Koňské novinky: Plodnost prochází žaludkem

28. 01. 2009 00:00, Aktualizováno 4. 06. 2009 20:36

Obrázky: 1

Autor: The Horse Seriál: TheHorse - Novinky Zdroj: The Horse Překladatel: Dominka Švehlová Počet přečtení: 5448 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Zima je sice v plném proudu, přesto už se pomalu blíží doba, kdy se myšlenky všech chovatelů stočí na připouštění nebo rození hříbat. Už teď můžete ovlivnit výsledky svého množitelského snažení kvalitní výživou budoucích rodičů. Možná vás zaujme, co na toto téma říká světový výzkum.

Kondice klisny může ovlivnit pohlaví hříběte

Autor původního testu: Liz Brown
18. října 2008, článek č. 12917

Nedávný výzkum u divokých koní na Novém Zélandu zjisti, že klisny, které jsou v době oplození nejzdravější, budou pravděpodobněji mít hřebečky.

Tento výzkum vedli Elissa Cameron, MSc, PhD a Wayne Linklater, PhD. Objevili překvapivou souvislost mezi změnou kondice klisny a pohlavím jejího hříběte. Z klisen, které v době oplození přibíraly, mělo 80 % hřebečka, hřebečci se narodili pouze 3 %  klisen, které hubnuly. Vědci předpokládají, že příčinou je to, že silné klisny dají silná hříbata a silný hřebeček bude v budoucnu schopen šířit geny své matky více, než silná klisnička. Cameron věří, že právě změna kondice matky je to, co určuje pohlaví hříběte. Doufá, že jednou tuto skutečnost bude možné využít v chovu domácích koní, zatím však není známý mechanismus, který způsobuje tuto souvislost.

„Vypadá to, že by mohla hrát roli glukóza. Když jsme manipulovali s hladinou glukózy u myší, změnili jsme poměr pohlaví,“ říká Cameron. „Tento vztah je komplikovaný, především v případě, pokud by byl řízen hladinou glukózy, protože glukóza je velmi dobře regulovaná inzulínem.“


Výživa a reprodukce

Autor původního textu: Christy West
11. listopadu 2002, článek č. 3930

„Sex je pro tělo luxusem – musíte nejdříve dosáhnout určité produkce, než můžete přistoupit k reprodukci,“ začal David Pugh, DVM, MS, Dipl. ACT, Dipl. ACVN, profesor reprodukce na Auburnské univerzitě svoji přednášku „Výživa a její účinky na reprodukci“ na Hagyard-Davidson-McGee Bluegrass Equine Reproduction Symposium, které se konalo v říjnu 2002 v Lexingtonu. Uvedl, že chovná klisna, jejíž výživný stav (body condition score) je nižší než 4 (z devítibodové stupnice), bude mít:
-    na jaře opožděný nástup skutečného říjového cyklu;
-    prodloužený interval mezi ohřebením a ovulací;
-    vyšší počet cyklů do oplození;
-    sníženou míru zabřeznutí;
-    zvýšené procento vstřebání plodů a
-    sníženou produkci mléka.

Pugh se zmínil také o dalších důležitých bodech, na které je třeba myslet, když se sestavuje krmná dávka chovných koní.

Krmení chovných klisen

-    Nedostatečné krmení může zpozdit nástup první ovulace dospívající klisny.
-    Mírné změny ve hmotnosti klisny během březosti nemají velký vliv na hmotnost hříběte.
-    Více než 60 % růstu hříběte probíhá v posledním trimestru březosti. Většina teplokrevných klisen přibere během březosti 65-90 kg.
-    Přidávání tuku klisně do krmné dávky od devátého měsíce březosti zvýší procentu tuku v jejím mléce, nikoli však porodní hmotnost hříběte.
-    Pugh doporučuje krmnou dávku obsahující 8-9 % bílkovin do devátého měsíce březosti, potom 9-10 % bílkovin během 10. a 11. měsíce. Nedostatečný příjem bílkovin může mít za následek nižší porodní hmotnost hříběte, a to i u klisen v dobré výživné kondici. Naopak příliš mnoho bílkovin může vyvolat problémy: klisny, které mají v anamnéze stres nebo příjem vysokého množství bílkovin či diety bohaté na leguminózy mohou mít edémy placenty nebo předčasné odloučení placenty, především pak tehdy, když byla jejich krmná dávka bohatá na leguminózy obsahující estrogen. Zvyšování krmné dávky březí klisny za účelem zlepšit její výživnou kondici (především velkým množstvím bílkovin) se spojuje s edémem placenty (což svědčí o zánětu placenty, který sníží množství bílkovin jdoucích hříběti).
-    Přidávání vitamínu E ke konci březosti může zvýšit množství IgA a IgG (protilátky) v mlezivu.
-    Tučné březí klisny jsou náchylnější na schvácení kopyt následkem zadržení lůžka, proto může být dobrou prevencí laminitidy sekundárně po jiném problému právě udržení optimální výživné kondice klisny.

Krmení hřebců

-    Hodně vytížený plemeník může během připouštěcí sezóny vyžadovat až 25 % energie navíc oproti zbytku roku.
-    Krmná dávka s vysokým obsahem vápníku může snížit absorpci zinku a vyvolat jeho nedostatek. To může být u plemeníka problém, jedná se však o vzácný jev.

Obecné poznámky ke krmení

-    Pokud chcete koni přidávat minerální doplněk, vyberte takový, který je sestaven podmínkám vaší oblasti a jejím půdním poměrům. Změnit to může zkrmování sena nebo krmiv, které byly vypěstovány v jiných oblastech; proto je vhodné požádat o pomoc krmiváře, který bude schopen krmnou dávku vybalancovat.
-    Vysoký obsah tuku v krmné dávce může snížit vstřebávání některých minerálů.
-    Výzkumy říkají, že pokud má krmná dávka vybalancované množství vitamínů a minerálů, přidávání dalších doplňků nemá vliv na zlepšení plodnosti. Jeden výzkum prezentovaný v American Association of Equine Practitioners convention v roce 1991 zjistil, že hodně koní, kterým se přidávají další doplňky, mají nevybalancované krmné dávky a doplňky jejich dávku nezlepšují.
-    Účinek krmení může být větší u koní, kteří už mají nějaké problémy.
-    Koně, kteří mají nějaké problémy, potřebují analýzu krmné dávky, aby se zjistilo, zda krmná dávky jejich problémy způsobuje nebo zhoršuje.


Přeloženo a otištěno s povolením TheHorse.com.
Reprinted with permission of TheHorse.com.

 

Další díly

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: