Koňské novinky: Splní krmné doplňky potřeby vašich koní?

8. 12. 2010 10:00

Obrázky: 1

Autor: The Horse Sponzor: TheHorse.com Seriál: TheHorse - Novinky Zdroj: TheHorse.com Překladatel: Dominika Švehlová Počet přečtení: 9429 Počet komentářů: 2 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

MSM na klouby, čajíček na odkašlávání či energetické bomby pro výkonné čtyřnohé sportovce... Je toho mnohem víc, co koním do běžného krmení jejich majitelé přisypávají nebo dolévají. Má to smysl? Nebije se to navzájem? Je to bezpečné? Dohlíží vůbec někdo na bezpečnost a důvěryhodnost těchto přípravků aspoň v zahraničí? O tom dnešní novinky ze světa koňského výzkumu...

Autor původního textu: Karen Briggs
1. května 2009, článek č. 14008

Kdy jste naposledy vstoupili do takové přípravny krmiv pro koně, kde nestála celá řada různých kyblíčků, lahví a tub nějakých doplňků? Byly doby, kdy se koně krmili pouze senem a ovsem, ale dnes je mnohem častěji krmíme tzv. vyváženou dietou a přidáváme nejrůznější „granulky či prášky". Právě ono přidávání krmných doplňků do krmení se stává spíš pravidlem než výjimkou.

Motto: Dejte si tu práci a vyhodnoťte celkovou výživu svého koně, než mu začnete přidávat nějaké krmné doplňky.

Jedním z důvodů přidávání těchto doplňků je skutečnost, že s jejich pomocí můžeme velmi pružně sestavovat krmné dávky. Váš kůň může být krmen stejnou porcí jádra, jako ostatní koně ve stáji, ale díky doplňkům dokážete jeho krmnou dávku upravit podle jeho individuálních potřeb. Zatímco váš artrotický miláček může využívat výhod „kloubních doplňků", které zmírní jeho soužení a bolest, jeho hubenému stájovému sousedovi budou podávat doplňky uklidňující žaludeční vředy, aby začal přibírat. A temperament klisny v boxe naproti se zklidní díky bylinným preparátům určeným pro zmírnění hormonálních výkyvů. Díky tomu, že současné krmné směsi jsou určené pro řešení každého problému, na který majitel koně jen pomyslí - a každou chvíli se na trhu objevují další nové přípravky - není pochyb, že tyto doplňky si už získaly své místo pod sluncem.

theHorse logo

Co přinesl jeden výzkum krmných doplňků

Znamená to, že je nutné zakomponovat do krmné dávky vašeho koně i krmné doplňky? Neznamená. Nový výzkum prováděný na špičkových všestrannostních dvojicích soutěžících na tříhvězdičkové úrovni ukázal, že někteří koně mohou být dokonce významně „předoplňkováni".

Spoluautoři studie Amy Burk, PhD z univerzity v Marylandu a Carey Williams, PhD z Rutgersovy univerzity v New Jersey vyzpovídali některé jezdce soutěžící na všestrannostních soutěžích Jersey Fresh Three-Day Events v letech 2006 a 2007 ohledně krmných dávek jejich koní a zjistili, že „většinou sestavovali krmné plány na základě doporučení XY. Relativně vysoké průměrné množství krmných doplňků na jednoho koně vyzývá k otázce, zda u těchto koní nedochází k překrmování doplňky a/nebo k různým potravním interakcím." Každý kůň dostával průměrně čtyři různé krmné doplňky, například elektrolyty, prostou sůl a kloubní přípravky.

Podobně jako jakékoli jiné látky, které kůň pozře, je třeba i na krmné doplňky nahlížet s respektem a být si vědom toho, že i ony mohou koni potenciálně ublížit.

Přestože se tento výzkum zaměřil pouze na všestrannostní koně, není těžké si představit, že i jiní výkonní sportovci budou dostávat takto vysoké množství různých doplňků. Majitelé koní věří, že krmné doplňky mají velkou šíři bezpečnosti a nehrozí jejich předávkování, protože se jedná o produkty volně prodejné. U většiny z nich tomu tak skutečně je, ale jen proto, že doplňky nejsou považovány za léky, ještě neznamená, že nehrozí žádné nežádoucí reakce mezi soupeřícími a nekompatibilními výrobky.

Podobně jako jakékoli jiné látky, které kůň pozře, je třeba i na krmné doplňky nahlížet s respektem a být si vědom toho, že i ony mohou koni potenciálně ublížit.

Stanovisko průmyslu

SmartPak Equine LLC, společnost, která vděčí za svůj úspěch balení oblíbených doplňků do pytlíčků po jednotlivých dávkách z důvodů snadného podávání koním, je pravděpodobně největším světovým distributorem různých značek koňských krmných doplňků. V současné době distribuuje více než 350 koňských doplňků, které jsou rozdělené do 28 kategorií, a to od kloubních přípravků přes podporu trávení, regulátory kůže a srsti, až po výrobky určené pro staré koně, březí klisny a koně se specifickými metabolickými problémy, jako je například rezistence na inzulín.

Hlavní výkonný zástupce této společnosti, Paal Gisholt, říká: „Když jsme se SmartPak v roce 2000 začínali, náš původní obchodní plán zahrnoval okolo 30 výrobků pro koně, které jsme sestavili tak, jako by měly pokrýt nejčastější potřeby lidí. V současné době to zní pěkně naivně!"

„Každou chvíli se objevují nové kategorie," pokračuje. „Příkladem mohou být přípravky na podporu šlach. Byly provedeny výzkumy, které vyvozují, že přidávání křemíku (silica) do krmení může pomoct k lepší pružnosti šlach a vazů u výkonnostních koní. Pružné šlachy a vazy lépe odolávají stresu a méně pravděpodobně se potrhají. Doplňky obsahující křemík se začínají objevovat na trhu s úmyslem prodloužit sportovní kariéru koní nebo jim pomoct vyléčit se po zranění šlachy či vazu."

„Doplňky obsahující omega-3-mastné kyseliny nyní také zažívají svůj boom, i když ve skutečnosti ne pro jejich pravý účinek," dodává Gisholt. „Lidé je mají rádi, protože propůjčují srsti nádherný vzhled, přičemž hlavním přínosem těchto kyselin je jejich protizánětlivý účinek a skutečnost, že pomáhají vybalancovat poměr s omega-6-kyselinami, které jsou v nadbytku (a které naopak zánět podporují) v krmné dávce obsahující vysoké množství jádra."

Stále se velmi dobře prodávají kloubní přípravky. „Artritida je problémem u sportovních, ale i u starých koní. Stále více lidí dává svým koním tyto přípravky preventivně, aby předešli poškození jejich kloubů v budoucnu, i když to je stále neověřená teorie."

„Co se týče krmných doplňků, zákazníci vykazují výraznou loajalitu „své" značce," říká Gisholt. „A zjistili jsme také, že různí koně reagují různě na různé výrobky. Přidali jsme do našeho katalogu to, co nám řekli naši zákazníci." Dodává, že tato společnost spolupracuje s výrobci zaručujícími se bezpečností, kvalitou a dobrou obchodní etikou.

Předávkování doplňky je podle Gisholta problém postihující plošně celý tento průmysl. „Často vídám, že lidé používají některé z výrobků bez rozmyslu nebo příliš agresivně," upozorňuje. „Pokud přidávají různé doplňky za různými účely, je to v pořádku. Například si nemyslím, že by byl předávkovaný kůň, který dostane nutričně vybalancovanou krmnou dávku ze sena a jádra a k tomu doplněk na kopyta, na klouby a preventivní přípravek proti žaludečním vředům. Ale když lidé podávají koni dva různé přípravky určené pro jeden problém, to je něco jiného. Určité živiny navzájem soupeří o vazebná místa v buňkách, takže hodně dobrého může být ve výsledku špatné."

Bill Bookout, prezident National Animal Supplement Council (NASC, národní úřad pro veterinární doplňky), což je organizace založená v roce 2002 jako cesta, jak mohou odpovědní výrobci sami regulovat svůj průmysl, sleduje, že průmysl krmných doplňků celkově vyzrává. „Je mnohem odpovědnější a lépe reaguje na přání zákazníků, na druhé straně jsou zákazníci stále informovanější a náročnější," uvádí.

Členství v NASC je dobrovolné, ale „představujeme v současné době 90 % průmyslu zabývajícího se doplňky pro koně a společenská zvířata ve Spojených Státech," jak říká Bookout. „Nejdříve jsme museli vybudovat důvěru v naši organizaci, potom jsme zavedli programy, například náš audit výrobních postupů, naši NASC pečeť a, což je asi nejdůležitější, náš zpravodajský systém nežádoucích účinků, který zaznamenává a prošetřuje každý případ, kdy mělo zvíře domnělou nežádoucí reakci na výrobek schválený NASC."

Bookout říká, v roce 2009 NASC zavedl také povinný namátkový program testování výrobků, aby se zjistilo, zda souhlasí deklarované údaje o obsahu aktivních látek. Pokud by průzkum doplňků pro koně ukázal, že významný počet z nich obsahuje méně aktivních látek, než kolik deklarují, bude to důležitý krok v průmyslu veterinárních doplňků.

„Když nyní máme zavedené tyto programy a regulační činností jsme si zajistili důvěryhodnost, vstupujeme do třetí fáze, a to jsou řešení," pokračuje Bookout. „Nechci uvádět přesné datum, ale již brzy si nutraceutika najdou své vlastní regulační místečko vedle Food and Drug Administration (FDA, správa potravin a léčiv) a Association of American Feed Control Officials (AAFCO, asociace amerických úřadů pro kontrolu krmiv, pozn. překl.: instituce, která provádí dozor nad americkým trhem s krmivy pro domácí zvířata, její standardy jsou celosvětově uznávané). Blížíme se regulačnímu řešení."

(Pozn. překl.: i u nás už se začínají objevovat krmiva a krmné doplňky, které se pyšní "známkou" FDA nebo AAFCO, což má zaručovat jejich kvalitu a důvěryhodnost, především z hlediska celkového složení i jednotlivých ingrediencí. Samozřejmě o jejich skutečném účinku to nic nevypovídá.)

Jaké krmné doplňky jsou na současném trhu dostupné

Existuje jen velmi málo nebo dokonce žádné výzkumy, které by potvrdily specifický účinek různých bylinných či jiných ingrediencí v krmných doplňcích na koně.

Krmné doplňky pro koně lze rozdělit do celé řady různých kategorií. Pamatujte, že existuje jen velmi málo nebo dokonce žádné výzkumy, které by potvrdily specifický účinek různých bylinných či jiných ingrediencí v těchto doplňcích na koně. Podívejme se tedy na vzorek různých typů doplňků a co mohou obsahovat:

Kloubní přípravky
Obecně tyto výrobky obsahují glukosamin, chondroitin, hyaluronát a/nebo methylsulfonylmethan (MSM), všechny mají údajné chondroprotektivní (zpomalují degeneraci kloubní chrupavky a podporují metabolismus chrupavkových buněk) vlastnosti.

Pro dýchací aparát
Tyto výrobky mají za úkol zlepšit průchodnost průdušek a usnadnit dýchání koním trpícím na alergie, onemocnění malých dýchacích cest nebo dušností. Jejich součástí může být česnek, zázvor, oman pravý, kořen lékořice a proskurník lékařský.

Protizánětlivé a tišící bolest
Tyto doplňky mohou obsahovat rostlinné látky mírnící bolest, například juku, harpagofyt ležatý, kůru z vrby nebo nedávno objevené látky jako ASU (avokádové a sójové nezmýdelnitelné látky), u nichž byly výzkumem prokázány schopnosti zmírnit poškození chrupavky a krvácení kloubní membrány.

Antioxidanty
Ingredience jako vitamín C, vitamín E, selen a extrakt z grepových semínek mohou pomoct chránit buňky před poškozením volnými radikály.

Uklidnění
Používají se přípravky obsahující kozlík lékařský, heřmánek, vitamín B1, L-tryptofan a/nebo hořčík. Pro zmírnění hormonálních výkyvů u klisen mohou obsahovat i další bylinky, například lístky z maliníku nebo ploštičník hroznovitý (lat. Actaea racemosa).

Pro trávicí trakt
Jsou určené pro zmírnění klinických příznaků žaludečních a/nebo střevních vředů (populární ingrediencí je papája). Prebiotika mají údajný pozitivní vliv na střevní mikroflóru, probiotika jsou zase živé bakteriální kultury určené k posílení existující populace ve střevech.

Elektrolyty
Mají za úkol nahradit ztráty minerálů potem, obvykle se jedná o sodík, chlorid, draslík, vápník a hořčík.

Posílení imunity
Tyto doplňky mají podpořit zdravou funkci imunitního systému a mohou obsahovat antioxidanty a/nebo bylinky, například česnek a echinaceu.

Energetické bomby
Sestavené pro zlepšení výkonu sportovních koní, mohou obsahovat železo, vitamín B12, DMG (dimethylglycin), který by měl zvýšit metabolismus svalů, a HMB (beta-hydroxy beta-methylbutyrát), který by měl zmnožit svalovou hmotu (anabolikum).

Růst a zdraví kopytní rohoviny
Zde jsou obsažené tyto látky: biotin (tzv. vitamín H), metionin a zinek, které pomáhají růstu silnější kopytní rohoviny.

Ochrana před hmyzem
Krmné doplňky s repelentními účinky mohou obsahovat organofosfáty nebo sloučeniny regulující růst hmyzu a bránící tvorbě chitinu (tvrdá skořápka pokrývající tělo dospělého hmyzu). Obojí projdou koněm a svůj úkol plní v hromádkách trusu.

Ovlivnění metabolismu
Tyto produkty jsou sestavené k tomu, aby působily proti rezistenci na inzulín, chronické laminitidě a equinnímu Cushingovu syndromu. Mohou obsahovat hořčík, chróm, ženšen, lístky banaby (lagerstroemie nádherná neboli „pýcha Indie") a skořici.

Zdravé svaly
Tyto doplňky obsahují například kreatinin, DMG (dimethylglycin, viz energetické bomby) a gamma-oryzanol (látka z rýžových otrub, která by měla podpořit budování svaloviny) a jsou určené pro podporu budování svalů.

Vitamíny a minerály
Některé z těchto doplňků jsou širokospektrální, jiné jsou cíleně určené pro specifické problémy a obsahují pouze konkrétní vitamíny nebo minerály.

Doplňky pro seniory
Tyto výrobky mohou být určené pro podporu artrotických kloubů, zlepšení trávení a zmírnění poškození tkání. Obsahují celou řadu ingrediencí, od MSM, přes antioxidanty, až po prebiotika a probiotika.

Kůže a srst
Výrobky s vysokým obsahem tuků přispívají k pružné kůži a lesklé srsti. Zvláště populární je lněné semínko a jiné zdroje omega-3-mastných kyselin. Některé výrobky mohou obsahovat i papriku, která pomáhá zvýraznit určité barvy srsti.

Zdraví šlach a vazů
Křemík (silica) je možným prostředkem, který by mohl udržet pružnost a odolnost šlach a vazů.

Ponaučení na závěr

Než přijde den, kdy budou koňské krmné doplňky regulovat vlády, je důležité, aby si majitelé koní uvědomili, že krmné doplňky jsou ve většině případů netestované a neověřené. Je důležité sám zapojit své síly a s pomocí veterináře přehodnotit celou krmnou dávku svého koně, než do ní přidáte nějaký krmný doplněk. Stejně tak je důležité krmit tento doplněk podle návodu výrobce a po doporučenou dobu, než můžete prohlásit, že koni pomohl, nebo že byl zbytečný. Pamatujte, že i doplňky vyrobené z nejkvalitnějších ingrediencí, procházející kontrolou nebo opatřené známkou kvality nemusejí přinášet žádný účinek a že jakýkoli účinek krmných doplňků je prokazován pouze neoficiálně (čili se nejedná o něco, co by bylo prokázáno nezávislými a odbornými „peer-reviewed" výzkumy). Odpovědnost za výběr krmného doplňku leží pouze a jen na majiteli koně, pokud však budete vybírat pečlivě, možná z toho bude mít váš kůň užitek.

Další díly

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Pawy

  Hurááá : )

  23:25 - 08. 12. 2010

  Výtečný článek, moc za něj děkuji! Věřím (snad né najivně), že čím více lidé ví, tím méně chyb na svém němém čtyřnohém kamarádovi napáchají...

 • 2. gamblerka

  kyblíčkování

  12:41 - 13. 12. 2010

  Jsem ráda, že mám kyblíčkování za sebou. Překvapuje mě, že dosud neexistují životaschopné studie na kloubní přípravky. Přesto se mi při jejich používání (dle návodu) jevil kůň opravdu v pohybu pružnější, škoda, že se to nedá měřit.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 15.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: