MČR jízdy v dámském sedle ON-LINE - aktualizace neděle

22. 06. 2009 00:00

Obrázky: 18

Autor: Lucie Hladová Spoluautoři: Helena Görnerová Foto: Magdaléna Straková, Lucie Hladová Rubrika: Dámská sedla Počet přečtení: 11320 Počet komentářů: 5 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 3 krát

aktualizace:
| 21.6. 23:50 - mistrovská drezura
| 21.6. 21:20 - komentář k jízdě zručnosti
| 21.6. 15:50 - výsledky finále drezury
| 21.6. 15:00 - výsledky jízdy zručnosti
| 21.6. 12:10 - jak dopadl parkur?
| 21.6. 10:30 - nedělní den v očekávání...
| 20.6. 21:50 - fotografie Magdy Strakové, komentář dne
| 20.6. 18:00 - výsledky parkuru a jízdy elegance
| 20.6. 14:20 - výsledky drezury
| 20.6. 12:14 - základní info, osoby a obsazení

| Třetí ročník Mistrovství České republiky jízdy v dámském sedle právě probíhá v areálu zámku Mnichovo Hradiště, odkud vás aktuálně informujeme o veškerém dění. Čerstvé informace hledejte uvnitř článku.


AKTUALIZACE 21. 06. 23:50 - mistrovská drezura

Poslední soutěž dnešního finále, mistrovská drezura, byla velká podívaná. Volná drezura na hudbu s určenými cviky se líbila snad každému. Svou osobitost dvojice odhalily už jen při výběru hudby, kdy každá ukázka byla něčím originální. Nutno dodat, že dámy se tentokrát vyhnuly předepsanému kostýmku a měly možnost vzít si šaty podle svého vkusu, a tak byla show pro diváky ještě více oživena a zatraktivněna. Tradičně v soutěžích drezury v Mnichově Hradišti „šahal pod sukně" jezdkyním polský rozhodčí Marek Gajewski, ovšem obhajoval se s úsměvem, že jde vážně pouze o povinnost. Musíme mu dát za pravdu - v drezurních soutěžích v DS je kontrola ústroje koně a jezdkyně nutná.
V drezúře to chvílemi vypadalo opravdu nerozhodně. „Držíme se při hodnocení pravidel, ale mnoho věcí, které tam nejsou, je velmi těžké spravedlivě rozhodnout," komentovala situaci hlavní rozhodčí, Radka Líkařová.

pohodaVelmi pěkný výkon předvedla jedna z velkých favoritek na titul mistryně ČR, Ivana Nováková s Čikem z Jižních Čech. Nakonec jí však výsledek 72,07 procent vystačil „pouze" na třetí příčku. Po této úspěšné dvojici startovala polská reprezentantka Sylwia Kolodzej a zajela za 80,23 %, což znamenalo jasnou výhru v soutěži. Avšak celkovým pořadím zahýbala ještě poslední dvojice, všem především po tomto mistrovství dobře známá, Karolína Fränkelová s Fabian v. d. Pluum. Všechny dámy sesadila o jednu příčku - její výkon s 80, 92 procenty zkrátka nikdo nepřekonal a tak se stala mistryní České republiky v drezuřě v dámském sedle pro rok 2009. „Vítezství v drezuře jsem nečekala, pouze jsem doufala, že se projeví výsledky práce pod trenérem Filipem Minaříkem. Nečekala jsem, že vůbec porazím Polku, to se nikdy před tím nestalo," komentovala šťastná mistryně. Veškeré její výkony, které předvedla během tohoto víkendu v sedle, jakoby předznamenaly také ocenění Dáma roku. To se uděluje na základě počtu získaných bodů ze soutěží za celé MČR.

Na samý závěr se vylosovaly divácké ceny, ve kterých se mimo jiné objevily upomínkové předměty s logem pořadatelů - občanského sdružení Dámy v sedle, vstupenky na chuchelské dostihy a mnoho dalších.

Organizačně to dámy v sedle nemají vůbec jednoduché. Přijely na zámek, kde na louce najednou postavily areál, uspořádaly závody a v neděli vše opět daly do původního stavu. „Začínaly jsme na nule a na té nule jsme zase závody ukončily. Díky dream týmu (pozn. red.: pracovní název všech pomocnic :o)) se vše povedlo. Navíc nad námi stáli snad všichni svatí. V pátek přestalo pršet, když se účastnice začaly sjíždět a v neděli se opět rozpršelo ihned po odjetí posledních dvojic. Úžasné! Sice jsme předpokládaly větší diváckou účast, ale tribuna byla zaplněná a to je dobré. Co víc bychom si mohly přát, když v okolí probíhaly jiné akce", ohodnotila hlavní pořadatelka závodů, K. Fränkelová. Nebyla jediná, kdo byl se závody spokojený. „Pohoda ze všech stran! Závidím pořadatelkám, všechno zvládaly s úsměvem. Působilo to na mne moc dobře. Na děvčatech je vidět velký pokrok, je znát, že trénují. Já jezdím celý život obkročmo, prostě dámy obdivuju," ohodnotila závody rozhodčí R. Líkařová.

Na závěr dovolte trochu osobního zhodnocení...
Na akci tohoto typu, kde je vidět několik dam v netradičním bočním sedu, navíc soupeřících mezi sebou o titul MČR, jsem byla poprvé. Hodnotím ji velmi kladně, ačkoli se proslýchalo, že tento ročník byl ze všech předešlých MČR nejslabší (nemám skutečně srovnání). Zaujala mě ale oproti jiným závodům klidná atmosféra. Je vidět, že dámy jezdí pro radost a proto tak také ke koním přistupují. Nutno též podotknout, že české dámy byly často lépe oblečeny a ve velmi propracovaných šatech, které si v mnoha případech šily samy.

Jelikož jsem se zajímala o náročnost samotného nasedání do bočního sedla (nemluvě právě o oněch o šatech, které často váží až kolem deseti kilogramů!) a jízdu vůbec, dámy mi okamžitě druhý den předvedly praktickou ukázku - „Tak lez!" :o)). Nejen, že je dámské sedlo překvapivě stabilní, ale zároveň je skutečně velmi náročné ovládat koně z jedné strany nohou a z druhé pouze bičem. Prudké obraty jsou především v dobré rovnováze a taktéž v uvolněnosti a přizpůsobivosti jezdkyně. Ale, co takhle jezdit jako dáma...?

V samotném závěru akce jsme ještě všichni společně s perfektní moderátorkou celých závodů, Ivetou Lewingerovou (dříve Fialovou) a včetně všech diváků minutu zavzpomínali na Dámu s velkým D - Evu Maredovou, která nás na jaře letošního roku navždy opustila. Každý o ní mluvil, jako o Evičce a její nepřítomnost na závodech byla znát. Symbolicky tak letošní MČR patřilo právě jí...


AKTUALIZACE 21. 06. 21:20 - komentář k jízdě zručnosti

zrucnostPo parkuru a přestávce, která byla věnována dětským hrám o pestré ceny, přišla dnes na řadu také jízda zručnosti. Koordinovat koně z jedné strany nohou a druhé tušírkou není lehký úkol, přesto se soutěže zúčastnilo šest dam. Přeskočit překážku, přejít kavalety, projít slalom a bludiště, kriketovou holí dopravit míček do branky a jako zlatý hřeb všech úkolů střelba z kuše, to vše nebylo zrovna nejjednodušší. S nejlepším časem to vše zvládla Pavla Placáková s šestiletým Laganem z Příbramska.

„Nejnáročnější byl snad kriket, protože mám krátké ruce a Lagan dlouhé nohy", usmívala se vítězka. „nejsnadnější však pro nás byly kavalety a skok, jelikož má kůň odskákaný parkur stupně S a já pravidelně startuji, ovšem již obkročmo", dodala sympatická jezdkyně. Tato dvojice se na MČR představila již v předešlých letech a s úspěchem. Druhou příčku obsadila úspěšná Karolína Fränkelová s fríským hřebcem Fabian v. d. Pluum, jejíž silnou stránou byle střelba z luku a třetí Alena Kašparová opět s Laganem, u něhož se potvrdila jeho ochota práce a dobrá přiježděnost.


AKTUALIZACE 21. 06. 15:50 - výsledky finále drezury

Dnešním výkonem v drezuře si zajistila titul Mistryně republiky v drezurním ježdění v DS opět Karolína Fränkelová. Jak rozhodčí posoudili její jízdu i výkony ostatních soutěžících dam si můžete přečíst z výsledkové listiny, uložené pod článkem. Další komentář a snímky budou samozřejmě ještě následovat.


AKTUALIZACE 21. 06. 15:00 - výsledky jízdy zručnosti

...si můžete stáhnout pod článkem.


POLAKTUALIZACE 21. 06. 12:10 - jak dopadl parkur?

Za námi je dnešní první mistrovská soutěž, pakur na skocích do 90 centimetrů. Na start se postavily tři odvážné dámy: Blanka Satora s koněm Gerke, Jana Vedralová s klisnou Pohoda a Pavla Placáková s Dajánou 8. Ačkoli Pavla Placáková jezdí i klasické parkury, nejspíš se u ní projevila nervozita a v kurzu vynechala jeden skok. Polská reprezentantka Blanka Satora shodila jeden skok a nakonec uzavřela kruh, čímž si zajistila osm trestných bodů. Jana Vedralová s Pohodou předvedla opravdu pěkný, svižný parkur a dojela s jednou chybou za čtyři trestné body. Po projetí cíle předvedla opravdu ostrý obrat, ale v sedle se nakonec udržela a tento výkon jí stačil na titul Mistryně české republiky ve skocích.

Pohoda je 18letá klisna s velmi dobrým původem, ve kterém se objevil například Předsit X83 - velmi dobrý skokan. „Skoky jí baví, ale dnes už to nebylo úplně ono, protože je už trochu unavená. Osobní rekord s ní mám oficiálně 125 centimetrů, budeme se snažit i v soutěži MINI MAXI", sdělila nám vítezka. Druhé místo v této soutěži putuje do Polska zásluhou dvojice Blanka Satora a fríský hřebec Gerke. Mistrovské tituly však zůstávají doma a vicemistryní se tak stala Pavla Placáková s Dajánou.

Výsledky si opět můžete stáhnout pod článkem.


AKTUALIZACE 21. 06. 10:30 - nedělní den v očekávání...

Našim věrným čtenářům, kteří se nemohou na akci dostavit osobně, přinášíme další informace, co nás dnes čeká a nemine.

Do prosluněného rána se v Mnichově Hradišti probudily všechny dámy, na které dnes čekají mistrovské soutěže. Před téměř plnou tribunou začínáme Finále MČR parkuru v dámském sedle, kdy na jezdkyně čeká osm skoků na výšce do 90 centimetrů. Během dopolední přestávky se představí spřežení lipických koní a následovat bude MINI - MAXI, kdy se jezdkyně budou snažit překonat oficiální český rekord, který na loňském mistrovství v rámci této soutěže stanovila Lucie Karhulcová Hřebejková na Landruf 18. Oficilálně Lucie překonala 145 centimetrů, neoficiálně dokonce 150. Podaří se dnes některé z dam překonat její výkon? Pavla Placáková, Jana Vedralová nebo Karolína Fränkelová? Dojde k překonání světového rekordu 198 centimetrů?

damaV další přestávce ve 12 hodin jsou pro přítomné děti připraveny hry a poté už se pojede jízda zručnosti, obsahující bludiště, kavalety, skok na výšce 60 - 70 centimetrů a slalom. Prověřena bude také obratnost v sedle s kriketovou holí. Další přestávku vyplní doprovodný program - horseback archery, neboli lukostřelba z koně. A po něm začne opravdový souboj. Finále MČR v drezuře se zúčastní celkem devět jezdkyň, kterým se povedlo včera kvalifikovat. Nakonec se slavnostně vylosují výherní vstupenky a šťastný divák si odnese pozornost od pořadatelů - občanského sdružení Dámy v sedle. Jakou? Nechte se překvapit v našich dalších vstupech :o)


AKTUALIZACE 20. 06. 21:50 - fotografie Magdy Strakové, komentář dne

Dnešní dění pokračovalo parkurovým skákáním, do kterého se bohužel přihlásily pouze čtyři dámy. Skákat v dámském sedle totiž není nejjednodušší. Kvalitních koní, kteří zvládají dámský parkur, je málo, dobří veteráni už z nejrůznějších důvodů nejezdí a některé další závodnice, jako například Lucii Krahulcovou Hřebejkovou, "postihl" babyboom :o). V soutěži jsme - bohužel - postrádali také zesnulou Evu Maredovou.

Na devíti skocích si poradila nejlépe a bez trestných bodů Jana Vedralová s Pohodou. Následovala ji Pavla Placáková s Dajánou 8, taktéž bez trestných bodů. „Parkur nebyl náročný kurzem, ale tím, že byl povrch mokrý po dešťové přeháňce - naštěstí nám to neuklouzlo. Kobyla dobře respektovala nový skokový materiál", komentovala P. Placáková parkur. Úspěšná jezdkyně dne Karolína Fränkelová tentokrát sedlala velmi mladou, šestiletou klisnu Vida, která se podobné akce zúčastnila poprvé. Nakonec bohužel parkur ukončila druhou neposlušností - zastavením před překážkou. Pěkný a poměrně vyvážený výkon předvedla polská Blanka Satora s Gerke v. d. Louisahoeve, jež se nebála ani riskovat, aby ušetřila čas. To ji však příliš nepomohlo, neboť s fríským, velmi hodným hřebcem, shodila jeden skok.
Celkové výsledkové listiny naleznete ke stažení pod článkem.


karolinaAKTUALIZACE 20. 06. 18:00 - výsledky parkuru a jízdy elegance

...si můžete stáhnout pod článkem.


AKTUALIZACE 20. 06. 2009 14:20 - výsledky drezury, komentář

V dnešní drezurní soutěži se povedlo všem soutěžícím kvalifikovat se do té zítřejší mistrovské, kromě Pavly Placákové s Laganem, která z důvodu momentální indispozice koně vzdala. Pokračuje však dále s Dajanou 8. První místo si velmi těsně vybojovala Karolína Fränkelová s Fabian v. d. Pluum. „Vítezství jsem opravdu nečekala, protože jsem v posledních dnech neměla tolik času na přípravu a velké díky patří kamarádce a stájové kolegyni Michaele Vrňákové, která mi s koňmi pomáhá. Obhajovat loňský titul je v každém případě těžší, než vyhrát poprvé. Jsem velmi spokojená."
sokolnictviNa rozdíl od minulých let, kdy se na předních místech umisťovaly zahraniční závodnice, se letos na třetí příčce objevila Ivana Nováková s Čikem. Druhé místo připadlo polské závodnici Silvii Kolodzej s Bauenhoyens Casani. Je vidět, že se české dámy v průběhu předchozích let poučily a trénink pod vedením profesionálů nyní nese své ovoce. (Kompletní výsledky naleznete v příloze pod článkem.)

Po skončení drezury nás dostihl menší déšť, jež ale brzy ustal a přestal ohrožovat přítomné. Dále program pokračoval sokolnickou ukázkou v podání Jaroslava Pelíška na koni Czak za asistence Lucie Krahulcové Hřebejkové a Karolíny Fränkelové na fríském hřebci, s nímž získala prvenství v drezurní soutěži. Nyní aktuálně probíhá parkurová soutěž. Počasí se umoudřilo a tribuna se také již zaplnila diváky.


AKTUALIZACE: 20. 06. 2009 12:14 - zahájení

Na místo činu se dostavilo celkem třináct soutěžících dam, které budou poměřovat síly v drezuře, parkuru a jízdě elegance. Chybět nebude jízda zručnosti či soutěž mini-maxi, kde se startující dvojice pokusí v dámském sedle překonat oficiální loňský rekord 145 centimetrů.

Mistrovství ČR jízdy v dámském sedle pořádá již třetím rokem občanské sdružení Dámy v sedle z Líšnice u Milevska. V Mnichově Hradišti ovšem nebudou soupeřit pouze české dámy, jelikož dorazily také dvě reprezentantky z Polska a jedna ze Slovenska. Avšak titul mistryně ČR může pochopitelně získat pouze nejlepší česká jezdkyně. (V příloze pod článkem naleznete seznam startujících v sobotních soutěžích.)
MČR bylo slavnostně zahájeno příjezdem kočáru, ve kterém byl zapřažen pár hnědých lipických koní pod vedením Luďka Musila z Jezdeckého výcvikového centra koní Terezín (Dříve JVC Uhřice). Přivezli zároveň hlavní rozhodčí Radku Líkařovou a Helenu Neklovou. Do funkce rozhodčího byl také přizván Marek Gajewski z Polska.

Letošní Mistrovství je ve startovním poli ochuzeno o jezdkyni Lucii Krahulcovou Hřebejkovou, držitelku oficiálního českého rekordu ve skoku, překonala 145 centimetrů v dámském sedle, která je právě v pátém měsíci těhotenství. Ovšem o akci se nenechala ošidit a působí jako technický delegát.
První soutěž - drezura byla zahájena v 10:30 hodin a přihlásilo se do ní rovných deset dvojic. Tato soutěž představuje kvalifikaci a zároveň první kolo pro nedělní mistrovskou soutěž, protože výsledky se sčítají. V loňském roce se stala mistryní Karolína Fränkelová, která ani letos na startovní listině nechybí. Sedlat bude opět fríského hřebce Fabian v. d. Pluum. (Drezurní úlohu si můžete stáhnout pod článkem).

Na programu dnešního dne je dále parkur na výšce do 70 centimetrů, jenž je brán jako kvalifikace pro mistrovskou soutěž, která proběhne zítra, v neděli 21. června, a divácky oblíbená soutěž elegance, kterou hodnotí odborně-laická porota.

Vstupné na tuto podívanou: Jednodenní vstupné dospělí 120,- Kč, děti, studenti, důchodci a ZTP 60,- Kč, Dvoudenní vstupné dospělí 200,- Kč, děti, studenti, důchodci a ZTP 100,- Kč, Rodinné vstupné jednodenní (2 dospělí + 1 dítě) 250,- Kč, Rodinné vstupné dvoudenní 400,- Kč

 

Připojené soubory

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. martym

  Škoda

  17:48 - 21. 06. 2009

  škoda že organizace soutěže zařazuje vše co se týká jízdy v krásných šatech pouze na sobotu, na neděli zbydou již "jen" sportovní disciplíny. Dcera se moc těšila na "princezny" na které jsem ji lákala po loňské skvělé zkušenosti..... letos to bohužel bylo slabé. A byla jsem i na rozpacích z toho, že disciplíny v mistrovství se konají i když jsou jen tři účastnice.
  Jsem domácí divák, jízda v dámském sedle se mi velmi líbí, obdivuju statečnost a zručnost takto jezdit, přesto si jako divačka všech tří ročníků myslím že tento byl nejslabší.

 • 2. Karolína

  škoda

  01:09 - 22. 06. 2009

  Zdravím Martym, ano máte pravdu, letošní ročník byl bohužel nejslabší. Důvodů je hned několik. Nebudeme se vymlouvat na ekonomickou krizi, byť jí pociťujeme všichni dnes a denně, ale držme se faktu. V loňských ročnících se účastnilo všech soutěží cca 22 koní včetně doprovodného programu. Letos postihl část dam babyboom, část nepřijela ze studijních či pracovních důvodů, část ze zdravotních a zbytek jste mohla vidět na kolbišti. Přes toto všechno se sjelo 13 závodících paní a slečen, což osobně považuji za úspěch, včetně nové zahraniční účastnice ze Slovenska. Ačkoliv utrpěla skoková část programu - odešla starší generace koní, pozdvihla se úroveň drezur, a kostýmů, které byly vidět jak v sobotu tak ve finále neděle. Obě kostýmové soutěže začínaly v sobotu i v neděli ve stejném čase. Doufám, že nám zachováte přízeň a jménem organizátorů děkuji za připomínku. K.F.

 • 3. martym

  Děkuji

  11:49 - 22. 06. 2009

  Reaguje na 2.

  Děkuji za vysvětlení, já pochopitelně mám radost, že máte chuť a odvahu něco takového organizovat, a rozumím i důvodům proč někdy ne všechno lze. A pokud v neděli byly také kostýmy tak mě to tedy hodně mrzí že jsem odešla před nimi, byli jsme od desíti do půl druhé, déle dítko nevydrželo a mělo hlad a princezny nebyly tak prudilo :-(

 • 4. spuntik

  Poděkování

  13:12 - 22. 06. 2009

  Dobrý den, chtěla bych poděkovat za skvělý zážitek ze sobotního dne. Akci jsme navštívili s manželem, který je "nekoňák" a přesto tuto akci velmi ocenil. Bývám divákem na parkurových a vozatajských závodech, ale již dlouho jsem nebyla na koňařské akci, která by byla tak dobře organizovaná, komentovaná a která by měla tak pěkný doprovodný program. Den jsme si užili a rozhodně nás potěšilo i to, když byla naše vstupenka vylosována a my vyhráli upomínkový hrnek :-) Tuto akci rozhodně doporučuji pro příští rok. Lenka Stříbrná

 • 5. martinkaP

  krásný víkend v Hradišti

  16:57 - 22. 06. 2009

  Dobrý den z Liberce!
  Byly jsme s kamarádkou a našimi malými dcerkami o víkendu v Hradišti na zámku na "Dámách v sedle".
  Moc jsme si to všechny čtyři užily a máme spoustu krásných vzpomínek i fotek.
  Píšu sem proto, že jsem i já mezi diváky zaslechla komentáře k úrovni celé akce a stesky, že ta letošní byla nejslabší.
  Nebyla jsem sice na těch předchozích, takže nemám srovnání, ale chci říct, že třeba nám komornější ráz mistrovství naprosto vyhovoval. Nemáme rády "hromadné akce", narvaná parkoviště, narvané tribuny... takže jsme opravdu ocenily, že v Hradišti bylo všechno v klidu. A považujeme za obdivuhodné, jak dámy v sedlech dokázaly zorganizovat mistrovství, jak zvládly své zvířecí miláčky a u toho ještě byly krásné, elegantní, vtipné a milé. A ještě k tomu dokázaly vykouzlit i úžasné počasí.

  Takže za nás čtyři Vám posílám velké poděkování a držím palce všem dámám v sedle, aby se jim dařilo.
  A těšíme se na shledanou příští rok.

  Martina, Mirka, Adélka a Týna

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com