Kůň do domu – radost z domu (?) - 2. část

17. 11. 2010 05:00, Aktualizováno 20. 12. 2010 21:53

Obrázky: 19

Autor: Dominika Švehlová Foto: Dominika Švehlová Rubrika: Vaše příběhy Počet přečtení: 20441 Počet komentářů: 6 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 5 krát

Věčné a všudepřítomné bahno je problém nejednoho majitele koně, bez ohledu na to, zda ho má ustájeného doma nebo v nájemní stáji. Jak jsme s tím hnusným živlem bojovali my, vám prozradí druhá část miniseriálku "Kůň do domu - radost z domu (?)".

Pokračování první části: Před stodolou, za stodolou bláto nesmí stát!

Jarní tání

Idylická zima se blížila ke konci a tuny sněhu ve výběhu a na okolních polích/pastvinách začaly tát. S nechutí jsem čekala na další návaly bláta. Ještě než se však objevily, „potěšilo" nás něco zcela jiného: natekla nám voda do stodoly! Ne vraty, jak by se dalo čekat, ale zdí... Prostě prosákla. Terén venku je totiž tak o půl metru výš, než je terén ve stodole. Naštěstí jen lehce omočila balíky slámy, kterou jsme stejně moc nepoužívali, zato v místech, kde koně trávili velkou část dne, udělala jezírko. To samozřejmě zmrzlo a znovu roztálo, koně ho hned začali rozdupávat a původně rovná udusaná hlína se začala vlnit. Koně byli z této části stodoly vyhozeni a voda odčerpána půjčeným čerpadlem.

před stodolou časně z jaraSníh odtál a bláto začalo pomalu schnout.

Dalo se to přežít. I když... Bylo mi jasné, že NĚCO se s tím prostě udělat musí, takto to nejde. Koně vlastně nemají venku kus suchého a pevného místa a ve stodole je nevidím ráda. Venkovní rohože, ty děrované, sice stále zpevňovaly jílovitou půdu, ale tvorbě bláta nezabránily. S každým koňským krokem se měkká mazlavá hmota propasírovala otvory nahoru a dělala čvachtavou vrstvičku na rohožích. Lepší 5 cm než 35, jak to bylo před rohožemi, ale ani to nebyla značka ideál. Čas od času jsme vzali lopatu a nadbytečné bahno prostě seškrábli. Navíc se rohože začaly na jílu vlnit, pod tíhou kopyt byly jejich rohy zatlačené do země více, než středy, a vznikaly docela velké díry. Pracně jsme je vyrovnávali podsypáváním písku. Rohože jsou fajn, chvála bohu za ně, ale opravdu nejsou určené k jednoduchému položení na jílovitou zeminu...

Záchvěvy idylky

Konec dubna byl ve znamení docela suchého a teplého počasí. Nechali jsme osít skoro celou plochu pastviny, pouze necelý půlhektar jsme nechali ladem a ohradili. Koně získali poměrně velkou rovnou plochu na chození a dovádění a náležitě toho začali využívat. Mohli tam uždibovat i rostlinky plevele a nesmělé trávy. Do tohoto výběhu chodili úzkým průchodem do kratšího svahu, který samozřejmě hned rozšlapali, takže i ten jsme provizorně zpevnili rohožemi. Bohužel jsme je položili v době, kdy byla hlína bahnitá a rozšlapaná, rohože se zvlnily a některé byly koňmi zabírajícími do svahu prošlápnuté. No což, svoji funkci plnily i tak: po svahu se dalo chodit za každého počasí.

výběh pro koně, rovný, neosetý

Jakmile jsme naznali, že je zem už dost suchá, ohradili jsme koním k pasení louku před domem. Zpočátku jsme jim dobu pobytu na ní omezovali, postupně pak zde zůstávali přes den. A my začali přemýšlet, jak poupravit terén okolo stodoly.

louka před domem

Jenže tato idylka netrvala dlouho. Přišel květen a po něm červen 2010... Kdo nezažil, neuvěří, žejo.

A chčije a chčije...

Navzdory očekávání globálního oteplování byl konec jara a začátek léta ve znamení nepřestávajícího deště. A marasu. Všude. Bohužel i ve stodole. Zalití stodoly se zopakovalo, a to ve srovnání s dobou tání sněhu několikanásobně. Už jsme tam neměli jezírko, ale regulérní brouzdaliště.

voda ve stodole

červnové bahno před stodolouZa stodolou vznikla neproniknutelná bažina a po venkovních i vnitřních rohožích tekly četné potoky; do stodoly a přes stodolu až na dvůr. Koně si mohli vybrat: buď stát v bahně nebo ve vodě. Přestože stodola je velmi dobře větraná (neb část jejích stěn je ubouraná), nevonělo to v ní nějak dobře a koně začali dostávat seno do sítí ven, ať stojí aspoň na čerstvém vzduchu. Jejich pohyb se opět omezil na místa pokrytá rohožemi (kde jsme hromadící se bahno poctivě seškrabávali lopatou) a naštěstí se teď častěji pouštěli i do nového velkého výběhu, který byl sice rozbahněný, ale aspoň se v něm voda nehromadila. S pasením na trávě měli utrum; nové bahniště si vyrobit nepotřebujeme.

A v tuto chvíli v nás uzrálo zoufalé rozhodnutí: terén u stodoly se nemůže jen tak nějak poupravit. Musí se od základu přehrabat. Poctivě: čili vybagrovat, drénovat, zpevnit! Plánovaná rekonstrukce domu musí počkat...

červnové bahno za stodolou
Finanční a pracovní krize?!

Když konečně s nástupem prázdnin přišlo i teplé letní počasí a všechno vyschlo, začali jsme oslovovat šikovné „maníky" i stavební firmy. Jednoho jsme uháněli několik týdnů a nikdy se nepřišel ani podívat - přestože to stále sliboval. Jiný se podíval, domluvili jsme si rozměření a od té doby jsme o něm neslyšeli. Další dokonce vše vyměřil, rozvrhnul - a my skoro omdleli při vyřknutí konečné sumy za celou úpravu... Dalo by se pokračovat. Finanční a pracovní krize je očividně jen účelnou politickou manipulací obyvatelstva; lidé práci nepotřebují nebo jí mají dost a na nové zakázky není čas.

bláto před stodolou na začátku léta

Až po dlouhé době, když už nám hrozil další podzim a jaro zalité bahnem, jsme objevili ochotného a šikovného bagristu a s ním a částečně svépomocí se pustili do terénních úprav.

Konečně řešení terénní otázky (?)

Podzimní počasí nám nečekaně přálo a mohlo se začít. Koně byli převedeni do zadní části výběhu a dostali k tomu i kus pastviny (od jara se nádherně zatravnila).

koně v zadní části výběhu sledují bagrování

Kus ohrady se zboural, pokácely se některé stromky. Podél celých stodol se vybagrovala „cesta" široká cca 5 metrů s opačným sklonem (od stodol, do té doby se terén svažoval ke stodolám) a celá se svažující dopředu, před dům, aby se za stodolou nedržela voda, která přiteče z pastviny (položené nad úrovní terénu).

nová cesta podél stodol

Tato cesta spojovala rozšířenou příjezdovou cestou před domem s nově vytvořenou plochou za stodolou. Tam se budou moct otáčet případná vozidla a hlavně tu bude zpevněný prostor pro koně. Tuny vyhrabané hlíny se rozhrnuly po velkém (zatím) nezatravněném výběhu a vzadu se nízkým náspem „ohraničila" pastvina, aby z ní nestékala voda ke stodole.

terén srovnaný za stodolou

Podél cesty byla položena drenážní roura, vše se vysypalo hrubým štěrkem a v místech, kde se po štěrku budou pohybovat koně, se ještě navezla vrstva jemnější štěrkové drtě. Tím se z konečného řešení stává řešení otevřené, protože doufáme, že jednou sem ještě položíme panely nebo nalijeme beton...

příprava terénu pro položení panelůúpravy terénu za stodolouZa stodolou se země jen srovnala, a protože se nám podařilo sehnat několik poměrně levných panelů, položili jsme je sem. Zbytek vzniklé plochy jsme vystlali rohožemi. Několik se bohužel zničilo, když jsme vytahovali zadupané do hlíny, ale vcelku to valná většina z nich přežila ve zdraví.

Výsledek našeho snažení vypadá prozatím takto: koně mají kdykoli k dispozici výběh okolo domu tak, jak tomu bylo úplně na začátku. Jednou brankou mají přístup na kus ohrazené pastviny (dokud je sucho), druhou brankou mohou jít do nezatravněného velkého výběhu. U panelů mají pověšené sítě se senem, jádro dostávají vedle vrat do stodoly, na štěrku, stejně jako vodu.

nový výběh za stodolou

prozatímní podoba výběhu za stodolou

Velký výběh se pravděpodobně na jaře zatravní a naopak koním se zpřístupní celá pastvina, která se musí ohradit. Přes zimu se jim ještě zpřístupní část stodoly zpevněná vnitřními rohožemi, kde budou mít k dispozici seno (nemáme techniku, takže velké kulaté balíky nemáme jak dostávat průběžně ven). Násep okolo pastviny osázíme nějakými rychle rostoucími keři, které budou sloužit jako větrolam i jako zpevnění zeminy. Panely, nebo jejich část, zastřešíme a opatříme krmelcem na seno. Koně se tak budou pohybovat po tvrdém i po štěrku, budou vycházet mírný svah i kličkovat mezi stromky v lesíku. Bude možné jim různě otevírat a zavírat přístup do různých částí výběhů a pastvin podle potřeby.

No a my se snad už konečně dostaneme autem až ke stodole a po prvním slejváku nebudeme ve stodole a na dvoře plavat... A třeba časem zpevníme panely, dlažbou nebo betonem ještě větší plochu.

Další trampoty

Samozřejmě otázka bláta a vody okolo domu je velmi ožehavá, ale není jediná, kterou jsme museli během onoho roku řešit. Jistých obměn naznalo i krmení koní a vnitřní „zařízení" stodoly. Ale o tom zase za týden.

Připojené články

10.11. 2010 09:00 Kůň do domu – radost z domu (?)
17.11. 2010 18:00 Mé dva roky s koňmi
24.11. 2010 04:00 Kůň do domu – radost z domu (?): Seno a stáj...
01.12. 2010 05:00 Kůň do domu - radost do domu!

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Átek

  stromky

  11:51 - 17. 11. 2010

  Chtěla bych připomenout, že pokud se koním nechají stromky na pospas, dokážou v zimě zničit i několik desítek let starý strom tím, že postupně okusují kůru tak, že strom zajde. U smrčků to jsou nejdříve jen neškodně upravené větvičky (jak je vidět na fotkách), přes léto si jich ani nevšimnou, ale za zimu to je ždíbanec sem, ždíbanec tam a pak už strom nic nezachrání. Pokud tam mají být s koňmi, je potřeba jim kmen vhodně obalit.

 • 2. carolax

  dotaz

  12:14 - 17. 11. 2010

  ráda bych se zeptala, jestli ještě zveřejníte článek co tu byl včera večer (příběh čtenářky), byl vážně perfektní !

 • 3. HelenaG

  čtenářský příběh

  17:09 - 17. 11. 2010

  Reaguje na 2.

  Vyjde každou chvilku, dnes večer. Jestli jste ho včera zahlédla, tak jste nám na chvilku mrkla pod redakční pokličku ;o)

 • 4. Zuza1

  Zemní úpravy - zákon

  10:17 - 18. 11. 2010

  Na zemní úpravy se vztahuje zákon (normy) , který upravuje, jak velké zemní práce lze dělat bez stavebního povolení a které už ne. To se vztahuje i např. na stavbu jízdáren, kdy se odbagruje část zeminy nebo zemina se naveze. Na to by měl každý pamatovat, ikdyž se tak zřejmě neděje.
  Jájo, zajímala ses o to, než jste začali s terénními úpravami? Máš to nějak pořešené, ošetřené... ? Děkuji

 • 5. jaja

  terénní úpravy

  10:45 - 18. 11. 2010

  Reaguje na 4.

  Zajímali jsme se o to a vešli se do kategorie bez ohlášení a povolení. Plocha odpovídá, i hloubka, zachován zůstal sklon terénu, tedy odtok, voda bude tak jako předtím odtékat na naše pozemky, jsme uprostřed našich pozemků, takže nesousedíme s nikým jiným ani s veřejnými komunikacemi, vybraná ornice zůstala na našem pozemku.

  Tady cituje ze zajímavého článku:
  "Z hlediska stavebního řádu se rozlišují tři kategorie terénních úprav. Jde o terénní úpravy nevyžadující stavební povolení ani ohlášení [§ 103 odst. 1 pím. f) stavebního zákona], terénní úpravy podléhající ohlášení [§ 104 odst. 2 písm. f) stavebního zákona] a terénní úpravy, jejichž realizace předpokládá vydání stavebního povolení (§ 115 stavebního zákona).

  Bez stavebního povolení i ohlášení lze provést úpravy terénu, násypy a výkopy, pokud současně splňují pět kumulativních podmínek, a to: do hloubky nebo výšky 1,5 m, o ploše nepřesahující 300 m2, nehraničící s veřejnými pozemními komunikacemi a veřejnými prostranstvími a dále výkopy a násypy pro uložení zásobníků. Pokud jde o plochy, pak lze dovodit, že ohlášení ani stavební povolení nepodléhají skladové, výstavní a manipulační plochy do 200 m2, které neslouží k manipulaci či skladování hořlavých látek a odstavné plochy určené pro jízdní kola.

  Z procesního hlediska je nutno podotknout, že byť některé terénní úpravy nevyžadují stavební povolení ani ohlášení, jejich realizace je (až na výjimky) podmíněna buď územním souhlasem nebo územním rozhodnutím o změně využití území.

  Terénní úpravy, jejichž realizace je z hlediska stavebního řádu podmíněna ohlášením, jsou takové terénní úpravy, které překračují parametry terénních úprav specifikovaných v § 103 odst. f) stavebního zákona. Ohlášení podléhají takové úpravy terénu, násypy a výkopy většího než tam uvedeného rozsahu a takové, jež hraniční s veřejnými pozemními komunikacemi či veřejným prostranstvím. "
  (celý článek http://pravniradce.ihned.cz/c1-44431510-terenni-upravy-ve-svetle-stavebniho-zakona)

  Stavební zákon: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/stavebni/cast4h1d1.aspx

 • 6. Zuza1

  díky :-)

  12:23 - 18. 11. 2010

  Reaguje na 5.

  Děkuji za vyčerpávající odpověď. Chybělo mi v článku upozrnění na tento fakt, že i kopnutí do země může podléhat určitému nařízení. Ještě jednou díky! :-) Z.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: