Koňská záchranka je projekt, psaný životem

24. 06. 2009 22:00, Aktualizováno 29. 07. 2009 12:18

Obrázky: 12

Autor: Pavel Čechovský Spoluautoři: Helena Görnerová Foto: archiv autora Rubrika: Koňská záchranka Počet přečtení: 31466 Počet komentářů: 10 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 4 krát

Napadlo vás někdy jak byste reagovali kdyby váš kůň zapadl do výkopu nebo jímky? Co byste dělali kdyby se na vyjížďce zranil tak, že nemůže vstát? Přemýšleli jste o tom jak se vlastně transportují zvířata se zlomenými končetinami? Víte koho zavolat pokud vám běhá po pozemku zdivočelý skot?

Na tyto otázky v nejbližší době bude jen jedna odpověď: „Volejte Horse Emergency!, nebo sledujte www.KonskaZachranka.cz!"

závěs„Jsou věci, které neovlivníš..." Když jsem zhruba před rokem poprvé přišla do kontaktu s Pavlem „Čechuldou" Čechovským, bylo to v souvislosti s beneficí pro vyhořelý ranč Loučka. Ani ve snu mě nenapadlo, jak náročný projekt nosí již dlouhou dobu v hlavě a jak moc bude dokonce zapadat do našich plánů, zahrnujících vzdělávací, osvětový web a v budoucnu, doufejme, i Nadaci pro koně. Koňská záchranka si ovšem na svou realizaci počkala ještě pěkných pár měsíců...


Zatímco veterinární záchranná služba malých zvířat (psů, koček a jiných domácích mazlíčků) již několik let působí v Praze i Brně, speciální mobilní ambulance pro velká zvířata doposud neexistovala nejen u nás, ale nefunguje dokonce ani v okolních státech, včetně jezdecky pokrokovějšího Rakouska. Území Německa je jistým způsobem pokryto, ovšem jen službou, poskytovanou profesionálním hasičským sborem. Můžeme tedy s určitou dávkou hrdosti uvést, že Záchranná služba koní, hospodářských a ZOO zvířat Horse Emergency, která v horizontu dní zahájí svou činnost, bude takovou „vlaštovkou" v profesionální záchraně velkých zvířat nejen u nás, ale v celé střední Evropě!

Podle původního záměru měla proběhnout slavnostní premiéra záchranné služby a sanitky právě v těchto dnech, během Národní hospodářské výstavy v areálu brněnského výstaviště. Kvůli nepředpokládaným technickým problémům se tato událost odkládá na termín 30.07.-02.08.2009. K premiéře pro veřejnost a k oficiálnímu zahájení činnosti Veterinární záchranné služby Horse Emergency dojde v rámci doprovodného programu mezinárodního Mistrovství ČR spřežení v NH Kladruby a Mezinárodních závodů všestrannosti na závodišti v Pardubicích.

Protože článek s obsáhlejšími a podrobnějšími informacemi o Záchranné službě připravujeme k výše zmíněné premiéře, nyní si přiblížíme jak celý projekt vznikal.

Hlavními iniciátory myšlenky jsou MVDr.Zdeněk Žert, zástupce přednosty brněnské Kliniky chorob koní, profesionální přepravci koní Pavel Čechovský a Tomáš Förchtgott a MVDr. Petr Přikryl z Veterinární kliniky Heřmanův Městec. Záchranný tým se během příprav rozrostl o další členy, kterými jsou Ing. Jiřina Rauerová, mající na starost marketing a v koňském světě dobře známá a uznávaná Zuzka Prokopová, která zabezpečuje vzdělávání a výcvik koní pro případ nenadálých krizových situací.

Jak už to u nových věcí bývá, přípravy nebyly bez komplikací, ale celkem dobře se je podařilo vyřešit. Nejprve bylo nutné shromáždit důležité technické, legislativní a organizační informace. Jako základní vzor byl přijat koncept dobře fungující švýcarské organizace GTRD CH / FL®. Díky vstřícnosti firmy Kovovýroba Marek a syn z Rosic u Brna byla vyrobena závěsná konstrukce. Podobné pochopení se našlo i u dodavatele speciálního přepravníku - sanitky, kterým je firma Paragan z Hranic na Moravě. Nově vznikající projekt se potřebuje i kvalitně zviditelnit (propagace, web, grafika atd.), s tím Záchrance pomáhají firmy Touchbranding a Dimar z Prahy. Sedlářství Psota potom vyrábí speciální popruhový závěs na zvednutí a zafixování zvířete. V tomto výčtu nelze opomenout pana Petra Galatíka a jeho nově založený hřebčín moravského teplokrevníka v Těšánkách u Kroměříže, který koncept též významně podporuje. No a o nezastupitelném významu Equichannelu jako mediálního partnera snad není potřeba pochybovat.

strouháníZávěsná konstrukce a závěs samotný byly k dispozici v polovině června. V té době byla Horse Emergency oslovena, zda by bylo možné závěsný aparát poprvé vyzkoušet na kobylce, která má tak velké zdravotní problémy s končetinami, že při strouhání nemůže stát.

Konstrukce i se závěsem byly tedy dopraveny na Ranč Loučka v Předklášteří u Tišnova, kde je kobylka Liva „doma". Díky zklidňování ošetřovatelem se podařilo zcela bez problémů najet konstrukcí nad koně. Celý zákrok byl zároveň zkouškou jak pro konstrukci, závěs, tak i pro tým Horse Emergency. Nejprve se proto vyzkoušely základní vyprošťovací popruhy a Liva se nadlehčila tak, že ji bylo možné bez jakékoliv další pomoci vystrouhat (do té doby bylo k této akci nutné vždy svolat tým silných chlapů...). Po vystrouhání se ještě vyzkoušela záchranná přepravní popruhová síť - k velkému překvapení všech přítomnných se kobylka sama do sítě celou vahou „zavěsila" a evidentně si užívala odlehčení od bolavých nohou.

Jak je vidět na fotografiích, již na prvním případu se potvrdilo, že celý koncept Veterinární záchranné služby Horse Emergency má bezesporu hluboký význam a nezbývá než projektu a jeho „zákazníkům" popřát, když už, tak aby bylo co nejvíce zákroků „jen" se strouháním kopyt a co nejméně těch akutních opravdu záchranných.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. žofré

  Děkuji za zajímavé info

  07:37 - 25. 06. 2009

  Doufám,že nebude třeba.Kdyby ano-je dobré vědět,že je tato možnost.

 • 2. HelenaG

  Využití

  09:01 - 25. 06. 2009

  Reaguje na 1.

  Budoucnost sanitky by mohla být ve větším pokrytí, tedy více kusech, více personálu - a když se mrknete na stránky uvedené GTRD, je teprve co dohánět, aby byla pomoc opravdu rychlá. Bohužel za vším jsou zatím i velké výdaje na případný výjezd, poté, co zatím není možné sanitku zapojit do systému IZS. Doufám, že se podaří najít model financování tak, aby byla skutečně dostupná.
  Docela by nás zajímaly vaše názory k tématu, připojte se.

 • 3. janka107

  Sbírka

  16:17 - 25. 06. 2009

  Děkuji za velmi zajímavou informaci, myslím, že existenci této záchranné služby mnoho majitelů koní velmi uvítá a kéž by v budoucnu byla tak rozšířená, aby dojezdové časy pro akutní případy byly v rámci celé republiky minimální.
  Co vytvořit nějakou sbírku ve prospěch záchranky? Věřím tomu, že celá řada majitelů koní včetně mě by ráda přispěla na financování nákupu a rozšíření technického vybavení záchranky. Jako majiteli koně by mě ani nevadilo třeba ročně platit určitou částku (něco jako musí platit majitelé psů) s tím, že by ty peníze šly na provoz záchranky a možná by to pomohlo financovat alespoň částečně provoz záchranky.

 • 4. Daky

  Zavesne zarizeni

  22:43 - 25. 06. 2009

  Docela by me zajimalo kolik stalo to zavesne zarizeni, respektive kolik by stalo objednani tohoto zarizeni pro kone s obdobnymi problemy jako "zkusebni" kobylka - znam konika s pokrocilou artrozou, ktereho uz temer neni mozne vystrouhat. A teda to by teprve byla asi zatezova zkouska - konik je vysoky 175 cm a je to celkem urostly, dlouhy CT i kdyz ted trochu ubyva na vaze, holt neni nejmladsi.
  Ale obavam se ze to bude sluzba spis pro bohatsi majitele, ale i tak jim fandim.

 • 5. centpanama

  Závěs

  20:15 - 27. 06. 2009

  Už kolikrát jsem si tak říkala, že podobné zařízení by nebylo od věci "mít doma". Zvláště čtu-li o koních s problémy s kopyty, schvácením... Jen by to chtělo vždy nějakou odbornou radu jak na úchyty, síť a vůbec všechno. Asi se pletu, ale jak jsem četla u schvácení dochází k rotaci kopytní kosti, třeba by tohle zařízení mnoha koním odlehčilo, pomohlo a nedošlo by to tak daleko. Já vím, melu nesmysly, je to sci-fi....

 • 6. HelenaG

  K závěsnému zařízení..

  08:53 - 29. 06. 2009

  ... v sanitce čekám každou chvíli konkrétnější článek přímo od výrobce. Případně pište další konkrétní otázky, odpovíme.

 • 7. HelenaG

  ke sbírce a financování

  08:55 - 29. 06. 2009

  Reaguje na 3.

  ...je třeba udělat pořádný plán, navíc EQCH momentálně vzhledem k obrovskému vytížení, ale skutečně až moc velkému ve všech směrech, nemůže bohužel nic organizovat. Tuhle část si bude řídit přímo p. Čechovský, ale my samozřejmě poskytneme jakoukoliv propagaci.
  Určitě jsou v úvaze dárcovské smsky aj. podobné zdroje financování, takže i k tomu dáme časem opět aktuální informace.

 • 8. fran

  Financování

  21:19 - 07. 07. 2009

  Báječná věc, držím palec. K financování: napadá mne oslovení velkých prodejců vybavení a krmiv s akcí "z každého pytle, sedla... koruna záchrance". Ráda se připojím i k DMS.

 • 9. megera

  využitelnost

  17:06 - 20. 07. 2009

  dobrý počin, škoda ne není využitelný skutečně v terénu, škoda, že je víceméně statický co se týče výšky. Jeví se mi to jako zařízení, kam mohu nasoukat koně, který obtížně stojí a odtranspotrovat ho do vozíku a i s vozíkem do špitálu. Je to bezesporu pokrok, ale daleko delší cesta je ještě před realizátory myšlenky pomoci v terénu - tam to předpokládá motorovou jednotku se zdvihem, kola schopna se poprat s většími nástrahami než je zámková dlažba na dvoře. Držím palce, budu vývoj sledovat. :-)

 • 10. megera

  pokud jde o statické zavěšení koně - doma ve stáji

  17:14 - 20. 07. 2009

  Reaguje na 4.

  lze to řešit motorickým navijákem - vpředu i vzadu na úvaze - jako úvaz lze použít vysloužilé hasičské hadice, předpokladem je dostatečně vysoký strop a kůň schopný se vlastní silou po 4 došourat pod závěs - třeba pro účely odlehčení při kování, korekturách, ošetření, vysílení, znemožnění pohybu, odlehčení zatížení končetin. Celé náklady by neměly přesáhnout odhadem 10.000 - 12.000,- aktuální ceny vstupů teď neznám a ceny práce také ne, lze to asi s konzultací pořídit svépomocně. mám doma naviják na nějakých 250 kilo, dělají se samozřejmě silnější - a dražší. Volila bych variantu dvou na sobě nezávislých. Kotvení lze jistě konzultovat s odborníky na kotvící techniku - viz inzerce kotvící prvky třeba na google.com důležitá je nosnost stavby - pokud se jedná o stáj - třeba kravín - pak by pevnost měla být pro koně nějakých 500-600 kilo postačující - lépe se obrátit na statika, aby Vám strop nespadl na hlavu. Popruhy se dají udělat buď na zakázku - sešije je třeba z užších každé slušné provaznictví, případně se dají upravit popruhy stěhovací - ony trezory taky něco váží. Při statickém zavěšení ve stáji bych zvažovala kladky a vytažení popruhů do stran - aby se kůň nehoupal jako vánoční ozdobička.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 9 čtenářů. Celkový počet bodů: 45.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com