Koňské novinky: Od léčivých bylin k novému odčervovadlu

14. 01. 2009 00:45, Aktualizováno 4. 06. 2009 20:38

Obrázky: 1

Autor: The Horse Seriál: TheHorse - Novinky Zdroj: The Horse Překladatel: Dominka Švehlová Počet přečtení: 9752 Počet komentářů: 7 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Dnešní zajímavosti z koňské vědy a výzkumu se budou zabývat dvěma aktuálními problémy: První prozradí, že nelze bezmyšlenkovitě věřit kdejakým bylinkovým přípravkům pro koně, druhá nás seznámí s látkou, která by mohla být novým účinným odčerovacím přípravkem proti rezistenstním parazitům.

Klady a zápory bylinných přípravků pro koně

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
20. srpna 2007, článek č. # 10211

Podle nejnovější vědecké recenze jsou k dispozici pouze omezené důkazy, které by podporovaly účinek tolik rozšířených bylinných krmných doplňků pro koně. K tomu se přičítá fakt, že lze jen velmi špatně rozpoznat nepříznivé jevy spojené s bylinnými doplňky, což s sebou přináší potenciální riziko.

Carey A. Williams, PhD a Emily D. Lamprecht z Equine Science Center at Rutgers, The State University of New Jersey, uvádějí, že do výzkumů prováděných na koních, kterých se recenze týkala, bylo zahrnuto pouze několik vybraných bylin:
-    echinacea pro podporu imunity;
-    harpago (Harpagophytum procumbens) neboli čertův spár (součást bylinných směsí) jako protizánětlivý činitel u artrózy;
-    lněné semínko k ochraně před laminitidou, pro zlepšení zdraví srdce a cév a pro zmírnění alergických onemocnění kůže;
-    česnek pro snížení dechové frekvence u koní s COPD;
-    zázvor podávaný během zátěže pro zkrácení doby zotavení.

Yucca je populární složkou krmných doplňků "na klouby" a nabízí se také pro zmírnění dýchacích problémů (např. chronické obstruktivní onemocnění plic), dosud však nebyly provedené žádné výzkumy, které by zjišťovaly její účinek u koní.

„Účinky bylinných doplňků byly zkoumány u jiných živočišných druhů včetně lidí, u koní jsou stále potřebné další výzkumy,“ říká Williams. „V současnosti spočívají reklamy a doporučení u většiny bylinných doplňků pouze na neoficiálních důkazech a atestech.“

Podle Williamse by měli majitelé a trenéři koní pečlivě zvážit finanční i bezpečnostní stránku věci, když se rozhodují, zda svému koni podávat určité bylinky.

„Před tím, než začnou svým koním podávat nějaký bylinný doplněk, měli by zohlednit potenciální vedlejší účinky, využití koně, plemeno, věk, pohlaví, celkové zdraví, reprodukční stav, současnou dietu a podávané léky,“ říká Williams.

Abstrakt tohoto výzkumu s názvem „Some commonly fed herbs and other functional foods in equine nutrition: a review“ je k dispozici na PubMed, plný text byl publikován v časopise The Veterinary Journal.


Netobimin by se mohl stát účinným odčervovacím přípravkem pro koně

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc

3. ledna 2009, článek č. # 13372

Jak již bylo uvedeno v jiném článku TheHorse.com, vyvinula se u běžných koňských parazitů (škrkavky a strongylidi) rezistence vůči většině komerčně dostupným odčervovacím přípravkům. Na obzoru bohužel není žádný nový produkt.

Protože výzkum nemá žádné želízko v ohni, musí koňský průmysl hledat jinou alternativu, kterou by mohl řešit problematiku vnitřních parazitů u koní: přehodnotit současná odčervovadla.

Právě toto nedávno provedl turecký výzkumný tým z oddělení farmakologie a toxikologie fakulty veterinární medicíny v Adnan Menderes University.

Netobimin je neaktivní formou albendazolu, který patří do stejné účinné skupiny jako fenbendazol (např. Panacur). Netobimin se v současnosti používá u přežvýkavců, jeho účinek na koně však ještě nebyl zkoumán.

Ve studii „Pharmacological assessment of netobimin as a potential anthelmintic for use in horses: Plasma disposition, faecal excretion and efficacy“ vědci zjistili, že netobimin byl metabolicky zpracován na několik sloučenin, včetně albendazolu, a účinně snížil počet vajíček strongylidů v trusu o 100 %, 100 %, 77 %, 80 % a 75 % během 2, 4, 6, 8 a 10 týdnů po léčbě.

Na základě těchto pozitivních výsledků autor předpokládá, že „netobimin by mohl být účinný jako odčervovací prostředek pro koně.“ Je třeba ještě další výzkumy zjišťující jeho bezpečnost a toleranci.
Tato studie bude publikovaná v časopise Research in Veterinary Science, abstrakt je již k dispozici na PubMed.


Přeloženo a otištěno s povolením TheHorse.com.
Reprinted with permission of TheHorse.com
.

 

Další díly

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. blanka

  Klady a zápory bylinných přípravků pro koně

  11:00 - 14. 01. 2009

  Nějak v článku nevidím ty klady? Vůbec mi uniká jeho smysl, říká jen, že účinky bylin nejsou doposud dostatečně prostudovány, tak? To ale přece není žádná novinka.

 • 2. hanaka

  byliny pro koně

  13:57 - 14. 01. 2009

  Byliny používám poměrně často, spíš jako prevenci,směsi si míchám sama a řídím se selským rozumem a nedovedu si představit jak by mohl třeba čaj z kopřiv apod.koni ublížit.Ale jinak dobrý téma,mě tohle moc zajímá.

 • 3. V.C.

  Příroda není náš nepřítel, i když se k ní tak často chováme.

  22:30 - 14. 01. 2009

  "Před tím, než začnou svým koním podávat nějaký bylinný doplněk, měli by zohlednit potenciální vedlejší účinky"<br />- no, tyhle řeči výrobních lobby apod. mám nejradši. Věci, které fungují po staletí, zpochybňují, protože nevědí, proč fungují a navíc jsou dostupné z přírody. Pak se snaží přijít, co za látku to funguje, ignorují, že vše funguje v komplexu, izolují ji, vyrobí synteticky a tady teprve nastupují vedlejší účinky, a ne jen potencionální. Přemýšlet bychom měli především u toho, když používáme chemii, ta je nebezpečná vždy. Tam bychom měli řešit, jestli její pozitivní účinek převáží její negativní účinek a zda je opravdu nezbytná. <br />

 • 4. blanka

  Příroda není náš nepřítel, i když se k ní tak často chováme.

  09:38 - 15. 01. 2009

  Reaguje na 3.

  Já myslím, že u vědeckých studií nejde o lobby. Tedy nemělo by jít. Nehledě na to, že je v dnešní době spousta krmných doplňků, které se taky "pyšní" obsahem léčivých bylin. Takže já bych v tom nehledala špatný úmysl.

 • 5. V.C.

  Příroda není náš nepřítel, i když se k ní tak často chováme.

  17:40 - 15. 01. 2009

  Reaguje na 4.

  Ale ten článek zpochybňuje právě doplňky s bylinami. A hluboký omyl: vždycky jde u vědeckých výzkumů o lobby. Někdo je totiž musí zadat a financovat, velmi nákladně financovat. Všechny výzkumy musí někdo platit. A zpátky se to musí tomu plátci vrátit. Když se ukáže, že by to nebylo finančně zajímavé, nebo dokonce ohrožující,tok peněz ustane. Je to ve všech oborech - proč dodnes vyrábíme tak složitě energii nebo používáme jako pohon naftu že...

 • 6. Simka

  Klady a zápory bylinných přípravků pro koně

  21:51 - 15. 01. 2009

  Reaguje na 1.

  To jsem si říkala, když jsem jej přečetla, že vlastně nevím, o čem je :o(..o tom odčervení taky nic nevím...<br />Třeba ln. semínko koním běžně před línáním a při línání dávám...podle článku ani nevím, jestli je to OK, nebo ne :o)..asi budu pokračovat

 • 7. megera

  strach a důvěra

  14:11 - 14. 09. 2009

  možná z jiného soudku, ale třeba chemoterapii by z lékařů, kteří jí předepisůjí bylo ochotno v případě vlastního postižení rakovinou podstoupit jen nevalné procento... nevěří jí, je destruktivní k tělu - možná potažmo k rakovině, leckdo umře spíš na léčbu než na nemoc.... měly bychom se asi vrátit k troše zdravého rozumu, jinak začnu mít strach pít heřmánkovej čaj... jo a mátovej taky....

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com