Korespondence Philippe Karla a Německé jezdecké federace pokračuje

6. 11. 2009 13:00

Obrázky: 1

Autor: Dominika Švehlová Rubrika: Drezurní ježdění Zdroj: Stránka Philippe Karla Překladatel: Dominika Švehlová Počet přečtení: 5900 Počet komentářů: 6 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Philippe Karl, neúnavný kritik současného drezurního, nebo spíš "oficiálního" jezdeckého systému, představovaného tzv. směrnicemi FN, se prostřednictvím veřejných dopisů snaží "vyburcovat" Německou jezdeckou federaci ke vzájemné diskusi a hledání cest, které usnadní život současným jezdeckým a především sportovním koním.

První dopis napsal Německé jezdecké federaci (dále FN) již 27. května 2009. Protože ta nereagovala, dopis zveřejnil v časopise "Dressur-Studien" i na svých webových stránkách. Tento první dopis včetně podpisové akce, která se tímto rozpoutala, jsme zmínili i na Equichannelu ve článku Můžete říct NE modernímu sportovnímu drezurnímu ježdění.

16. června 2009 se od FN dočkal odpovědi. Následovala další korespondence. Dne 29. července napsal Philippe Karl svůj druhý dopis FN; oba dva dopisy jsme v českém překladu zveřejnili na Equichannelu ve článku Korespondence Philippe Karla a Německé jezdecké federace o současném stavu sportovního drezurního ježdění.

Nyní přinášíme "třetí sérií" dopisů, v níž již lze vidět pozitivní posun vpřed: obě strany mají zájem se osobně setkat a teoreticky i prakticky si navzájem porovnat "své systémy" a diskutovat o nich.

philippe karl


Druhá odpověď FN Philippu Karlovi ze dne 13. srpna 2009

Velmi vážený pane Karl,

děkujeme za Váš obšírný dopis ze dne 23. 7. 2009.

Nechtěli jsme Vás zmíněnou fotografií provokovat. Pouze odráží to, co jste s veškerým důrazem propagoval na Equitaně. Vaše odpověď však prozrazuje, jak velmi napadený se cítíte. To jsme neměli v úmyslu.

Musíme však přiznat, že Vaší jezdecké filozofii nerozumíme. Ale zdá se, že ani Vy jste správně nepochopil náš jezdecký systém. Proto bychom neradi pokračovali v tomto způsobu komunikace a navrhujeme Vám následující:

Sejdeme se ve Warendorfu. Zde bychom mohli v úzkém kruhu na základě rozhovoru a praktických ukázek prodiskutovat společné a rozdílné znaky našich pojetí jezdectví, zvláště pak rozdíl mezi naukou a její realizací v jezdeckém sportu.

Na základě praktických příkladů Vám bude jistě umožněno vysvětlit nám Vaše dogmata v praxi. I my budeme mít možnost představit Vám naše pojetí jezdectví. Chceme ukázat, jak vypadá správné ježdění podle našich směrnic, ale také co je špatné ježdění, které právem zamítáte Vy i my.

Možná bychom ve druhém kroku mohli v rámci společné ukázky přizvat i veřejnost. Máme o to již od podstaty zájem.

Dejte nám vědět, jaký máte na náš návrh názor, a buďte vítán ve Warendorfu.

Christoph Hess
sekce osobního členství
oddělení výuky

Thies Kaspareit
Německá akademie koně


Třetí dopis Philippe Karla Německé jezdecké federaci FN ze dne 28. srpna 2009

Odpověď na dopis Christopha Hesse a Thiese Kaspereita ze dne 13. 8. 2009.

Velmi vážení pánové,

velice Vám děkuji za Vaši odpověď z 13. srpna 2009, jejíž rychlost mě tentokrát potěšila. Kromě Dr. Gerda Heuschmanna dosud žádný prominentní zástupce FN neprojevil o moji práci nejmenší zájem. A já uznávám, že je těžké něco pochopit to, co již předem odmítám. Mohli byste mi projevit laskavost a zúčastnit se schůzky dne 21. listopadu 2009 ve Verdenu?

Já jsem naopak Váš jezdecký systém studoval podrobně, neboť znám všechny jeho důsledky od nejnižší až po nejvyšší úroveň sportovní hierarchie.

Tímto jsem vám za Vaše pozvání velmi zavázán. Ještě předtím bych si chtěl ujasnit některé body programu.

Pro mě je zvláště důležité, abychom neodbočovali od tématu. Ústředním bodem debaty musí být správnost základních principů, účinnost metod a mírnost postupů během výcviku, který respektuje koně a současně připravuje dobré učitele jezdectví.

 • V teorii upustíme od prázdných a otřepaných frází a jiných prohlášení. Budou se probírat srozumitelné a spolehlivé principy, které jsou podpořené vědeckými poznatky.
 • Praxe musí být věrným obrazem teorie.

Drezurní sport, který slouží jako alibi obrovskému byznysu, není ani kolébkou, ani důvodem existence jezdecké kultury. Měl by však být jejím následováníhodným příkladem. Mě zajímá sport pouze z toho důvodu, že představuje viditelnou špičku ledovce a ukazuje dopady systému.

V neposlední řadě musíme domluvit odpovídající datum. Kvůli mému zaplněnému kalendáři nebude taková schůzka z mé strany možná do konce roku 2009.

S přáním sloužit koním a budoucnosti jezdectví zůstávám

s přátelskými pozdravy

Philippe Karl


Veškerou korespondenci Philippe Karla a FN včetně podpisové akce najdete

 

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Koník

  Dopis

  17:17 - 06. 11. 2009

  Zdravím příznivce. Jsem ráda, že se to alespoň trošičku hlo. A doufám, že pánové z FN nebudou bezmyšlenkovitě tvrdit, že jejich učení je správné a konečně se zamyslí. Tak snad to bude za pár let už v souladu s koněm. . . . . . . .

 • 2. bkocovsky

  Pomalu, pomalu

  17:49 - 06. 11. 2009

  Netroufám si hodnotit a myslím, že ani v celé široké ČR není mnoho jedinců, kteří by byli schopni toto posoudit. Budeme, zdá se, odkázáni na vyjádření zúčastněných subjektů.

 • 3. HelenaG

  Vítám

  17:57 - 06. 11. 2009

  Vítám každou takovou iniciativu, kdy se sejdou příznivci různých názorů a jsou schopni o nich konstruktivně hovořit. Z toho důvodu také tuto chystanou schůzku nevnímám já osobně jako něco konfrontačního, z čeho by měl vzejít souboj o "té jedné jediné pravdě" na jakékoliv straně.. Už si zvykněte, že žádná taková pravda není... A jsem osobně strašně ráda, že se něco takového chystá. O výsledku budeme určitě informovat.

 • 4. Aldadriel

  Inteligentní konfrontace názorů

  08:49 - 08. 11. 2009

  Ono už se jednou něco podobného konalo a vzniklo z toho DVDčko Klassisch contra Classique (vydal to Thomas Vogel, http://www.pferdia.de/). Je to moderovaná diskuze Karla a Hesse a můžu doporučit, je opravdu hodně zajímavé i výmluvné:)

 • 5. jaja

  Karl vs Hess

  21:00 - 08. 11. 2009

  Ano, už jedna "diskuse" proběhla, byla moderovaná a organizátorem a tedy i jejím tvůrcem byla třetí strana. Myslím, že se nejednalo primárně o vysvětlení a pochopení principů, přestože to DVD je více než poučné a vypovídající o obou stranách (velmi ho doporučuji shlédnout - pokud rozumíte cizím jazykům), pořád je to "komerční" DVD. Ani jedna strana neměla prostor skutečně vše řádně vysvětlit. A už vůbec se nejednalo do diskusi mezi Karlem a Hessem. Doufám, že schůzka, o níž se píše v dopisech, se bude konat a bude to skutečně diskuse o principech apod, ne reality show.

 • 6. Jan

  Pozoruhodný vývoj

  13:31 - 09. 11. 2009

  Ochota Christopha Hesse diskutovat s Philippem Karlem a dokonce zveřejnit dopisy na stránkách FN je myslím především dokladem tlaku jezdecké veřejnosti, která si - inspirována Karlem a dalšími - uvědomuje neudržitelnost současných poměrů ve sportovní drezuře. Uvidíme, zda je Hess připraven opravdu naslouchat a ne jen předstírat otevřenost. Osobně si myslím (mám DVD Karl x Hess a slyšel jsem komentáře Karla k setkání s Hessem), že pan Hess dobře chápe užitečnost Karlových návrhů, ale post, který zastává, mu nedovolí výrazně ustoupit. Výsledkem bude nejspíše konstatování, že obě školy lze provozovat dobře a špatně. Což je samozřejmě pravda.

  Na stránkcách FN je skutečně sekce "Briefwechsel zwischen Philippe Karl und der FN", ovšem jen za heslem (Geschlossener Bereich):
  http://www.pferd-aktuell.de/Meine-FN/PM-Forum/Briefwechsel-zwischen-Philippe-Karl-und-der-FN/-.4954/Briefwechsel-zwischen-Philippe-Karl-und-der-FN.htm

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: