Koňské Vánoce, na které nikdy nezapomenu (4)

4. 01. 2009 00:00, Aktualizováno 18. 12. 2009 11:22

Autor: Martina Mařanová Rubrika: Fejetony Počet přečtení: 9006 Počet komentářů: 19 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Další, už zase?
„Ti koně mě vážně zlobí“ povídá mi tuhle nasupeně má dcera. Po mé nejapné otázce „proč?“ následuje výčet hříchů jimiž se provinili:  „Uzlík mi snědl všechnu mrkev, Strakáč ztratil podkovu a Sluníčko se ztratil úplně, nikde není!“ Snažím se zachovat klidný tón, opakuji po několikáté že mrkev se nemá nechávat válet bez dozoru, slibuji že ztracená podkova se dá do pořádku a tvrdím že Sluníčko se určitě neztratil, ať se jde pořádně podívat do ohrady.

Jako vždycky mě ale nevnímá a mele si svou dál: „a vlezli mi do kuchyně“. „Nepovídej, opravdu?“ divím se takřka divadelně, protože jiná reakce se ode mne ani nečeká. Mým údělem je se divit, chlácholit, napravovat zlotřilosti  a škody, ještě tak dodávat krmení a vodu. A zásadně neodporovat a  neremcat.
Koní je u nás čím dál víc, nejsem si jistá jestli je dokážu vyjmenovat. Ona je zná všechny jménem, ví co kdo má rád, co ho baví a co ne, kam rád chodí a který s kým kamarádí. Ačkoli mě se zdá stádo stále stejně velké, ona přesně ví jaký se jí právě zaběhl. Trénuje je, cvičí, peskuje, vychovává, ale dopřává jim i oddych. Jít ven jen tak sama bez koně? Ani nápad. Ani dalším věcem v domácnosti se koňská tematika nevyhne. Polštář? Jedině s koněm. Tričko? Taktéž.
No a hádejte, co si takováhle slečna přeje k Vánocům. Samozřejmě – dalšího koně. Já jako rodič č. 1 i manžel jako rodič č. 2 jsme zaujali souhlasné stanovisko - NE. Koní je moc, nebudou kam dát, díme společně a nerozdílně. Myslíme si jak jsme na to vyzráli, a k Vánocům pořizujeme věc veskrze potřebnou – stájové přístřešky. Posuvné dveře, dva dvojboxy, lehce přemístitelné, stříška nad uličkou, k tomu část ohrady. Těšíme se víc než ona. Jak už to ale s dcerami bývá, jsou z velkého těšení málem slzy, ona si tak přála toho koně a my vyrukujeme s takovou praktickou věcí! S rozpaky zakončíme sváteční večer, rozmíška je nakonec uhašena a nastolíme příměří.
Ale Ježíšek je bytost nevyzpytatelná a tak se místo obměkčování dvou zatvrzelých srdcí vydal jinou cestou – ke strýčkovi. Ano ano, jsou i tací strýčkové, kteří svým neteřím neodepřou sebevětší nesmysl. Naše dcera jednoho takového má. Takže je pětadvacátého, Hod Boží, navštěvujeme manželovy rodiče a jeho bratra, onoho báječného strýčka. Po výtečném obědě je konečně čas na dárky a pak to přijde:  „Mami, maminko podívej, ten je krásný!!!!“ křičí dcera radostí a obdivuje  svůj nový přírůstek. Koník je pravda krasavec, hříva zapletená, bílo krémová barva, dokonce uzda se stříbřitě leskne….. Dcera je unešená, nejradši by ho ani nikomu neukázala, objímá ho a chce aby byl jen a jen její. Koukám po švagrovi, očima házím blesky (proč jí vždycky hned dáte na co si vzpomene?).  Ale posléze také taju když mám konečně možnost si kopytníka pořádně prohlédnout. A je pravda pravdoucí že Vánoce mají být časem splněných přání, nebo ne? Večer doma s manželem počítáme – hříváků je suma sumárum šestnáct. Když to takhle půjde dál...

Ne, nebojte, nezbláznili jsme se a nejsme ani žádní Rothschildové. Jen máme umíněnou tříletou dceru a zakopáváme tu o čím dál větší hromadu figurek koní :o)   Veselé vánoce!

Pozn.red.: Příspěvky nejsou redakčně upraveny. Tento příběh se účastní vánoční soutěže Equichannelu 2008 o knihu PhDr. Daniely Dvořákové, CSc. - Kôň a človek v stredoveku.

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. draace

  Krásnéééé!

  00:13 - 04. 01. 2009

  Krásnéééé! Pobavilo, potěšilo, zahřálo. Děkuji :o)

 • 2. peribara

  opravdu nádherné

  11:50 - 04. 01. 2009

  moc krsáné..hodně jsem se zasmála když jsem zjistila, že jde o pouhé plastové figurky

 • 3. MajkaL

  Nadhera..

  11:54 - 04. 01. 2009

  Krasný fejeton.. pobavil od zacatku do konce :-)

 • 4. Hladovka

  Bomba :o))

  12:10 - 04. 01. 2009

  Reaguje na 3.

  Tak pozor! Tohle byl jasný útok na city čtenářu a především poroty :o))<br />Štastné dosednutí na povrch zemský s pestrou odměnou přeje <br />LucieH<br />

 • 5. izzynka

  Zatím nejlepší

  12:31 - 04. 01. 2009

  Opravdu, moc krásn&#283; napsané a s ne&#269;ekaným koncem. Jednozna&#269;n&#283; zatím nejlepší fejeton. <br />PS: a závidím toho hn&#283;dáka s bílými ponožkami...a to je mi už dvaat&#345;icet :-))

 • 6. HelenaG

  Ještě jich bude... ;o)

  19:29 - 04. 01. 2009

  Reaguje na 5.

  Ale pochopila jsem správně ze všech reakcí, že příště máme dát do soutěže spíše úžasné figurky koní všech plemen na hraní?? :o))

 • 7. HelenaG

  Bomba :o))

  20:09 - 04. 01. 2009

  Reaguje na 4.

  "..a především poroty :o))"<br /><br />Kdo na mě prásknul, že už léta toužím po koních od Schleiche?! :o))<br />http://www.hracky-kuratko.cz/kategorie/kone/

 • 8. martym

  Díky

  21:10 - 04. 01. 2009

  Díky za reakce, jsem ráda že je tu spousta "hravých" lidí.... Bohužel hlavní aktér příběhu, nový přírustek od Schleich na fotce není - dcera ho nedá z ruky... :-) Hezký den všem.

 • 9. Hladovka

  Ještě jich bude... ;o)

  22:26 - 04. 01. 2009

  Reaguje na 6.

  :o)) Jestli pujde o figurky, tak porotA bude číst fejetony do příštích Vánoc! ;o))<br />Tohle byl opravdu výkon, jsem zvědavá na ty další!<br />

 • 10. misakral

  Míša K.

  22:31 - 04. 01. 2009

  Také musím přidat své blahopřání, je to moc pěkný příběh a moc se mi líbí :)

 • 11. žofré

  :-)

  07:08 - 05. 01. 2009

  Krása.Pevné nervy a šťastnou ruku při výběru dalšího oře.

 • 12. Katka K.

  Nase hadka o konicky:)

  10:29 - 05. 01. 2009

  Krasny fejeton.. a pripomnel mi nas stedry den. Moje petilete dite si pred vanoci take pralo kone. Tedy ziveho uz ma, figurek nepocitane, takze tentokrat "litaciho a cesaciho" od barbie. Kyc neskutecny, ale babicka nadelila. Kdyz me pred vanoci tahla do obchodu mi ho ukazat, zaujala me figurka drezurniho kone (taky Schleich). Manzel ho v nestrezenem okamziku koupil, takze jsme dostaly kazda jednoho konika... hadejte ktery mi zustal? Z policky se na me smeje oskliva ruzova chrapajici potvora s kridly.:-)

 • 13. HelenaG

  Nase hadka o konicky:)

  11:51 - 05. 01. 2009

  Reaguje na 12.

  Tak to je FEJETON jak řemen :o)))))))))))))))

 • 14. Katka K.

  Nase hadka o konicky:)

  12:41 - 05. 01. 2009

  Reaguje na 13.

  Kdyz ja uz Danielinu knizku mam... :-)<br />Tady se muzes mrknout, co je to zas obludu: http://www.barbie-shop.cz/kun-glimmer-s-kridly-diamantovy-zamek/d-69717/<br />A kdyz ho zapomenes vypnout, tak se tvari jakoby nic a po nejake dobe zacne strasne chrapat.:-)

 • 15. HelenaG

  Nase hadka o konicky:)

  12:59 - 05. 01. 2009

  Reaguje na 14.

  Že to byl dárek od tchyně a že tě má MOC ráda...? :o)) Jinak si tu hrůzu neumím vysvětlit. Navrhni jí letos HODNĚ DRAHOU dovolenou, oni jí ty roupy přejdou :o)))<br /><br />Ne, fakt to je humus. dá se to vypnout? Ubít? Zabít..?! Včera jste mě ale motivovali, hned jsem si koníka pro sebe (ne růžového, ale schl.) taky objednala. Sny se mají žít :o)

 • 16. Katka K.

  Nase hadka o konicky:)

  14:15 - 05. 01. 2009

  Reaguje na 15.

  Da se to vypnout... bohuzel ditko mi to rado zapina samozrejme bez meho vedomi.:-) A ano, samozrejme ze tchyne a ze me ma MOC rada.:) Ubit to nemuzu, ale spadnout z policky by to asi mohlo...:)

 • 17. Caine

  Vlastní sbírka

  10:44 - 06. 01. 2009

  Tak koníci od Schleiche ještě dobří, já jako dítě pořád chtěla takové ty plastové potáhnuté semišem.. mám jich víc jak čtyřicet, samozřejmě čím větší tím lepší :D Teď už tedy odpočívají v komoře hezky v bedýnce, ale vyhodit bych je nenechala! :)

 • 18. draace

  :o)

  11:55 - 08. 01. 2009

  Stejně tomu dítěti hořce závidím. Když já byla fakan, v oběhu byly pouze takové ty malé figurky, asi 10 druhů koní. Stáje (štonty) jsem jim stavěla z brček a z modelíny, modelína sloužila i na výrobu sedel (figurka z "Člověče, nezlob se" tím pádem držela v sedle a mohla jezdit).<br /><br />Teď když jdu hlídat trenérce děti, tak mě úplně bolí srdce. Vydržím s nimi hodiny nakládat rozličné figurky koní do naprosto autentického hängeru (je tam i klička se závitem na přední kolečko), taženého autentickým džípem, kterému se dá zvednout kapota... Kamion na přepravu většího množství koní nejvíc super.<br /><br />Letos Markétka (skoro 3letá) dostala chodícího koně, což mi trenérka prozradila již před Vánocemi. A tak jsem se malé po Ježíšku ptala, co dostala, a jestli mi ten zázrak ukáže. A že prý ne, protože Ježíšek by se zlobil, kdybych toho koníčka rozbila.<br /><br />A fakt mi ho neukázala, vůbec. Posbírala rozsáhlé stádo koní z celého pokoje, půjčila mi vleky, přístřešky, stáje, výběhy, hirdy... Ale chodící koně ne a ne a ne. <br /><br />Takže jsem žalovala, trenérce, a příště si ho vydupu.<br /><br />Mno... a kdybych přemýšlela mozkem, mohl z toho být fejeton:o)

 • 19. ambra

  :o)

  13:27 - 08. 01. 2009

  Reaguje na 18.

  draace to jsi mi přripomněla moje dětsví, sice chodícího koníka mám doma taky poctivě schovaného i s kočárem. Ale stáje jsem jim prozměnu stavěla z kostek nebo z lega:-))Ale na celý čáře to vyhrávaly takový ti koníci z umělý hmoty potažení plyšem.... no samozřejmě jsou taky poctivě schovaní jako všichni ostaní koníci.:-)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: