Koňské novinky: Kortikoidové masti, nemoci vytrvalců

2. 12. 2009 05:00

Obrázky: 1

Autor: The Horse Sponzor: TheHorse.com Seriál: TheHorse - Novinky Zdroj: TheHorse.com Překladatel: Dominika Švehlová Počet přečtení: 6521 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Myslíte si, že když kousek kůže koně namažete mastí obsahující kortikoidy, s jeho organismem to nic neudělá? Vědci zjistili, že to bohužel není pravda. V druhém textu se pak podíváme na zdravotní problematiku vytrvalostních koní: zda lze dopředu určit, který kůň onemocní ve kterém místě dostihu.

thlogo

Lokální protialergické masti mohou u koní vyvolat systémové změny

Autor původního textu: Christa Lesté-Lasserre
10. listopadu 2009, článek č. 15258

Masti obsahující glukokortikoidy, které byly aplikovány v normální dávce na zdravou kůži koní, se rychle vstřebaly do těla a mohly vyvolat nepříznivé systémové účinky, to uvádí němečtí vědci ve své nové studii. Následkem toho mohou koně být pozitivní při dopingovém testu ještě po dobu dvou dnů.

"Při léčbě alergických kožních nemocí se glukokortikoidy aplikují lokálně místo orálního podávání, aby se snížily systémové vedlejší účinky. Nový výzkum však ukazuje, že lék může vyvolat vedlejší účinky bez ohledu na to, jak byl podán," říká Getu Abraham, DVM, PhD, vědec z institutu farmakologie, farmacie a toxikologie na Fakultě veterinární medicíny Univerzity v Lipsku, autor studie.

Během výzkumu byly 10 koním aplikovány normální terapeutické dávky (8,5 mg) relativně mírného glukokortikoidu (dexametazonu) na oholenou oblast kůže na krku dvakrát denně po dobu 10 dní. Druhý den testu byla koním odebrána krev a v ní zjištěny známky toho, že steroid cirkuloval tělem. Konkrétně byla snížená normální aktivita osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny, což způsobilo významné potlačení nadledvin, které trvalo týden po ukončení léčby. To je červený prapor nejen pro dopingové testy, ale i pro zdravotní krize spojené se stresem.

„Když jsou nadledviny potlačené, normální hormon spouštěný při stresu, kortizol, se neuvolní," říká Abraham. „Koně jsou ohroženi větší únavou a poruchami metabolismu, když mají podávat nějaký výkon, jsou izolováni, v tréninku, cestují, jsou nemocní či zažívají jakýkoli jiný stres, protože nemají kortizol."

Byly výrazně snížené i počty bílých krvinek, což indikuje oslabení imunitního systému.

„Byli jsme opravdu překvapeni, když jsme viděli tak masivní systémové změny během tak krátké doby," říká Abraham. „A to bylo u zdravých koní. U koní léčených na dermatitidu (zánět kůže), kteří mají podrážděnou kůži, mohou být uvedené efekty ještě výraznější; to je třeba nyní zjistit."

Samozřejmě systémové nežádoucí účinky nejsou tak extrémní v případě lokálního použití, než kdyby se glukokortikoidy podaly orálně nebo nitrožilně.

Studie „Effects of dermal dexamethasone application on ACTH and both basal and ACTH-stimulated cortisol concentration in normal horses" byla publikovaná v srpnu 2009 v časopise Journal of Veterinary Pharmacology and Therapeutics. Abstrakt je k nahlédnutí na PubMed.


Zdravotní problémy koní vyloučených z vytrvalostních dostihů

Autor původního textu: Marie Rosenthal, MS
15. listopadu 2009, článek č. 15287

Mnoho věcí se může stát během vytrvalostního dostihu. Kalifornští veterináři nedávno sledovali výskyt a řešení zdravotních problémů koní účastnících se vytrvalostních soutěží.

C. Langdon Fielding, DVM, Dipl. ACVECC z Loomis Basin Equine Medical Center v Kalifornii s kolegy zkoumali záznamy 30 koní, kteří byli přivezeni přímo z vytrvalostního dostihu a vyžadovali akutní ošetření.

Tito koně trpěli kolikou, ucpáním jícnu, špatným zotavováním oběhového systému, myopatiemi (onemocnění svalů) a synchronním flutterem (chvění) bránice. Vědci zkoumali, jak byli koně vyšetřeni, jaké měli laboratorní výsledky, jaký byl jejich věk, plemeno a další parametry, aby viděli, zda neobjeví nějaké specifické indikátory, které by pomohly podchytit jejich problém dříve.

Zjistili, že některé specifické zdravotní problémy mají tendenci se objevovat v určitou dobu vytrvalostního dostihu. Například koně s rhabdomyolýzou (poškození svalů) měli obvykle problém během prvních 50 kilometrů dostihu.

„Snad to pomůže lidem sledovat specifické problémy vždy v určitou dobu," říká Fielding.

Přestože vědci nebyli schopni identifikovat rizikové faktory, které by odhalily koně náchylnější na vznik problému během soutěže, zjistili, že koně, kteří byli vyloučeni, měli během dostihu nižší hladiny draslíku a chloridu.

„Potřebujeme další výzkumy, abychom zjistili, zda tento problém zlepší přidávání těchto elektrolytů."

Vědci také zjistili, že okamžitá veterinární péče pomohla vyloučeným koním se zotavit ze svého problému mnohem rychleji.

„Nemyslím si, že naše studie změní posuzování veterinářů, ale nejdůležitější informací, kterou jsme získali, je to, že včasná a vhodná léčba vyřeší problémy všech těchto koní," poznamenává Fielding.

Studie „Clinical and biochemical abnormalities in endurance horses eliminated from competition for medical complications and requiring emergency medical treatment: 30 cases (2005-2006)" byla publikovaná v říjnu v časopise Journal of Veterinary Emergency and Critical Care. Abstrakt je dostupný na PubMed.

Další díly

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: