MČR v drezuře a paradrezuře 2017 - jak to dopadlo

13. 7. 2017 Katka Lipinská Autor fotek: Katka Lipinská

AKTUALIZACE: Výsledky // Ve středu 12.7. začalo mistrovství republiky v drezuře a paradrezuře. Soutěže se pojedou až do neděle, program je opravdu nabitý. Přinášíme reportáž po prvním závodním dnu, kdy mají za sebou první ze tří kol jednotlivci v kategorii dětí, juniorů, mladých jezdců a seniorů, a první ze dvou kol i první jezdci družstev.

AKTUALIZACE 17. 7. 11:30

Rozloučili jsme se v pátek se čtvrtečními výsledky, je nejvyšší čas vám poreferovat o dalším vývoji a o tom, kdo nakonec medaile získal. Některá místa v některých kategoriích zůstala „nudně" stejná po celé tři dny, ale jinde se pořadí dost zamíchalo. A to jak nedělní, resp. sobotně večerní (v případě mladších juniorů) kür, kdy na některých koních byla znát únava a na jezdcích napětí, tak druhá kola. Ale pojďme popořadě.

Dvoukolová soutěž družstev se dojela v sobotu, celkem bojovalo o vítězství sedm tříčlenných družstev. Nejúspěšnější se stalo družstvo středočechů ve složení Hana Vašáryová, Markéta Brychtová a Aneta Kolblová, před jihočeským JK Falea, složeným z Petry Miki Civišové, Evy Jančaříkové a Anny Mikolášové. Na třetím místě skončilo družstvo jihomoravské: Markéta Vášová, Michal Knoflíček a Barbora Leiterová.

V sobotu končila i kategorie mladších juniorů, kteří soutěžili čtvrtek, pátek a sobota. V té byl jasný favorit od začátku, famózní Belle Ennie s Evou Vavříkovou nedostižně vedla po celá tři kola průměrně o více než sedm procent. O další dvě místa se ale bojovalo s vervou mezi celkem šesti závodnicemi, druhá nakonec skončila Tereza Lipavská s Rozárkou a třetí Karolína Čermáková s Aureliem.

Kategorie dětí zamíchala pořadím hlavně v sobotu. O první místo tu bojovaly Eliška Skřivanová s Velvet a Jana Táboříková s Janne. Nakonec to byla sobota a druhé kolo, které rozhodlo jak o odsunu Elišky a vítězství Jany, tak o třetím místě, které vyrovnanými výkony získala Šárka Kosařová s Rusalkou.

V kategorii starších juniorů se vedl souboj o první místo mezi Anetou Havlíčkovou a Alexandrou Hanáčkovou. V prvních dvou kolech vedla Aneta s Fieneke a navíc Sašin Sunrise Avenue, se kterým měla ve čtvrtek lepší výsledek, druhé kolo úplně „neprostál", takže do třetího kola postupovala s Well Done. Podařilo se jí ale zajet o tři procenta lepší kür a zvítězit. Třetí místo uhájila Anna Filípková s vraníkem Flash of Lightning.

Zato mezi mladými jezdci bylo rozhodnuto v podstatě od začátku do konce, první dvě místa obsadila děvčata z Makotřas, první Anežka Zajícová s klisnou Stasia EG, druhá Ema Gottwaldová s Belissimem. Třetí příčka patřila Zdeňce Koláříkové z Karlovarské oblasti s Igorem, která se sice v küru dostala o kousek před Emu, ale výsledné pořadí to nemohlo ovlivnit.

Výsledky malé rundy nakonec také odpovídaly prvnímu kolu. Vedení si od začátku do konce poměrně spolehlivě držela Tereza Hábová s Djazzem, ale mezi druhým, třetím a čtvrtým místem se bojovalo. Hanu Vašáryovou s Filipou také ohrozilo druhé kolo, ve kterém se naopak „blýskl" Michal Košťál, který ve výsledku skončil čtvrtý. Filipa zůstala druhá a Michal Knoflíček s Dowerem třetí.

Velkou rundu jste mohli skoro tipovat dopředu, první Fabrizio Sigismondi s Trevisem, druhá Adéla Neumannová s Babylonem van Lange Weeren, třetí Petra Minářová s Dumontem. Nicméně i tak stála za vidění, protože to bylo poprvé, co se na mistrovství ČR jelo Grand Prix. Bylo na výkonech i trochu vidět, že je to hodně náročná soutěž, kterou u nás skutečně moc jezdců dobře zajet nezvládne, nicméně úspěch je, že tu odvážní jsou a myslím, že se počet jezdců i úroveň bude rok od roku zlepšovat.

A jak dopadla paradrezura?

Účastníků zde bylo mnohem méně. V první skupině zvítězila favoritka Anastasja Vištalová s Dominique před Kristýnou Rudolfovou s Bajkonurem a Helenou Novotnou s Quickem. Ve druhé pak Zuzana Fialová s Larinem před Jiřím Giorgiasem s Lancelotem a Janem Rousem s Codam. Mezi nezařazenými Tereza Dubcová s Finnem před Vladimírem Votřelem s Rokosem a opět Jiřím Giorgiasem tentokrát v sedle Stella Nera.

Připravujeme pro vás fotogalerii těch nejlepších, ale i těch zatím méně úspěšných. Za pár dnů (až se tou hromadou fotek prokoušu), ji najdete na našem Facebooku.

AKTUALIZACE: Program na pátek

Na spodním obdélníku se začíná soutěží družstev, pokračovat budou mladší a starší junioři. Po paradrezuře bude od 16:20 hodin zahájena soutěž seniorů - malá a velká runda.

Protože je soutěží opravdu hodně, podívejme se nejprve, co všechno se letos jede a co nás ještě čeká. Jednotlivci soutěží nejen ve standardních věkových kategoriích, tj. děti (stupeň L), mladší a starší junioři (lehčí, resp. těžší S), mladí jezdci (úlohy ST), ale senioři mohou letos startovat buďto v malé nebo ve velké rundě, tedy mohou jet buď soutěže SG, IM-I a vIM-I, nebo soutěže IM-II, GP a vGP, přičemž jeden jezdec smí startovat pouze v jedné rundě. Budeme mít tedy dva seniorské mistry republiky.

Paradrezuristé soutěží ve třech skupinách a i je čeká tříkolová soutěž (zde je dovolena mezinárodní účast), která se pojede v pátek, sobotu a neděli. Soutěž družstev je dvoukolová, na úrovni S, přičemž první jezdec jede dvakrát úlohu JU, druhý JD a třetí JJ a bude dokončena a oddekorována v sobotu.

Jak se závodníkům dařilo ve čtvrtek?

Počasí bylo na závodění naprosto úžasné, ráno jsme trochu „klepali kosu", ale během dne se vyčasilo. První soutěž patřila dětem a úloze DU-B. Do vedení se dostala Eliška Skřivanová s klisnou Velvet (68,7 %) před Janou Táboříkovou s Janne (66,8 %) a Markétou Lipinskou s Weinlese (66,1 %). Tato úloha nebyla těžká a prakticky všechny děti předvedly výkony, na které byla radost se dívat.

Mladší junioři bojovali v úloze JU a první místo získala nepřekvapivě a s velikým náskokem Eva Vavříková se svou úžasnou Belle Ennie (71,4 %), mimochodem Koněm roku 2016. O téměř devět procent méně měla druhá Anna Humplíková s Havannou (62,5 %) před Veronikou Gajdolínovou s Bohémem (62,1 %). Při pozorování mladších juniorů jsem si uvědomila, jak velký „skok" je mezi kategorií dětí a mladších juniorů a jak obtížný přechod mladé závodníky čeká.

Starší junioři již vesměs byli v S viditelně rutinovanější, i procenta byla vyšší. O průběžné první příčce rozhodovaly skutečně setiny a myslím, že se tady dá očekávat hodně zajímavý souboj. Aktuálně vede Aneta Havlíčková a Fieneke (66,81 %) před Alexandrou Hanáčkovou se svými dvěma koňmi Sunrise Avenue a Well Done (66,78 %, resp. 66,6 %). Obě juniorky jsou již zkušené závodnice i na mezinárodní scéně.

V mladých jezdcích aktuálně vede Anežka Zajícová se svou „novou akvizicí", talentovanou a zkušenou Stasiou s 65,4 % před Emou Gottwaldovou s Bellissimem (63,1 %) a Zdeňkou Koláříkovou s Igorem (60 %).

Na malou rundu jsem byla hodně zvědavá (podobně jako na starší juniory), protože ani tady jsem si nebyla jistá. Bude lepší Tereza Hábová s Djazzem nebo Hana Vašáryová s Filipou? I tady dnes rozhodovaly setiny, ale překvapivě ne mezi prvním místem, které se 70,8 % získal Djazz, ale mezi druhou Filipou s 67,78 % a třetím Dowerem a Michalem Knoflíčkem s 67,76 %. Tady to také bude ještě zajímavé... ale ono může být leckde, ještě máme před sebou dvě kola a koně opravdu nejsou stroje :-)

Velká runda byla vcelku očekávaně pod vedením Fabrizia Sigismondiho a zkušeného Trevise Jospo (66,4 %) před Adélou Neumannovou s Babylonem van Lange Weeren (64,9 %) a Petrou Minářovou s Dumontem (63,2 %).

Pokud plánujete se za námi přijet podívat a zajímá vás někdo konkrétní, zde je rozpis, jak následují soutěže za sebou v jednotlivé dny:

Pátek od osmi hodin: malá runda, velká runda, starší junioři, mladší junioři (druhá kola), poté budou následovat soutěže paradrezury. Na horním obdélníku se taktéž od osmi hodin pojedou soutěže družstev, druzí a třetí jezdci.

Sobota od osmi hodin: děti, mladí jezdci a poté opět paradrezura (také druhá kola). Na horním obdélníku se taktéž od osmi hodin pojedou druhá kola soutěže družstev.

Neděle od osmi hodin: třetí kola, tedy küry všech kategorií v pořadí malá runda, velká runda, mladí jezdci, starší junioři, mladší junioři, děti a skupiny paradrezury.

Jak to všechno dopadlo, se dozvíte v pondělí a přibudou i fotografie.

Vlastní odchovaný plemenný hřebec

Lucie společně se svým manželem vybudovala vlastní domovskou stáj v Nizozemsku a v prostředí s vysokými equinároky a equistandardy se jí podařilo…

Klaus Balkenhol a olympijský Goldstern

Mimořádně úspěšný sportovec, drezurní trenér a olympijský vítěz v drezuře Klaus Balkenhol koučoval americký i německý tým a v současné době stále…