Koňské novinky: Od kopyt přes klouby až po oči

11. 03. 2009 00:00, Aktualizováno 4. 06. 2009 20:33

Obrázky: 1

Autor: The Horse Seriál: TheHorse - Novinky Zdroj: The Horse Překladatel: Dominka Švehlová Počet přečtení: 12236 Počet komentářů: 10 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Lze mastičkami zvládat artrózu? Dřevěnou podkovou vyléčit schvácené kopyto? Nebo operací vrátit zrak koni postiženému šedým zákalem? Pojďte si o tom přečíst něco více...

Protizánětlivé masti pro léčbu artrózy

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
26. února 2009, článek č. 13686

Nový nezávislý výzkum, který prováděli vědci z Gail Holmes Equine Orthopaedic Research Center na Colorado State University, zjistil, že při léčbě problémů spojovaných s artrózou je liposomální krém obsahující diclofenac (1 % diclofenaku sodného, komerční název Surpass) pro koně bezpečnější a účinnější než fenylbutazon.

Fenylbutazon, v anglicky mluvících zemích familiérně nazýván „bute“, je nesteroidní protizánětlivý lék (NSAID), který se koním podává celkově (tj. injekčně nebo perorálně), aby kontroloval bolest a zánět při artróze.

„Vzhledem k tomu, že fenylbutazon a jiná NSAIDs mají na koně při dlouhodobém podávání negativní účinky a navíc nejsou schopná přímo ovlivnit průběh artrózy, pouze pomáhají kontrolovat klinické příznaky, je potřeba hledat další alternativy,“ vysvětluje Frisbie, DVM, PhD, Dipl. ACVS.

Takovou alternativou je liposomální krém s diclofenacem – NSAID, který se aplikuje na kůži nad postiženým kloubem (hlezenní, karpální, spěnkový a korunkový), aby zde kontroloval bolest a zánět. Tento výrobek má oprávnění Food and Drug Administration a je to první lék tohoto druhu vyrobený pro koně.

Výsledky této studie byly zveřejněné na výroční konferenci American Association of Equine Practitioners v roce 2007 a pod názvem "Evaluation of topically administered diclofenac liposomal cream for treatment of horses with experimentally induced osteoarthritis“ byly publikovány letos (2009) v únorovém čísle časopisu American Journal of Veterinary Research.

„Je to zatím jediná studie, která demonstruje, že lokální NSAID může nejen zmírnit klinické příznaky artrózy, ale je schopné ovlivnit metabolismus chrupavky,“ shrnuje Frisbie.


Dřevěné podkovy pro schvácené koně

Autor původního textu: Christy West
23. dubna 2008, článek č. 11718

Řešit chronickou laminitidu je často velmi obtížné, protože změna polohy kopytní kosti uvnitř kopytního pouzdra způsobuje bolest a další poškození; nehledě na to, že je zde již prvotní poškození, které tuto změnu polohy umožnilo. Na konferenci American Association of Equine Practitioners, která se konala 1.-5. prosince 2007 v Orlandu, představil Stephen O'Grady, BVSc, MRCVS z Northern Virginia Equine dřevěnou podkovu, která má zlepšit nápravu tří forem chronické laminitidy.

Vyjmenoval několik výhod této podkovy, která je vyrobená z navrstvené překližky nebo dřeva používaného na podlahy:
-    snadno se vyrábí,
-    je lehká,
-    absorbuje nárazy lépe než tvrdé kovy,
-    je levná,
-    plochá, pevná konstrukce umožňuje zatížení určitých částí kopyta,
-    snadno ji lze upravit podle potřeb koně,
-    aplikuje se netraumaticky (šroubuje se).

Podkova je vyrobená ze dřevěného bloku a lze ji různě upravovat; například přidáním/odebráním vrstev nebo vyhloubení určitých částí pro odlehčení tlaku.

Pokud se má podkova vyrobit tak, aby odpovídala potřebě konkrétního nemocného kopyta, je třeba ho důkladně zrentgenovat ze strany i zepředu.

Při výrobě dřevěné podkovy se strany a špička seříznou v úhlu 45°. Díky tomu se přesune zatížení kopyta přímo pod kost, kůň si snadněji najde nejpohodlnější úhel kopyta při stání a sníží se tah za kopytní lístky. Podkovu lze dále upravit různými způsoby: Plochu přivrácenou k chodidlu lze na určitých místech vyhloubit, aby nedošlo k otlačení pokleslého chodidla, lze přidat podložky, které zvednou patky, a lze taky upravit celkovou výšku podkovy tím, že se přidají nebo uberou vrstvy dřeva.

O'Grady představil použití této podkovy u tří forem chronické laminitidy: dorzální rotace (nejčastější typ rotace), mediální nebo laterální pokles kopytní kosti (pokles kosti na vnitřní nebo vnější straně kopyta) a pokles chodidla nebo proražení chodidla kopytní kostí.

Dorzální rotace. V tomto případě se kopytní kost oddálí od přední plochy kopytní stěny a rotuje tak, že její špička se přibližuje k zemi. O´Grady doporučuje částečně zkrátit patky, aby dolní plocha kopytní kosti byla rovnoběžná se zemí, a zvětšit plochu chodidla, která ponese zatížení. Na upraveném kopytě se vyplní chodidlo, rozpěrky, střel a střelové rýhy tmelem, tyto části ponesou zatížení. Potom se připevní dřevěná podkova 3,8 cm dlouhými vruty do sádrokartonu.

V některých případech rotace kopytní kosti a proražení chodidla představuje tato metoda účinnou alternativu tenotomii hlubokého ohýbače prstu (přetnutí šlachy hlubokého ohýbače). O´Grady uvedl, že výsledky byly uspokojivé (zesílení chodidla a růst stěny v přední části kopyta) v 17 z 21 případů (81 %).

Mediální/laterální pokles. Mediální pokles kopytní kosti (na vnitřní straně kopyta) je vidět častěji. Postup je v tomto případě stejný jako u dorzální rotace, kromě toho, že patky není nutné tak zkracovat a na straně, kde je kopytní kost výš, se provede rozšíření asi o 0,6 cm, aby se odlehčilo zatížení pokleslé poloviny.

O´Grady byl úspěšný (zlepšení růstu stěny na pokleslé straně) v 8 z 11 případů (65 %).

Pokles/proražení chodidla kopytní kosti. V těchto závažných případech se upraví kopyto tak, jako u dorzální rotace, patky se zvednou, aby se snížil tah hlubokého ohýbače, a horní plocha podkovy se vyhloubí, aby nebylo zatěžováno plné chodidlo nebo obnažená kost. Zadní část kopyta se vyplní tmelem, aby mohla podepřít váhu koně.

O´Grady byl úspěšný (zrohovatění poškozené měkké tkámě a růst kopytní stěny) v 7 z 9 případů (77 %).

„Dřevěná podkova nabízí velmi dobré podkovářské možnosti léčby koní s chronickou laminitidou,“ dodává O´Grady ke svému výzkumu.


Katarakta u koní
Autor původního textu: Nancy S. Loving, DVM
6. května 2008, článek č. 11814

Maria Kallberg, DVM, PhD, asistentka profesorka na veterinární škole University of Florida přednášela na konferenci American Association of Equine Practitioners, konané 1.-5. prosince 2007 v Orlandu, o kataraktách u koní. Vysvětlila, že katarakta je zakalení čočky nebo jejího pouzdra, které ovlivní zrak, na rozdíl od sklerózy, která je normálním projevem stárnutí. Uvedla, že vrozené katarakty jsou většinou oboustranné (na obou očích). Byly zjištěné u belgických koní, morganů, plnokrevníků, koní plemene rocky mountain a quarterů. Katarakta se může vyvinout také sekundárně po traumatu nebo následkem chronické uveitidy (zánět řasnatého tělíska, duhovky a cévnatky), např. při měsíční slepotě.

Starší koně se získanou kataraktou, která se vyvinula sekundárně po uveitidě, nejsou dobrými kandidáty na operaci, protože u nich častěji dochází k pooperačním komplikacím. Mohou to být například rohovkové vředy, infekce nebo odloučení sítnice. Častěji se operují vrozené katarakty u hříbat, ideální jsou hříbata mladší než 6 měsíců, bez uveitidy, se zdravou rohovkou a funkční sítnicí. Je také důležité, aby kůň byl schopen snášet dlouhodobou léčbu.

Metoda používaná pro odstranění čočky se nazývá phacoemulsifikace. Na konferenci mohli posluchači shlédnout video, které ukazovalo průběh takové operace. Na okraji oka blízko spojivky se provede malý řez, zvláštní přístroj emulzifikuje (rozbije na emulzi) čočku a nasaje ji. Čočka koní má pevné pouzdro, které je třeba odstranit ještě před odstraněním čočky. Zatím není dostatek zkušeností s umělou náhradou čočky, takže po operaci koně sice vidí, ale pravděpodobně zůstanou dalekozrací (nevidí dobře do blízka).

Uveitida je častou příčinou oslepnutí koní. Tento zánět je třeba zvládnout před a po operaci lokálními a celkově působícími léky a je možné, že kůň bude potřebovat doživotní léčbu.


Přeloženo a otištěno s povolením TheHorse.com.
Reprinted with permission of
TheHorse.com.

Další díly

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. žofré

  Poděkování a dotazy:-)

  05:24 - 11. 03. 2009

  Děkuji za zajímavé upoutávky.Bylo by možno trochu upřesnit nebo poradit,jak najdu/ pro netového debyla:-)/?<br />U "protizánětlivé masti"-jak ovlivňuje v té studii konkrétně mast s diklofenakem metabolismus kloubní chrupavky? K "dřevěné podkově"-přišroubování podkovy je netraumatické:-o?K e kataraktě-mezi získanými není zmínka o kataraktě o koní s chronicky podávanými kortikoidy-bylo něco takového popsáno?Jaké léky přesně musí koně po výkonu často doživotně mít? Až bude čas,někdy...děkuji:-).

 • 2. jaja

  Poděkování a dotazy:-)

  08:26 - 11. 03. 2009

  Reaguje na 1.

  Je třeba prolistovat uvedené číslo American Journal of Veterinary Research - pokud vím, u podobných časopisů zasílají za popplatek vybrané články, nebo zajít do knhovny - stopro je tento časopis k dispozici i veřejně ve fakultní knhovně VFU (kam se chystám zajít i pro ten text slíbený loni...).<br />Přesto jsem našla aspoň abstrakty http://avmajournals.avma.org/doi/abs/10.2460/ajvr.70.2.210?cookieSet=1&journalCode=ajvr<br /><br />Píšou zde ohledně výsledků toto:<br />"Results—No adverse treatment-related events were detected. Horses that were treated with DLC or phenylbutazone had significant clinical improvement of lameness, unlike the control horses. Treatment with DLC induced significant improvement in staining and total articular glycosaminoglycan content, compared with no treatment. Treatment with phen-ylbutazone induced significant reduction in synovial fluid prostaglandin E2 concentration, compared with DLC and no treatment. Treatment with DLC induced significantly less radial carpal bone sclerosis and overall gross cartilage erosion, compared with phenylbutazone."<br /><br />Ad podkova - taky jsem se podivila :-))) Ale je to tak napsané, možná myslí tlučení podkováků :-)) No trauma to asi nezpůsobuje ;-)<br /><br />Co se týče oka, to bohužel ze své hlavy neodpovím - neuvědomuji si, že by se vyrobila katarakta lokálním podáváním kortikoidů, ale na druhé straně možné je to možné, lež v koňské praxi se to nedělá - kortikoidy do oka skutečnš naprostá většina vetů dává krátkodobě. To by byla otázka na MVDr. Krisovou z VFU, zabývá se očima, vede speciální léčby a je možné, že se s něčím takovým setkala nebo o tom četla. Osobně si myslím, že prostě nejsou v běžném životě situace, kdy by se koni dávaly do oka dlouhodobě kortikoidy. Vím, že někteří veterináři dávají koni perorálně dlouhodobě fenylbutazon při měsíční slepotě (údajně až půl roku v kuse!!!!!), ale ne kortikoidy. <br />No a možná doživotní léčba - to by byla otázka na autorku přednášky :-/ jako to přesně myslí. Opět s mými obecnými a základními znalostmi problematiky očí není normální u koní nějaké celoživotní podávání léků z důvodu očních problémů, a to ani v případě měsíční slepoty. Ale zase - tohleje velmi specifická veterinárné oblast a troufám si říct, že v naší republice je jen uvedená MVDr., která se tímt u koní začala hlouběji zabývat. Jinak očařů pro psy je mnohem více, ale zase - pes není kůň a ne vždy má stejné problémy a ne vždy se stejné problémy stejně řeší...

 • 3. alenam

  Poděkování a dotazy:-)

  09:39 - 11. 03. 2009

  Reaguje na 1.

  Řekla bych, že dřevěná podkova je překonána plasty :-) Šrouby se v podkovářství používají, ale ne hlavičou nahoru, to mi připadá poněkud rizikové k případnému zakování. Navíc hlavičky z kopyta různě trčí... Vůbec se mi to nelíbí.

 • 4. jaja

  Poděkování a dotazy:-)

  10:08 - 11. 03. 2009

  Reaguje na 3.

  Osobně se mi taky nelíbí tento způsob připevnění podkovy na kopyto. Pravděpodobně jde o to, že se nejdříve udělají podle potřeby otvory do kopyta a až jimi projdou šrouby do podkovy - pak chápu hlavičky nahoře. Ostatní vlastnosti té podkovy mi přijdou přinejmenším zajímavé a mám dojem, že v této oblasti se plasty zatím moc neosvědčily, takže dřevo je jistě podnětný materiál. Na druhou stranu existuje celá řada řekla bych promakanějších kovových podkov. No, třeba se to chytne - a třeba ne.

 • 5. alenam

  Poděkování a dotazy:-)

  14:54 - 11. 03. 2009

  Reaguje na 4.

  Pro zajímavost mrkněte sem:<br />http://www.mascalcia.net/articoli/a2003_56.htm a sjeďte dolů, kde je kopyto z profilu. Je to prakticky nalepená plastová podkova - pod střelem a patkama je polstr a přes to je přišroubovaná rocken-rollka - na rentgenu z profilu je krásně vidět odlehčení špice. Výhoda tohoto způsobu - jak ji Dr. Castelijns presentoval, je ta, že podkova jde snadno odšroubovat a kopyto v případě perforace chodidla, vyčistit a ošetřit.

 • 6. jaja

  Poděkování a dotazy:-)

  15:07 - 11. 03. 2009

  Reaguje na 5.

  Ano, to znám. Proto píšu, že je celá řada promakanějších kovových podkov - samozřejmě různě upravených a doplněných o plasty a podobné hmoty. Osobně se také přikláním k takovým řešením, kdy zůstává přední část chodidla odkrytá nebo je možnost ji kdykoli "odkrýt". Nejen při perforaci.

 • 7. žofré

  Poděkování a dotazy:-)

  18:02 - 11. 03. 2009

  Reaguje na 2.

  Děkuji.takže pokud dobře chápu,vy nelistujete ty články,ale ten časopis rešerší a jste odkázána na info,co jsou uvedeny tam,ano?<br />Ad DLC-děkuji-takže spíš než profit z DLC je poškození chrupavky při bute přes koncentraci prostaglandinu..Ad podkova-no,každý asi za trauma považuje něco jiného:-) Oči:,ěla jsem na mysli celkové,opakované,s velkou kumulativní dávkou,jak čtu,dušných koní se mi zas nezdá tak málo,bohužel:-(.Pamatuji si jinak,když jsem viděla první video s intraokulárním rozmělněním čočky a "vycucnutím"-a pak ještě vložení "srulované umělé" a její zozvinutí a uchycení..ono to asi půjde stejnou cestou...<br />Děkuji.

 • 8. jaja

  Poděkování a dotazy:-)

  19:26 - 11. 03. 2009

  Reaguje na 7.

  Aha, a jsme doma ;-) Jedná se o články z internetové verze velmi kvalitního amerického populárně naučného časopisu The Horse, který je zaměřen na zdravotní problematiku koní. Je možné se na jejich stránkách zdarma zaregistrovat a tím se otevře přístup do široké nabídky online článků - většinou velmi zajímavých a kvalitních, přitom psaných "lidsky". Navíc si lze objednat posílání novinek z několika oblastí: výživa, ortopedie, prevence a welfare, méně často pak "special issue". Ty chodí emailem, vždy několikrát týdně. V nich jsou jednak uvedené starší články na aktuální téma, jednak takovéto laičtěji psané rešerše k některým novým výzkumům.<br />Přišlo mi velmi zajímavé a pro české čtenáře užitečné překládat tyto informace a dávat je na Equi. Takže mám povolení k překládání a publikování na Equi všech online článků TheHorse.com :-) Začala jsem tím nejjednodušším: každý týden si z přišlých novinek vyberu zajímavé rešerše a krátké článečky, kterými vás budu krmit. V plánu jsou i překlady rozsáhlejších článků, které také stojí za to. <br />Bohužel momentálně není v mých silách listovat odbornými časopisy a natož je překládat a doknce upravovat texty pro širší veřejnost - a opravdu jsem to kdysi měla v plánu!!! Nejde to, nejsem schopná se přesunout ani jednou za měsíc na kus dne z okraje Brna do středu Brna na VFU, kde bych mohla listovat a kopírovat, jak bych chtěla..... Těch časopisů je vícero, těch článků v nich, které i mě samotnou zajímají, je strašlivě moc :-(( potřebovala bych dvojníka, snímž bych sdílela myšlenky, znalosti apod :-))

 • 9. žofré

  Poděkování a dotazy:-)

  10:35 - 14. 03. 2009

  Reaguje na 8.

  Děkuju za předkousání.Polykat už budu sama:-).

 • 10. normenka

  poděkování a dotazy

  23:27 - 24. 04. 2009

  Manžel použil podkovičku z lipového dřeva před 4 roky, byl z toho nadšený, protože mu koník ukázal v jaké poloze se mu nejlépe stojí a kde má nejmenší odpor pro překlopení kopyta. V očích kovářské obce byl za hlupáka. Používájí dodnes v kombinaci s vruty, kopytními tmely. Každý bolavý kůň byl ve větší pohodě při šroubování než přibíjení.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: