Mastersonova metoda – masáž, při které má kůň hlavní slovo

5. 8. 2021 Michaela Burdová Autor fotek: Mastersonmethod.com, archiv autorky, archiv Ivany Šustrové-Zajíčkové

O Mastersonově metodě jsem slyšela, ale v záplavě nových metod a technik na všechno možné u koní mě to dost dlouho míjelo. Nějaká nová masáž? Můj zájem vzrostl, když jsem měla možnost vidět tuto metodu na vlastní oči u nás ve stáji v podání terapeutky MMCP Ivany Šustrové-Zajíčkové a dozvědět se tak něco víc.

Co přesně Mastersonova metoda znamená?

Metoda je koncept technik pro celkové ošetření koně. Jinými slovy je to interaktivní metoda bodywork (práce s tělem) pro koně. Naučíte se rozeznat a využít reakce koně, abyste odhalili a uvolnili tenzi. To, co tuto metodu odlišuje od ostatních ošetření fyzio nebo masáží, je způsob provedení. Mastersonova metoda je založená na spolupráci s koněm, probíhá v parasympatickém modu – terapeut se vždy řídí dle reakcí koně, jak při diagnostice, tak během celého ošetření. Na základě reakce koně dokáže identifikovat, co má kde kůň za problém a dle toho zvolit vhodnou kombinaci technik.

Například: pokud při masáži jazylky a mobilizaci temporomandibulárního spojení kůň vykazuje signál tenze, zaměřuji se na lumbální oblast a SI oblast, kde je většinou blokace. Jelikož jazylka je spojená přes vazy do oblastí, které jsou spojené s akcí zadních končetin, tak mi kůň dá jasně najevo reakcí na vnitřní hraně čelisti, že má problémy na druhém konci těla a většinou diagonálně. Kůň v tomto případě vůbec nemusí např. kulhat na zadní končetinu, nicméně mi zřetelně ukáže, s jakou oblastí má problém, a já se při ošetření na danou oblast mohu zaměřit.

U této metody nikdy nejdete za možnosti koně, kůň vám při správném provedení poskytne maximální spolupráci při celkovém uvolnění a následné potřebné mobilizaci a práci v hlubokých vrstvách. Nejedná se o metodu, kdy ke koni přijdu, protáhnu, promasíruji, ale vždy koně podrobně mapuji, řídím se jeho signály a pracuji dle toho, co mi řekne.

Tím pádem i koně nervózní, bolestiví, takoví, kteří nechtějí na sebe nechat sáhnout nebo se o sebe bojí, se této metodě nebrání a spolupracují. I u těchto problémových jedinců lze dosáhnout velmi dobrých výsledků v klidném a uvolněném stavu.

Pro zopakování: Tělesné pochody v těle, které neovládáme vlastní vůlí, řídí autonomní nervový systém. Dělíme ho na sympatický a parasympatický. Sympatický systém připraví organismus na „boj nebo útěk“ a parasympatický na „klid, rutinu, trávení, uvolnění“. Při aktivaci parasympatického modu se zpomaluje tep a dech, snižuje se krevní tlak, tělo se chystá k trávení potravy. Sympatikus a parasympatikus pracují jako spojené nádoby – když je jeden na vzestupu, druhý klesá. Sympatický systém je důležitý pro přežití, ale bere hodně energie. Parasympatikus umožňuje obnovu, klid a příjem energie, uvolnění. Masáž nebo vědomá práce s tělem je jedním ze spouštěčů parasympatického modu. Podporuje uvolňování antistresových hormonů jako oxytocin, endorfiny, dopamin, serotonin. Kdykoliv se dotkneme těla, stimulujeme receptory buněk a způsob doteku a síla tlaku určuje, jak smyslové buňky (receptory) reagují a jaký typ informací vysílají nervovým systémem do mozku a dalších částí těla.

Jakou musí mít terapeut kvalifikaci?

Masterson Method Certified Practitioner (MMCP) je titul, který získáte po cca 2letém studiu a je uznáván v organizacích v USA, Austrálii, UK, Německu atd. Bez této certifikace nemůžete pracovat jako terapeut Masterson Method.

Studium se skládá nejdříve z víkendového semináře, kde se seznámíte se základními technikami Masterson, je vám vysvětlen princip této metody a samozřejmě několik hodin ukázek ošetření. Během semináře si vše sami zkoušíte na koních, kteří jsou k dispozici – vždy 1 kůň / 2 studenti. Další krok je Advance course – 5denní kurz pro pokročilé. Ukázky náročnějších technik, celkové ošetření koně, vysvětlení reakcí koně při různých obtížích a vše si studenti opět trénují na zapůjčených koních – v tomto případě jste každý den v jiné stáji – mohou to být dostihové, parkurové stáje, polo, nebo i záchranné stanice pro koně (což jsou většinou zvířata ze špatných podmínek, často také nejsou zvyklá na manipulaci a ošetření). Je to skvělá příležitost porovnat si různá plemena, pracovní zařazení, psychické možnosti koně. Kurz je doplněn anatomickým seminářem.

Další část je praxe – navazující studium je rozděleno do 3 po sobě jdoucích bloků. V každém bloku máte vlastního kouče, který na vás dohlíží, a student musí v každém bloku vypracovat 10 studií ošetření koně, které zasílá svému kouči ke zhodnocení. Pokud použité techniky nejsou vyhovující, může kouč studii vracet k přepracování. Po dokončení každého bloku student jede za svým koučem osobně a obhajuje své praktické znalosti. Každý další blok zahrnuje více a více technik a jejich použití dle diagnostiky. Každopádně je požadováno, aby studenti v rámci praxe pracovali s co nejvíce koňmi – ne jenom s počtem, který je nutný k vypracování studií.

Kromě úspěšného zvládnutí těchto částí musí student ještě udělat testy z anatomie a péče o koně.

Poslední část je závěrečná certifikace – na tomto 2denním kurzu se naučíte ještě navazující techniky, které jsou zaměřené na specifické problémy jednotlivých koní, a následuje závěrečná zkouška – prezentace všech technik vč. diagnostiky – zkoušejícím je Jim Masterson.

Všechny kurzy je možné absolvovat v USA, UK nebo v Německu. Víkendový seminář je také 2x za rok v Polsku, Francii, atd. a od příštího roku doufejme, že i v ČR. Pro studium je nutná znalost AJ nebo NJ – bude vám přidělen kouč a za ním cestujete do zahraničí.

Ivana Šustrová-Zajíčková je v současné době jedinou akreditovanou terapeutkou Mastersonovy metody v ČR. Zastupuje Masterson Method v ČR, připravuje DEMO prezentace a od příštího roku víkendové semináře. Certifikát získala ve Velké Británii.

  • UK, Writtle college – fakulta veterinární fyzioterapie
  • Masterson Method ® s mezinárodní certifikací
  • Masterson Method ® Certified Practitioner (MMCP)UK – jako jediný v ČR akreditovaný terapeut
  • Writtle College – Equinology INC s titulem EEBW (quinology Equine Body Worker), UK
  • Equinology Anatomy Precourse Distance Study (Equinology INC), UK

V čem je pro koně prospěšná?

Masterson je dlouhodobě prospěšné ošetření koně, kdy se výrazně zlepšuje rozsah pohybu, je účinné pro prevenci zranění a i jako prostředek při komunikaci mezi vámi a koněm. Kůň s vámi začne komunikovat jako s koněm, protože používáte stejné komunikační techniky. Tím pádem je člověk pro koně jasně čitelný a velmi často se stává, že kůň, který je uzavřený, nereaguje na signály nebo jde naopak často do obrany a snaží se člověka zbavit, se zcela změní, začne se o ošetřovatele zajímat, vyhledává komunikaci, celkově dojde i ke zlepšení této stránky. Hlavním důvodem je, že se při technice Masterson vždy řídíte podle toho, co vám kůň v jemných signálech ukazuje, naznačuje a vy na ně reagujete. Signály, které k vám kůň vysílá, jsou skutečně téměř neznatelné, protože v přírodě značí oslabení, a pokud by kůň toto oslabení ukazoval výrazně, tak bude napaden predátorem nebo vyloučen ze stáda. Jste-li však schopni na tyto jemné signály reagovat, je komunikace mezi vámi a vaším koněm otevřená.

Jak s koněm zacházet po ošetření?

Kůň by neměl zůstat stát zavřený v boxe, je prospěšná chůze, klidný pohyb. Můžete vzít koně i pod sedlo, ale je potřeba být cca 3 dny opatrnější, protože kůň může zakopávat a také se chovat jinak, než dojde k celkovému uvolnění. Ošetření nedoporučuji přímo před závody, nejedná se o sportovní masáž, ale pracuje se s parasympatikem, což ovlivňuje pohybový vzorec v nadcházejících hodinách.

Do jaké míry poškození pohybového aparátu může mít rehabilitační efekt? Neboli – kde končí Masterson a začne fyzioterapie?

Pracujete s parasympatikem, lymfatickým systémem, jde o fasciální techniky i mobilizace a hloubkové uvolnění – to vše Masterson techniky obsahují. Ovšem naprostý základ Masterson Method je, že se vše řídí dle reakcí koně a tím, jak s vámi spolupracuje – ne obráceně. Fyzioterapie je jiný druh ošetření nebo celkový soubor jiných technik, kdy je přístup ke koni pasivní a kůň se řídí podle vás.

Může se naučit majitel koně tuto metodu sám u koně praktikovat?

Smyslem Masterson Method je, aby každý majitel, trenér nebo ošetřovatel byl schopný samostatně s koněm pracovat v základních technikách na základě reakcí koně a tím pádem ho udržoval dlouhodobě ve fyzické i psychické pohodě. Proto při každém ošetření učím majitele tyto signály číst, správně na ně reagovat a doplním je o vysvětlení základních technik, které doporučím dle potřeb zvířete. Celkové ošetření Masterson Method, praktikované MMCP, doporučuji cca 3x do roka.

Případ Landa

Landa – sportovní valach většího rámce, plemeno ČT, se zaměřením na vytrvalost/skoky – na základní palpaci ukazuje přirozenou křivost koně (pravá přední / levá zadní) s preferencí pohybu na tyto končetiny. Vzhledem ke sportovnímu zařazení a celkové stavbě těla – delší rámec, dlouhý krk, delší končetiny, větší rozsah pohybu – vykazuje oboustranné tenze na zátylku, přední strany lopatek, výběžku hrudní páteře, lumbální a SI oblasti a přitahovače zadních končetin.

Pokud kůň vykazuje tyto tenze, je potřeba ho nejdříve celkově uvolnit, pak pracovat na postižených oblastech a teprve poté začít pracovat na postupném nasvalování a zpevňování koně, kdy správného a oboustranného posílení dosáhnete pouze po celkovém uvolnění tenzí.

Vzhledem k tomu, že Landa absolvoval toto ošetření poprvé v životě, ze začátku nevěděl, jak reagovat a komunikovat. Jako většina koní při prvním ošetření ukazoval pouze velmi jemné signály, lehce bojoval s tím, že by měl pracovat v parasympatiku a než aby ukázal uvolnění (a tím pádem i oslabení – např. zívání, oklepání, hlasité frkaní, atd.), volil formu ústupu s tím, že tyto projevy ukáže někde v ústraní ve společnosti jiného koně, kde se bude cítit v bezpečí. Toto chování je při prvním ošetření typické, ale je důležité dát koni možnost a čas si tento způsob ošetření vyzkoušet a nechat v klidu proběhnout a poté vám koně (i Landa) důvěřují, otevřou se v komunikaci, ve spolupráci při ošetření a tím pádem i rychlejšímu a efektivnějšímu uvolnění. Toto se jasně ukázalo již při druhém ošetření Landy, už věděl, o co jde, žádná obrana nenastala a kůň od začátku ošetření výborně spolupracoval.

Metodu vytvořil podle odpovědí koní

Jim Masterson před 25 lety pracoval jako ošetřovatel a dopravce sportovních koní a neměl ani potuchy o tom, že by jednou měl provádět nějakou specifickou masáž koní – dokud nebyl svědkem dvou terapeutů, kteří prováděli masáž koně velmi jemným způsobem. Jim zaznamenal drobné reakce koně – oči, huba, dech, kterými kůň odpovídal na jemné a pomalé pohyby rukou masérů. Kůň byl na konci masáže zcela uvolněný. Nadšený tím, co viděl, využil Jim příležitosti naučit se základy masážních technik koní od jedné terapeutky. Když se vrátil domů, začal s masážemi koní, ale řídil se výhradně těmito jemnými signály, kterými koně reagovali. Časem se naučil nepřekročit mez, nad kterou už kůň začne projevovat odpor. Pracoval se špičkovými skokovými koňmi a získával konkrétní zpětnou vazbu, která mu dávala další a přesnější informace. Nakonec vytvořil efektivní systém – Mastersonovu metodu.

Známý americký horseman Mark Rashid Mastersonovu metodu využívá a společně s Jimem pořádají semináře, kde každý představuje svou techniku práce s koněm a vzájemně se doplňují. Jim Masterson působil jako fyzioterapeut amerického vytrvalostního týmu v letech 2006–2014, jeho techniky oceňují i sportovní jezdci jiných disciplín, např. Jane Savoie, olympijský kouč a náhradnice amerického drezurního týmu. 

Na jaře by měla vyjít česká verze knihy Jima Mastersona – Beyond Horse Massage. Kniha obsahuje základní přehled technik Masterson, podrobný popis, ukázky a popisy jednotlivých technik tak, aby majitelé byli schopni podle nich s koněm pracovat. 

Podobné články

V posledních letech dochází k významnému vývoji v oblasti využití mezenchymálních kmenových buněk (MSC) ve veterinární léčbě, a to včetně…

koně a dekování, věčné téma

Počasí je stále poměrně nevyzpytelné. Koně jsou velmi adaptabilní a obvykle výrazné změny počasí zvládnou. Když ale ovlivňujeme jejich přirozené…