Léčba koňmi: 6. Hipoterapie - praktická aplikace

20. 04. 2009 00:00, Aktualizováno 11. 06. 2009 10:12

Autor: Věra Lantelme Spoluautoři: Šárka Smíšková Foto: archiv OS Svítání a OS CaballinuS Seriál: Léčba koňmi Počet přečtení: 12186 Počet komentářů: 2 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V minulém článku jsme si objasnili přínos koně a jeho pohybu pro člověka. Teď přejdeme k praktické aplikaci. Zní to velmi vznešeně. Velmi častá otázka klientů hipoterapie je: Od kdy a do kdy může klient na koně, přičemž nejde o časový údaj v hodinách, ale v letech. Moje zkušenost říká, čím dříve, tím lépe a dokud se udrží a unese ho kůň. Vzhledem k tomu, že se specializuji spíš na tu první klientskou kategorii, budu psát o ní.

Miminko při narození má vytvořenou pouze nepříliš stabilní úložnou plochu, kterou se opírá o podložku. Ze začátku mu to moc nejde a proto je mu dobře v povijanu, což věděly už i naše prababičky. Až v průběhu vývoje se postupně učí tuto opěrnou plochu používat a rozšiřovat podle toho, jak dozrává jeho nervový systém. Na základě opory, která je k tomu nezbytně nutná, začíná tvořit své první samostatné pohyby. Pokud dojde k tomu, že se při tom nejčasnějším pohybovém a koordinačním vývoji, např. už u maminy v břiše, něco pokazilo, rázem se výchozí podmínky dramaticky změní. Nefunguje, nebo se výrazně opožďuje pohybové učení, které v začátcích reprezentuje právě tvorba opěrné plochy.

hipoterapie malých dětí

Obr. 1: Hipoterapie u 9měsíčního miminka s diagnózou dětská mozková obrna (Foto archiv OS Svítaní).

V každém lidském mozku je však uložen neporušený genetický vzor pro lidský pohyb. Chyby se vyskytují pouze na výkonné úrovni – v použití této matrice mozkem a v technické realizaci pohybu, prostřednictvím nervových drah. Naše terapeutická šance tedy spočívá v připomenutí přítomnosti tohoto genetického vzoru mozku a nervům. Prakticky je nutno donutit organizmus na základě nějakých informací zvenčí k tomu, aby odpověděl právě použitím správného, v mozku uloženého pohybového vzoru. Při tom předpokládáme, že pokud se daný nervový spoj pro pohyb podaří vyvolat, organismus ho uloží a začne používat. Prostě se trochu přiblíží zdravé normě. My terapeuti se o to snažíme různými metodami a jednou z nich je hipoterapie.

hipoterapie malých dětí

Obr. 2: Využití stejné polohy jako na obr. 1 u staršího dítěte, které není schopno samostatně sedět kvůli postižení centrální nervové soustavy (Foto archiv OS Svítaní).

Již bylo řečeno, že pohyb produkovaný koněm je podobný lidské chůzi a můžeme tedy na jeho hřbetu simulovat fyziologické pohyby člověka. No jo, ale co to mimino, že? Když ještě nechodí, natož aby sedělo, a ještě k tomu má pohybový a koordinační problém. A jde to, vážení. Miminko samozřejmě necháme adaptovat se na náš svět minimálně šest neděl, ale nic by nám nebránilo začít s koňmi hned. Terapeut může na jeho hřbet mimino na čistou plenu na chvíli položit. Je to teplé a občas to přešlápne, žádné trhavé pohyby, prostě jen plynulá změna v rozložení váhy, umístění těžiště. Co tedy mimino dělá? Trénuje si právě práci s polohou a změny těžiště, věci, které jsou pro vývoj lidské hybnosti nezbytné.

hipoterapie malých dětí

Obr. 3: Nejmiminkovatější mimi na koni. Pozn.: aplikace hipoterapie zvláště u těch nejmenších dětí je možná jen na perfektně vycvičených koních a pod vedením zkušeného fyzioterapeuta. (Foto archiv os CaballinuS)

No pravda, trochu jsem zašla do extrému, ale pro správné pochopení principu hipoterapie, toho, o co se my fyzioterapeuté spolupracující s koňmi snažíme, naprosto výstižné, navíc zvládnutelné selským rozumem. Můžeme tedy plynule přejít k věku, kdy už dítě začne provozovat svůj vlastní pohyb. Pokud je porušený, snažíme se mu pomoci ho opravit a lze při tom zase spolupracovat s kým jiným než s koněm. To ale musíte počkat na příští díl našeho seriálu ;-).

 

Další díly

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Átek

  Vhodní koně

  13:14 - 20. 04. 2009

  Zajímalo by mě, jaký je problém sehnat kvalitního hiporehabilitačního koně? Mám koně, který je povahově velmi vyrovnaný, zdravý a i konstitucí myslím vhodný jako hiporehabilitační kůň. Jeho pohyb nedovedu posoudit, ale je zdravý bez vad. Možná by se hodil, ale já bych ho z domu nedala. Není třeba nějaká možnost, že by byli koně u soukromých majitelů, kteří by splňovali určité podmínky používáni na hipoterapii? Že by třeba mohla fungovat nějaká databáze takových koní a tu by měli fizioterapeuti k dispozici a podle toho by mohli ve svém okolí vyhledat pomoc pro jejich klienta a zajet s ním přímo do nejbližší stáje, ve které stojí pro něj vhodný kůň? Asi u více postižených klientů bude hrát velkou roli i zázemí stáje, ale některá lehčí onemocnění by se dala řešit i v domácích podmínkách?

 • 2. Věra Lantelme

  Vhodní koně

  07:20 - 22. 04. 2009

  Reaguje na 1.

  Milá Renato,<br />problém sehnat koně není tak velký, jako jej koupit, ustájit<br />a hlavně toto vše financovat. Posouzení vhodnosti koně je vždy věcí terapeuta, který je vzdělán k tomu, aby uměl koně pro klienta správně zvolit jak z hlediska vhodnosti koně, tak potřeb klienta. Váš nápad s databází soukr. koní je velmi zajímavý (řeší např. problém financování koně v HT), ale má také mnoho úskalí. Do budoucna o něm jistě budu v terapeutické sekci ČHS uvažovat. Pokud byste chtěla, kontaktujte mne na mailové adrese sarka.smiskova@caballinus.cz a můžeme se společně zamyslet nad tím, jak Váš nápad zpracovat.<br /><br />Šárka Smíšková

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com