„Máme u šimla koliku.“ „Jaj. Tak držím palce.“

3. 11. 2020 06:00

Obrázky: 2

Autor: MVDr. Eva Klementová Foto: horse.com Rubrika: Zdraví a veterinární péče Počet přečtení: 2098 Počet komentářů: 3 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Znáte to patrně všichni, podobný dialog. Také všichni víte, že to může dopadnout špatně. Přesto dochází neustále k podcenění, k prodlení, které může stát koníka život. Zkusím tedy sestavit stručný manuál, jak si nezabít koně v případě kolikového onemocnění.

Nejprve definujme – co je to vlastně kolika? Je nutno si uvědomit, že to není diagnóza. Znamená to v překladu, že kůň trpí akutním bolestivým stavem, lokalizovaným v dutině břišní či pánevní.

Rozlišujeme tzv. pravé koliky, vycházející z trávicího traktu, a nepravé, kde je příčina v močovém či pohlavním ústrojí. Humánní medicína pro to má termín „akutní břicho“. Příčinu teprve musíme najít a často se ozřejmí až v průběhu léčby. A léčit musíme začít co nejdříve, přesná diagnóza mnohdy není důležitá.

Několik zásad:

1/ Čím dřív začneš, tím dřív skončíš, a tím spíš ti přežije kůň! Každá hodina zdržení může být rozhodující pro přežití!

2/ Nezkoušejte to rozchodit! Kůň zbytečně trpí a vy můžete prodlením zavinit jeho smrt. Ano, může se stát, že doktor přijede a kůň bude ok. No a?

3/ Intenzita bolestí NIC NEŘÍKÁ O ZÁVAŽNOSTI KOLIKY! Zažila jsem koliky, kdy bolesti v počátku byly minimální, a přesto šlo o život. I kůň, který „jen“ polehává a nežere a nepije, může mít koliku.

4/ Odchod trusu opět neříká nic. I v případech ileu („zauzleného střeva“) ještě obvykle trus nějakou dobu odchází. Může být i průjem!

5/ Nepokoušejte se prosím o laické zákroky, třeba ve smyslu rektálního vyšetření. Protržené střevo jsem viděla po podobných akcích už třikrát. Pokud jste došli pozorováním veterinářů k závěru, že koliku vyřeší vsunutí ruky do konečníku a vyjmutí trusu, tedy tak to opravdu není. Kdyby to bylo tak jednoduché, tak byste nás nepotřebovali…

6/ Ani lít cokoli do huby koně není dobrý nápad. Jednak toho tam nenalijete tolik, aby to bylo co platné, jednak třeba v případě oleje riskujete vdechnutí a ošklivou smrt.

Ze zmíněného tudíž plyne – zpozorujete-li příznaky koliky u svého koně, nemeditujte, nečekejte a VOLEJTE. Doktora, pochopitelně.

Příznaky koliky jsou nebo mohou být následující (řadíme od nejmírnějších k těm dramatickým):

 • Nežere.
 • Nepije.
 • Otáčí se po břichu.
 • Hrabe. Kope zadní nohou.
 • Flémuje, zívá.
 • Polehává.
 • Lehá, vstává, převaluje se.
 • Nekálí, nebo méně, nebo má průjem (!!!).
 • Staví se na močení a nemočí.
 • Potí se.

Ne všechny tyto příznaky jsou specifické jen pro koliku, to už ovšem musí posoudit veterinář. Je doporučitelné si naposlouchat z obou stran břicha peristaltiku (kručení způsobené pohyby střev) u zdravých koní, mrknout na normální barvu spojivky (to růžové, co vidíte z druhé strany při odhrnutí očního víčka) a pokročilí se mohou naučit spočítat puls (vytrvalci to umí). Tyto údaje mnoho napoví o závažnosti onemocnění.

Co máte v tuto chvíli dělat?

1/ Volejte doktora, hned. Nemusí být okamžitě dostupný, má to k vám jistě kus cesty a koni ubíhá čas. V případě změny polohy střeva (ileus), kdy je třeba operace na klinice, je smyslem hry dostat pacienta na operační sál ve stavu tzv. operabilním, což – pro vaše potřeby překládám – je stav, kdy má ještě smysl operovat a ne pitvat. A ten čas není příliš dlouhý!

2/ Do příjezdu veterináře můžete koně vodit, rozhodně je dobře se s ním uchýlit někam, kde si neublíží, nepotluče se, nezavalí. (Hala s měkkým povrchem, trávník bez nebezpečných předmětů, …). Nepokoušíme se nabízet krmení, nelijeme nic do huby. Nepíchneme mu sami tu injekci, kterou donesl Tonda odvedle. Prostě zařídíme, aby si neublížil, a čekáme. Intenzivně honit koně s kolikou na lonži zavání oběhovým kolapsem, takže to nedělejte.

3/ Pro telefonát veterináři je dobré mít v hlavě připraveno několik stručných údajů:

- jak dlouho to trvá (hodinu, dvě, tři, nevím, byl jsem v hospodě)

- kůň potí/nepotí, kálel/nekálel, trus suchý/průjem, žral/nežral, pil/nepil, hrabe?, válí se?

- pokud víte o nějakém zásadním pochybení typu „byl tam pytel ječmene a on ho půl sežral“ nebo „naše Máňa s ním cválala 5 km ve 35 stupních vedra“, hlásit a nezatloukat!

4/ Než dorazí veterinář, zvažte, zda v případě, že stav bude „k operaci“, jste ochotni a schopni ji zaplatit, máte-li dopravu na kliniku nebo kde ji seženete. Ne, nestraším, jen tuhle práci dělám už dlouho.

Proč mají koně koliky?

Výstižná definice by zřejmě byla – protože jsou blbě udělaní. Jenže vy jste šťouralové, takže se s tím nespokojíte a já vám to v příštím díle přehledně znázorním.

 

Hezký den bez kolik přeje Váš Doktor

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Katka K.

  Dotaz na paní doktorku

  19:05 - 03. 11. 2020

  Tohle je samozřejmě věc, která člověka straší ve snech a jediné, co mě uklidňuje, je, že vozík s autem mám doma vždy připraven. Měla bych následující dotaz na autorku článku: pokud mám koně, který na koliky běžně netrpí a dostane ji, je lepší shánět terénního veta a čekat na něj (což může být pár hodin), nebo rovnou koně naložit a odvézt na kliniku, samozřejmě po předchozím zavolání? Uvažujme cestu na kliniku orientačně 2-3 hodiny cesty. Případně podle jakých kritérií se coby laik řídit při rozhodování, kterou z těchto variant zvolit? (Finance pro mě v takové situaci roli nehrají.) Myslela jsem si, že se to dá poznat podle závažnosti příznaků, ale to v článku vyvracíte. Děkuji.

 • 2. ŠárkaD

  Odpověď paní doktorky:

  20:50 - 04. 11. 2020

  Reaguje na 1.

  První bezpečnostní pravidlo dí - čím dříve, tím lépe. U koliky je časový horizont několika hodin povážlivý, nemáte veterinárního lékaře v dostupnější vzdálenosti? Eventuálně je dobré mít "záložního" doktora, neboť zákon schválnosti funguje i zde. Pokud čas dojezdu na kliniku je kratší než doba do příjezdu terénního veterináře, jednoznačně naložit a jet. Zde je ovšem jeden háček - pokud má kůň silnější bolesti, aby "prostál" přepravu, potřebuje obvykle sedativa a analgetika. Tedy opět veterináře. Ideální je tedy mít alespoň dva kontakty na doktory, kteří jsou schopni v rozumné době dorazit a přinejmenším koně namedikovat na přepravu.

 • 3. Katka K.

  Re:

  12:52 - 05. 11. 2020

  Reaguje na 2.

  "Pokud čas dojezdu na kliniku je kratší než doba do příjezdu terénního veterináře, jednoznačně naložit a jet."
  Děkuji, tohle je přesně to, co jsem chtěla potvrdit.:-) Kontakty na veterináře samozřejmě mám, ale zákon schválnosti je známá věc.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com