Kůň do domu – radost z domu (?)

10. 11. 2010 09:00, Aktualizováno 20. 12. 2010 21:52

Obrázky: 12

Autor: Dominika Švehlová Foto: Helena Görnerová, Dominika Švehlová Rubrika: Vaše příběhy Počet přečtení: 26026 Počet komentářů: 20 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 6 krát

Je tomu rok, co jsem si své koně nastěhovala domů. No a? Nejsem první ani poslední. Jenže já jsem se ohlédla v čase a udělala inventuru svých zážitků… a naznala jsem, že by mohly pomoct jiným vlastníkům těchto ušlechtilých kopytníků. A pokud ne pomoct, pak aspoň potěšit a zvednout jim sebevědomí, že i někdo jiný se v „tom“ může docela obstojně plácat a opakovaně objevovat Ameriku. Inu, je stále se co učit…

Přestože koně vlastním už 15 let (druhého 11 let a třetího 4 roky), teprve před rokem se mi podařilo pořídit jim a nám vhodný dům a přestěhovat si je k sobě. Do té doby jsem se potýkala s problémy „nájemnice" různých komerčních stájí a právě ony problémy byly hlavním spouštěčem neutuchající snahy dostat své vlastní koně do své vlastní péče.

Nosné myšlenky mého pojetí ustájení byly asi tyto:

 • Koně budou stále venku s non-stop možností schovat se v krytém přístřešku (pro začátek bude jeho funkci plnit neustále otevřená prostorná a velmi dobře větraná stodola).
 • Budou se pohybovat po relativně členitém výběhu (pro začátek tráva, udusaná hlína, lehký svah, časem by měl být terén upraven tak, aby poskytl koním i povrch tvrdý, kamenitý, vodu apod.). Výběh jim skýtá úkryt před nepřízní počasí (stodola, lesík, závětří budovy) a možnost pohybu (velikost výběhu cca 2000 m2, rozčleněných do tří větších ploch spojených užšími průchody). Napřesrok přibude cca 5 ha velká pastvina a asi 3000 m2 velká louka.
 • Budou mít nonstop přístup k senu, které bude uskladněné ve stodole a oni si ho budou zobat přímo z balíků (vidina minima práce s krmením sena).
 • Podestýlku mít nebudou, pouze hromadu slámy jako „záchod" venku.
 • Pro udržení morálky budou 3x denně uvazováni na krmení jádrem, a to ve stodole (nebude na mě pršet, když budu čekat, až se nažerou).
 • Koně budou bez podkov, a to hned z několika důvodů: méně zničí výběh i zem stodoly (udusaná hlína), budu si kopyta dělat sama a nebudu muset volat kováře bůhvíodkud (nebo si sem tahat známého podkováře z Brna), vzhledem k jejich pracovnímu využití a půdním podmínkám jsou podkovy tak jako tak zbytečné. Samozřejmě, pokud by bylo třeba okovat, nebráním se tomu.

Člověk míní a život mění. Během onoho roku jsem musela řadu věcí přehodnotit, pozměnit či od píky předělat. Na druhé straně však musím uznat, že výhod bylo výrazně víc, potvrdily se mi mnohé předpoklady a udály se i takové pozitivní věci, v které bych ani nedoufala.

Když po roce udělám inventuru, vyjde mi, že to byl krok dobrým směrem a určitě bych už způsob držení koní neměnila. A myslím, že by neměnili ani oni - aspoň podle toho, jak se po tom roce chovají a jak vypadají. A připomínám, že všichni tři byli i předtím zvyklí na život co nejvíce venku a ve stádě.

Část první: Před stodolou, za stodolou bláto nesmí stát!

Ústředním tématem domácího chovu koní se stala stodola coby otevřená stáj a její okolí coby non-stop přístupný výběh. A právě tady se odehrávaly největší boje s drsnou realitou.

Zelený začátek

Když jsme v půlce října loňského roku, hned, jak ze silnic odtál nečekaný sníh, přivezli koně z komerční stáje u Brna domů, čekala tu na ně sakum-pingl nová ohrada, kombinace dřeva a elektrického ohradníku, která ohraničovala jejich prozatímní výběh o rozloze asi 2000 m2. Koně tak měli k dispozici bezprostřední okolí statku: menší plochu před stodolou, větší plochu za stodolou včetně mladého smrkového-modřínového lesíku a čtvercovou zahrádku; vše bohatě zatravněné.

tři části výběhu po příjezdu koní domů

Dalších 5 ha čekalo na zaorání a jarní zatravnění a travnatá louka před domem se vždy jen dočasně ohradí přenosným ohradníkem a bude k dispozici na pasení za suchého počasí. Poměrně dobrý start; i když od začátku mi bylo jasné, že tři koně stav dostupného pozemku změní.

První bahno

Změnili. Zanedlouho a po prvních deštích k nepoznání.

bahno před stodolou po prvních deštíchbahno za stodolou a cestička z prkenZelená tráva samozřejmě vzala za své po pár týdnech, jenže ono to šlo ještě dál. Jílovitá půda se ukázala ve své plné parádě, rozbahnila se do hloubky, místy až do půl holení koní. Ti, zcela logicky, odmítali dobrovolně opouštět suchou a pevnou stodolu a podle stavu kopyt jsem poznala, že do bahna se dostane jen podřízená šimla, kterou tam patrně vystrnadí valach s lipicánkou. Jen ona totiž měla kopyta obalená mokrým bahnem...

Abychom vůbec mohli vyklízet koblihy ze stodoly, udělali jsme si chodníček z prken. Koně ho velmi ochotně využívali taky a díky tomu se aspoň na chvíli dostali „ven".

Nejdříve využívali zatím pevné cestičky mezi smrčky a odcházeli na druhou stranu statku do zahrady, ale brzy to rozšlapali taky.

plastové rohože před stodolou mají za úkol zabránit rozbahněníHlavní problém ovšem byl ten, že i když nepršelo, bahno zůstávalo. Protože voda do jílu nevsákla, neměla kam odtéct a v chladném počasí ani neměla šanci se vypařit, začala být situace neúnosná. Koně se nejenže skoro nehýbali, protože chození v bahně se jim příčilo, ale hrozilo, že tento tankodrom zamrzne a pak to bude doslova o zdraví.

Bylo třeba ihned jednat a situaci aspoň provizorně řešit. Je listopad a mrznout může každým dnem. Po zvážení všech dostupných možností jsme se nakonec rozhodli pořídit plastové rohože. Aspoň před stodolu, kde je bahno nejhorší. Protože těžší technika (žádná technika) nebyla schopná po takovém terénu ke stodole vyjet, lidskou sílou se odkopala vrstva bahna (pod níž byla vrstva úžasně suché hlíny!) a položily se rohože. Pravda, od ideálu daleko, ale snad to vydrží zbytek podzimu, zimu a jaro...

Pomohlo to. Koně začali chodit dobrovolně ven, došli na konec rohoží, tam se po prknech dostali k lesíku, kde už to s bahnem nebylo tak hrozné a mohli hledat zbytky trávy. Skřípala jsem sice zuby, ale holt bude se to muset vydržet do příštího roku. Už teď mi bylo jasné, že tak to nechat na příští „sezónu" nemůžeme.

Milosrdná zima

Obávali jsme se zimy, ale ta byla milosrdná: sníh všechno zakryl, terén přestal čvachtat a koně byli nesmírně spokojení. Neustále byli venku a nevadily jim ani mrazy, naopak. Jako by se po tom hnusném blátivém podzimu probrali a začali pořádně žít!

prosincové první mrazy a sníh povzbudily chuť na jehličíproběhnutí se na rovném dvořeJejich pozornost se přesunula na smrčkový lesík za stodolou. Každou volnou chvíli trávili okusováním drobných smrkových větviček. Hm, hlavně že jim chutná a jsou spokojeni...

V prosinci ještě sněhu nebylo moc, nezvládl srovnat hrboly terénu, takže koně sice výrazně více chodili, ale neběhali. Rozhodli jsme se jim na chvíli „půjčit" dvůr, který je rovný a prostorný. To bylo radosti!

A ještě větší radost zavládla, když jsme koním poskytli další prostor: elektrickým ohradníkem jsme oplotili kus budoucí pastviny.

panorama za stodolou

Nebyla ideálně nejrovnější, ale koně zvyklí na pobyt venku s tím neměli problémy. Za celou tu dobu, bez ohledu na nekvalitní terén, nedošlo k uklouznutí a upadnutí, ke zvrtnutí kloubu či natažení šlachy. Po špatném terénu chodili opatrně, pokud dováděli, pak skutečně jen tam a jen tak, aby to ustáli ve zdraví.

Rok 2010 vešel s bohatou sněhovou nadílkou a velkými mrazy. Terén se vyrovnal, i když, pravda, jeho plocha se relativně zmenšila, když koně nechodili do hlubokých závějí. Přesto se pohybovali výrazně víc, než v době bláta: před stodolou jsme jim sníh odhrnovali, za lesíkem částečně taky, v ohrazeném kousku pastviny si to vyšlapali a mezi stromy toho tolik nenapadlo.

Jarní tání

Pak ale přišlo první tání a s ním nový problém: rohože před stodolou udržovaly povrch pevný, zato udusaná hlína ve vchodu do stodoly se rozčvachtala...

první tání před stodolou a ve stodole

Opět jsme to vyřešili plastovými rohožemi, tentokrát plnými, určenými do stáje.

plastové rohože určené pro použití ve stáji

Koně tak mohli prožít docela příjemný nástup nového jara. Jenže to jsme ještě nikdo netušil, jaké to jaro vlastně bude a jakou nádheru nám připraví...

... ale o tom zase za týden: Kůň do domu - radost z domu (?) - 2. část.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. klawdie

  SUper!

  10:24 - 10. 11. 2010

  Tady si někdo splnil sen, kterým zatím sním :D až sem si říkala kdo mi to vlezl do hlavy, vize máme úplně stejné, ale věřím, že takových je vícero......hezky napsané už se těším na pokračování...

 • 2. Nikol Javůrková

  držím palec!

  10:41 - 10. 11. 2010

  na jaře taky budeme budovat vlastní stáj, všechno máme vymyšlený jak z pohádky, už se velice těším na drsnou realitu! Těším se na další články, aspoň mě srazí nohama na zem :)

 • 3. Átek

  Jojo

  11:28 - 10. 11. 2010

  Koně mám ve svém ze stejných pohnutek už 8 let a bahno je skutečně kapitola sama o sobě, my ale naštěstí máme k dispozici padock, který je tak udusaný a možná na takovém podkladě, že i když se tam bláto udělá pochopitelně hned, tak povětšinou jen na kopyto,a le i tak se tomu rádi vyhýbají, pokud je kam. A na pastvu je vodíme do různých výběhů podle ročního období, takže tam se také neboří v blátě (jedná se taky jen o 2 koně). A my tím, že jsme neměli zpočátku nijak naplánováno, jak koně budou bydlet, tak vše nějak vyplynulo ze situace nemuseli jsme litovat pracných a nákladných počinů, které by se pak ukázaly za zbyečné nebo nedostatečné.

 • 4. Veronicque

  Já chci taky

  11:33 - 10. 11. 2010

  Domeček s vlastní stodolou je přesně to , po čem toužím.Bohužel bydlím stále s rodiči, ale jendou bych si tento sen taky moc ráda splnila.Gratuluju k realizaci.

 • 5. Katka K.

  Muj sen to uplne neni :-)

  13:18 - 10. 11. 2010

  Obdivuji vase nadseni, ja coby perfekcionista bych se zblaznila. Ostatne co tak obcas slycham, Nika k tomu obcas nema uplne daleko.:-) Myslim, ze tento serial je uzasny tim, ze mnoha lidem ukaze, ze mit kone doma na zahrade (a obecne v ustajeni 24/7) s sebou prinasi docela hodne starani a realizacnich problemu, ktere by je do te doby nenapadly. A snad i rady a inspiraci.

 • 6. B-valina

  sme na tom stejně

  14:16 - 10. 11. 2010

  Někdo tu mluví o nás? Taky sme přivezli koníky loni v půlce října a moghla bych se pod článek podepsat. Jen bohužel nemáme těch 5ha pasty ele jen necelé 2, takže musíme dost přikrmovat senem. A radostech a strastech bych mohla vyprávět........... ale taky ráda je čtu s vědomím že v tom nejsme sami :-)

 • 7. carolax

  perfektní !

  14:48 - 10. 11. 2010

  prosím hlavně o co nejvíc informací, rad a tipů.. na jaře stavíme doma venkovní stáj, takže každá "vychytávka" se hodí :-) samozřejmě nyní to máme perfektně naplánované jak co bude vypadat a jak přesně bude probíhat provoz... no uvidíme co realita :-), těším se na pokračování

 • 8. BAddy

  Plný souhlas

  14:55 - 10. 11. 2010

  jojo skvělý článek z reality. Tímhle si myslím projdou všichni. Osobně jsme ráda, že už jsme o 7let dál a vychytávky u baráku máme už v malíku. Ale na několika různých pastvinách s různými přístupy stále občas řeším systém napájení popřípadě krmelišť.
  Koně doma = je stále co dělat ;-)

 • 9. Jiskra

  bláto - největší nepřítel

  16:11 - 10. 11. 2010

  Stejné problémy s blátem máme též. Naši koně ale nemají bohužel možnost schovat se do stáje :-(. Když bylo loni na podzim a letos z jara strašné období bláta, tak jsme jim aspoň prodloužili výběh na betonové panely - není to sice ideál, ale stáli tam rozhodně radši než v bahně. Na část jsme nechali navést prosívku, ale to není řešení na pořád - po čase to odplaví voda. Bláto je snad horší než vedra nebo sníh.

 • 10. BAddy

  bláto

  16:49 - 10. 11. 2010

  Reaguje na 9.

  A já tedy musím říct, že žádný z našich deseti koní nemá problém ťapat blátem sema tam a vytvale se v něm po celou zimu obalovat. Dokonce hajtry spí raději v blátě a bobkách u balíků ( asi aby z balíků někde v nepřítomnosti neujedl víc než je zdrávo), než aby si zalezli do suchého naastlaného přístřešku.
  Naopak je podezřívám ještě z toho, že se výhýbají ježdění tím, že si stoupnou do nejbahnitější části pastviny obaleni nejlépe v trojobalu s vyčůraným pohledem - jako že dneska by to paničko fakt nešlo ;-)

 • 11. Tamtam

  bláto-věčný boj

  18:16 - 10. 11. 2010

  Jo tak tohle znám velmi dobře. Podělím se se zkušenostmi s bojem s blátem před přístřeškem a stodolou pro deset koní. Nejprve se zkoušelo zasypávat to nejprve pískem - naprosto nanic, po pár deštích je situace ještě horší, vrstva je ještě měkčí, poté vybagrování a zasypání štěrkem - po pár měsících na něj bylo nataháno bahno z okolního výběhu, takže ve výsledku jsme brodili stejně, navíc se hodně špatně vyváží (podle mě nejhroší varianta). Rohože - vydržely 2 sezóny, pak po nich nebylo pomalu ani stopy, rozpadly se a zadupaly. Zkoušeli jsme ještě další věci ale nejlepším a konečným řešením bylo vybetonování celého prostoru, s udělanými odtokovými kanálky a drenáží. Není to nejlevnější, ale rozhodně účinné a kdyby jsme to byli bývali udělali hned, ušetřlo by nás to opravdu hodně starostí a peněz. Navíc má beton i jiná pozitiva - např snadné vyklízení, možnost desinfekce, přirozené broušení kopyt atd.

 • 12. Átek

  a co teprve tání!!

  18:36 - 10. 11. 2010

  A vlastně nejhroší na tom všem je jarní tání, kdy se z jediného bobku pod sněhem vytvoří kaluž zbarvená tak, že to vypadá, že močku navážíte právě tam. My v padocku bobky v zimě pečlivě vybíráme, ale i tak se něco málo schová pod sníh a to stojí na jaře za to! Jinak jsem ale s umístěním koní doma velice spokojená, jediná nevýhoda je v mém případě ta, že jak nejsem ve společnosti ostatních majitelů a jezdců, mám trochu horší jezdeckou morálku.

 • 13. micka

  Jako u nás

  21:35 - 10. 11. 2010

  Story s bahnem je mi důvěrně známá. Byly doby kdy jsem koně tahala ze stáje do bláta skoro traktorem...a pak jsem bahno lopatovala na suchou zem,která se zase rozbahnila a.....no jo,to byly časy. Koně mám teď doma už šestý rok. Jsem zvědavá jestli i vaše další "trampoty" budou podobné našim. :-D

 • 14. Lukana

  rohože

  22:28 - 10. 11. 2010

  Chtěla bych se zeptat, kolikpak stály ony plastové rohože a kde se dají sehnat? Koníci se ke mně stěhují "už za pár" a mít v záloze alespoň představu pro chvíle SOS je lepší než nic. Trochu se toho obávám, protože výběh je spíš menší, navíc pod strání, ale zase koníci jsou malincí... no uvidíme. Každopádně díky za odpověď a rozhodně za článek!

 • 15. pjerunek

  nejen bahno..:)

  07:17 - 11. 11. 2010

  Tak jsem hrozně ráda, že bahno je prokletím nejen mým..:)
  Mám teda dva ks koní, s tím že mají pastvinu necelé 3 ha s pořístřeškem, ale na noc chodí spát ještě do venkovních boxů, tak nějak nemám důvěru k lidem, že by všichni respektovali pásku s elektrikou a mám obavy, aby mi třeba někdo koně v noci nevypustil - kousek od hlavní cesty mám jen malou část ohrady, ale přesto když si uvědomím ty ožralce vracející se ráno z akcí a hospod tady u nás na dědině, prostě to neriskuju.....
  Letos jsem měla v plánu na podzim taky rohože a pro Lukana: předpokládám, že Jája má dle fotek rohože z firmy Tosiplast. Já jsem aktuálně vlastnoručně opět odbagrovala vrstvu skoro rybničního bahna a navezla strusku, kterou jsem chtěla zasypat pískem a na to ještě rohože, ale bohužel jaksik financí se nedostává, tak zatím jsou na strusce, ale na jaře snad rohože budou...
  Jinak já ještě řeším jeden velký problém a tím je hnůj, nemám ho sice moc, koně vyloženě ve stájí jen přespí, ale poctivě sbírám ohradu a je toho fakt dost..:(no a hnůj musím vyvážetna jaře a podzim, vlastní pole mám malinké, letáčky a inzeráty mám všude možně, ale lidi by te hnůj uvítali, že bych jim ho dovezla, rozházela a nejlépe i zaorala...:(
  Kdybyste někdo potřeboval hnůj, jsem plně k dispozici:)

 • 16. jaja

  Domov, bahno, rohože atd.

  08:50 - 11. 11. 2010

  V první řadě musím říct (tak trochu jako reakci na Katčin příspěvek), že tyhle trampoty s koňmi doma jsem měla i v nájemních stájích, Větší. Ono totiž nejen s bahnem, ale i dalšími věcmi jsou i v nájemních stájích. Problém tam je ten, že většinou není šance, že by se to zlepšilo - pokud jsou koně doma, šance na zlepšení je velmi reálná.
  Mám naprosto jasné představy, jak chci udělat ustájení pro své koně, a zatím není jediná nájemní stáj, kterou znám, která by tomu odpovídala (ani soukromé stáje). Minimálně ne v okolí Brna, kde jsem dlouho žila. Všude je to o kompromisu a je otázka, kde slevit z požadavků. V Brně jsem měla koně dlouhodobě v jedné stáji (nějakých 9 let), která plnila hodně mých požadavků, ale nebyla nejlevnější a samozřejmě určité nedostatky tam byly. Takže nevyužívané koně jsem měla v jiné stáji kus za Brnem, která opět měla jiné výhody, ale v jiném směru nevýhody (a taky tam bylo šílené bahno!).
  Cítím to jako s vlastnictvím koně - je to starost, je to práce, je to investice, je to odříkání - ale to moje. A já to mohu ovlivnit.

  Co se týče rohoží, od začátku to bylo bráno jako provizorium, protože pro skutečně správné uložení rohoží v dostatečném množství prostě není peněz. Ještě o nich napíšu v dalším článku a sama jsem zvědavá, jak dlouho nám rohože vydrží v podnínkách, v jakých jsou. Jsou fy To-Si Plast, nápad mi vnukli lidi tady na diskusích a když jsem projížděla inet, tak mi přišly jako nejlepší svojí velikostí, tloušťkou a cenou. Nejsou levné, ale vše ostatní, co jsem našla, je ještě dražší.

  Jinak co se týče tady přispěvatelk, co má výběh koní pod svahem - hned od začátku bych vyřešila minimálně odrénování vody pod svahem. Jestli tam voda teče ze svahu, i pár malých koníků z toho udělá šílené bahniště.

 • 17. karol

  bahno

  15:51 - 11. 11. 2010

  Bahno je samé o sebe dosť veľký problém. My sme museli kone z priestranného výbehu po opakovaných povodniach presťahovať do menších priestorov hlavne preto, lebo na svahu vznikli časom nerovnosti, na ktorých sa kone šmýkajú a dochádzalo k podvrtnutiam, ktoré nám vyradili niekoľko koní z prevádzky. Momentálne to nevieme riešiť ináč, iba presťahovaním do podstatne menšieho a z mnohých hľadísk menej vyhovujúceho priestoru, ktorý je však rovný a nedochádza k úrazom. Výbeh, ktorý mnoho rokov vyhovoval už vlani bol kritický a tento rok úplne nevyhovujúci.

 • 18. Jira

  my také bojovali ...

  21:16 - 11. 11. 2010

  S radostí připojuji svoji zkušenost - vloni jsme postavili dřevěný dvojbox s betonovým základem s možností chodit do malého výběhu cca 15x20 metrů. Pak měl k dispozici čerstvě zatravněné pole, kde jsem ho pouštěla jen když bylo zmrzlo nebo hodně sněhu. Koníka jsem stěhovala v listopadu, z výběhu se stalo totální bahno, kde se mi vyzouvaly boty. Původně jsem také uvažovala o rohožích, ale přítel mě varoval, že to rozšlape. A určitě měl pravdu, protože jsme v tomto bahně urvaly obě podkovy (na jaře byly s pomocí detektoru kovu nalezeny 50 a 30cm hluboko - kámoš s detektorem pořád něco hledá, tak aspoň měl zábavu:-) A nedovedu si představit je tam nějak cpát, o vyvezení hlíny jsem vůbec nepřemýšlela. Tak se tam rovnou do toho příšernýho bahna navozil štěrk, který se údajně zašlape. Moc jsem tomu nevěřila, ale ono to fakt vyšlo :-) teď je tam tvrdo a časem to vypadá, že tam poroste i tráva. Akorát jednu nevýhodu to mělo - kamínky v kopytech, ale toho půl roku jsem to přežila.

 • 19. vanta

  úžasný článek

  12:28 - 15. 11. 2010

  jsem moc ráda, že někdo něco takového napsal. Jednou bych si také chtěla přestěhovat koníka domů a tady jsou skvělé rady jak na to :-)

 • 20. Belfisko

  řešení nevlastního ustájení + kde sehnat rohože

  16:20 - 18. 12. 2011

  Skvělý článek!
  Mám jednoho koně ustájeného venku. V létě nádhera, krásné pastviny, ale ted katastrofa. Koníkům hnijí kopyta, stojí v blátě a jelikož to není moje stáj, tak se s tím nedá nic dělat. Nemůžu se koukat na to, jak se koně nehýbou a chátrají. Za dva týdny přestěhuji mého koně k sobě. Připravila jsem mu výběh, který asi rozdělím na část, kdy bude mokro a část kde bude až zamrazí konečně,aby to nerozšlapal. Jako společníka jsem mu pořídila malého poníka, tak snad to nebude zmetek :)) Do stáje, kde byl pův beton jsem dala gumové rohože. Stojí 500/kus, dají se sehnat na equidomus, nebo 250/kus za kazové, v Kamenné. Nic těm kazovým není jen je třeba kus odštíplý...

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 8 čtenářů. Celkový počet bodů: 36.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: