Koňské vánoce - vyhlášení soutěže

10. 01. 2009 23:00, Aktualizováno 18. 12. 2009 11:05

Autor: Helena Görnerová Rubrika: Soutěže Počet přečtení: 5851 Počet komentářů: 3 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Napínali jsme vás do posledního okamžiku - a bylo to zábavné ;o)  Jedenadvacet fejetonů (nebo forem, které se pokusily fejetonu alespoň přiblížit) zahltilo "vážený" zpravodajský server a zmátlo několik inzerentů ("budete zase dělat web o koních, nebo už jenom povídky??"). Umět ale s nadsázkou komentovat sváteční den a umět si vystřelit třeba i sám ze sebe, to nedokáže každý. A ti z vás, kteří to dokázali a nejvíce zaujali equiporotu se nyní mohou za svůj nadhled těšit na pět báječných knih. Kdo se tedy stal šťastným majitelem Koně Daniely Dvořákové?

Jedenadvacet příspěvků, do kterých jste investovali svůj vánoční čas (a mnozí i zbytky sil :o)), je už opravdu pěkné číslo. Také výpověď o zdejší komunitě a o vašem vztahu k tomu, co zde vzniká a co - příležitostně řízeně a diskutujíc naprosto nezřízeně - tvoříte i vy. Krásná knížka zcela odpovídá odměně za vaše úsilí a i když třeba právě vy nebudete těmi, kdo za ní nemusí platit :o)), máte mnozí své "poprvé" za sebou a odvaha vystoupit se slovy veřejně se cení. A my vám slibujeme, že poprvé není naposledy.

A kdo je tedy členem šťastné pětky, od které bychom prosili doplnit zasílací adresy?

 

Koňské Vánoce, na které nikdy nezapomenu (21) - 10 bodů
http://www.equichannel.cz/clanek/ukaz8016
Marta Chorobíková
"Jak známo Vánoce jsou svátky klidu a míru. Většina žen v tomto období propadá z nezjištěních příčin uklízecímu syndromu a paranoidní představě, že mají v domácnostech mírně řečeno nepořádek. Tento syndrom se šíří rychleji než kapénková infekce. I ta nejpořádnější hospodyňka se v transu pouští do gruntování. Jako myška s prachovkou prošmejdí odlehlé kouty domácnosti, pucuje a leští to, co by Ježíšek mohl při své návštěvě spatřit a nedej bože někde vykecat. Peče, pere, vaří, smejčí a večer padá znavena, aby nabrala sílu do druhého dne pokračovala v započatém úsilí..."
DŠ: 5 bodů
HG: 5 bodů
DŠ: No tomu říkám vánoční fejeton! Takový... ze života. I když vlastně, jen částečně – metrem nejezdím :-) Pobavil mě nejvíce, takže dávám pět bodů.
HG: Sarkasmus jako řemen našel své uplatnění na zcela správném - a naštěstí neškodném - místě :o) Sledovala jsem se zatajeným dechem celou cesu domů.  Očekávaná pointa (i když to na Equichannelu nepíšou!) vygradovala výbornou poznámkou, utírám monitor a uděluji 5 bodů :o)


Koňské Vánoce, na které nikdy nezapomenu (4) - 7 bodů

http://www.equichannel.cz/clanek/ukaz7997
Martina Mařanová
"Další, už zase?
„Ti koně mě vážně zlobí“ povídá mi tuhle nasupeně má dcera. Po mé nejapné otázce „proč?“ následuje výčet hříchů jimiž se provinili:  „Uzlík mi snědl všechnu mrkev, Strakáč ztratil podkovu a Sluníčko se ztratil úplně, nikde není!“ Snažím se zachovat klidný tón, opakuji po několikáté že mrkev se nemá nechávat válet bez dozoru, slibuji že ztracená podkova se dá do pořádku a tvrdím že Sluníčko se určitě neztratil, ať se jde pořádně podívat do ohrady..."

DŠ: 4 body
HG: 3 body
DŠ: Tuhle zálibu jsem taky provozovala – dodnes mám docela kvalitní a početné stádo koní, které podědily dcerky. Je to opravdu velmi mile napsaný fejetonek, až chytil za srdce. Čtyři body mu patří!
HG: Tak tenhle fejeton zcela naplnil svou definici a naplnil i mé srdce. Mateřské. Ironické. Chápavé. takové anglické :o)


Koňské Vánoce, na které nikdy nezapomenu (15) - 5 bodů
http://www.equichannel.cz/clanek/ukaz8009
Michaela Burdová
"A pěkně pomalu, ne abyste se mi tady pošlapali, mumlám si u závory ohrady, za kterou se netrpělivě mačkají potencionální narušitelé štědrovečerního rozjímání. Otvírám a koně kolem mě spořádaně čvachtají hlubokým blátem ke stáji, pěkně v řadě, necpou se, nepředhánějí, jako kdyby mi chtěli dát najevo, že plně chápou, jak je pro mě důležité večer za zvuku koled chroustat kapří filátko, prokládat ho bramboráčem a občas slastně přivřít oči nad buketem červeného vína a jásotem mého synka rvoucího vánoční papír z četných balíků s jeho jménem.  Jak je pro mě důležité, aby mě  dnes neotravovali čímkoliv, co vyžaduje konzultaci s veterinářem, co vyžaduje můj čas navíc, nadměrné fyzické úsilí..."
DŠ: 3 body
HG: 2 body
DŠ: Tak tohle mluví samo za sebe – Murphyho zákony jsou neúprosné a jsou všude kolem nás. Čtivé, vtipné. PS.: Lepší je pěstování kytek! Dávám tři body.
HG: Není možná :o) Není možná a jestli je, tak toho koně domů ani nechci. Labradora, byť polovičního, už mám. (Oč ho ta druhá půle setra z Ira vylepšuje nebylo předmětem zkoumání.) Už ani ty zlatý rybičky, koukám, nejsou jistota a sklípkana by nejspíš kvůli své zmenšenině musel manžel deportovat do Věčných lovišť, tudíž by nemohl zaujmout post vánočně-nebezpečného mazlíčka. Potenciální veterinář to u nás má jednoduché. Pět koček a dva psi. Dvacetpět rybiček. Jedno dítě. Děkuji, zatím stačí :o)))


Koňské Vánoce, na které nikdy nezapomenu (11) - 4 body
http://www.equichannel.cz/clanek/ukaz8005
Lucie Dvořáková
"Sníh, sníh a sníh.
Člověk je tvor zvídavý, mnohdy až nezdravě. A ženská je tvor zvědavostí téměř posedlý, neboť nad každou dívčí kolébkou stojí pěkně škodolibá sudička. Proto potom stačí jedna nezávadná SMS – PRIJED NA VANOCE, UKAZU TI HRIBATA – a je vystaráno. Ono totiž odesílatel je člověk žijící na konci světa, kdesi uprostřed Krušných hor, kde i lišky už dávno emigrovaly. Ovšem hříbě je hříbě, to se nedá nic dělat..."

HG: 4 body
HG: Jakkoliv se mnou společnstvo létavce nebude souhlasit, literární forma předvedená balancuje na hranici fejetonu velmi zdařile. Gradace do momentu překvapení a nečekaného sdílení životabudiče s hříbaty, to je Život s velkou bukvou. Nemohu opomenout ani skvělé použití slov. Paradissimo desolato.


Koňské Vánoce, na které nikdy nezapomenu (9) - 2 body
http://www.equichannel.cz/clanek/ukaz8003
Jana Klimentová
"Je tomu již drahně let, kdy nastaly ty první, na které snad nikdy nezapomenu. Venku se smrákalo, lidí ubývalo, za okny se rozsvěcovala světýlka svíček a vánočních stromečků. Tenkrát naše kroky poprvé mířili k autu a ven z města. Na venkov, téměř na samotu u lesa. A tam do té malé stáje s pár boxy a několika čtyřnohými obyvateli..."
DŠ: 2 body
DŠ: Ta dětská duše, to by člověk nevěřil! Velmi láskyplně napsané a především velké plus mu dal ten dětský pohled. Za ten mile naivní podtón dávám dva body.


Takže to je pět statečných. Vy jste nás oslovili nejvíce, vy nám, prosím, zašlete svou korespondenční adresu (pokud jste ji již nevložili mezi elektrony do zasílacího mailu). My vám na oplátku v příštím týdnu pošleme Knihu.

Dovolily bychom si na závěr ještě pár poznámek k dalším textům. A vaše postřehy a dojmy pod jednotlivými články budeme sledovat i nadále. Určitě sledujte i vy nás. Těch pět knížek pro vás zakoupených je začátkem rozvíjejícího se roku. V tomto roce se hodně změníme a uvidíme, co to udělá s vámi. Buďte s námi.
HaDKoňské Vánoce, na které nikdy nezapomenu (14) - 1 bod
http://www.equichannel.cz/clanek/ukaz8008
Karel Lípa
"Slunce už bylo vysoko, když jsem zahnal své koně k napajedlu. Nenechali se pobízet, po dlouhé cestě byli žízniví. Podal jsem majiteli pozemku patřičný obnos a přidal spropitné za vlídný pohled na mé oře. Bylo vidět, že je znalec; než se napili, chvíli jsme se o nich bavili. Postěžoval si mi, jaké existenční problémy mají někteří jeho kolegové v místech, která navštěvuje méně jezdců..."
HG: 1 bod
HG: Mystifikace jak řemen a zřejmě to nikdo nepoznal. Řvoucí škodivka ořem zovaná, "tryskem" proháněná a manželka, která mi připomněla povídku pana Bacha. Mostem přes navždy je něco, co je mimo nás, takže to, jesti sdílíte dům, auto nebo koně, vůbec nehraje roli. Na chvilku jste mě do té dimenze posunul, díky :o)


Koňské Vánoce, na které nikdy nezapomenu (17) - 1 bod
http://www.equichannel.cz/clanek/ukaz8011
Václava Bromovská
"Již více než deset let oblékám vždy 5. prosince čertovský kožich, nasazuji růžky a obcházím se svými "svatými" kamarády - Mikulášem a andělem - rodiny, které si nás pozvaly. Od té doby, co mám vlastní domácnost, se vždy toho 5. prosince namotivuji naklizenými obývacími pokoji a kuchyněmi, ověnčenými vánoční výzdobou a začnu šílet..."
DŠ: 1 bod
DŠ: Krátký, „obyčejný“, ale rozesmál mě svojí pointou. Tomu říkám vyvedené Vánoce! Dokážu se vžít do situace a rozhodně aspoň s jedním bodem ho řadím do vítězné pětice.

Konské Vánoce, na ktoré nikdy nezapomenu (2)
http://www.equichannel.cz/clanek/ukaz7995
Zuzana Fričová
"Tak na tieto Vianoce, nezabudem.
Konečne kapor bol v mrazáku, kaša sa varila, všetko sa darilo. Stromček vplameňoch, ale nádherene svietil a všetky salonky pojedli deti. A dobrápredvianočná nálada sa vzdialovala a nervy sa mi vymikali spodkontroly..."

HG: Body už nezbývají, ale i když mám spravedlivě rozděleno, stále musím přemýšlet, proč jsem ho do pětice nakonec nezařadila. V tom stylu je něco ohromně podmanivého, napínavého, děj se sype a každým okamžikem, každou větou otáčí, autorka ho cupuje na kousky, aby ho zas poslušně složila k dějové lince.. Nádherná koncovka a věřím, že jen díky nestravitelnému slohu, nikoho(?) nezaujal. Dovolím si osobní poznámku. Prdlý lachtan je z něj dosud na větvi. Mě jste tedy upřímně dostala. A jen mi vrtá hlavou, jestli z toho byla pokuta nebo svatba :o))


PS: Dominiky vyjádření k tvorbě bodů vyjadřuje pocity nás všech :o) "Povedených příspěvků (byť ne přímo fejetonů) bylo mnohem více, než jen 5. Proto jsem se rozhodla, že dám na první dojem – kterých pět mě po prvním přečtení nejvíce osloví, postupuje do finále. A pak dát prostě na druhým po pečlivějším přečtení..."

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. draace

  tak skoro :o)

  00:24 - 11. 01. 2009

  Měli jste ještě vypsat tipovací soutěž, kterých pět zvítězí. Měla bych čtyři zahrané správně :o)<br /><br />I když figurky vedou.<br />A těšit se na titulku EQ bylo také fajn. Muhehe.<br />

 • 2. Katka K.

  co nikoho (?) nezaujal

  18:55 - 11. 01. 2009

  "věřím, že jen díky nestravitelnému slohu, nikoho(?) nezaujal.."<br /><br />Me tedy zaujal a to negativne. Predstava kradeneho stromku ve mne pochopeni nevzbuzuje at jiz je to realita nebo fikce. Mozna proto, ze jsme meli dva roky strom zivy, pote ho zasadili do vlastniho lesa a ted jen cekame, kdy si ho nejaky vandal urizne na vanoce.

 • 3. HelenaG

  co nikoho (?) nezaujal

  20:39 - 11. 01. 2009

  Reaguje na 2.

  My si taky stromky pestujeme (v horach jsme meli pul hektaru lesa a smrcky k tomu) a opravdu s timhle fejetonem problem nemam. Vzdyt nevime, zda je to fikce nebo pravda. Ono to ale chce, Kato, si obcas i ze sebe udelat legraci :o) a nebrat vsechno jako o zivot.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com