MČR v drezuře 2013 jen pro silné a odolné

29. 07. 2013 01:00, Aktualizováno 30. 07. 2013 08:23

Obrázky: 19

Autor: Katka Lipinská Foto: Katka Lipinská a ten nejlepší manžel na světě :-) Rubrika: Drezurní ježdění Počet přečtení: 9666 Počet komentářů: 9 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Letošní drezurní mistrovství se konalo v jednoznačně nejparnějším letošním víkendu (26.-28. 7. 2013) a musím říct, že byla řehole to i jen fotit. Přestože někteří dvounozí startující doslova mleli z posledního, na výkonech to patrné nebylo. Výkony měly stejnou (ne-li lepší) úroveň jako v předcházejících letech a skutečně bylo nač se dívat. Pojďte se tedy podívat s námi.

ruV neděli, kdy bylo nejtepleji, třídenní mistrovství vrcholilo. Koně byli ochlazováni přikládáním studených ručníků a vypadali, že vedro jim vadí méně než jejich dvounohým partnerům. Aby se jim alespoň trochu lépe startovalo, sbor rozhodčích po několika zdravotních problémech juniorů povolil věc velmi nezvyklou - povolil soutěžícím startovat bez saka či fraku. Někteří jí i využili. Velkou výhodou také bylo, že v Hradištku u Sadské jsou dvě prostorné haly, takže opracování nemuselo probíhat na přímém slunci.

drStartovalo se již v osm hodin ráno a kdo jel pouze soutěž družstev, mohl si blahopřát. Účast byla tentokrát hojná a zvítězilo trochu netradičně družstvo jihočechů (Anna Mikolášová, Petra Miki Civišová, Pavlína Vávrová) před dvěma družstvy pražskými.

Následovalo finále, tedy volná sestava starších juniorů. Zde nedošlo k žádnému překvapení, zvítězila Sofie Brodová s trakénským ryzákem Lissandrem, která vedla po celé tři dny před Barborou Marešovou s Remember Me H a Pavlou Koryntovou s Larkem.

li

Následovalo druhé kolo dětí (soutěž dětí je na úrovni L a je pouze dvoukolová). Startovalo celkem 11 dětí - je hezké, že jich stále přibývá a předváděly opravdu pěkné výkony. Zvítězila Alexandra Hanáčková s Donem Dimanche před Vendulou Rokytovou s Cargo 2 a Alžbětou Vyštajnovou. Posledně majmenovaná ještě loni kralovala na mistrovství pony a letos se objevila s Arconem. Tento již osmnáctiletý valach je známý z nejvyšších soutěží, kdy ho sedlal Alexandr Onoprienko.

V soutěži mladších juniorů to bylo napínavé. O první místo bojovala Barbora Kamírová (kterou jsme také ještě loni mohli vidět v pony mistrovství s Lipton Sinajem) v sedle Un Ami a Martina Kučerová s Caletem. Zatímco v pátek zvítězil Un Ami, v sobotu Calet a Un Ami skončil až třetí. Situace byla o to zajímavější, že Calet a Un Ami, oba ryzáci s lysinami, si jsou velice podobní a aby zmatení nebylo málo, děvčata to pojistila stejnými jezdeckými helmami. V neděli se sice vedlo o něco lépe Un Amimu a Barboře, ale v konečném pořadí zvítězila Martina Kučerová před Barborou Kamírovou a Anežkou Zajícovou se San-Li-Pas. V této soutěži se s Eliškou Orctovou představil také plemenný hřebec Belfast Vasury, který se takto důstojně rozloučil se svou sportovní kariérou. Od teď se bude věnovat pouze příjemným povinnostem plemeníka.

va

Asi nikoho nepřekvapilo, že v následující soutěži mladých jezdců bezkonkurenčně zvítězila Barbora Dvorníková se svou překrásnou Why Not - po trakénském hřebci Gribaldi, otci světově proslulého Totilase, která po celé tři dny vedla. Překvapit ale už mohlo druhé místo, které obsadil Michal Knoflíček s Clippem. V pátek začal na sedmé pozici, ale o víkendu se propracoval až na místo druhé. Třetí skončila Anna Mikolášová a Zorro 5. V této soutěži startoval asi nejstarší kůň závodů, dvaadvacetiletý Caruso V - na svůj věk předvedl vynikající výkon i kondici a ostatním nezůstal nic dlužen. Jeho jezdkyně Karolína Šimáčková navíc zaujala publikum, když do obdélníku vjela za triumfální a chytlavé hudby známého Cirkusu Humberto.

wh

Po této soutěži proběhlo dekorování všech výše uvedených kategorií vyjma družstev a mohl následovat zlatý hřeb, tedy volná jízda seniorů na úrovni IM.

faI zde byly k vidění opravdu pěkné a velice vyrovnané výkony a také velice nápaditá hudba. Nejvíce pravděpodobně zaujala hudba Terezy Hábové, která byla vybrána na míru jejímu koni - znáte Jamese Bonda? V seniorské kategorii přinesli příjemnou změnu také dva kladrubští vraníci, Sacramoso Xantosa a Sacramoso Mantova. Pravděpodobně všechny ale nejvíce zajímalo, zda si letos odveze mistrovský titul Fabrizio Sigismondi s Aproposem nebo se to tentokrát podaří Šárce Charvátové s ryzákem Saint Tropezem. Jejich souboj byl stejně jako loni velice napínavý. První den zvítězil Apropos, ale s velice malým náskokem a Saint Tropez byl druhý. V sobotu se situace obrátila, zvítězil Saint Tropez a náskok byl nepatrně větší, takže před třetím kolem vedla Šárka Charvátová. Když zajela svou poslední volnou jízdu, byla odměněna velikým potleskem - opravdu se podařila a dvojice za ni získala mírně přes 73 %. Už se zdálo, že tentokrát to nebude Apropos, kdo zvítězí. Jenže Sigismondi s Aproposem zajel svůj kur ještě o chlup lépe, na necelých 74,4 %. Takže se opět, stejně jako loni, stal Mistrem ČR v seniorské kategorii Fabrizio Sigismondi a Apropos před Šárkou Charvátovou a Saint Tropezem. Na třetí místo se velmi zdařilou sestavou propracoval Roman Bravenec a Dr. Shiwago.

sa

Na závěr lze jen dodat, že pokud jindy platí, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, pak teď platí dvojnásob, že kdo za těchto podmínek dokázal odjet svou úlohu, ten si zaslouží obdiv. O tom, jak to bylo náročné, svědčí i fakt, že několik jezdců v horku zkolabovalo - naštěstí pouze krátkodobě.

Další fotografie najdete v galerii pod článkem.

dek

Pod článkem najdete výsledky, výsledkové listiny jednotlivých kol pak naleznete zde.

Připojené soubory

Připojené články

26.07. 2013 09:00 V Hradištku po dvou letech opět o drezurní medaile

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. tinace

  Klobouk dolů

  07:38 - 29. 07. 2013

  Katko díky za skvělý článek a také rychlost s jakou byl zveřejněn. Klobout dolů před výkony jezdců a koní za takových teplotních podmínek, což platí i o fotografech a "servisním" personálu.

 • 2. Katka K.

  Díky :)

  07:42 - 29. 07. 2013

  Opravdu byli obdivuhodní.
  Díky za ocenění. Musím říct, že mě stálo brutální sebezapření se vrhnout na fotky a článek, když jsem večer uvařená dojela dom....:)

 • 3. jezdecka staj

  ze zákulisí

  08:15 - 29. 07. 2013

  Přeji všem krásný den a dovolím si Katce ke článku dodat pár informací ze \"zákulisí\".
  To vedro bylo opravdu na hranici únosnosti. V pátek jsme měli otevřenou pouze malou halu a všichni jsme opracovali venku - to se celkem ještě dalo zvládat. V sobotu jsme před opracováním poprosila vedoucího ekipy pro Prahu paní Irenu Hůlkovou, zdali by se nedošla zeptat na velkou halu, která byla pro závody z nepochopitelných důvodů uzavřena. Vrátila se s vyjádřením, že opracování je zde možné. Díky tomu jsem já a další dva jezdci, zvládli opracovat ve velké hale. Bohužel se nám nevyhnula nepříjemnost s paní, která zde na koních vedla zřejmě rekrační jízdy a ztropila velice nepříjemnou scénu provázenou celkem nevhodnými tituly.
  Jak jsme tedy byli v neděli překvapeni, že hala byla pro opracování opět uzavřena. V propozicich bylo uvedeno, že k dispozici je avšak na náš dotaz nám bylo sděleno, že je prostě ZAVŘENÁ ať si opracováváme v té malé, která prášila a bylo v ní opravdu vedro a dusno. Opět jsme tedy žádali o znovu otevření velké haly, které ovšem několikrát nebylo vyslyšeno, až na žádost paní Kadlecové halu otevřeli. Tímto jí patří moje veliké poděkování.
  Co se týče fraků, tak již v sobotu něměčtí rozhodčí apelovali na našeho hlavního rozhodčího, aby povolil starty bez . Bohužel pan Čmolík zarytě trval na startech v celkovém oblečení. Mohu potvrdit sama za sebe, že těch 5 minut na obdělníku mi v sobotu dalo opravdu zabrat a po dojeti jsem neměla daleko ke kolapsu. Bohužel však pan hlavní rozhodčí Čmolík i na naše prosby odpovídal, že to není možné . V neděli tedy , kdy už v 9 hodin ráno bylo na teploměru 26 stupńů, nastoupili na start naši junioři a mladí jezdci ve fracích. Znova se nad tím musím pozastavit, když bylo již přes 30 stupńů, oni jeli o konečné pořadi takže nervové vypětí dosahovalo nejvyšího bodu a pěkně se vařili ve vlastní šťávě, k tomu s uzavřenou halou.
  A všechny tyto skutečnosti začaly nést ovoce- po dojetí úlohy jezdci začali jezdci u stewardů odpadávat . Téměř jeden za druhým z koně buď zklouzli nebo byli stažení a uložení do polohy ležící. Dle paní doktorky, která měla službu, ošetřili 11 jezdců. Až po těchto kolapsech,svolali rozhodči radu a povolily jízdu bez fraků, což mě osobně již přišlo zbytěčné. Sama jsem ve fraku startovala, byla jsem ze seniorů 2 na startu a to v 16 hodin a ač jsem se celý den opravdu bála, že mi bude znova zle, vše bylo naprosto v pořádku. Mrzí mě, že ZARPUTILOST hlavního rozhočcího odnesli děti, junioři a mladí jezdci. Mrzí mě, že návrh k této vyjímce přišel od německých rozhodčích a ne od našich rozhodčích. Mrzí mě, že místo aby pracovali pro nás , pracovali proti nám.

 • 4. Sovicka

  horko

  10:40 - 29. 07. 2013

  Také jsem se v neděli účastnila závodů a musím říct, že horko bylo šílené, teploměr jednu chvíli ukazoval 39 °C. Koník to kupodivu zvládal lépe než já. Musím říct, že obléknout se v tom horku do saka, nebylo nic příjemného, ještě když si představím, že úlohy na MČR jsou delší... Brrr... Povolení startovat bez sak by také myslím většina jezdců uvítala, myslím že zdraví je přednější než striktní lpění na regulích i při extrémních podmínkách.

 • 5. Eva Hálová

  re ze zákulisí

  12:55 - 29. 07. 2013

  Reaguje na 3.

  Tak to je s prominutím děs běs.Já chápu,že jde o MR,chápu,že k drezuře patří dodržování předepsaného oblečení,že jezdec by měl "vypadat",ale tak pořád je to jen sport a pořád jsou to děti. :-( I na dostizích se stává,že ve velkých vedrech dostávají žokejové "úlevu" na váze (teď si nepamatuju,jestli kilo nebo jen půl),proto,aby mohli dodržovat pitný režim....
  Sportem ku zdraví,zpátky ni krok.....

 • 6. Katka K.

  Re: ze zákulisí

  14:13 - 29. 07. 2013

  Moc díky za doplnění infa přímo ze zdroje. Opravdu obdivuji, co člověk dokáže i na pokraji kolapsu.

 • 7. Simka

  Un Ami ryzák

  23:33 - 05. 08. 2013

  Pěkný článek, jen se obávám, že podobnost Caleta a Un Amiho není úplná, Un Ami je hnědák s odznaky, Calet ryzák :).
  A v neděli se jezdilo v obou halách.

 • 8. Katka K.

  Un Ami

  13:09 - 06. 08. 2013

  Reaguje na 7.

  Škovy zraky, jasně, pardon! Já prostě vidím Báru pořád na Sinajovi, budu se muset přešaltovat.:-) Fakt mi ty holčiny hrozně splývaly, obě takové podobné, hezky sedící, takovým pěkným uhlazeným dojmem působící, helmy stejné, koně podobní lysinatí.... a vedro bylo.:-))

 • 9. Simka

  Un Ami

  23:28 - 07. 08. 2013

  Reaguje na 8.

  Tak to jako jo...vedro bylo :), všem :)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com