Koňské novinky: Nové směry prevence laminitidy?

21. 01. 2009 00:41, Aktualizováno 4. 06. 2009 20:37

Obrázky: 1

Autor: The Horse Seriál: TheHorse - Novinky Zdroj: The Horse Překladatel: Dominka Švehlová Počet přečtení: 9191 Počet komentářů: 22 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Závažné onemocnění koní zvané laminitida, neboli schvácení kopyt, je postrachem snad všech majitelů i veterinářů. Vědci se činí ve zkoumání vzniku, průběhu i léčby této nemoci a my se můžeme podívat, jaké nové "bojové techniky" nám přinášejí.

Zabrání pufrovací roztok vzniku laminitidy?

Autor původního textu: Christy West
23. prosince 2007, článek č. 11020

Překrmí-li se kůň sacharidy (škrob), ať už tím, že se dostane do přípravny krmiva, napase se na bohaté pastvině, na kterou není zvyklý, nebo úmyslně dostane nadměrnou dávku v laboratoři, lze předpokládat, že se u něj rozvine laminitida. Pomoct může namočení jeho kopyt do ledové tříště, ale nechat koně stát dva nebo tři dny v kádi je přinejmenším odvážné. Další možností, která slibuje úspěchy, je podat ohroženému koni pufrovací roztok.

Adriana Souza, DVM, MS z brazilské univerzity seznámila posluchače na 52. výročním shromáždění American Association of Equine Practitioners s výzkumem, který ukončila společně s vědci z Louisiana State University.

Jak může pufrovací roztok odvrátit laminitidu? Jde o "kyselost" koňských střev a její účinek na aktivitu určitých enzymů. Když se kůň předávkuje sacharidy, kyselost jeho střeva dramaticky vzroste následkem fermentace sacharidů a střevní stěna bude propustnější. To umožní faktorům spouštějícím laminitidu dostat se do krevního oběhu. Odtud se dostávají do kopyt a zvyšují aktivitu enzymů zvaných matrix metaloproteinázy, čili MMPs.

Jakmile se výrazně zvýší aktivita MMPs v kopytě, začnou rozkládat vrstvu pojivové tkáně zvanou bazální membrána. Tato membrána normálně pomáhá spojovat kopytní stěnu s kopytní kostí; její zničení je významnou součástí procesu vzniku laminitidy.

„Laminin a kolageny typu 4 a 7 jsou strukturální komponenty bazální membrány a jsou také cílem enzymů MMP-2 a MMP-9,“ říká Souza.

Při svém výzkumu monitorovali vědci u koní aktivitu MMP-2 a MMP-9 i klinické příznaky laminitidy, aby posoudili účinnost pufrovacího roztoku v prevenci této nemoci. Teoreticky omezí pufrovací roztok zvyšování kyselosti střeva, to by mělo přerušit řetězec událostí, nedojde ke zvýšení aktivitu těchto enzymů a laminitida se zastaví dříve, než začne.

„Předpokládali jsme, že podáním pufrovacího roztoku do slepého střeva pomoci kanyly, kterou jsme předtím chirurgicky zavedli skrze břišní stěnu, zabráníme vzniku nebo snížíme závažnost laminitidy vyvolané příjmem sacharidů.“ Devatenáct koní vědci rozdělili do čtyř skupin, jedné byly v nadbytku podány sacharidy a o osm hodin později pufrovací roztok (skládal se s 3,5 g hydroxidu hlinitého a 65 g hydroxidu hořečnatého). Druhé skupině koní byly podány sacharidy v nadbytku, ale bez pufrovacího roztoku (pouze fyziologický roztok) a třetí skupina dostala pufr, ale ne nadbytek sacharidů, a čtvrtá nedostala ani sacharidy ani pufr (pouze fyziologický roztok). Za 48 hodin byli koně utraceni a analyzovány jejich tkáně.

