Letošní Velkou pardubickou odstartuje „pardubický Pigott“

8. 10. 2021 07:00

Obrázky: 1

Autor: Tisková informace Foto: Archiv Dostihový spolek a.s. Rubrika: Dostihy Zdroj: Dostihový spolek a.s. Počet přečtení: 188 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Pardubické závodiště důvěrně zná. Už tu odstartoval desítky, možná stovky dostihů. Velkou pardubickou ale bude startovat poprvé. Řeč je o Petru Hochmanovi – dostihovém jezdci s pardubickými kořeny, kterému nikdo neřekne jinak než Pigott. Nabízíme vám jeho „zpověď startéra“:

Jsem rodilý Pardubák a bývalý dostihový jezdec, který začínal na rovinách a pokračoval na překážkách. V roce 1993 jsem vyhrál šampionát na proutěných překážkách. V roce 2000 získal vítězství v anketě SYMPAŤÁCI PŘEKÁŽKOVÝCH DOSTIHŮ 2000.

Někdy v páté třídě jsem utekl z jezdeckého oddílu na závodiště v Pardubicích k trenéru a známému jezdci Kamilu Kuchovskému, kde jsem díky stylu ježdění v tréninku získal svou přezdívku Pigott, která se se mnou táhne dodnes a pod kterou mě zná většina lidí víc než vlastním jménem. Následoval trenér J. Dvořák a Dr. Janda, který trénoval stáj Napajedla a pro kterého jsem se vyučil a strávil u něj několik let. Díky překážkové kariéře následoval trenér J. Barbořík. Po něm jsem nastoupil v Dostihovém centru Zámrsk u trenéra F. Horáka a pokračoval s trenérkou L. Horákovou za asistence Z. Matysíka. Poté následovala chvilku překážková kariéra na vlastní noze, kterou jsem musel kvůli úrazům, hlavně kvůli jednomu z posledních, kdy jsem bojoval o život v kómatu a probral se za delší dobu, ukončit.

Začal jsem pomáhat na pardubickém závodišti při dostizích v technické četě. Od roku 2012 jsem začal dělat pomocného startéra. Následovaly zkoušky na rozhodčího u startu a 29. 7. 2017 odstartoval svůj první dostih na Pardubickém závodišti jako hlavní startér.

Startovat Velkou je velká čest, stejně jako pro jezdce v ní jet. Stále to prožívám jako velkou slávu. Když žil ještě taťka, slíbil jsem mu, že když mě na startu Velké díky mé smůle nespatřil v sedle, uvidí mě tam aspoň s červeným praporkem. Ale bohužel už to nestihnu splnit (zemřel v roce 2019). Jako startér jsem v místě startu stále s každým jezdcem srdcem na koni, ale hlavou-rozumem tam musím stát za všechny najednou jako rozhodčí s pravidly Dostihového řádu. Když jsem jezdil aktivně dostihy, studoval jsem ze záznamů styly různých žokejů a dnes si je pouštím zas, studuji a porovnávám starty dostihů z celého světa.

Na Pardubickém závodišti začala už v dětství má dostihová kariéra a moc bych si přál, aby ještě dlouho pokračovala.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com