Léčba koňmi: 29. Paravoltiž - Co dokáže spojení člověk a kůň

8. 03. 2010 11:00

Obrázky: 3

Autor: Vanda Casková Foto: archiv autorky Seriál: Léčba koňmi Počet přečtení: 6209 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Veronika je krásná mladá jednadvacetiletá dívka z Olomouce, která neměla vstup do života lehký. Když jsme se s Veronikou seznámily (bylo jí 10 let), tak nám všem na první pohled připomínala zvířátko - malou ustrašenou myšku, která jen opatrně vykukovala z úkrytu a čekala, z které strany „to“ přiletí.

Její diagnóza - dětská mozková obrna, kvadruparetická forma v kombinaci s mentální retardací - realizaci jejích snů dost komplikovala. Nikdo z nás si ale nedovedl představit, jaká vnitřní síla se v této dívce skrývá.

Podle fyzioterapeutky pracující s dívkou do čtrnácti let věku byla Veronika zakřiknuté a velmi tiché dítě. Každodenní cvičení je úmorné i nudné a k výraznému zlepšení zdravotního stavu Veronice chyběla motivace. Proč by se měla snažit? Sice poctivě snášela dřinu na rehabilitačním stole, ale jinak byla takovou tou hodnou holčičkou, co sedává v koutě, aby ji našli... ztuhlá, skrčená, jakoby co nejméně nápadná.

Veronika a Arnoštka JežkováVelký předěl v jejím životě znamenalo setkání s koňmi a s Arnoštkou Ježkovou. Nejdříve se v rámci hipoterapie společně snažily zvládnout nekoordinované pohyby a zlepšovat obratnost. Arnoštka Ježková se v mládí věnovala gymnastice a baletu, láska k pohybu ji přivedla k profesi fyzioterapeutky a proto si také byla vědoma důležitosti motivace pro další vývoj dětí. Sama s koňmi přišla do styku podle jejích slov „na stará kolena", více než hipoterapie ji však velmi oslovila voltiž - gymnastické cvičení na koni. Spojila své gymnastické a baletní cítění a pomohla je převést do formy paravoltiže tak, aby cvičení vyhovovalo i dětem se zdravotním znevýhodněním. Veronika patřila k těm, kteří postupně přešli od hipoterapie ke cvičení paravoltiže.

Konečně našla svou velkou motivaci, svůj cíl. Koně se stali jejími přáteli, v paravoltižním oddílu našla kamarády, měla s kým sdílet své sny a přání. Koně naučili tuto dívku zodpovědnosti, v rámci péče o koně se projevila i její touha se o někoho starat - pečovat o jiné, kteří péči a pomoc potřebují. U Veroniky se ukázalo jako důležité i to, že se učí pohybem. Lépe si pamatuje to, co se přes pohyb naučí. Postupně se ze zakřiknuté dívky vyrůstala velká slečna.

Veronika získávala sebevědomí, po ukončení základní školy se vyučila vazačkou květin a zvládla i základní zahradnické práce. Jenže získat a udržet si práci je pro fyzicky i mentálně handicapovanou dívku velký problém. Není práce v oboru zahradnických služeb? Nevadí, tak alespoň bude potřebná jako třídička plastů ve sběrných surovinách, ale „má práci". Krize se projevila i zde a tak Veronika jako jedna z prvních musela odejít, přece má důchod, ne?!

paravoltižNaštěstí pro ni tu ale jsou koně a paravoltiž. Pro zjemnění pohybu a získání potřebného výrazu ve cvičení navázal olomoucký paravoltižní oddíl spolupráci s baletními mistry manžely Globovými z Baletu Globa, a tak se Veronika učí základům baletu a výrazového tance. Celkově se její projev velmi kultivoval, což se projevovalo i na výsledcích na mistrovských závodech v paravoltiži. Veronika se stala mistryní České republiky v paravoltiži žen s těžkým fyzickým handicapem. V rámci spolupráce s Baletem Globa vystupuje paravoltižní oddíl s divadelním programem Duše v pohybu. Sólové vystoupení Veroniky s Valerijem Globou ukázalo všem Veroniku jako mladou krásnou dámu - její pohyb je ladný a velmi procítěný. To je Veronika dnes. Paravoltižní oddíl se stal jejím druhým domovem. U koní našla svůj smysl života. Přes svůj handicap se stala pomocnicí trenérky Ježkové a pomáhá jiným v jejich začátcích. Veronika velmi lpí na kolektivu, sice potřebuje i nadále podporu a pomoc ostatních, ale už sama dokáže pomáhat potřebným. Ale v tom je vlastně smysl života.

Další díly

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com