Koňské novinky: Leptospiry a měsíční slepota

19. 11. 2008 11:11, Aktualizováno 4. 06. 2009 20:42

Obrázky: 1

Autor: The Horse Seriál: TheHorse - Novinky Zdroj: The Horse Překladatel: Dominka Švehlová Počet přečtení: 10355 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Nové výzkumy říkají: přítomnost leptospir v těle koně není primárním faktorem měsíční slepoty. Na stále žhavou otázku přišla další odpověď...

autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
www.TheHorse.com, článek # 13001

Aktivní úsilí výzkumníků přineslo výsledek: základní příčiny a faktory, které přispívají k rozvoji měsíční slepoty (rekurentní uveitida) – bolestivého a vysilujícího onemocnění, které je hlavní příčinou oslepnutí u koní – jsou stále zřejmější.

„Měsíční slepota je imunitně zprostředkované onemocnění, ale vyvolávající příčina těchto záchvatů je stále neznámá,“ vysvětluje Brian Gilger, DVM, MS, Dipl. ACVO, profesor oddělení klinické vědy na North Carolina State University´s College of Veterinary Medicine. „Existují různé teorie a máme určité důkazy, které nasvědčují o tom, že tuto uveitidu vyvolávají leptospiry.“

Gilger a jeho kolegové chtěli zjistit roli nitročních baktérií, jako je leptospira, u koní s měsíční slepotou pocházejících z jihovýchodních Států. Odebírali vzorky tkáně z očí koní, u nichž byla diagnostikována měsíční slepota, normálních koní i koní s jiným onemocněním očí, která nemají spojitost s měsíční slepotou.

Ve vzorcích od koní postižených měsíční slepotou ani u normálních koní nebyl zjištěn žádný bakteriální genetický materiál (DNA). Nebyl zjištěn ani žádný významný rozdíl v hladině protilátek proti leptospirám mezi oběma těmito skupinami koní,“ říká Gilger.

Protože protilátky proti leptospirám byly zjištěné u 2 z 24 (= 8,3 %) koní s měsíční slepotou, Gilger a spol. předpokládají, že nepřetržitá přítomnost leptospir v těle koně nezpůsobuje přímo udržování této nemoci.

„Získané údaje podporují teorii, že záchvaty měsíční slepoty jsou výsledkem imunitně zprostředkované reakce,“ shrnuje Gilger.


Studie „Role of bacteria in the pathogenesis of recurrent uveitis in horses from the southeastern United States“ (= Role baktérií v patogenezi měsíční slepoty u koní z jihovýchodních Států) byla zveřejněná v 69. čísle časopisu American Journal of Veterinary Research z roku 2008.


Přeloženo a otištěno s povolením TheHorse.com.
Reprinted with permission of TheHorse.com.

Další díly

Připojené obrázky

Připojené články

12.11. 2008 18:00 Koňské novinky: Tetanus, vakcinace a věk koní

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: