Koňské novinky: Tloustnutí, ERU a kvalita kostní tkáně u hříbat

4. 11. 2009 13:00

Obrázky: 1

Autor: The Horse Sponzor: TheHorse.com Seriál: TheHorse - Novinky Zdroj: TheHorse.com Překladatel: Dominika Švehlová Počet přečtení: 6523 Počet komentářů: 8 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Proč není vhodné, aby byli koně tlustí? Bude možné předvídat z vyšetření krve koně přicházející záchvat měsíční slepoty? Může ovlivnit přiměřený pohyb hříběte kvalitu jeho kostí v pozdějším věku? Přinášíme vám další ukázky toho, čím se zabývají vědci ve světě.

THlogo

Tloustnutí koní s sebou nese metabolické problémy

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
16. října 2009, článek č. 15041

Tloustnutí a obezita koní zvyšují hladinu inzulínu a leptinu v krvi, riziko vzniku rezistence na inzulín a rozvoje laminitidy, kromě toho jsou i příčinou patologických změn celkového metabolismu.

V současné době „se neví, zda je obezita primární příčinou, nebo zda „pouze" přispívá ke vzniku metabolických abnormalit, nebo zda jsou tyto abnormality vrozené," napsala skupina vědců z Virginské-Marylandské oblastní fakulty veterinární medicíny. Tento vědecký tým, jehož členy jsou i autority z oblasti výživy koní a metabolických nemocí, předpokládá, že tloustnutí koní způsobené překrmováním snižuje citlivost na inzulín a zvýšit krevní hladiny různých hormonů a mastných kyselin.

Aby tuto hypotézu ověřili, 16 týdnů krmili 13 čistokrevných a křížených arabských valachů ve věku od 8 do 20 let krmivem, které jim dodalo dvojnásobné množství energie, než kolik potřebovali pro záchovu. Koně přibrali průměrně 86 kg a jejich výživný stav se zvýšil z 6 na 8 (z 9 možných).

Klíčové změny krevních parametrů zahrnovaly:

 • Trojnásobné zvýšení koncentrace leptinu a inzulínu v krvi;
 • snížení citlivosti na inzulín o 71 %;
 • zvýšení reakce inzulínu na glukózu o 40 %; a
 • žádné změny krevní glukózy nebo cirkulujících mastných kyselin.

Podle autorů má tloustnutí „vážné" dopady na koncentrace hormonů v krevní plazmě a na citlivost na inzulín, z čehož vyvozují, že prevence tloustnutí a obezity by mohla minimalizovat tyto změny a tím i snížit riziko vzniku laminitidy.

Studie „Effects of diet-induced weight gain on insulin sensitivity and plasma hormone and lipid concentrations in horses" byla publikovaná v říjnu 2009 v časopise American Journal of Veterinary Research. Abstrakt je k dispozici na PubMed.


Výzkum markerů měsíční slepoty přináší nové naděje

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
15. října 2009, článek č. 15028

Equinní rekurentní uveitida (ERU) neboli měsíční slepota je nejčastější příčina oslepnutí koní a pravděpodobně jí trpí 10 % koňské populace. Přesné příčiny ERU jsou stále nejasné, přestože vědci zjistili, že na opakujících se záchvatech zánětu se podílejí i T-lymfocyty (bílé krvinky odpovědné především za buněčně zprostředkovanou imunitu) a ničí sítnici.

Ve snaze najít způsoby, jak monitorovat vývoj ERU a předpovídat blížící se záchvat, pokusili se Cornelia Deeg a její kolegové z Univerzity Ludwiga-Maximiliana v Mnichově identifikovat „biomarkery" ERU v krvi postižených koní.

Tým výzkumníků odebíral krev 20 koním postiženým ERU a 20 zdravým koním a odstranil malou populaci hojně rozšířených bílkovin. To vědcům umožnilo srovnávat relativní koncentrace zbylých bílkovin v krevním séru mezi oběma zkoumanými skupinami koní.

Obě dvě skupiny měly rozdílné koncentrace 10 sérových bílkovin, včetně kininogenu. Vědci zjistili výrazně nižší koncentraci této bílkoviny v krvi ERU koní ve srovnání s kontrolními koňmi.

Podle autorů má kininogen „více fyziologických funkcí, mezi nimi i významnou roli při zánětu a podporuje neovaskularizaci (tvorbu nových krevní cév)."

„Protože neovaskularizace hraje hlavní roli v patogenezi uveitidy (buněčné, biochemické a patologické mechanismy, ležící na pozadí rozvoje této nemoci), identifikace těchto faktorů podporujících růst nových cév v sítnici představuje důležitý nález a může přispět k objasnění patogeneze uveitidy," vyvozují autoři.

Studie „Kininogen is decreased in peripheral blood stream but increased in target tissue of autoimmune uveitis" bude publikovaná v příštím čísle časopisu Investigative Ophthalmology & Visual Science. Abstrakt je k dispozici na PubMed.


Pohyb hříbat může pomoct předejít pozdějším kostním problémům

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
25. října 2009, článek č. 15146

Zátěž „na míru", zahrnující obvyklý pohyb o nízké intenzitě během raného období vývoje koní by mohla snížit četnost pozdějšího výskytu osteochondrálního zranění, jak říká skupina vědců zabývajících se veterinární ortopedií.

Podle těchto vědců „pozitivní efekt zátěže na minerální hustotu kostí již byl zdokumentován u několika živočišných druhů, včetně koní."

Proto se rozhodli vyhodnotit vliv tří různých typů fyzické aktivity na minerální hustotu subchondrální kosti (sBMD, hustota kosti těsně pod kloubní chrupavkou) u hříbat ve věku časného dospívání.

43 hříbat ve věku od narození až do konce výzkumu (což bylo do 5.-11. měsíce věku) bylo náhodně rozděleno do tří skupin. Hříbata v první skupině měla omezený pohyb, ve druhé skupině prošla sprinterským tréninkem při jinak omezeném pohybu, ve třetí skupině žila na pastvině o rozloze 2 ha a měla volný pohyb. Vědci analyzovali spěnkovou kost ze dvou různých stran v hloubce od 1 do 5 mm.

Hlavními nálezy v této studii byly:

 • Zřetelný a významný efekt zátěže na sBMD byl zjištěn ve věku 5 měsíců;
 • sBMD byla výrazně nižší na obou zkoumaných místech spěnkové kosti u skupiny hříbat s omezeným pohybem ve srovnání s oběma dalšími skupinami, a
 • nebyl výrazný rozdíl v sBMD mezi skupinou o omezeném pohybu kombinovaném se sprintérským tréninkem a skupinou žijící na pastvině.

Tyto výsledky přiměly vědce ke spekulacím, zda je možné očekávat podobné efekty na dolní konec (kondylus) třetí záprstní kosti a zda lze předejít zlomeninám kondylu právě pomoci vhodně sestaveného pohybového režimu u koní v mladém věku.

Výzkum stále pokračuje.

Studie „Influence of intensity and changes in physical activity on bone mineral density of immature equine subchondral bone" byla publikovaná v září 2009 v časopise Equine Veterinary Journal. Abstrakt je k dispozici zde.

Další díly

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. blanka

  ajaj

  09:29 - 05. 11. 2009

  Aby nepřibylo dvorkově odchovávaných hříbat se "sprintérským" tréninkem. Ty výsledky jsou tak izolované (nevíme, jak na tom byli koně v dospělosti), navíc jsou i další studie, které poukazují na možné poškození při řízeném pohybu hříbat.. snad to lidi vezmou jako námět do diskuze a ne směrodatný fakt.

 • 2. blanka

  pastvina

  09:30 - 05. 11. 2009

  A navíc 2 ha pastvina je pro hříbě jak když prdne do Stromovky.

 • 3. jaja

  dvorková hříbata

  09:47 - 05. 11. 2009

  Reaguje na 1.

  Taky to tak vidím. Ty dvě skupiny hříbat (v tréninku vs na pastvině) by chtělo důkladněji odlišit, rozdíly v kvalitě jejich pohybového aparátu budou jistě přítomné, je otázka, v jakém věku a na jakých tkáních. Je třeba si uvědomit, že v uvedeném výzkumu zkoumali jen jednu KOSTNA DVOU MÍSTECH - nic jiného.
  Nicméně vím, jak se kdysi jedna veterinářka z Vídně zmiňovala o studii, kde zkoumali řízený pohyb hříbat a zjistili u nich vyšší výskyt ostechondrózy.

 • 4. jaja

  re: pastvina

  09:48 - 05. 11. 2009

  Reaguje na 2.

  :-D

 • 5. žofré

  Tloustnutí koně-omyl,nebo fakt?

  10:53 - 05. 11. 2009

  Opravdu došlo při zvýšení výživového stupně o 2/z 6 na 8/ a půměrnému přírůstku cca 80 kg ke ZVÝŠENÉ reakci na inzulin,o 40%?:-O?To by bylo snížení IR, při ztloustnutí,že....Asi omyl.

 • 6. žofré

  Omyl-nebo taky špatně čtu:-)

  10:56 - 05. 11. 2009

  Reaguje na 5.

  "opravdu inzulin reagoval na glukosu zvýšeně,o 40%"-měl být ten dotaz.

 • 7. jaja

  reakce in na gl

  11:18 - 05. 11. 2009

  Přeloženo, jak píšou v původním textu, čili zvýšení o 40 % reakce inzulínu na glukózu. Nicméně jsem koukala do abstraktu, na který je ve článku link, a tam se mluví o 400 + nebo - 200 %.... takže překlep ve článku v TheHorse?
  Abstrakt: "Mean + or - SD insulin sensitivity decreased by 71 + or - 28%, accompanied by a 408 + or - 201% increase in acute insulin response to glucose, which resulted in similar disposition index before and after weight gain."
  TheHorse.com: "# A 71% decrease in insulin sensitivity; # A 40% increase in insulin response to glucose; and, "

 • 8. blanka

  studie pohybu

  12:38 - 05. 11. 2009

  Reaguje na 3.

  dr. Žert zase zmiňoval nějakou japonskou studii, kde sledovali pohyb mladých koní na pastvinách pomocí GPS a jedním ze závěrů snad bylo, že řízený pohyb velmi těžko věrně napodobí samovolnou aktivitu mladých koní, co se do intenzity, délky a pravidelnosti/nepravidelnosti týče. Navíc možná rizika jsou o dost pravděpodobnější a s o dost větším dopadem, než možné přínosy. Prostě nic lepšího, než velkou členitou pastvinu se stádem, ještě nikdo nevymyslel a nenaprogramoval:)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com