Koňské novinky: Akupunktura pro moderního člověka

9. 09. 2009 09:00

Obrázky: 1

Autor: The Horse Sponzor: TheHorse.com Seriál: TheHorse - Novinky Zdroj: TheHorse.com Překladatel: Dominika Švehlová Počet přečtení: 3697 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Akupunktura je právoplatná léčebná metoda a tak je třeba ji i prezentovat. Také o tom se píše v odborných veterinárních časopisech.

thlogo

Jak funguje akupunktura

Autor původního textu: Marie Rosenthal
6. září 2009, článek č. 14849

Přestože se akupunktura používá často u lidí i zvířat, je třeba ji popsat v termínech, které většina lidí akceptuje a kterým rozumí, řekla Narda G. Robinson, DO, DVM, MS, která nedávno zveřejnila na toto téma článek.

Tradiční čínská medicína vysvětluje, že invaze faktorů z prostředí, jako je chlad, vítr, vlhkost a horko způsobují bolest a nerovnováha jin a jang poškozuje orgánové funkce. Akupunktura má toto napravit, ale pro současné moderní myšlení to zní jako pověra.

„Neměli bychom prodávat mystiku jako medicínu," uvádí Robinson. „Akupunktura je skutečná medicína, vycházející z anatomie a fyziologie," vysvětluje dále. „Nejlepší výsledky získáme z toho, že vidíme, co je právě před námi - svalové napětí, nerovnováha nervového systému a zdraví narušené stresem, nesprávnou výživou či nedostatečnou nebo nadměrnou zátěží. Systém spočívající na víře, který k nám přišel z Číny, tuto informaci pošpiní."

V lékařských termínech: „Akupunktura pravděpodobně funguje proto, že mírní bolest přenášenou nervovým systémem, což znamená, že tlumí „hlasitost" bolestivých impulzů vstupujících do míchy a mozku a mění náš emoční stav a reakce na bolestivé podněty. Moderní zobrazovací techniky mozku nám řekly, která část mozku reaguje na akupunkturu a kdy, protože slouží jako okno do mozkových funkcí v „reálném čase" během a po akupunktuře."

Majitelé, kteří chtějí využít akupunkturu k léčbě svých koní, by si měli vybrat veterináře, který přistupuje k akupunktuře vědecky. Robinson dále doporučuje, aby si zjistili fakta o jakékoli modalitě, než ji vyzkoušejí na svém koni.

„Vytvořte si cit pro to, co je reklamní trik a co realita," doporučuje. „Najděte si praktika, který dokáže vysvětlit, jak léčba funguje, ať už se jedná o akupunkturu, masáže, bylinky nebo dietní doplňky, takže nejdříve porozumíte, v běžných výrazech, a zjistíte relativní rizika a výhody jednotlivých metod léčby. Pokud se vám nezdají prohlášení praktika, doporučení nebo to, jak na léčbu zvíře reaguje, hledejte jinou možnost."

Článek „Making sense of the metaphor: how acupuncture works neurophysiologically" byl publikován v srpnovém čísle časopisu The Journal of Equine Veterinary Science. Abstrakt je k dispozici online.

Další díly

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 3.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: