Kůň vítězem v boji s následky cévní mozkové příhody

2. 4. 2019 Gabriela Rotová Autor fotek: Gabriela Rotová

Cévní mozková příhoda, lidově mozková mrtvice, je náhlá porucha krevního oběhu mozku, která vede k poškození mozkové tkáně. Ještě donedávna se uvádělo, že tato poškození jsou trvalá a nevratná. Ale nyní se zdá, že koně člověku nabídnou "pomocnou ruku" i tam, kde se to od nich nikdy neočekávalo.

Cévní mozková příhoda (CMP) je druhou nejčastější příčinou úmrtnosti ve světě, místo první patří onemocněním srdce. CMP každý rok postihne v celosvětovém měřítku více než 17 miliónů lidí a až 30 % pacientů na následky CMP umírá.

Pokud člověk CMP přežije, často končí v trvalé invalitidě. Objevuje se narušení schopnosti pohybovat částmi těla či celou polovinou těla. Objevují se poruchy řeči, paměti, dochází ke zhoršení zraku. Dostupná data uvádí, že každému šestému z nás cévní mozková příhoda hrozí, a to bez ohledu na náš věk. Každoročně totiž CMP postihne více než 80 000 lidí mladších 20 let, děti nevyjímaje. A to rozhodně není zanedbatelné číslo.

V České republice se každý rok diagnostikuje více než 47 tisíc cévních mozkových příhod. I přes tato vysoká čísla a hrozící následky většina obyvatel České republiky dle průzkumů neví, jakými příznaky se CMP může projevovat, jak na ně mají reagovat ani jak se proti tomuto onemocnění preventivně chránit. O možnostech rehabilitace pak nevíme, logicky, již téměř nic.

Protože je v této souvislosti více než pravděpodobné, že téměř každý z nás, kdo vlastníme koně či pravidelně navštěvujeme jezdecké stáje, máme ve svém okolí člověka, který po prodělané cévní mozkové příhodě trpí trvalými následky, mohlo by být pro nás všechny přínosem, když se seznámíme s výsledky studie, které byly v loňském roce publikovány v časopise American Heart Association Stroke.

Studie, kterou vedl doktor Michael Nilsson, ředitel Hunter Medical Research Institutu a profesor na University Newcastle v Austrálii a University of Gothenburg ve Švédsku, totiž prokázala, že terapie prostřednictvím jízdy na koni významně pomáhá lidem, kteří po prodělané cévní mozkové příhodě ztratili mobilitu.

Výzkumný tým sledoval 123 švédských mužů a žen, kteří utrpěli CMP před deseti měsíci až pěti lety. Pacienti byli náhodně rozděleni do tří skupin. První skupině byla nabídnuta hudební a rytmická terapie, druhé skupině jízda na koni, třetí skupině pak standardní terapie praktikovaná při CMP. Všechny tři skupiny podstoupily rehabilitaci dvakrát týdně po dobu 12 týdnů.

Žádná z osob zařazených do výzkumu neměla těžké postižení způsobené CMP, měly ale přetrvávající problémy se základními funkcemi, jako je rovnováha, chůze a paměť.

Výsledek byl překvapivý. Celých 56 % pacientů, kterým byla nabídnuta rehabilitace prostřednictvím jízdy na koni, uvedlo, že jejich stav se výrazně zlepšil a to v porovnání s 38 % zaznamenaných pozitivních reakcí na hudební a rytmickou terapii a 17 % ve skupině se standardní rehabilitační péčí. Tento stav si pacienti udrželi i při kontrolním vyhodnocování, které se uskutečnilo tři a šest měsíců po ukončení léčby.

Zdá se, že jízda na koni vytváří multisenzorické prostředí, v němž trojrozměrný pohyb hřbetu koně produkuje smyslový prožitek velmi podobný normální lidské chůzi, což mozek vhodným způsobem stimuluje. Studie mimo jiné doložila, že zlepšení stavu může nastoupit i velmi dlouho po prodělané CMP, což je velmi pozitivní a významná informace.

V současné době probíhají další studie, do nichž je zahrnuto více pacientů trpících následky CMP tak, aby bylo možné přesně určit efektivitu tohoto typu léčby, její vhodné načasování a rovněž i její ekonomickou náročnost. Jakmile budou výsledky publikovány, budeme vás na EQUICHANNELu samozřejmě informovat.

Výsledky studií jsou jedna věc, dostupnost rehabilitace prostřednictvím jízdy na koni věc druhá. Nelze rozhodně plošně doporučit, abyste bez erudice a kvalifikace a bez přítomnosti mimořádně charakterního a dokonale vyškoleného koně sami provozovali terapii pohybových nebo kognitivních poruch, které způsobilo CMP.

Přesto se ale můžete setkat s pacienty, kteří vyvázli téměř bez následků či s lehkým postižením, kterým je například mírné oslabení končetin, a těm, pokud jste cvičitel jezdectví nebo máte ve své blízkosti akreditovaného učitele jízdy, můžete pomoc nabídnout.

Velkým přínosem ale může být i předání informace o možnosti, kterou terapie jízdou na koni prokazatelně je. V České republice ještě totiž rozhodně není standardem hipoterapii pacientům postiženým tímto onemocněním nabízet.

Pokud chcete zjistit více informací o prevenci a příznacích nástupu CMP, doporučuji přehledný a stručný článek publikovaný na webových stránkách měsíčníku Zdraví: Jak poznat mozkovou mrtvici a účinně pomoci

Zdroj:

American Heart Association News: Giddy up and jam: Horses, music may boost stroke recovery

Podobné články

Nechoď mu za zadek, neběhej mu za zadkem… to bývá jedna z prvních rad novým adeptům jezdectví, přestože školní koně, kteří stoicky zvládají nezkušené…

Nejsme hrdí na chyby, které jsme udělali, ale na zkušenosti, které jsme díky nim získali. Zeptali jsme se lidí od koní na jejich „skvělé“ chyby, bez…