Kuks opět zářil slavnostmi koní, historie a řemesel

26. 07. 2007 14:27

Autor: Hana Maredová Foto: Hanka Maredová Rubrika: Počet přečtení: 11685 Počet komentářů: 6 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V pravdě letní sobotu se dne 21.7.2007 uskutečnily v Kuksu historicky první (a doufejme ne poslední) Slavnosti koní, historie a řemesel. Na úvod se sluší říci, že podobné slavnosti zde probíhaly již několik let (známé a hojně navštěvované Svatohubertské slavnosti), nicméně sami chovatelé a majitelé koní vnímali, že by mohli akci více obohatit a tak vznikla myšlenka samostatné, více "koňařské" záležitosti.

Koník z o.s. Kavalerie Náchod.
                                                      Koník z o.s. Kavalerie Náchod.

Akce se konala pod záštitou hejtmana královehradeckého kraje Ing. Pavla Bradka ku příležitosti 278. výročí obsazení Kuksu. Během celého dne měli návštěvníci možnost kromě prohlídky hospitalu, kostela Nejsvětější Trojice, lapidária, farmaceutického muzea či hrobky rodiny Sporcků, navštívit lidový jarmark, dobové ležení císařských husarů, shlédnout ukázky řemesel či výstavu fotografií starokladrubských koní a rovněž se zdarma svést na koni či v kočáře. Pro malé diváky pak bylo určeno malování s pojišťovnou Kooperativa (generálním partnerem akce) a živé kreslení a hádání veselých obrázků s Janem Honzou Lušovským.


Možnost svezení na klisně Alcale využil nejeden návštěvník Kuksu.
                        Možnost svezení na klisně Alcale využil nejeden návštěvník Kuksu.

Po celé dopoledne formou běžného soustředění trénoval děti na ponících Ing. Vlastislav Šanda. Cílem bylo ukázat návštěvníkům, jak takový běžný trénink vlastně vypadá.

Starokladrubští vraníci při dámské Pas de deux.
Starokladrubští vraníci při dámské Pas de deux.

V deset hodin byl na loukách pod hospitálem zahájen hlavní program – tedy ukázky spojené s koňmi. Jako první se předvedly v romantickém Pas de deux starokladrubských koní v dámských sedlech jezdkyně z hřebčína Slatiňany. I následující ukázka nás uvedla do tajů jízdy bokem – jako Dámu v sedle jsme tentokráte mohli shlédnout Michaelu Ployerovou na českém teplokrevníkovi Dimon´s. Dalším představením na programu byl Poslední Krakonoš a jeho poník v podání pana Pechana a hřebečka Benta, který předváděl různé kousky, jako například slalom kolem kuželů nebo stání na podstavci. Před diváky se vrátili i kladrubáci – tentokráte v zápřeži - při Představení plemene – starokladrubský kůň.

Vyvrcholením dopoledního programu byl výcvik husarů v podání šesti členů občanského sdružení Kavalerie Náchod a zejména pak Kaskadéři na koních s adrenalinovou džigitovkou v podání skupiny Caballos. Krátce po poledni patřil prostor dětem na ponících – bylo možné shlédnout rej dětí z Pony centra-JK na ponících bez sedel a uždění, nejmenší jezdkyni v parkuru a drezuře Lucku Šrámkovou z Litomyšle a svou premiéru před publikem si odbyly i ty nejmenší jezdkyně Pony centra – Kristýnka Bittnerová a Lenička Kučerová.

Novomanželé Špatenkovi, kteří měli v době slavností na Kuksu objednanou hostinu, dostali nejen dárek od generálního sponzora akce, ale navíc si pro něj dojeli v parádní zápřeži černých starokladrubáků.

Ukázky hipoterapie JK Donarova Samota - jízdárna Litoboř.
Ukázky hipoterapie JK Donarova Samota - jízdárna Litoboř.

Odpolední program byl zahájen v cca 14 hodin ukázkou Co znamená hipoterapie pod vedením Šárky Prouzové z OS JK Donarova Samota – jízdárna Litoboř. Opět jsme měli možnost shlédnout obě představení jízdy v bočním sedu – tj. pas de deux starokladrubských vraníků a Míšu Ployerovou s Dimonsem. Novinkou odpoledního programu byla voltiž, čili metání na koni neosedlaném v podání cvičenců JK Žamberk na klisně Abaja Skal pod vedením lonžerky Diany Zemanové.

Voltiž na klisně Abaja Skal předvedly cvičenky z JK Žamberk.
                             Voltiž na klisně Abaja Skal předvedly cvičenky z JK Žamberk.

Další novinkou odpoledního programu byla ukázka Co musí umět filmový kůň, v které předvedla naprostou spolehlivost filmového koně Mgr. Romana Hájková ze Spomyšle. Starokladrubský valach Matýsek bral opravdu vše se stoickým klidem aristokrata a tak se klidně procházel po igelitové plachtě, do které se nechal následně i celý zabalit, velký žlutý nafukovací balón, který mu létal nad hlavou nebo pod břichem ho nechal rovněž naprosto v klidu … stejně jako například rychle se otevírající deštník nebo šermování v jeho těsné blízkosti.

Valach Matýsek předvedl co všechno musí umět filmový kůň.
                             Valach Matýsek předvedl co všechno musí umět filmový kůň.

Následující ukázkou byl opět výcvik teresiánských husarů v podání Kavalerie Náchod, o.s.. Tentokráte nechybělo ani divácky atraktivní stínání hlav protivníků – v tomto případě šťavnatých melounů, o jejichž naporcované kousky následně projevilo velký zájem publikum.

Útok teresiánských husarů v podání o.s. Kavalerie Náchod.
Útok teresiánských husarů v podání o.s. Kavalerie Náchod.

Po husarech divákům opět řádně rozproudili krev a zvýšili hladinu adrenalinu kozáci – tedy skupina Caballos ve složení: leader skupiny Petr Vlásák / lipicán Charlie, Eva Maredová / ČT Prim a Kristina Johnová / ČT Haras.

Skupina Caballos - Petr Vlasák a hřebec Charlie.
Skupina Caballos - Petr Vlasák a hřebec Charlie.

Skupina Caballos - Kristina Johnová a valach Haras.
Skupina Caballos - Kristina Johnová a valach Haras.

Posledním koňským představením byl Tanec na koni s prvky vysoké drezury v podání Mgr. Romany Hájkové a ruského koníka Iniciála. Tento koník s vcelku pohnutou minulostí (málem ještě v Rusku uhořel při požáru stájí) účinkoval ve velkých show typu Apassionata, ale pro svůj už poměrně vysoký věk (20 let) byl „na důchod“ svěřen právě Romaně Hájkové do Spomyšle. Je nutné říci, že je to opravdový „šoumen“ a publikum prostě miluje a věřím, že ještě dlouho bude příkladem aktivního koňského důchodce.

Tanec ruského hřebce Iniciála s Romanou Hájkovou.
Tanec ruského hřebce Iniciála s Romanou Hájkovou.

Závěr slavností patřil příjezdu hraběte Sporcka s družinou (v podání souboru Geisslers Hofcomoedianten Kuks) a následně pak rekonstrukci historické události z roku 1729. Přepadení, obvinění a zatčení se v režii Petra Haška zúčastnil již výše zmíněný soubor, dále Vojensko-historický a muzejní spolek Trutnov a Kavalerie Náchod.

Na závěr mi dovolte poděkovat a pogratulovat celému realizačnímu teamu v čele s Jitkou Černou z Pony centra-JK, která má tuto vydařenou akci na svědomí … a přeji spoustu dalších - ještě úspěšnějších - ročníků!

Jedna momentka na závěr:
Jedna momentka na závěr: "Sranda s pet-flaškou" :o)

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. MichaelaQ

  Dáma v sedle

  21:37 - 26. 07. 2007

  Jen pro upřesnění: NIKDY jsem nebyla, nejsem a nikdy nebudu členem Dámské jezdecké společnosti. Prosím, nespojovat. Jsem samostaně stojící jezdec, který se hlásí POUZE k odkazu Pony Expressu. Děkuji

 • 2. HelenaG

  Dáma v sedle - omluva

  09:24 - 27. 07. 2007

  Reaguje na 1.

  Míšo, omlouváme se, ani já už nevím z hlavy, která z vás je zrovna v jakém spolku a tak mi to prošlo korekturou. On ten dojem zřejmě mohl vzniknout na základě webu http://www.ds.pamatky.net/ - asi by bylo lepší s ním do budoucna něco udělat.<br />Nezlob se.

 • 3. charlie1

  Dáma v sedle - omluva

  11:51 - 27. 07. 2007

  Reaguje na 2.

  Míšo, přidávám se k omluvě. O napsání článku ze Slavností jsem kvůli vlastnímu nestíhání poprosila Hanku (čímž Hani ještě jednou moc dík), ta to posílala nejdříve ke korekci ke mě a také jsem si toho tvého členství nevšimla. Popravdě se ale také my "nedámští koňští smrtelníci" v dámských sdruženích moc neorientujeme, už proto, že se to vše tak podobně jmenuje :-). Mně zůstalo v hlavě z tvého zaslaného komentáře k vystoupení jen to, že jsi členem "čehosi", teď jsem to kontrolovala a ono tam opravdu bylo Česká barokní společnost. Takže omluva.<br />Ber laiky s rezervou, já mám ze svého Pony centra občas Pony expres, častěji Pony klub, dokonce mi jednou přišlo dítko s vyplněnou přihláškou do čtenářského Pony klubu a nemohlo pochopit rozdíl. <br />Když se něco takového vyskytne, ozvi se raději hned mě něbo paní G., mohlo se to prostě jen změnit, takhle to zbytečně víříme.<br />Čauky Jitka

 • 4. charlie1

  Fotky ze Slavností

  12:08 - 27. 07. 2007

  Spoustu fotek z Kuksu najdete na http://www.ponycentrum.cz/slavnostikonikuks.htm a postupně budou přidávány další.<br />Jinak ještě k diskusi,na kterou je tu pod článkem odkaz - díky všem, kteří se snažili poradit, i když třeba ty útulky nakonec nebyly :-(. Ne že bychom nechtěli, ale v tom šrumci před akcí tak nějak nebyl čas je kontaktovat. Příště (zřejmě 26.7.2008)doženeme.<br />Pokud máte nápady či hodnocení, které nechcete psát sem, můžete písnout na ponycentrum@seznam.cz - budeme moc rádi.<br />

 • 5. boraderam

  Dáma v sedle - MEA CULPA

  20:55 - 27. 07. 2007

  Reaguje na 1.

  Míšo, vzhledem k tomu, že to vzešlo z mé hlavy (chybně jsem to vyvodila ze stránek DJS, kde tvé jméno figuruje) - přijmi především mojí OMLUVU. HeleněG děkuji za opravu. <br />Ať ti koník ťape. Hanka M.

 • 6. MichaelaQ

  Dáma v sedle - neuražená :-)

  00:17 - 30. 07. 2007

  Reaguje na 4.

  Hlavy netrhám, nic se mi nestalo :-), jen jsem se ozvala. Stránky DJS jsou majetkem Marty a já tam figuruju jen jako webmaster, i přesto, že jsem ji žádala o stažení svého jména, neb web již nespravuji hodně dlouho (to jen na okraj). Nikdo neví všechno.<br />Jinak velmi podařená akce a kdo neviděl o hodně přišel.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com