„Pufrovací roztok zmírnil působení MMPs, zvýšil pH ve slepém střevě (snížil kyselost) a snížil množení gram-pozitivních bakterií rodů Streptococcus a Lactobacillus,“ uvádí dále Souza. „Zkoumaná dávka však nebyla dostatečná, aby koně ochránila před vznikem laminitidy. Nástup klinický příznaků laminitidy však byl opožděný.“

„Intracekální podání pufrovacího roztoku by mohlo být prospěšné v managementu koní, kteří se překrmili sacharidy,“ vyvozuje. „Nezabránilo to působení MMP-2 a MMP-9, ale snížilo jeho dopad. Jsou potřebné další výzkumy, které se budou zabývat dávkováním a způsobem podání pufru.“


Výživa koní bez obilovin

Autor původního textu: Kimberly S. Brown
26. srpna 2008, článek č. 12179

Tříletý výzkum výživářky Sarah Ralston, VMD, PhD, Dipl. ACVN z Rutgers University v New Jersey a jejich spolupracovníků se zabýval krmením odstavčat a ročků chladnokrevných kříženců kompletními krmnými směsmi (KKS), které obsahovaly upravenou píci, vitamínově/minerální doplněk a pšeničné otruby, plus malé množství nebo žádné obiloviny. Tato dávka byla sestavená tak, aby odpovídala nebo přesahovala požadavky koní na živiny pro růst a aby přitom zamezila negativním účinkům diet bohatých na sacharidy, k nimž patří i zvýšený výskyt vývojových ortopedických onemocnění.

Rezistence na inzulín byla zdokumentovaná u mladých koní krmených krmivy bohatými na škrob/cukry a korelovala se zvýšeným výskytem vývojových ortopedických onemocnění.

Kompletní krmné směsi nejsou ve výživě zvířat novinkou; často se s nimi setkáme u skotu, psů a koček. Problémem u koní bylo vytvořit KKS, kterou by bylo možné krmit ad libitum, aniž by to vyvolalo jejich ztučnění nebo by vedlo ke vzniku zlozvyků, pokud by byli krmeni jen omezeným množstvím.

„Věřím, že KKS podobné těm, které jsme zkoumali, jsou světlem budoucnosti,“ říká Ralston. „Jejich základem je píce a lze je sestavit tak, aby byly stálým a zdravým zdrojem živin pro koně, kteří je tak budou moct přijímat celý den. Odpadají tak problémy s hledáním kvalitního sena i s překrmováním velkého množství koncentrátů založených na obilovinách. Naměli jsme ani jednoho koně krmeného KKS, který by okusoval dřevo nebo se projevoval jiným nežádoucím chováním.“

Peletovaná KKS se zkrmovala po tři roky ad libitum a vědci ji porovnávali s tradiční krmnou dávkou složenou ze sena s dlouhými stonky a dvou dávek koncentrátů za den. „Koně krmeni KKS rostli extrémně dobře a neměli žádné problémy spojené s krmením“ říká Ralston. „Byla to účinná alternativa tradiční dietě seno/obiloviny, která je bohatá na nestrukturální sacharidy. Naše KKS stačí doplnit pouze solí a vodou, je to kompletní, zdravá strava.“

Studie „Growth and Glucose/insulin responses in draft cross weanlings fed Total Mixed Ration Cubes versus hay/concentrate rations“ autorů Ralston, S.L.; Anderson, H. a Johnson, R. byla publikována v Applied Equine Nutrition and Training. Arno Lindner (ed), Wageningen Academic Publishers, Netherlands. pp 233-239, 2007.


Přeloženo a otištěno s povolením TheHorse.com.
Reprinted with permission of
TheHorse.com.
 

Další díly

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. blanka

  Díky

  07:31 - 21. 01. 2009

  Díky za šíření osvěty tímto směrem! Sice nechápu, proč zrovna otruby, když se snaží vyhnout obilovinám, ale přesto. Takových článků víc, ať se dostanou do povědomí všem.

 • 2. žofré

  Díky a prosba

  08:56 - 21. 01. 2009

  Taky děkuji.Bylo by něco přesnějšího o tom pufrovacím roztoku/složení,cílové Ph žádoucí ve střevě,stanovování pH ve střevě in vivo, už nebezpečné ph a tak?:-)/Někdy,až bude čas.Děkuji.

 • 3. jaja

  Díky

  09:09 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 1.

  Děkuji za poděkování :-) Myslím, že článečky jsou přinejmenším zajímavé a někoho třeba natrknou k dalšímu hloubání :-) <br />Předpokládám, že otruby budou v této směsi zdrojem bílkovin za malého množství škrobu a za malé energetické hodnoty, možná jsou nosičem minerálů a vitamínů a umožňují ze směsi udělat pelety... Nevím, jestli problěhly výzkumy, jak otruby ovlivní glykemickou křivku u koní, ale předpokládám, že výrazně méně než celé zrno, takže mohou plnit zamýšlený účel těch směsí. Ale spíš by to chtělo vyjádření výživáře :-)

 • 4. jaja

  Díky a prosba

  09:12 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 2.

  Složení je ve článku uvedeno (hydroxid hlinitý a hořečnatý, ty gramy teď nemám před sebou). Mám obavu, že "žádoucí" či "nadměrné" pH roztoku či obsahu střev ve vztahu k laminitidě se právě bude zjišťovat dalšími výzkumy.

 • 5. jaja

  Díky a prosba

  09:14 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 2.

  Takže celý text se nachází zde http://www.wageningenacademic.com/default.asp?pageid=8&docid=16&artdetail=ENUCO2007&webgroupfilter=1&<br />Bohužel momentálně nemám k této knize přístup, ale rozhodně vypadá zajímavě - až na tu cenu :-/ Jak dojdu do knihovny VFU, kouknu, jestli tam není, ale pochybuji :-(

 • 6. jaja

  Díky a prosba - to je odkaz na druhý článek, ne pufry

  09:23 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 5.

  Tak zpět, to je ten druhý článek - ne ten o těch pufrech. Bohžel jsem zatím nenašla, kde byl výzkum publikován, ani jak se jmenuje, tudíž ani abstrakt :-(

 • 7. jaja

  Díky a prosba - pátrání pokračuje :-)

  09:27 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 2.

  Takže abstrakt jsem našla, bohužel v originálu ...<br /><br />Efeitos do tamponamento cecal na laminite induzida por sobrecarga de carboidratos, em eqüinos<br /> Descriç&#227;o: A ativaç&#227;o das metaloproteinases (MMP), por exotoxinas (proteases) oriundas de bactérias Gram positivas degradam os componentes da membrana basal, induzindo falha na estrutura laminar, causado pelo aumento do ácido láctico e reduç&#227;o do pH no trato intestinal dos eqüinos. Hipotetiza-se que a adiç&#227;o intracecal de soluç&#227;o tamponante após laminite induzida por sobrecarga de carboidrato (LISC) possa interferir na evoluç&#227;o da laminite. Ser&#227;o utilizados 24 eqüinos adultos, mestiços, machos ou f&#234;meas, com idade entre 2 e 8 anos, sem alteraç&#245;es locomotoras. Os eqüinos ser&#227;o submetidos &#224; cirurgia para implantaç&#227;o de cânula cecal e, distribuídos, aleatoriamente, em quatro grupos de seis animais (GAS,GAT,GCS,GCT). O exame clínico e demais procedimentos procedidos antes dos tratamentos (T0) e decorridas 8, 12, 24 e 48 horas após (T8,T12,T24,T48). Avaliar-se-&#227;o FP, FR, PA, TPC, TR, motilidade cecal e produç&#227;o e consist&#234;ncia das fezes. O grau de claudicaç&#227;o será determinado segundo a escala de Obel. Amostras de sangue e do líquido peritoneal ser&#227;o avaliadas laboratorialmente. Ser&#227;o realizados ensaios de citotoxicidade in vitro para detecç&#227;o das concentraç&#245;es de TNF- . A detecç&#227;o da produç&#227;o do óxido nítrico será avaliada pela dosagem de nitrito (NO2-) e hemogasometria arterial para mensuraç&#227;o do pH, PaCO2, PaO2, HCO3-, déficit ou excesso de bases e eletrólitos. Para o fracionamento das proteínas, tanto do sangue quanto do líquido peritoneal, será realizado eletroforese em gel de acrilaminada. Cultura para crescimento e isolamento dos microorganismos (Streptococcus spp, Lactobacillus spp, Enterobacteriaceae) e também, a produç&#227;o de aminas biog&#234;nicas por meio de HLPC, a produç&#227;o de ácidos graxos por cromatografia a gás, usando conteúdo cecal,. A muralha interna do casco e a mucosa cecal ser&#227;o avaliadas por microscopia óptica e imunohistoquimica para medir níveis teciduais de endotelina-1 (ET-1) e metaloproteinases 2 e 9 (MMP-2 e MMP-9) e apoptose..<br />Situaç&#227;o: Em andamento; Natureza: Pesquisa.<br />Alunos envolvidos: Graduaç&#227;o ( 0) / Especializaç&#227;o ( 0) / Mestrado acad&#234;mico ( 0) / Mestrado profissionalizante ( 0) / Doutorado ( 1) .<br />Integrantes: Adriana Helena de Souza - Integrante / Carlos Augusto Araújo Valad&#227;o - Coordenador.<br />Financiador(es): Conselho Nacional de Desenvolvimento Científico e Tecnológico - Bolsa..

 • 8. blanka

  Díky

  13:13 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 3.

  Tak věděla bych o lepších zdrojích kvalitních bílkovin a škrobu otruby taky nemají úplně málo. Jsou dokonce energetičtější, než vojtěškové úsušky. Ale budiž. Už samotný smysl výzkumu nese důležitou informaci pro čtenáře.

 • 9. blanka

  Díky a prosba

  13:39 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 2.

  žofré, odkážu na dr.Pollitta.<br />....pH se může snížit až na 4 (normální je 6,8 – 7,5) (D-laktát v krvi pomůže odhadnout stupeň mléčné fermentace bakterií ve střevě)....<br />To je můj zápisek, pokud bych měla najít přímo práci, ze které pochází tento údaj, tak bych musela zapátrat.<br />Většina prací týmu dr. Pollitta je volně ke stažení na webu (případně můžu poslat), ale bohužel vše v ANJ.<br /><br />Problém této studie je, že řeší schvácení bezprostředně po příčině. To ale není moc reálné (kromě případů přežrání ovsem), protože laminitidu u koně zjistíme až ve chvíli, kdy už je poškozen. Nás, majitele pochodujících sekaček na trávu, zajímá hlavně prevence. Samozřejmě bych chtěla věřit, že jednou díky podobným výzkumům narazíme na nějaký levný krmný doplněk, který budeme našim koním přisypávat do žrádla po celou pastevní sezónu a budeme moci zahodit pastevní náhubky:) Nakolik je to reálné ukáže čas a peníze sponzorů;)

 • 10. HelenaG

  Díky

  13:44 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 8.

  Adalin, a co pomalé (komplexní) a rychlé (jednoduché) sacharidy..? Jak jsou na tom otruby tedy netuším...

 • 11. jaja

  Díky a prosba

  13:47 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 9.

  I tak si myslím, že by vynalezení takového pufru bylo velmi přínosné. Ono někdy lze koně opravdu odchytit při činu nebo si zpětně uvědomit, že k přežrání došlo, přestože seještě neobjevily příznaky schvácení. Věřím, že aspoň část koní by byla laminitidy ušetřená. Sama jsem zvědavá, na co přijdou...

 • 12. blanka

  Díky a prosba

  13:56 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 11.

  Mám stejný názor, přínos to určitě je! Rozhodně jsem nechtěla říct, že je to nesmyslné. Mezi funkční metody "po" můžeme zařadit ledování končetin, testované právě Pollittem.

 • 13. blanka

  Díky

  13:57 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 10.

  pomalé = škroby, rychlé = cukry, v krmivářské hantýrce, tak?

 • 14. žofré

  Díky a prosba

  14:11 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 11.

  To nebylo "statim":-).Myslím,že přínos to je,děkuji za zápisek a jméno,aj-kde nebudu stačit,najdu helpry.A souhlasím s adalin,počasí,přihrazení..protržení pásky..často možná lze "nachytat při nebo hned po".A zvědavá jsem taky,kam dál..Děkuju moc.

 • 15. HelenaG

  Díky

  14:11 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 13.

  Právě, že škroby jsou rychle rozkladné (komplexní) polysacharidy, proteinů to má pramálo, odbouratelné je to až díky enzymům v trávicí soustavě. Ale jak jsou na tom ty otruby nevím. Kolik čeho má přesně k fosforu a vláknině :o)

 • 16. žofré

  Díky

  14:13 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 13.

  Adalin-upřesňuji si hantýrku,kterou neznám,ano?škroby-polysacharidy,cukry-mono a oligo?

 • 17. blanka

  Díky

  14:26 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 15.

  škroby se označují v tabulkách všechny polysacharidy, předpokládám, ostatní sacharidy = cukry. Takže konkrétní chemické složení otrub běžně dohledatelné není.

 • 18. blanka

  Díky

  14:34 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 17.

  A škroby (bez bližší specifikace) se často uvádějí jako hlavní problém v odborné krmivářské literatuře - právě proto, že pokud se nestihnou strávit v tenkém střevě, nadělají paseku v tlustém, krmiva s vyšším obsahem škrobů = vyšší GI atd.

 • 19. blanka

  Díky

  15:00 - 21. 01. 2009

  Reaguje na 17.

  Tak stravitelnost škrobů u pš. otrub jsem nenašla, obilniny se uvádí od nejstravitelnějšího oves, čirok, kukuřice, ječmen. U otrub jsem našla zmínku, že jsou bohaté na stravitelné škroby a vlákninu. GI od nejnižšího otruby, ječmen, oves, kukuřice. Tak si vyberte:)<br />Nicméně příčiny, proč byl zvoleny otruby, se stejně nedopátráme, takže spíš taková vsuvka.

 • 20. žofré

  Díky a prosba - pátrání pokračuje :-)

  18:58 - 27. 01. 2009

  Reaguje na 7.

  Tak děkuji-portugalština je jistě krásný jazyk:-).Manuál k postavení pokusu ,24 dospělých koní,kříženců,s pohybovou poruchou.Kanyla do caeca a pufrování k ovlivnění pH a tím i průběhu carbohydrátové /indukované/ laminitidy.Postavení pokusu,skupin,sledované parametry,postupy vyšetřování a čeho-TNF-asi tumor necrosis factor?hemogasometria-ASTRUP?Manuál,pokud dobře rozumím/lepšího překladatele bych uvítala/-výsledky nevidím...Portugalsko?Brazilie?Event.publikováno v čem?Děkuji i tak:-).Zkusím časem i další doporučené odkazy.

 • 21. gonzales

  Ohledne Bazalni membrany

  20:37 - 06. 08. 2013


  http://cs.m.wikipedia.org/wiki/Baz%C3%A1ln%C3%AD_lamina
  Z vyzkumu prof.Pollitta a dalsich.

  Chronicka laminitida
  V tezkych pripadech postizeni laminitidou, kdy dochazi k destrukci zavesneho aparatu kopytni kosti, se velmi rychle rozviji priznaky chronicke laminitidy neboli schvaceneho kopyta. Kazdeho kone, ktery ma klinicke nebo radiograficke priznaky poskozeni zavesneho aparatu kopytni kosti, je nutne kategoricky zaradit do chronickeho stadia onemocneni BEZ OHLEDU na DOBU jeho trvani. Klinicka zkusenost nas naucila, ze kone s kolabovanym zavesem kopytni kosti (rotaci ci poklesem) se jiz NIKDY nezhoji dokonale a vyzaduji intenzivni peci po CELOU dobu sveho dalsiho zivota.

  Vsichni kdo vlastni kone, by si meli uvedomit jak dulezita je PREVENCE - kovani, nevhodny trim - vysoke patky + tesne kopytni pouzdro - ischemie, nedostatek primereneho pohybu, boxy - stres - zvysena produkce stresoveho hormonu KORTIZOLU - viz. Cushinguv syndrom, mozna se podili na aktivaci matrix metaloproteinazy (MMPs). Muze to vest k dystrofii az vaskularni atrofii lamelarni skary a epidermis na podklade ruzneho stupne ischemie, coz vytvari podminky pro SNADNEJSI vznik laminitis, ZAVAZNEJSI poskozeni a pouze k nedostatecnym PROGRESIVNI zmenam - REPARACE misto UPLNE REGENERACE prislusnych tkani.

  RUST ROHOVE STENY
  Laminitida postihuje spojeni kopytni steny se stenovou skarou, kde probiha postupne posouvani listku rohoviny po listcich skary. O tom take pise MVDr.Strasser ve spojeni s hydrataci - kdyz listky rohoviny opusti listky skary ( u distalniho okraje kopytni kosti ) zustanou po nich (po listcich skary) mikroskopicke mezery - pokud je lamelarni rohovina dostatecne hydratovana - zvetsi svuj objem ( viz.clanek Kopyta potrebuji vodu) -mezery vyplni a ty nejsou pristupne pro mikroorganismy a naopak.

  U 6 dostihovych klusaku, za 5 dni po ablaci rohoveho pozdra, byla cela oblast pokryta zlutou EPIDERMIS, ktera postupne zesilila a ztvrdla. Male okrsky poskozene BAZALNI membrany se rychle reparovaly. Nove EPIDERMALNI bunky migrovaly z odlomenych kousku listku do poskozenych mist a premnenily se na KERATOCYTY. Zbytky bazalni membrany tvorily vzor pro velmi rychlou reparaci umele vyvolaneho defektu traumatickeho puvodu. V mistech, kde byla BAZALNI MEMBRANA poskozeny oscilacni pilkou, doslo k NEDOKONALE REPARACI (NEUPLNE REGENERACI), pretrvaval zde zanet, ktery zpusobil DEFEKTNI spojeni steny.
  Pollitt a Daradka prokazali zasadni rozdil mezi ablaci a laminitidou poskozenymi lamelami - ztraceji kontakt s BAZALNI MEMEBRANOU, ktera je vazne narusena a lamelarni EPITEL se pak reparuje s mnoha defekty a uzdraveni kone je problematicke. Proto je v budoucnu porusena KVALITA i KVANTITA produkovane rohoviny.
  Dulezita je zde BAZALNI MEMBRANA - tvori hranici mezi tkani EPIDERMIS, ktera vznika z EKTODERMU = vnejsi zarodecny list a tkani pojivovou (SKAROU), ktera vznika z MEZODERMU = stredni zarodecny list. Proto se bunky SKARY nemohou premenit na KERATOCYTY a produkovat ROHOVINU.

  NOVY MODEL ALIMENTARNI INDUKCE LAMINITIDY OLIGOFRUKTOSOU
  Z osmi dospelych koni plemene americky klusak byly nahodne vytvoreny dvojice, ktere obdrzeli davku 7,5 , 10,0 , 12,5 g/kg oligofruktozy podanou v roztoku 4 l vody. Jedna dvojice dostala jen vodu.

  Fekalni Ph kleslo u techto koni za 18 hod na 3,7. U vsech koni se vyvinula histologicky patrna a ruzne intenzivni laminitida. Savci NEMAJI pro metabolizaci oligofruktozy vyvinute enzymy - prechazi do ceka, podleha BAKTERIALNI fermentaci. Dominanatni mikroflorou se docasne stanou STREPTOKOKUS bovis a equinus (streptokinaza, vasoaktivni aminy ?). Snizeni Ph zvysi PROPUSTNOST ( tight junction, také zonula occludens ) strevni steny pro mikroby a endotoxiny. Ve studii (Pollitt a van Eps) byla prokazana prima souvislost enteralni aplikace oligofruktozy s nadmernym pomnozenim bakterii tlusteho streva, dysadhesi bazalni membrany a vznikem laminitidy.

  LAMINITIDA IN VITRO: ULTRASTRUKTURALNI STUDIE DERMO-EPIDERMALNI SEPARACE LAMELARNI ROHOVINY.
  Akutni laminitida je na histologicke urovni charakterizovana tim, ze dochazi k separaci bazalni membrany od bazalnich bunek EPIDERMIS. Protoze bazalni membrana je diky denzni vazivove tkani, pevne spojena se SKAROU a ta s periostem kopytni kosti. Smerem k EPIDERMIS je spojeni vrstvy bazalnich bunek s membranou mnohem KREHCI - BAZALNI bunky se mohou snaze odtrhnout.
  Dvoji zpusob oddeleni bazalnich bunek od bazalni memebrany (French,Pollitt,2004)
  a) Nedostatek glukosy v tkani zpusobuje destrukci hemidesmozomu uvnitr bunek a jejich spojeni s vnitrni kostrou bunky tvorenou bilkovinami plectiny a intergriny - pri Cushingove chor. obezite, ischemii a hyperlipemii - NENI energie (glukoza) na novou proteosyntezu.
  b) Aktivace MMPs zpusobuje naruseni spojovacich vlaken mezi bazalni memebranou - jeji LAMINA LUCIDA a hemidesmozomy bez zavazneho poskozeni hemidesmozomu.
  Histopatologicke sledovani laminitidy vyvolane prekrmovani skroby ukazuje spis na poskozeni spojovacich vlaken s bazalni memebranou ( s lamina lucida) v dusledku aktivace MMPs.
  Laminitidy vyvolane oligofruktozou svedci jak pro poskozeni spojeni bazalni membrany s bazalnimi bunkami kontaktnimy vlakny v dusledku aktivace MMPs, tak pro zmeny na hemidesmozomech typicke pro nedostatek glukozy - NENI ale blize vysvetleno proc zrovna tak pusobi oligofruktoza, jestli se dostava pres poskozenou strevni stenu do portalniho obehu - jatra ji pri zvysene koncentraci nestaci premenit na glykogen, takze se dostane do systemoveho krevniho obehu, az do lamelarni skary, difuzi k epidermis kde se podili na aktivaci metaloproteinaz ( MMPs ) nebo blokuje ucinek tkanoveho inhibitoru ( TIMPs ) ? Oba procesy uvolneni DERMO-EPIDERMALNIHO spojeni bylo mozne in vitro dobre simulovat a proverit.

  KORELACE ZTRATY HEMIDESMOZOMALNIOHO SPOJENI S DAVKOU OLIGOFRUKTOZY ZPUSOBUJICI LAMINITIS.
  Pojem BAZALNI MEMEBRANA je často mylně zaměňována s pojmem BAZALNI LAMINA .
  Bazalni memebrana = Lamina basalis + Lamina reticularis
  Lamina basalis = Lamina lucida + Lamina densa
  Na Laminu lucidu nasedaji bazalni bunky epidermis.
  Lamina reticularis je produktem bunek vazivove tkane - skary.
  Ve svetelnem mikroskopu nevidime Basalni laminu, ale Bazalni memebranu.
  Rozsah zmen na hemidesmozomech roste s davkou. Nejvyssi testovana davka byla spojena s kompletni separaci bazalni memebrany zvlaste v oblasti vrcholku sekundarnich lamel. Zde se take hromadily polymorfonukleary, ktere mohou byt dalsim zdrojem uvolneni MMPs.
  Pri prirozenem vyvoji laminitidy se uplatnuji asi obe dve slozky - nedostatek glukozy i aktivace MMPs. Jakou roli sehrava pri nedostatku glukozy STRESEM podminena necitlivost lamelarnich struktur na inzulin a neschopnost vyuzivat glukozu, ktera muze byt v krvi dostupna ve vysokych hladinach, neni dosud objasneno.
  Mohlo by se jednat o vliv stresoveho hormonu KORTIZOLU, ktery udrzuje glukozu v krvi pro mozek.

 • 22. gonzales

  Ohledne pufru

  20:46 - 06. 08. 2013

  Zjednodusene lze rici, ze pufry se v kyselem prostredi chovaji jako zasady a v zasaditem jako kyselyny = neutralizuji dane prostredi. Vice na: http://www.wikiskripta.eu/index.php/Pufry

  Snad se to ted povedlo zkopirovat: http://cs.m.wikipedia.org/wiki/Baz%C3%A1ln%C3%AD_lamina

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: