Koňské novinky: Krmením ke zdravému tělu i duchu

22. 04. 2009 00:00, Aktualizováno 4. 06. 2009 20:30

Obrázky: 1

Autor: The Horse Seriál: TheHorse - Novinky Počet přečtení: 15198 Počet komentářů: 3 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Dnes se budeme zabývat krmením koní. První novinka nám potvrdí, že koni prospívá to, co je mu nejpřirozenější. A druhý příspěvek nám připomene, že koně je třeba na jarní pastvu navykat postupně.

Spojitost mezi krmením koní a jejich chováním

Autor původního textu: Liz Brown
16. dubna 2009, článek č. 13977

Způsob krmení a management chovu hraje hlavní roli v tom, jak se kůň bude chovat. Tím se zabývali vědci z University of Bristol.

„Je stále více důkazů o tom, že čím více se život koní přibližuje jejich divoce žijícím kolegům, kteří se kontinuálně pasou, tím je to lepší,“ říká autor studie Becky Hothersall, Phd, vědec studující učení a poznávací schopnosti koní na School of Veterinary Science patřící této univerzitě.

Autoři zjistili, že koně krmeni větším množstvím sena se většinou lépe chovají a mají méně tzv. stájových zlozvyků (jako klkání či tkalcování) ve srovnání s koňmi krmenými méně často a velkými porcemi krmiva bohatého na škrob.

„Čím více času stráví kůň příjmem krmiva chudšího na živiny, tím více splňuje požadavky svého instinktu přijímat píci a může to redukovat trávicí problémy nebo kolísání krevního cukru, k čemuž dochází při krmení velkých porcí jádra,“ říká Hothersall.

Studie upozorňuje, že poté, co kůň sežral vekou porci krmení bohatého na škrob, „větší podíl sušiny v žaludku zpomaluje smíchání krmiva se žaludečními šťávami… a výsledkem může být diskomfort a dokonce žaludeční kolika.“

Podle autorů někteří vědci věří, že klkání může být fyziologickou odezvou na snahu koně uklidnit žaludeční nevolnost a že někteří koně mohou být na toto chování náchylnější.

Hothersall říká, že stereotypní chování není známé u divoce žijících koní, a předpokládá, že prodlužování pobytu venku a sociální kontakt s dalšími koňmi by mohly tomuto chování předejít. Autor také uvádí, že použití automatických krmných zařízení, která koni nasypou menší dávky jádra v mnohem častějších intervalech, může také pomoct redukovat toto chování.

Bude však třeba další výzkum, aby bylo jasné, jak přesně dieta a management ovlivňují chování koní.
„Další výzkumy, které začnou před tím, než si kůň vypěstuje zlozvyk, nám lépe objasní, jaký management, temperament nebo fyziologické faktory predisponují koně ke vzniku tohoto stereotypního chování. Pokud je pochopíme, můžeme jim lépe předcházet.“

Studie „Role of diet and feeding in normal and stereotypic behaviors in horses“ byla publikována v dubnu 2009 v časopise Veterinary Clinics of North America: Equine Practice.


Přechod koní na jarní pastvu má být postupný
Autor původního textu: Arkansas Cooperative Extension Service
11. března 2008, článek č. 11469

Když se tráva začíná na jaře zelenat, možná zatoužíte vypustit koně volně na pastvinu, aby se zabořil hubou do nové trávy.

„Myslete však na to, že jakákoli náhlá změna v dietě koně může vyvolat zdravotní problémy,“ říká Steve Jones, profesor, specialista na koně ze zemědělského oddělení University of Arkansas.

„Ať už je to jádro, seno nebo pastva, jakákoli změna v dietě koně by měla trvat několik dní až týdnů,“ říká Jones. „Jádro by se měli zvyšovat po čtvrt kilu za den, dokud není dosaženo požadovaného množství.“
Množství jádra se zvyšuje v případě, kdy kůň zvyšuje stupeň aktivity nebo pro laktující klisnu. Pokud se jádro zvyšuje příliš rychle, může se objevit kolika nebo laminitida.“

Když se koni začne dávat nový typ sena nebo jádra, nahrazuje se jím starý typ, pak se každý druhý den nahradí 25 % krmná dávky, takže kompletní změna krmné dávky proběhne za 6 dní.

Během této doby se může stát, že kůň bude žrát méně. Pokud by k tomu došlo, bude potřebovat více času, než si na nové krmivo zvykne.

„Když má kůň trávit na pastvině celý den, především pokud je pastvina bohatá a zelená, je třeba dobu pobytu na ní zvyšovat postupně, aby se předešlo přejídání, stejně jak se to dělá s jádrem,“ říká Jones.
Koně by měli být asi týden před úplným vyvedením na pastvu krmeni senem ad ibitum.

Dobu pobytu na pastvině lze zvyšovat po hodině každý den, celkem asi pět až šest dní. Potom se koni před vyvedením na celodenní pastvinu podává seno.

„Je důležité si uvědomit, že každý kůň je jiný,“ připomíná Jones. Některým koním trvá déle, než si zvyknou na změny v krmení, než jiným. Je třeba sledovat během této doby potravní zvyky svého koně a jeho zdravotní stav.


Přeloženo a otištěno s povolením TheHorse.com.
Reprinted with permission of
TheHorse.com.

Další díly

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. blanka

  Pěkné

  08:33 - 22. 04. 2009

  Díky, hlavně ten první příspěvek se příjemně čte.

 • 2. jaja

  Pěkné

  08:40 - 22. 04. 2009

  Reaguje na 1.

  Žejo ;-)<br />Ono to nejsou žádné závratné novinky, ale přece jen má taková informace jinou váhu, když je černě na bílém a podepsaná univerzitním titulem.

 • 3. gonzales

  Souhlasi to

  11:03 - 08. 08. 2013

  take s tvrzenim MVDr.Strasser: Drzet kone prirozenym zpusobem. Kun nepotrbuje teplou staj a podkovy.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: