Koňské novinky: Věčné problémy s končetinami...

26. 08. 2009 11:00

Obrázky: 1

Autor: The Horse Sponzor: TheHorse.com Seriál: TheHorse - Novinky Zdroj: TheHorse.com Překladatel: Dominika Švehlová Počet přečtení: 7428 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Záněty kloubů a "mletí šneci"; ano, už i toto spojení vědci zkoumali. A zajímali se také o to, jaké problémy s sebou přináší neurektomie, přetnutí nervu na končetinách koní.

Zánět kloubu a "mletí šneci"

Autor původního textu: Marie Rosenthal
16. srpna 2009, článek č. 14724

Podle jedné z nových studií snížily krmné doplňky složené z mlžů, žraločích chrupavek, ušní a lipidového extraktu Biota orientalis (obchodní název Epiitalis) zánětlivou reakci podobnou té, která se vyskytuje u koní postižených artritidou (zánět kloubu).

„Artritida patří mezi nejčastější příčiny snížení výkonnosti koní," říká Pearson, PhD, z ontarijské zemědělské fakulty v Guelph (Kanada). „Představuje hlavní ekonomické a zdravotní náklady v koňském průmyslu a, což je důležité, nemáme lék, který by ji „léčil". Je to proto ideální pole působnosti pro zkoušení přírodních prostředků."

Pearson a její kolegové chtěli vědět, zda by mohli modifikovat zánět nutraceutiky (krmné doplňky s léčebnými účinky), podávanými po dobu dvou týdnů před vyvoláním zánětu kloubu a dva týdny po něm.

Vědci krmili koně nutraceutikem (Sasha´s EQ od Interpath Pty Ltd) každý den po dobu dvou týdnů. Aplikovali pak zkoumaným koním do jednoho kloubu interleukin-1 (IL-1), látku, která v těle způsobuje zánět, jiným koním pak jako kontrolu fyziologický roztok. Koním nepřetržitě podávali nutraceutikum další dva týdny.

Poté srovnávali stav kloubů a zjistili, že u koní, kteří dostávali nutraceutika, byl zánět mírnější.

„Sasha´s EQ obsahuje plnou sadu různých komponent glykosaminoglykanů (GAG) a hexosaminů, přítomných v chrupavkách, což teoreticky zajišťuje kompletnější protizánětlivou léčbu a ochranu chrupavky, než samotný glukosamin," říká Pearson.

Výzkum byl zčásti sponzorován grantem z Interpath, společnost se však nepodílela na jeho sestavení, sbírání, analýze ani interpretaci dat.

Studie „Evaluation of inflammatory responses induced via intra-articular injection of interleukin-1 in horses receiving a dietary nutraceutical and assessment of the clinical effects of long-term nutraceutical administrativ" byla publikovaná v červencovém čísle časopisu American Journal of Veterinary Research. Abstrakt je k dispozici na PubMed.


Efekt neurektomie na mezikostní sval

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
17. srpna 2009, článek č. 14734

Neurektomie hluboké větve laterálního plantárního (vnějšího zadního) nervu (dolní části končetiny) má za následek „hlubokou" atrofii svalové části mezikostního svalu, jak informují vědci v časopise Equine Veterinary Journal.

Tento chirurgický proces je rutinním řešením zánětu horní části mezikostního svalu (proximální desmitis mezikostního svalu). Četné retrospektivní studie ukázaly, že koně léčení neurektomií měli dobrou prognózu návratu do práce po operaci.

Podle autorových ultrasonografických nálezů, že koně léčení neurektomií mají menší mezikostní svaly, lze předpokládat, že v něm dochází k neurogenní atrofii - "zmenšení" svalu následkem ztráty nervového zásobení.

Podle autorů studie je neurogenní atrofie nežádoucí, protože lze předpokládat její „škodlivý biomechanický efekt na mezikostní sval" a zvyšuje riziko snížení síly svalu a opotřebení postižené končetiny.

Aby vědci podrobněji zkoumali neurogenní atrofii svalové části mezikostního svalu, ke které dochází po neurektomii, provedli u jednoho koně neurektomii na pravé pánevní končetině. Sousední končetina sloužila jako neoperovaná kontrola.

Zjistili, že průřez svalové části mezikostního svalu byl výrazně menší u operované končetiny, než u končetiny kontrolní, podle čehož vyvozují, že schopnost tohoto svalu natáhnout a zkrátit se i jeho kapacita pružnosti bude po neurektomii snížená.

Je však ještě třeba provést více výzkumů posuzujících zátěžovou kapacitu tohoto svalu po neurektomii.

Krátký článek „Neurectomy of the deep branch of the lateral plantar nerve can cause neurogenic atrophy of the muscle fibres in the proximal part of the suspensory ligament (M. interosseous III)" byl publikován v květnu 2009. Abstrakt je k dispozici na PubMed.

Další díly

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: