Koňské novinky: O skolióze a muších larvách

1. 04. 2009 00:48, Aktualizováno 4. 06. 2009 20:31

Obrázky: 1

Autor: The Horse Seriál: TheHorse - Novinky Zdroj: The Horse Překladatel: Dominika Švehlová Počet přečtení: 6669 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Dnešní dávka novinek z koňského světa veteriny, vědy a výzkumu nám prozradí, jak může souviset skolióza páteře s parazity a jak pro změnu "skoroparaziti" pomáhají veterinářům léčit odolávající rány.

Získaná skolióza u koní

Autor původního textu: Nancy S. Loving, DVM
17. března 2009, článek č. 13795

Skolióza, zakřivení páteře, je nejčastěji vrozenou poruchou, při níž jsou deformované obratle a jejíž příčinou je pravděpodobně nekorektní poloha plodu v děloze. Vědci však nedávno podchytili případy získané skoliózy. Amy Johnson, DVM, rezidentka na Large Animal Internal Medicine v Cornellu, popsala tyto případy na konferenci American Association of Equine Practitioners, která se konala 6.-10. prosince 2008 v San Diegu.

Jednalo se  čtyři koně a jednoho miniaturního osla, kteří pocházeli z různých farem státu New York. Tito equidé byli ve věku mezi 6 měsíci a 9 lety a u každého se skolióza objevila náhle. U koní postihla krční obratle, zatímco u osla se deformace objevila uprostřed hrudní páteře. Tři ze čtyř koní byli utraceni, jeden kůň a osel zůstali naživu, klisnička, u níž se skolióza objevila v šesti měsících věku, žila ještě ve 2,5 letech, ale bez jakéhokoli zlepšení.

Žádný z těchto případů nesouvisel s úrazem a veterináři ani nenašli známky traumatu nebo zlomenin na rentgenu. Jakmile se skolióza objevila, už se nezhoršovala. Klisničce, která přežila, se progresivně zhoršoval pohyb, protože dva roky jejího života byly skoliózou poškozovány nervy. Postižení koně také vykazovali neurologické problémy, které souvisely se stenózou (zúžením) páteřního kanálu (wobblerův syndrom) a stlačením míchy.

Svaly na konvexní straně zakřivení byly ochablé, zatímco na konkávní straně byly stažené. Nepřítomnost změn na obratlích a přítomnost různého svalového tonusu na každé straně postižené oblasti páteře poukazovaly na nervosvalovou příčinu. Johnson předpokládala, že náhlý nástup skoliózy může být následek oslabení svalů na konvexní straně zakřivení, který je následkem poškození míchy a/nebo nervových kořenů, takže se páteř ohne na zdravou stranu. S pokračující strukturální i funkční odchylkou páteře a její omezenou pohyblivostí dochází ke změně tvarů obratlů a možné fibróze kloubních pouzder, takže se páteř v této pozici „zafixuje“.

Při pitvě jednoho koně vědci identifikovali larvy hlístic (konkrétně Parelaphostrongylus tenuis, anglicky brainworm nebo meningeal worm) a s ním spojené zánětlivé změny v míše. Posmrtné vyšetření dalších utracených zvířat zjistilo podobné změny prozrazující abnormální migraci tohoto parazita. Taková migrace P. tenius byla zjištěná u malých přežvýkavců a velbloudovitých, u nichž vyvolávala slabost všech čtyř končetin a ataxii. Zjištění, že i koně jsou vnímaví na infekci tímto parazitem, je naprostou novinkou.

(O tomto parazitu u losů amerických informuje i český článek Američtí paroháči v úzkých.)

Léčba antiparazitiky a protizánětlivými léky skoliózu nezmírnila, ani její klinické příznaky. Protože migrace parazitů míchou v ní způsobila těžké degenerativní změny, není pravděpodobné, že by se skolióza upravila, ani kdyby léky larvy parazitů zabily.

Další nemoci, které mohou vyvolat skoliózu, jsou úrazy, equinní protozoální myeloencefalitida, nádory, reakce na léky nebo abscesy. Pro kvalitní diagnostiku musí veterinář udělat kompletní anamnézu, klinické vyšetření a diagnostické testy včetně ultrazvuku, rentgenu, cerebrospinální tekutiny a ideálně i počítačové tomografie nebo magnetické rezonance.


Léčba ran mušími larvami
Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
23. března 2009,článek č. 13826

"Použití sterilních muších larev speciálně produkovaných pro léčebné účely není nic nového, ale zatím se tato metoda příliš nevyužívá," uvedl Olivier M. Lepage, DMV, PhD, Dipl. ECVS z lyonské univerzity (Francie) svoji přednášku na 10. mezinárodním kongresu World Equine Veterinary Association (WEVA).
Představil v ní vhodné využití této „biochirurgické terapie“ v léčbě ran u koní. Léčba larvami je indikována především v těchto případech:
-    septický zánět podotrochleární burzy
-    infekce/nekrózy kopyta
-    jiné nemoci kopyta
-    kohoutkové píštěle
-    řezné rány na končetinách
-    otevření ran na břiše.

Zároveň vysvětlil, že úkolem léčby ran pomoci larev je i minimalizace šíření Staphylococcus aureus rezistenntích na methicilín (MRSA) v jednom pacientovi i mezi pacienty navzájem.

Pro anglicky mluvící zájemce existuje abstrakt této přednášky s názvem "How to use maggot therapy" (PDF soubor).


Přeloženo a otištěno s povolením TheHorse.com.
Reprinted with permission of
TheHorse.com.


 

Další díly

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: