti - bez plnokrevníka to v military zkrátka nejde. MČR ve všestrannosti se odehrálo ve dnech 18.-20. září v Borové a my vám přinášíme pohled na výsledky A 1/1 optikou.

Senioři

Rodeo Au HeupVítězný Rodeo Au Heup je z hlediska původu typickým zástupcem plemene Selle Francais, kdy jeho otec Qredo de Paulstra je z hřebčí linie St. Simon xx (v podání Orange Peel) z matky po plnokrevném Furioso a z báby po Le Tyrol xx. Na straně matky Espiegle du Parc je pak mnohonásobné zastoupení linie Orange Peel xx (z linie St. Simon).

Druhý se umístil plnokrevník Veles (Taran x Anno), který má ukázkový původ plnokrevníka do sportu, který v dostizích už v podstatě nemá šanci (v domácích konzervativních vytrvaleckých původech bez osvěžování krve dochází pak u koní ke ztrátě rychlosti). Jeho otec, zástupce zákupského chovu, Taran (Norbert) vyhrál v 80. letech Derby o 11 délek ve velkém stylu. Tuto linii jsme představili u jeho otce Norberta, viz zde. Mateřský otec Anno by měl v našem chovu téměř neomezený pozitivní potenciál, přinášel v teplokrevném chovu a sportu velmi úspěšný rodokmen i vlastní výkonnost a exteriér. Byl to případ hřebce, který by dnes bez diskuze patřil do akceleračního programu za účelem podpory přílivu krve A 1/1. Veles pochází z rodiny Victory Bound, kterou sem importoval dr. ing. Fr. Lerche. Rodina dávala dobré koně, ale přesunula se jako ostatní do překážkového provozu, kde ji prezentoval např. slavný steepler Válečník a dnes je již nepravděpodobné, že se kdy vrátí na výsluní.

TasznikTřetí příčku obsadil taktéž plnokrevník Tasznik (Enjoy Plan x Behistoun). Jeho otec Enjoy Plan dával nádherné a skvělé steeplery typu Cieszymir, Kolorado, Duce či Bremen Plan. Byl to příklad plemeníka, jehož využití v teplokrevném chovu se přímo nabízelo. Dokonce nedávno stál dvě sezóny u nás na Moravě. Jeho plnokrevný syn Cyrkon byl ale zařazen v německém teplokrevném chovu. Tasznikova mateřského otce Behistouna jsme rozsáhle představovali ve speciálním profilu, tak se opakovat nebudeme. Matka Topola stála v SK Iwno jako zástupkyně polské rodiny Tarantelly (neplést s českou Tarantellou, matkou dvou derby-vítězů mimoňského chovu), nicméně tato větev je nevýrazná, ačkoliv Topola získala 302 750 zł. a 4x vyhrála, v chovu dala v Německu běhajícího Topaze a slušného Tombaka. Zajímavé je to až u praprabáby Tarnawatky, autorky vynikajícího Tarczyna (Negresco), vítěze Nagroda Przedświta, Sygneta, Golejewka a Prezesa Rady Ministrów.

Čtvrtá umístěná Crazy Love je příkladem spojení Carisma s plnokrevnou krví, což je kombinace, která ve světě funguje na té nejvyšší úrovni, byť obráceně, neboť Fischerrocana FST (Ituango xx x Carismo) je momentálně jedna z nejlepších military koní na planetě. Je poněkud zvláštní, že světový úspěch zde působícího Carisma není prezentován i s možným využitím jeho dcer. Klisna Crazy Love je tedy po Carismo z plnokrevné matky Golden, která je po výše zmiňovaném Taran z matky po Behistoun a patří do rodiny založené klisnou Galantnaja (Anilin), která působila v mimoňském chovu a dala dvě výborné klisny Grandu (vítězka Ceny zimní královny) a Gloriu, taktéž výbornou dvouletku. V dalších generacích se ale už rodina neprosadila a přesunula se mimo A 1/1 chov. Jak vidno, úspěšně.

Další umístěné již jen stručně: pátá Tiksi je po plnokrevném Dannyj ruského chovu s vlastní výkonností S: L,C: T a s pot.: D: L, S: S**, C: ST. Šestá Pippa Fun (Edminton) je z plnokrevné mámy Písničky (Coulstry x Caramel x Hugben) a z rodiny Pohádka, která byla a doposud je v plnokrevném chovu neúspěšná, až na jednu jedinou zářivou výjimku, kterou je... trojnásobný vítěz Velké pardubické Peruán. Peruánova bába Peny je praprabábou Pippa Fun. Z úzké rodiny určitě ve všestrannosti znáte i klisnu Porlanu. Sedmá Kairou je po plnokrevném Varadero (Lorencio x Lincoln), kterého určitě někdy probereme podrobněji tady na EQCH, a její bába je z kombinace v teplokrevném chovu úspěšných plnokrevných plemeníků Corvet a Norbert.

Crazy Love

Mladí jezdci

Christo Vítězný Christo 1 je po Rafinad z matky po Duel xx. Trakénský hřebec Rafinad s vlastní výkonností D: L, S: S, C: T a výkonností potomstva D: S, S: ST**, C: TT je po plnokrevném hřebci Forum xx, narozeném v Rusku, který byl členem prvního ročníku jednoho z nejlepších importů do SSSR všech dob, Montcontoura. Montcontour pocházel z linie Djebel (rozebíraná např. v profilu Tiznita) v kombinaci s Mossboroughem (linie Nearco) a Abernantem (linie Hyperion) na pozicích otce matky a báby, to z hlediska teplokrevného chovu bylo velmi zajímavé, ale to až později. Na dráze vyhrál prestižní francouzské Prix Hocquart, Hardwicke Stakes nad vynikající Dunfermline a byl také třetí v King George VI and Queen Elisabeth Diamond Stakes. Po importu opanoval scénu a získával jeden titul šampión plemeníka za druhým. Jeho potomci byli často velmi tmaví hnědáci až černí, velice líbiví. Netrvalo dlouho a plejáda synů byla využita i ve sportovním chovu a velmi úspěšně. Jsou k vidění v rodokmenech ruských Grand Prix drezúrních koní (např. Atlanta, Gepard, Imperator), i v jiných disciplínách.
Otec matky Duel xx (Scottish Rifle) sám ve všestrannosti dosáhl S, ve skocích a drezúře L a jeho potomstvo mělo D: S, S: ST. Duel byl vůbec ten případ „na všechno použitelného" plnokrevníka, neboť samozřejmě také běhal dostihy a získal několik jedničkových vítězství a druhé místo v letounském Gomba handicapu. Jeho otec Scottish Rifle byl po všech stránkách (výkonnost, povaha, exteriér) dokonalým koněm a třeba zde někdy bude mít větší prostor.

DukátNa druhém místě se umístil Dukát (Ramiro-47 x Obvod x Belendek xx) a třetí byl čistý plnokrevník A Cruyff (Johan Cruyff x Law Society). A Cruyff byl odchován u známého bloodstock agenta Chrise Richnera, ale na dráze ze čtyř startů neukázal vůbec nic a vydělal si závratných 3 500 Kč za 4. m. v III. kat. Jeho otec Johan Cruyff byl koňským světoběžníkem, když velmi úspěšně běhal v Hongkongu a v chovu působil v Německu, Austrálii či na Novém Zélandu. Dílčí úspěchy rozhodně měl, ale jinak ho lze považovat za průměrného plemeníka. Jeho syn Estejo stojí v SK Iwno v Polsku. Mateřský otec A Cruyffa Law Society (Alleged) byl dobrým plemeníkem a i přes svůj nepříliš dobrý charakter se dnes prosazuje i v teplokrevném chovu, velmi je využíván Němci, kteří jeho potomstvo s oblibou zařazují. Linii Ribot u nás známe díky Jape a jeho synům Magnus a Age of Jape.

Čvrtá Trinity má neznámého otce, ale její matka Uličnice je po Century Chief xx, synovi výše zmiňovaného Behistouna.

Jako pátý se umístil Sonny 5 (Carbido x Paico xx), který pochází z jedné z našich nejlepších plnokrevných rodin Sidney. Jeho matkou je plnokrevná Sinei (Paico x Lakmus x Donald), která na dráze splnila přísloví, že když pánbůh dopustí, i motyka spustí a vyhrála IV. kat., ale jinak byla zcela neúspěšným dostihovým koněm. Rodina Sidney v současné době už v plnokrevném chovu v podstatě nehraje roli, na klisnách této rodiny chová již jen pár nadšenců, ale třeba ještě dokáže zvrátit velmi nepříznivý trend, neboť ne tak dávno na Slovensku vítězil Suprblesk v dostizích nejvyšší kategorie. Z této rodiny vzešla řada legend československého turfu, počínaje trojkorunovaným Symbolem a konče famózním Silverem. Ve zkratce, prezentovali ji: derby - vítězové Svatava, Symbol, Silver, dále znamenitá Sinaj, Sigham, Silvana, Sirano, Silvaner, Siesta, Strela, Sparta, Sulejka, Santa Luck a mnoho dalších. V teplokrevném chovu jste se asi potkali s potomky Sirana, Silvanera (a jeho syn Silvaner buňovský) i Silvera. Je potěšující vidět, že rodině se daří i ve sportu.

Sonny

Suma sumárum, všestrannost je disciplínou, kde se plnokrevníci nebo koně vysoko v krvi prosazují přirozeně, neboť podstatou plnokrevníka je statečné srdce a bojovnost, které tato disciplína vyžaduje.

Podobné články

K nemalému počtu vážných nehod v nižších úrovních všestrannosti a u méně zkušených jezdců dochází, když se koně nekontrolovatelně řítí na překážky,…

Miroslav Trunda

Třídenní závody podzimní všestrannosti uzavřely jezdeckou sezónu v Pardubicích. Do sedmi soutěží nastoupilo celkem 154 koní. Deštivé počasí v prvních…