Koňské novinky: Jak se bránit parazitům i zánětům kloubů

30. 09. 2009 10:00

Obrázky: 1

Autor: The Horse Sponzor: TheHorse.com Seriál: TheHorse - Novinky Zdroj: TheHorse.com Překladatel: Dominika Švehlová Počet přečtení: 5787 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Rezistence parazitů na současné odčervovací přípravky je u koní stále horkým veterinárním tématem, stejně jako záněty kloubů. Vědci přicházejí se stále novými poznatky, jak zlepšit boj proti oběma "nepřátelům".

THlogo

Jak zdržet rozvoj rezistence parazitů

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
17. září 2009, článek č. 14927

Nechemické metody kontroly parazitů, počítání vajíček v trusu a kontrolovaná karanténní léčba dokážou zdržet rozvoj rezistence parazitů na antiparazitika (AR) u koní.

Tak zněl výrok skupiny německých vědců z hannoverské Univerzity veterinární medicíny v Büntewegu poté, co provedli kontrolu parazitů na 76 farmách. Účastnící se farmy měly každá více než 10 koní pobývajících na pastvinách, od nichž se odebíraly vzorky trusu, a byly ochotné neodčervovat nejméně 8 týdnů před zahájením výzkumu.

Celkem bylo vyšetřeno 2000 hříbat, ročků a dospělých koní z jezdeckých, chovných i malých nájemních stájí.

Autoři uvádějí, že:

  • ročci z chovných farem byli ve dvakrát vyšším riziku pozitivního nálezu strongylů;
  • podávání odčervovacích přípravků třikrát ročně bylo spojeno se snížením počtu strongylů u dospělých koní, ale nikoli u ročků nebo hříbat;
  • hříbata z farem, jejichž pastviny byly hnojené koňskou mrvou, byla ve výrazně vyšším riziku pozitivního nálezu škrkavek (Parascaris equorum);
  • ročci z chovných farem měli častěji nedostatečné snížení počtu vajíček v trusu po odčervení ve srovnání s ročky z jiných typů stájí.

Autoři k tomu uvádějí: „Aby se AR objevila co nejpozději, je třeba ozdravit praktiky managementu. Mezi ně by měla patřit optimalizovaná kontrola parazitů zahrnující pravidelné monitorování vajíček v trusu, kontrolní počítání vajíček v trusu po odčervení, to vše s cílem snížit frekvenci odčervování tím, že se zlepší hygiena pastvin a stáje, management pastviny i stáje se bude orientovat na kontrolu parazitů."

Průměrný počet odčervení (za rok) byl 4,52 u hříbat, 3,26 u ročků a 2,72 u dospělých koní.

Kontrola parazitů u koní je stále důležité téma výzkumu, protože rezistence parazitů na antiparazitika se zvyšuje po celém světě. V této studii byla zjištěná rozsáhlá rezistence malých strongylů proti přípravkům ze skupiny benzimidazolů (např. fenbendazol) a škrkavky koňské proti makrocyklickým laktonům (např. ivermectin), a to především na chovných farmách.

Studie „Endoparasite control management on horse farms -- lessons from worm prevalence and questionnaire data" je připravená k publikování v nadcházejícím čísle Equine Veterinary Journal. Abstrakt je k dispozici online.


Vyšetření krve může prozradit problémy s klouby

Autor původního textu: Marie Rosenthal
22. září 2009, článek č. 14950

Nový výzkum srovnávající biomarkery v krvi koní s rentgenovými snímky ukázal, že tyto testy mohou být užitečné pro určování, který jedinec je ohrožen rozvojem onemocnění kostí nebo kloubů, jako je artritida.
„Pokud by tomu tak bylo, vyšetření krve, které je jednodušší než rentgenové posuzování velkého množství zvířat, by umožnilo zachytit ohrožené jedince," říká Denis Verwilghen, DVM, MSc, DES, z belgické Univerzity v Liege.

Protože artritida je kloubní problém, který většinou zahrnuje i chrupavky, rentgen není nejlepším diagnostickým prostředkem - může poskytnout informace o poškození chrupavky, ale v době, kdy jsou kostní změny viditelné na rentgenu, už došlo k velkému poškození kloubu.

„Nejlepší vyšetření povrchu kloubu by bylo artroskopické vyšetření (tj. podívat se kamerou do kloubu)," uvádí, ale procedura je invazivní a není proveditelná u všech koní. Ultrazvukové vyšetření také může vyšetřit povrch kloubu, ale dostupné nejsou všechny oblasti a ne všichni veterináři toto vyšetření provádějí.
Jeden biomarker, který vzniká při rozkladu kolagenu typu 2, což je součást chrupavky, se zvyšuje u koní postižených artritidou.

Podle Verwilghena však nebude vyšetření krve jediným prostředkem diagnostiky artritidy. „Máme k dispozici hodně krevních markerů indikujících rozpad chrupavky, ale všechny pouze říkají, že se v jednom nebo více kloubech koně něco děje. Zlatým standardem diagnostiky artritidy je vyhodnocení klinických příznaků a zobrazovací techniky."

Některé nemoci, které se rozvíjejí v mladém věku, včetně některých typů kostěných úlomků v kloubu a angulární deviace končetin (pokřivení končetin v kloubech), zvyšují u koně riziko rozvoje kloubních problémů. Verwilghen předpokládá, že je třeba udělat vyšetření v co nejmladším věku, aby se předešlo dalším problémům.

Studie „Relationship between biochemical markers and radiographic scores in the evaluation of the osteoarticular status of Warmblood stallions" bude publikovaná v říjnu v časopise Research in Veterinary Science. Abstrakt je dostupný na PubMed.

Další díly

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: