Koňské novinky: Zátěž a zdraví koní

17. 12. 2008 00:01, Aktualizováno 4. 06. 2009 20:40

Obrázky: 1

Autor: The Horse Seriál: TheHorse - Novinky Zdroj: TheHorse.com Překladatel: Dominka Švehlová Počet přečtení: 7170 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Ve dnešních krátkých zprávách z časopisu The Horse se podíváme na to, jak může intenzivní zátěž ovlivnit zdraví koní - konkrétně šlachy povrchového ohýbače prstu. A také na to, co umí MSM a vitamín C.

Intenzivní zátěž a změny v různých šlachách

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc

18. listopadu 2008, článek č. # 13127

Vědci ze Spojeného Království se pustili do 18měsíčního výzkumu, který měl zjistit, proč šlacha povrchového ohýbače prstu (POP) je náchylnější na poranění než ostatní šlachy v dolní části končetin koní. U koní ve velmi intenzivním tréninku byly zjištěné změny, které vypadaly, jako by tato šlacha stárla rychleji. Zároveň však vědci zjistili, že šlachy takto trénovaných koní byly pružnější, což ukazuje na skutečnost, že se zátěži pozitivním způsobem přizpůsobily.

„Poranění šlach je u koňských atletů běžné a některé šlachy jsou postižené častěji. Z toho lze vyvodit, že tyto šlachy musí mít jinou strukturu nebo jinak reagují na zátěž,“ vysvětluje spoluautorka výzkumu Helen Birch, BSc, BSc (Ost.), PhD, lektorka na Institute of Orthopaedics and Musculoskeletal Science na University College London.

Birch a její kolegové předpokládají, že velmi intenzivní zátěž způsobuje degenerativní změny v náchylnějších šlachách, například POP, ale nikoli v jiných šlachách, které bývají poškozené vzácněji a k nimž například patří i společný natahovač prstu (SNP). Vybrali 12 klisen k 18měsíčnímu výzkumu a rozdělili je do dvou skupin: s velmi intenzivní zátěží a s mírnou zátěží. Šest koní v první skupině (intenzivní zátěž) třikrát týdně rychle cválalo a ostatní dny v týdnu klusalo, šest koní ve druhé skupině (mírná zátěž) chodilo pouze krokem.

Po ukončení výzkumu vyhodnotili vědci biochemické složení a biomechanické vlastnosti šlach.

„Zjistili jsme zřetelné rozdíly ve složení i vlastnostech POP a SNP,“ uvádí Birch. SNP vykazoval adaptační změny (čili prospěšné změny, které byly reakcí na zátěž) na dlouhodobou, velmi intenzivní zátěž, zatímco POP podlehl zrychlenému stárnutí.

Protože vědci nenašli žádné rozdíly v mechanických vlastnostech POP mezi oběma skupinami koní, nebyli schopni vyvodit definitivní závěr, zda biochemické změny, které pozorovali, jsou známkou adaptace šlachy na zátěž, nebo zda se jedná o první známky mikroskopického poškození POP.
„Ani jsme nebyli schopni zjistit, kdy přesně se během oněch 18 měsíců tyto změny objevily,“ vysvětluje Birch.

Tento výzkum je dalším střípkem do naší mozaiky znalostí o reakcích šlachové tkáně na zátěž a jistě nám pomůže změnit způsob tréninku koní, aby se předešlo poranění šlach, která omezí nebo dokonce ukončí jejich využití. Samozřejmě jsou nutné další výzkumy.

Studie „Physical activity: Does long term high intensity exercise in horses result in tendon degeneration?" bude publikovaná v nejbližším čísle Journal of Applied Physiology, její abstrakt lze již nyní dohledat na PubMed.


První koňská studie o účinku MSM

Autor původního text: Stacey Oke, DVM, MSc

25. listopadu 2008, článek č. # 13164

V této první studii posuzující účinky krmného doplňku methylsulfonylmethane (MSM) u koní zjistili španělští vědci, že MSM má ochranný účinek vůči nepříznivým fyziologickým změnám, ke kterým dochází během zátěže.
 

„Během zátěže se tvoří volné radikály, například oxid dusný a oxid uhelnatý, které výrazně poškozují orgány, buňky a DNA,“ vysvětluje Elena Vara, PhD, člen výzkumného týmu a profesorka biochemie z  fakulty medicíny na madridské Complutense University. „O MSM se ví, že má významné antioxidační vlastnosti, které mohou potenciálně interferovat s tvorbou těchto škodlivých volných radikálů.“
 

Aby si tuto hypotézu ověřili, posuzovali vědci účinek MSM (podávaného s nebo bez vitamínu C, který je také známým antioxidantem) u 24 závodních skokových koní během 5týdenního závodního turné.
 

Koně byli náhodně rozděleni do tří skupin. První dostávala 8mg MSM na kg hmotnosti koně jednou denně v krmivu, druhá skupina 8mg/kg MSM s 5mg/kg vitamínu C jednou denně v krmivu a kontrolní skupina byla krmená pouze obvyklým krmivem. Vzorky krve se odebíraly vždy den před příjezdem na závodiště, před zátěží a pak 10-15 minut po soutěži. Z krve se zjišťovaly různé známky oxidativních změn, včetně hladiny oxidu dusného a uhelnatého a aktivity různých buněčných antioxidativních enzymů, jejichž funkcí je kontrola tvorby volných radikálů v těle.
 

„Zjistili jsme výrazný vzestup obou oxidů, ale omezenou hladinu aktivity antioxidativních enzymů, což říkalo, že normální antioxidativní mechanismus byl u těchto sportovních koní přemožen,“ říká Vara.
U koní, kterým byl podáván MSM, byly všechny tyto pozátěžové škodlivé oxidativní změny zmírněné a u skupiny koní, kteří dostávali MSM i vitamín C, byly dokonce hladiny volných radikálů i antioxidativních enzymů téměř na stejné úrovni jako před zátěží.
 

Výsledky této studie podporují tvrzení, že MSM má ochranný účinek vůči oxidaci a potenciálním zánětům u sportovních koní.
 

Studie „The effect of methyl sulphonyl methane supplementation on biomarkers of oxidative stress in sport horses following jumping exercise“ byla poblikovaná 7. listopadu 2008 v časopise Acta Veterinaria Scandinavica.


Přeloženo a otištěno s povolením TheHorse.com.
Reprinted with permission of TheHorse.com.

Další díly

Připojené obrázky

Připojené články

03.12. 2008 00:12 Koňské novinky: Krmení a zdraví koní
10.12. 2008 00:19 Koňské novinky: Malí strongylidi a ivermektin

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: