Křížem krážem světem koní

30. 8. 2021 Michaela Burdová Autor fotek: WMR Brisbane Facebook, Halsdon Arabian, Household Cavalry Museum, Skydog Sanctuary, Horse Barber

Kam s ukradeným koněm? Mustang Phoenix si vybojoval svobodu jedním skokem. Není divu, že farmu s téměř 300 ušlechtilými koňmi bubeník Rolling Stones opouštěl jen nerad. Kůň královské gardy Sefton přežil bombový útok a stal se celebritou. Ochránci žádají vyškrtnutí jezdectví z olympijských her. A další střípky ze světa koní.

Kam s ukradeným koněm?

Mladý muž v Severní Karolíně minulý týden ukradl koně (quarter horse) a schoval ho v domě svého otce. Naštěstí si jedna žena všimla, že muž koně vede do domu a nahlásila jeho počínání policii. Ta po vstupu do domu uviděla v obývacím pokoji hromádku koblih a jejich producenta našla stát v ložnici. Kůň byl klidný a v pořádku až na čerstvé poranění na noze. Majiteli se tedy jeho kůň v hodnotě 6500 dolarů vrátil, zloděj je obviněn z vloupání, krádeže a úmyslného ublížení zvířeti.

Krádeže koní jsou tak staré jako soužití lidí a koní. Jen v USA podle Stolen Horse International je ročně ukradeno 45–50 tisíc koní. Zlodějské řemeslo kvetlo všude, kde byli koně, a na život člověka se příliš nehledělo. I dnes se musí majitelé koní mít před zloději na pozoru, i když hrozba krveprolití není taková jako dříve. Josef Vrbka v etnologickém časopise Český lid, založeném roku 1891, v článku z roku 1950 píše o zlodějích koní:

Koňští handlíři a zloději tvořili zvláštní společnost, která se navzájem podporovala ke škodě rolníků. Hotaři na pastvinách byli neustále v pohotovosti, aby mohli odrazit vpád zlodějů. Na krádež koní nikdy nechodil zloděj sám, nýbrž bývalo jich více pohromadě. Bývali často dobře vyzbrojeni a zavraždili bez rozmýšlení hotaře, hospodáře nebo pacholka, který jim v krádeži bránil. Ale ani majitelé a hlídači koní si nedělali těžké svědomí, když zloděje – přistiženého při krádeži – zabili. Někdy přišli zloději zdaleka a to zvlášť tehdy, když se v sousedním městě konal koňský jarmark. Po krádeži šel okradený majitel na trh, aby se přesvědčil, není-li tam prodáván jeho ukradený kůň. Sousedé a příbuzní chodili s ním, aby mu byli svědky před městským právem, u něhož hledal ochranu, když se jim podařilo ukradeného koně nalézt. Potom se snažili usvědčit zloděje, jejž se jim podařilo vypátrat. V takovém případě se museli mít na pozoru před mstivostí zlodějů, kteří na zmařený lup dlouho nezapomínali…

Paralympijská legenda, Sir Lee Pearson, s dalším zlatem nepočítal

Silný britský tým ve složení Lee Pearson (Ib), Natasha Baker a Sophie Wells neměl zkušené koně, proto nebyla v Tokiu po pěti kruhy velká očekávání. Nakonec však Britové zvítězili před Holandskem a USA.

Sir Lee Pearson nazývaný „Otcem paradrezury“ získal svou 12. zlatou medaili. V létě ho postihla smutná událost – jeho kůň Gentleman (foto vlevo), se kterým slavil úspěchy na OH Londýn 2012 a OH Rio 2016, letos v červnu ve věku 20 let uhynul. V Tokiu Pearson sedlal svého 10letého teplokrevníka Breezera. Rytířský titul nejúspěšnějšímu parajezdci náleží již 4 roky. Několikrát se setkal s královnou Alžbětou II. a legendární je jeho reakce na vysvětlení prince Williama, proč už se tolik nevěnuje pólu. William si postěžoval, že už ho bolí kolena a nohy, načež mu Lee odpověděl, ať před ním raději nic nevypráví o bolesti nohou, což prince upřímně rozesmálo.

47letý Lee Pearson se narodil s mnohočetnou artrogrypózou – tedy syndromem mnohočetných kloubních kontraktur. Pearson do šesti let prodělal 15 operací. „Zdravý člověk roste jako pružný kmen, já rostl do prstence," říká Pearson, „moje končetiny byly značně zakroucené a zdeformované." V dětství měl na ježdění oslíka, ale o profesionálním ježdění začal snít až poté, kdy viděl v televizi paralympiádu v Atlantě. Na další paralympiádě si svůj sen splnil a vyhrál. V roce 2011 spadl z koně a utrpěl zlomeniny tří obratlů, což ho následně vyřadilo z účasti na evropském šampionátu v paradrezuře, ale dokázal se znovu dostat do sedla a zamířit na další olympiádu. 

Jezdectví pod pěti kruhy není samozřejmost

Zatímco jezdectví v paralympijských hrách je pevně ukotvené, olympijské jezdectví jistotu nemá. Jak dokáže jedna mediálně křiklavá scéna zahýbat s image sportu, ukázala aféra z olympijského pětiboje a nešťastná smrt koně Jet Set ve všestrannosti.

Reakce nejhlasitějších ochránců zvířat na sebe nenechala dlouho čekat a na stole prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha už leží od PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) dopis, ve kterém vyzývá k vyškrtnutí jezdeckých disciplín z olympijských her. Viceprezidentka oddělení zabývajícím se koňmi, Kathy Guillermo, píše, že je načase odstranit sporty, které už veřejnost nepodporuje. Faktem je, že být olympijskou disciplínou zdaleka není samozřejmostí a jezdectví je navíc velice nákladnou záležitostí. Je to velké téma už delší dobu.

V Paříži má být pětibojařský parkur první disciplínou, což ovšem neřeší situaci, pokud se nesejdou tři faktory – vhodní koně a jim odpovídající jezdecké schopnosti atletů a obtížnost parkuru. Další scény jako v Tokiu by mohly být pro moderní pětiboj osudné. Navíc olympijský trend zkracování všeho druhu jako v Postřižinách už tak dostává závodníky pod tlak. Vedle snížení počtu členů týmu v jezdeckých disciplínách, aby mohlo startovat více zemí, mají sportovci v pětiboji na všech 5 disciplín 90 minut – z toho 20 minut zabere seznamování s vylosovaným koněm, 10 minut je na práci bez skákání a 10 minut na povolených 5 skoků. Na OH v Tokiu mělo svou premiéru 5 nových sportů – surfing, skateboarding, softball/baseball, sportovní lezení a karate. V Paříži 2024 uvidíme breakdance, ale karate, karateboard a softball nikoliv – tyto sporty si vybrali Japonci, protože jsou u nich populární. Trendem je podpořit městské sporty.

Na jak tenkém ledě zájmu nejezdecké veřejnosti se jezdectví pohybuje, dokazují horlivé reakce autorit tohoto sportu, když k nějaké aféře dojde. Obavy jsou na místě. Obraz jezdectví je ale i na každém z nás – koneckonců, nikdy nevíte, kdy vás někdo natáčí na mobil, když nemáte s koněm svůj den. 

Slavný bubeník Rolling Stones a jeho koně

24. srpna zemřel ve věku 80 let Charlie Watts, bubeník rockové skupiny Rolling Stones. Kromě své muzikantské kariéry byl nadšeným chovatelem arabských plnokrevníků polské krve. Neméně iniciativní byla v této oblasti jeho žena.

Původně chtěli mít asi tak 15 koní, ale stádo se jim rozrostlo na 300. Je známo, že Watts jen nerad opouštěl svou farmu, když musel na turné. Každopádně chov arabských koní Halsdonaldarabian má mezi chovateli dobré jméno a Watts často jezdil do Polska za ušlechtilými koňmi. Je příjemné pokochat se jejich stránkami

Dva mustangové zase spolu

Dojemný příběh mustanga Phoenixe a jeho družky Ghost je vskutku hollywodský doják, ale skutečně se odehrál v roce 2018. Phoenix a jeho rodina byli nahnáni helikoptérou do záchytné ohrady. Koně v panice naráželi do ohrady, Phoenix nakonec metr osmdesát vysoké hrazení přeskočil.

Mohl být na svobodě, ale nedokázal opustit rodinu a vrátil se. Byl znovu odchycen a rok strávil v zajetí. Měl být pak vypuštěn na svobodu, ale rozhodnutí bylo zrušeno. Nakonec ho adoptovala Clare Staples, prezidentka organizace Skydog Sanctuary, záchranné stanice působící v Oregonu, Bentu a Kalifornii. Phoenix přijel zlomený a zdál se být zcela osamělý, přestože se ocitl na ohromné ploše s dalšími mustangy. Vyhlížel svou družku, čekal na ni. Clare dva roky nevynechala příležitost, aby hledala v ohradách jeho klisnu, které říkala Ghost. Po dvou letech měla štěstí. Klisnu na jedné aukci objevila, vyplatila ji a dovezla domů, aby se setkala s Phoenixem. Video jejich setkání má dnes 22 milionů návštěv. Rodinné pouto je u mustangů velmi silné.

Sefton – zázračné uzdravení

V pátek 20. července 1982 vojáci Královské jízdní gardy projížděli Hyde Parkem, když v zaparkovaném autě explodovala bomba nastražená členy Prozatímní irské republikánské armády. 4 vojáci zahynuli a také 7 koní. Další bomba v Regent´s parku zabila 7 vojáků. Kříženec irského tažného koně a plnokrevníka Sefton utrpěl při výbuchu 38 ran, včetně poraněného oka a jugulární cévy. Z přeživších koní na tom byl nejhůře. Podstoupil několik chirurgických zákroků, než mu byly odstraněny všechny kousky kovu. Jeho šance na přežití byly 50/50, ale podařilo se, dokonce se vrátil na dva roky do služby. Kupodivu neměl problém procházet místem výbuchu.

Byl zvolen Koněm roku BHS (British Horse Society). Sefton – narozený roku 1963 v Irsku (jak příhodné), se stal přes noc miláčkem veřejnosti a sbírka na jeho léčbu vynesla přes 600 tisíc liber, které byly využity na stavbu nového veterinárního chirurgického pavilonu. Důchod strávil v zařízení pro vysloužilé koně The Horse Trust a dožil se 30 let – v roce 1993 byl uspán kvůli komplikacím souvisejícím se zraněními, které utrpěl při výbuchu. Jeho socha (autor Camilla Le May) byla odhalena před Královskou veterinární fakultou v Herts roku 2013.

Dvě hodiny plavání a 11 km Rebela Rovera

Jedná se o zatím tři roky starý, byť oficiálně neuznaný, rekord plavecké vytrvalosti koně. Když jezdec trénoval Rebela Rovera u břehu pláže v Sandgate poblíž Folkestonu ve vodě dosahující po prsa koně, netušil, jak moc si kůň trénink prodlouží. Rebel Rover, hodný svého jména, jezdce shodil a začal plavat na otevřené moře. Pětiletého valacha vrátila ke břehu až pobřežní hlídka a námořní záchranářská jednotka.

Kůň plaval ve 4metrové hloubce celkem 2 hodiny. Trenér Brad Smith pro ABC News řekl, že koně sice umí dobře plavat, ale jiní koně by měli dost po 20 minutách. Rebel Rover byl po veterinárním vyšetření zcela v pořádku a jeho trenér prohlásil, že musí mít enormní kapacitu plic. Podle zprávy v Brisbane´s Courier Mail měl Rebel ještě dost energie na to, aby hlavou praštil jednoho z členů záchranného týmu, který skončil v bezvědomí v nemocnici. 

Johny Depp vyrůstal mezi koňmi

Na letošním Mezinárodním filmovém festivalu se Jack Sparrow těší mimořádné přízni fanoušků. Narodil se v Owensboro v Lexingtonu, kterému se říká „koňské hlavní město světa“, byl tedy od mládí obklopen koňmi. Také si v několika filmech vydatně zajezdil na koni a například odkoupil (možná adoptoval) jednookého bělouše Goldeneye, který byl jeho koňským partnerem v hororu Ospalá díra (Sleepy Hollow, 1999) a měl být hned po natáčení utracen. V tomto filmu neměl herec potíže s ježděním, ale obával se scény, kdy ho dva koně táhnou za sebou lesem přes kořeny. Neměl radost z představy, že koně během scény vykonají svou potřebu.

Johny Depp loni v březnu prodal za 3 miliony dolarů luxusní koňský ranč rozkládající se na 41 akrech poblíž Lexingtonu. Vlastnil ho od roku 1995.

Slavná kadeřnice koní

Britská kadeřnice koní Melody Hames objevila svůj talent v 9 letech, když pečovala o srst svého poníka s Cushingovým syndromem.

Během 20 let, kdy navíc vystudovala grafický design, svým unikátním přístupem a grafickou precizností povýšila řemeslo na umění. Neznamená to, že nedělá také běžné stříhání koní. Podle Melody je i normální střih umění vyžadující soustředění a šikovné ruce. Melody Hames je nyní značka nejlepší kadeřnice koní ve Velké Británii. Své zkušenosti předává i dalším ve svých on-line kurzech. 

Zákaz některých antibiotik v EU?

Podle nařízení EU, které by mělo vstoupit v platnost od 22. ledna 2022, dojde ve všech členských státech EU k úpravě používání veterinárních léčivých látek, konkrétně antibiotik. Cílem je dále snižovat vznik rezistence. Cíl je správný, ovšem problém je, že určitá antibiotika by měla být vyhrazena pouze lidem. Jedná se o fluorchinolony, cefalosporiny třetí a čtvrté generace, polymyxinová a makrolidová antibiotika. To by znamenalo, že nebudou k dispozici pro koně léky na těžká bakteriální onemocnění. O chystané změně bude rozhodovat EU parlament v polovině září 2021. Proti ní již existují petice a silně se ozývá zatím Německá jezdecká federace. (Zdroj FN). 

Omezování nadužívání antibiotik je víceméně stará záležitost, nicméně plánovaný rok realizace 2022 už je blízko a s ním platnost nařízení o dalším omezení používání atb u hospodářských zvířat. 

 

Rezistence na antibiotika je schopnost organismu přežít v přítomnosti antibiotika. Situace je samozřejmě vážná už dlouho:

• Do roku 2050 se očekává 65% nárůst koncentrace léčiv ve zdrojích pitné vody.
• Jen osm velkých farmaceutických firem má nastavené limity pro znečištění odpadních vod antibiotiky.
• V některých místech v Indii je koncentrace antibiotik v povrchových vodách vyšší než v krvi pacientů léčených
antibiotiky.
• Antibiotika byla identifikována ve dvou třetinách světových řek.
• Například v Dunaji bylo identifikováno znečištění sedmi různými antibiotiky (Zdroj: Centrient Pharmaceuticals)

Podobné články
Blesk

Další těžká rána postihla rodinu Schumacherových. Tentokrát se vyrovnávají s odchodem milovaného koně Gunners Enterprise, který musel být uspán.…

Česká televize

Čínští vědci představili prvního naklonovaného plnokrevného koně, který přišel na svět v Číně a získal zde úřední registraci. Takto zrození koně by…