Koňské novinky: Sláma a seno ovlivní prašnost koňských stájí

11. 11. 2009 13:00

Obrázky: 1

Autor: The Horse Sponzor: TheHorse.com Seriál: TheHorse - Novinky Zdroj: TheHorse.com Překladatel: Dominika Švehlová Počet přečtení: 5376 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Je krmení senem a podestýlání slámou velkým zdrojem prašnosti ve stájích? Jak odebírat a uskladňovat vzorky koňského trusu pro parazitologické vyšetření, aby byly výsledky co nejpřesnější?

thlogo

Namáčením sena ke snížení prašnosti ve stáji

Autor původního textu: Marie Rosenthal, MS
5. listopadu 2009, článek č. 15223

Vědci tvrdí, že výběr a příprava krmiva pro koně má větší vliv na koncentraci prachu a endotoxinů ve stáji, než různé typy podestýlky.

„Prach a jeho částečky jsou důležitým faktorem v rozvoji onemocnění plic koní, které snižují jeho pohodu a atletickou výkonnost," říká spoluautor výzkumu Kris Hughes, BVSc, MRCVS, FACVSc, Dipl. ECEIM z The University of Glasgow ve Skotsku.

Hughes a jeho kolegové studovali, jak podestýlka a krmení ovlivňují množství prachu a endotoxinů v koňské stáji. Sledovali různé kombinace podestýlka/krmení v experimentální stáji i ve stájích po celém centrálním Skotsku. Zjistili, že výběr a příprava krmení měly větší vliv na sledované výsledky, než podestýlka.

„Obecně se tvořilo méně prachu a endotoxinů, když se seno před krmením namočilo," říká.

Zjistili také, že použití sena a slámy jako podestýlky má za výsledek to, že koně byli v experimentálních stájích výrazně více vystaveni prachu a endotoxinům, než při jiných systémech podestýlání a krmení. Ale v terénních podmínkách to vypadalo, jako by opak byl pravdou - koně podestlaní slámou a krmení senem byli vystaveni méně prachu a endotoxinům. Hughes řekl, že bylo méně koní v pracovních stájích, kteří byli ustájení na slámě/seně, což mohlo výsledky ovlivnit.

„Výsledky naší studie nelze použít jako doporučení intervalů vyklízení stáje; tu je třeba vyklízet tak často, jak je to nutné, aby se předešlo nahromadění hnoje nebo znečištění podestýlky." Zároveň upozorňuje, že koně během mistování nemají být ve stáji přítomni.

„Obecně je kvalita vzduchu nejlepší na pastvině," poznamenává dále, přičemž vyjmenovává výhody toho, když se zdraví koně nechají na pastvině: zlepšení zdraví, omezení nudy a zlepšení nálady i chování.

Studie „Concentrations of dust and endotoxin in equine styling" byla publikovaná v září v časopise The Veterinary Record. Článek je k dispozici online.


Podmínky skladování trusu ovlivní výsledky jeho parazitologického vyšetření

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
9. listopadu 2009, článek č. 15246

Podmínky prostředí při odebírání a uschovávání vzorků trusu ovlivňují počet vajíček (fecal egg count = FEC), jak uvádějí parazitologové z Dánska a Spojených států.

„Ze strachu z rezistence koňských parazitů na anthelmintika se stává počítání vajíček strongylidů v trusu před a po odčervení důležitým prostředkem sledování rezistence na léky i sestavení cílené strategie boje proti parazitům," říká Martin K. Nielsen, DVM z University of Copenhagen v Dánsku.

Ale jedním z problémů spojených s prováděním FEC je ten, že je stále málo informací o vlivu odebírání a uschovávání vzorků trusu na přesnost výsledků počítání vajíček.

Nielsen a jeho kolegové proto chtěli zjistit faktory, které tyto výsledky ovlivní. Odebírali vzorky trusu přímo z konečníků, a to koním v Kopenhagenu v Dánsku a v Aténách v Georgii (USA) při teplotách 2,3-7 °C a 30,6-32,4 °C. Vzorky trusu uschovávali ve vzduchotěsné a otevřené nádobce v mrazničce a ledničce, při pokojové teplotě a v inkubátoru při 38 °C. Ihned provedli počítání vajíček a poté opakovaně po několikahodinách až do 120 hodin po odebrání.

Klíčové nálezy v této studii zahrnují:

  • Nezjistilo se snížení počtu vajíček ve vzorku uschovávaném v ledničce, ale došlo ke snížení ve vzorcích uschovávaných v mrazničce a inkubátoru.
  • Vzorky uschovávané při pokojové teplotě vykazovaly snížení počtu vajíček za 24 hodin v Dánsku, ale nikoli v USA.
  • Nebyl zjištěný žádný rozdíl v počtu vajíček během celé doby sledování u vzorků, které byly uskladněné ve vzduchotěsné nebo otevřené nádobce v Dánsku, v USA však počty klesly po 12 hodinách uskladnění v otevřených nádobkách.

„Naše výsledky ukazují, že chladnička je nejlepší metodou uskladnění vzorků trusu s ohledem na počítání vajíček parazitů, ale přesné výsledky lze získat ze vzorků skladovaných do 12 hodin," říká Nielsen. „Výsledky této studie jsou důležité pro parazitology, veterináře, správce stájí i majitele koní."

Studie „Effects of fecal collection and storage factors on strongylid egg counts in horses" bude publikovaná v nadcházejícím čísle časopisu Veterinary Parasitology. Abstrakt je k dispozici na PubMed.

Další díly

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: