Koňské novinky: Pozor na protizánětlivé léky

26. 11. 2008 05:00, Aktualizováno 4. 06. 2009 20:41

Obrázky: 1

Autor: The Horse Seriál: TheHorse - Novinky Zdroj: The Horse Překladatel: Dominka Švehlová Počet přečtení: 9692 Počet komentářů: 7 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Fenylbutazon je protizánětlivý lék, který se běžně dlouhodobě podává k mírnění bolesti při poranění pohybového aparátu, při podotrochlóze nebo artróze.

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
Listopad 2008, článek # 13073

Je obecně známo, že tyto nesteroidní protizánětlivé léky mohou mít vážné vedlejší účinky, jako jsou žaludeční vředy nebo porucha funkce ledvin, přesto většina lidí věří, že se jedná o vzácné jevy a proto není nutné se jimi vzrušovat. Vědci z Louisiana State University (LSU) však varují majitele koní, že potenciální komplikace způsobené těmito léky nelze brát na lehkou váhu.

„Fenylbutazon je jedním z nejčastěji podávaným lékem při léčbě poranění pohybové soustavy. Přestože je většinou koní dobře tolerován v doporučených dávkách a intervalech, objevují se vážné nežádoucí účinky, které mohou dokonce ohrozit život koně,“ vysvětluje Rebecca McConnico, DVM, PhD, Dipl. ACVIM, spolupracující profesorka veterinární medicíny na LSU.

V odborné studii „Pathophysiologic effects of phenylbutazone on the right dorsal colon in horses“ (= patofyziologické efekty fenylbutazonu na pravý horní kolon u koní) McConnico a její kolegové podávali zdravým koním fenylbutazon (8,8 mh/kg perorálně jednou denně po dobu dvou týdnů) nebo placebo, aby u nich zjistili systémové účinky běžné dávky fenylbutazonu.

„Dlouhodobější podávání klinicky významných dávek fenylbutazonu způsobilo snížení hladiny albuminu a počtu bílých krvinek během prvních tří dní léčby, zvýšilo průtok krve tepnami do pravého horního kolonu a snížilo tvorbu volných mastných kyselin v kolonu,“ informuje McConnico. Tyto příznaky ukazují na to, že byla ovlivněná většina metabolických cest, trávení a systémový tok krve, a to zvláště ve velkém kolonu.

U dvou koní, kteří dostávali fenylbutazon, se vyvinula během 21denního výzkumu kolitida (zánět kolonu).
„Tyto výsledky ukazují, že v tom, jak koně tolerují fenybutazon, jsou velké rozdíly,“ vysvětluje McConnico. „Někteří koně nedokážou tolerovat dokonce ani krátkodobé podávání tohoto léku.“

McConnico a její spolupracovníci proto velmi doporučují provádět rutinně vyšetření krve nejpozději za tři až pět dní po zahájení podávání tohoto léku. Je důležité snížit jeho dávku nebo dokonce úplně přerušit podávání, pokud se podle vyšetření zjistí i mírné negativní změny v krvi, aby se zabránilo „poškozujícím a život ohrožujícím negativním účinkům.“

Autoři výzkumu také upozorňují, že existují alternativy fenylbutazonu s ověřenými klinickými účinky a je dobré zvážit jejich podávání. McConnico navrhla podávání firocoxibu (nesteroidní protizánětlivý lék, který působí na cyclooxigenázu-2, aniž by překážel hojivým enzymům) místo fenylbutazonu, protože – jak říká – je bezpečnější a stejně účinný.

Uvedený výzkum byl publikován v listopadu 2008 v časopise American Journal of Veterinary Research.


Přeloženo a otištěno s povolením TheHorse.com.
Reprinted with permission of TheHorse.com.

Další díly

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. žofré

  Upřesnění?

  16:41 - 26. 11. 2008

  Děkuji za odkaz.Podařilo se mi dočíst,že byla podávána dávka cca 8mg létky na kg váhy kone a den.Nepodařilo se mi malézt,z kolika sledovaných koní byli ti dva s colitidou...a co se v anglosasských zemích rozumí rutinními krevními testy,neboli-co tedy u koně nabrat.Za eventuelní upřesnění děkuji.

 • 2. jaja

  Upřesnění?

  21:23 - 28. 11. 2008

  Reaguje na 1.

  Omlouvám se, ale přehlídla jsem tento dotaz :-)<br />Původní článek jsem neviděla, dávám zde krátké zprávy, přeložené z inetových novin TheHOrse, ale pokud máš opravdu zájem o odpověď na své otázky, mohu se podívat - časopis, v němž je celá studie zveřejněná, odebírá centrální knihovna VFU, takže pokud tam zajedu, pohledám, ofotím, odpovím :-) Jen to chvíli potrvá - stačí tak do půli prosince? ;-)

 • 3. žofré

  Upřesnění?

  20:22 - 29. 11. 2008

  Reaguje na 2.

  Stačí i do půli ledna-a třeba odkaz,kde si dohledám celé sama,ano?Jen prosím trknout,že a kde to je:-).Děkuju.

 • 4. žofré

  Upřesnění?

  08:49 - 01. 12. 2008

  Reaguje na 2.

  Nebo to možná klidně nechte,tolik mě to nepálí,když bude důvod,podám stejně,o NÚ vím,bezdůvodně bez veta nedávám žádné léky..jen mě zajímalo,jestli komplikace mají dva koně ze dvou/100%/,ze čtyř/50%/nebo z 20/10%/..punťa,no..:-)

 • 5. jaja

  Upřesnění?

  20:58 - 02. 12. 2008

  Reaguje na 4.

  Ještě týden budu šaškovat pracovně, pak se snad čas uvoní a udělám si výlet na VFU do knihovny :-)

 • 6. jaja

  Upřesnění?

  20:58 - 02. 12. 2008

  Reaguje na 4.

  Ještě týden budu šaškovat pracovně, pak se snad čas uvolní a udělám si výlet na VFU do knihovny :-)

 • 7. gonzales

  Ohledne cyklooxygenaz

  10:23 - 07. 08. 2013

  Machanismus ucinku vsech NAS spociva v inhibici cyklooxygenazy, cimz dochazi k zasahu do tvorby prostaglandinu. Inhibice syntezy prostaglandinu vede na jedne strane k potlaceni zanetu, na druhe strane vsak snizuje tvorbu prostaglendinu obecne, coz vede ke vzniku rady nezadoucich ucinku - poskozeni zaludku, ledvin, plic. Synteza prostaglendinu je zajistovana dvema izoenzymy cyklooxygenazy, oznacenymi jako COX-1 a COX-2. 
  COX-1 (tzv.konstitucni) hraje roli pri synteze prostaglandinu, ktere plni fyziologicke funkce (maji ochrany vliv na bunky zaludecni sliznice, ledviny), a COX-2 (tzv.indukovatelna) hraje roli pri rozvoji lokalni zanetlive reakce - podani inhibitoru COX-2 vede k selektivnejsimu utlumu lokalni zanetlive reakce.
  Pri podavani NAS je trba si uvedomit souvislosti popsane napr v clanku: http://www.equichannel.cz/konske-novinky-stres-a-zaludecni-vredy a dalsi.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: