Koňské novinky: Problémy s krví a srdcem

12. 08. 2009 11:00

Obrázky: 1

Autor: The Horse Sponzor: TheHorse.com Seriál: TheHorse - Novinky Zdroj: TheHorse.com Překladatel: Dominika Švehlová Počet přečtení: 5265 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Dnes můžete ochutnat nejnovější poznatky týkající se poruchy srdeční chlopně u vysoce trénovaných koní a dozvíte se něco o smrtelném onemocnění krve skrývajícím se pod zkratkou DIC.

THlogo

Koně s kolikou ohrožení krevními sraženinami

Autor původního textu: Marie Rosenthal
9. srpna 2009, článek č. 14665

Koně s kolikou jsou více ohroženi potenciálně smrtelnou nemocí, charakterizovanou tvorbou krevních sraženin a zvanou disseminovaná intravaskulární koagulopatie, známá jako DIC. Tato nemoc může způsobit zvýšené krvácení nebo nadměrnou tvorbu krevních sraženin v cévách.

Srážení krve je komplexní proces. Když jsou krevní cévy poraněné, uvolňují speciální bílkoviny vytvářející krevní sraženiny, jejichž cílem je zastavit krvácení. Navíc mohou cévy aktivovat bílkoviny, které dokážou spustit srážecí proces, když bakterie nebo viry cirkulují v krvi.

Kolikoví koně s těžkým střevním onemocněním, jako je strangulace a zánětlivé léze (tj. přetočení, zauzlení, zánět tenkého či tlustého střeva, zánět pobřišnice) a hříbata se septikémií jsou ve velkém ohrožení DIC, jak uvádí Luis Monreal, DVM, PhD, z Universitat Autònoma de Barcelona ve Španělsku.

„Nadměrné srážení krve je u koní s kolikami zahájeno toxiny nebo šokem," říká Nathaniel A. White, DVM, MS, Dipl. ACVS, z Marion duPont Scott Equine Medical Center, který komentoval Monrealovu přednášku o DIC.

„Intenzita DIC závisí na závažnosti a trvání koliky," říká Montreal, „ale celý stav je třeba léčit dříve. Proto je bezpodmínečně nutné, aby majitelé jednali rychle, pokud předpokládají, že jejich kůň má koliku."

„Možná by tomu mohli majitelé předejít tím, že co nejrychleji zavolají veterináře, jakmile uvidí u koně příznaky koliky, a odvezou koně na kliniku, pokud se předpokládá, že má vážné onemocnění trávicího traktu."

DIC může být smrtelná. Koně potřebují okamžitou terapii heparinem, čímž se může zastavit nadměrná tvorba sraženin a krvácení, jak uvádí White.

„Jak jednou DIC začne, prognóza je obvykle špatná, a to následkem závažného šoku i abnormalit ve srážení krve," říká White. „Koliky je třeba léčit včas, takže pokud se šok objeví, lze ho řešit dříve, než bude závažný."

„Abnormalitám srážení krve u koní s kolikou lze předejít pouze včasným rozpoznáním závažné koliky a její včasnou léčbou." upozorňuje.

Review „Coagulopathies in Horses with Colic" bylo publikováno v srpnovém čísle časopisu Veterinary Clinics of North America Equine Practice. Abstrakt je dostupný na PubMed.


Trénink koní může způsobit změny na srdečních chlopních

Autor původního textu: Jennifer Whittle, TheHorse.com Intern
8. srpna 2009, článek č. 14692

"Intenzita a trvání tréninku může predisponovat koně k prolapsu aortální chlopně (AVP)," říká Gayle Hallowell, MA, VetMB, CertVA, Dipl. ACVIM-LAIM (vnitřní medicína velkých zvířat), MRCVS, který přednášel výsledky svého výzkumu na fóru American College of Veterinary Internal Medicine, které se konalo 3.-6. 6. v Montréalu.

Do té doby se vědělo pouze o výskytu prolapsu aortální chlopně u malé skupiny dostihových koní, a vědci neposuzovali rizikové faktory tohoto problému.

Při prolapsu aortální chlopně se daná chlopeň vyklene zpět do levé srdeční komory, místo aby se uzavřela. To lze diagnostikovat pouze ultrazvukem a tento stav nepředstavuje pro koně žádný zdravotní problém.

Vědci v uvedené studii posuzovali skupiny koní na různých tréninkových úrovních a různého věku, aby zjistili prevalenci AVP. Prováděli echokardiografii u hříbat, starších koní bez tréninku, u vojenských koní ve středně intenzivní zátěži, u dostihových koní a u koní z National Hunt. Vyšetření opakovali každých šest měsíců, aby zjistili efekt věku a tréninku.

Výzkum ukázal, že zatímco věk a pohlaví nemá žádný vliv na AVP, trénink tento stav ovlivňuje.

Ve skupině vyšetřovaných dostihových koní byla AVP zjištěná u 70 % zvířat, kteří toto onemocnění dříve neměli nikdy diagnostikované. Iskupina vojenských koní vykazovala efekt tréninku, protože 44 % vyšetřovaných jedinců tímto trpělo také.

Vědci zjistili, že určité skupiny koní jsou náchylnější na AVP. Typ a trvání tréninku ovlivňují dynamiku srdečních chlopní, což naopak může ovlivnit výskyt tohoto problému.

„Při AVP chlopeň přestane těsnit," říká Hallowell. „Nás bude v následujícím období (asi 10 let nebo tak nějak) zajímat, zda tento stav může predisponovat koně ke vzniku nějakého závažného srdečního onemocněn."

Podle Hallowella může AVP koně predisponovat v dalším životě k návratu krve do srdce následkem jejího nesprávného toku a změn hemodynamiky.

Další díly

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. gonzales

  Ohledne DIC

  11:12 - 09. 08. 2013

  DIC - volne prelozeno: roztrousena, rozeseta porocha (ve smyslu zvyseni i snizeni) srazlivosti uvnitr cev. V mistech kde potrebujeme aby se nam krev srazela-koagulovala se nesrazi-dochazi ke krvaceni - ranna plocha napr. v deloze po odlouceni placenty a v mistech kde potrebujeme aby se nesrazela - sokove orgyny - jatra, plice, ledviny - se tvori krevni srazeniny-koagula.
  Zjednodusene Th:
  -Doplnovani objemu krve - nejlepe plna krev.
  -Podani latek potrebne pro koagulaci - fibrinogen.
  -Podani latek zabranujicich koagulaci - heparin.
  Vse se podava soubezne. Z uvedeneho vypliva proc je Th DIC tak problematicka - spatna prognoza a proc je trba zacit vcas.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: