Koně se dají studovat i na vysoké škole

13. 02. 2012 13:00

Obrázky: 21

Autor: ČZU FAPPZ Foto: ČZU FAPPZ Rubrika: Koňské školy a instituce Počet přečtení: 26922 Počet komentářů: 11 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

/PR/ Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity otevírá každým rokem široké spektrum bakalářských i magisterských studijních programů a oborů. Milovníci koní si zde mohou zvolit ke svému dalšímu studiu bakalářský obor Chov koní.

Studium na fakultě vychází z dlouholeté tradice vysokého učení a v současnosti uplatňuje moderní metody výuky jak v klasických zemědělských oborech, tak v oborech orientovaných na problematiku zpracování, kvality a ekonomiky produkce potravin a ostatních surovin, využití odpadů, péči o krajinu a životní prostředí, organizaci rozvoje a revitalizace venkova. Významně se rozvíjejí možnosti studia chovu zájmových a exotických zvířat.

FAPPZ ČZU

Fakulta sídlí v krásném uzavřeném areálu s rozsáhlými parkovými úpravami 10 minut hromadnou dopravou od stanice metra Dejvická a 20 minut od centra Prahy. V univerzitním areálu najdou studenti jak moderní přednáškové síně, laboratoře, počítačové učebny, studijní a informační centrum s rozsáhlou knihovnou a studovnami, demonstrační a experimentální pracoviště, tak mensu, koleje, sportovní areál včetně plaveckého bazénu a jezdeckého oddílu a také studentské kluby.

AreálFakulta otevírá nové atraktivní studijní obory. Velký zájem je především o bakalářské studijní obory zaměřené na chov zájmových a exotických zvířat - Speciální chovy, Kynologie, Chov koní, podobně o obor Zoorehabilitace a asistenční aktivity se zvířaty. Zájem je také o obory zaměřené na zahradnické specializace jako Zahradnictví, Zahradní a krajinářské úpravy, obory zaměřené na výživu člověka (Výživa a potraviny a Kvalita potravin), i obor Ekologické zemědělství. Ke každému oboru fakulta vytváří odpovídající podmínky, a to jak výběrem kvalifikovaných pedagogů a zkušených odborníků, tak využíváním vlastního experimentálního zázemí (Centrum pro výzkum chování psů, Dendrologický park, Demonstrační a experimentální pracoviště - stáj, pole, moderní skleníky aj.).

Fakulta také nabízí bakalářské obory vyučované v anglickém jazyce - Sustainable Use of Nature Resources a Agriculture and Food.

Svým zaměřením se fakulta řadí k předním evropským institucím, je členem prestižní organizace ELLS (Euroleague for Life Science), která sdružuje sedm evropských univerzit, spolupracujích v oborech managementu potravinových a přírodních zdrojů, zemědělských a lesnických věd, veterinárních, environmentálních a věd o životě. Studentům se tak nabízí široká paleta zahraničních výměnných a studijních pobytů.

Termín odevzdání přihlášek ke studiu - 31. 3. 2012
Přihlášku naleznete zde. Poplatek za 1 přihlášku činí 550,- Kč.
Přijímací řízení
Kontrola znalostí probíhá formou písemného testu (biologie nebo biologie a chemie podle zvoleného studijního oboru). Je zohledňován výsledek maturitní zkoušky (viz stanovená kritéria). V roce 2012 se přijímací řízení do bakalářských oborů uskuteční v termínu 19. - 22. 6.

K přípravě na přijímací zkoušky lze využít publikace:
Modelové otázky pro přijímací zkoušky z chemie na FAPPZ ČZU (cena 80 Kč),
Modelové otázky pro přijímací zkoušky z biologie na FAPPZ ČZU (cena 70 Kč), které je možno získat na studijním oddělení FAPPZ (č. dv. 112).
V případě dalších dotazů neváhejte kdykoliv kontaktovat naše studijní oddělení. Kontakty naleznete zde.
Den otevřených dveří proběhl na konci ledna.

 • Nabízíme víc
 • U nás nejste pouze číslem
 • Nabízíme individuální přístup ke studentovi

Studium

Na fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů je zaveden kompletní třístupňový vzdělávací systém umožňující prostupnost a návaznost studia v rámci univerzit nejen v České republice, ale i v celé Evropské Unii. Absolventi středních škol jsou přijímáni do tříletých bakalářských studijních programů a po jejich absolvování mohou pokračovat v dvouletých navazujících programech magisterských. Náročnost studovaných předmětů i celého studijního programu je ohodnocena kredity (ECTS), které umožní porovnat obtížnost studia a současně realizovat mobility studentů během jejich studia. Bakalářské i magisterské studium je zakončeno státní závěrečnou zkouškou, při které student před komisí obhajuje svoji práci (bakalářskou, diplomovou) a skládá zkoušky z komplexních předmětů. Absolventi bakalářských oborů obdrží titul bakalář (Bc.), magisterských pak inženýr (Ing.).

Seznam studijních oborů bakalářského i magisterského studia

Jezdecký oddílTříletý bakalářský obor Chov koní

Charakteristika oboru:
Studijní obor je akreditován jako společný program FAPPZ ČZU v Praze a České zemědělské akademie v Humpolci, střední školy. Výuka prvního ročníku probíhá v Praze a je soustředěna na předměty teoretického základu společné všem druhům zvířat, ale i specializované pouze na koně. Výuka druhého a třetího ročníku probíhá v Humpolci a je soustředěna především na odbornou činnost a praktickou výuku. Studijní plán oboru je koncipován tak, aby postihl jak tradiční aspekty chovu koní, tak i případnou realizaci přípravy zvířat pro jejich využívání formou služeb či jiné formy podnikání. Zároveň připravuje studenty k působení v oblasti sportovního využívání koní.

ZoorehabilitaceMožnosti uplatnění absolventů:

 • ve všech oblastech chovu koní a jejich využití,
 • v poradenských a specializovaných službách, v obchodních organizacích,
 • v oblasti služeb a nevýrobních organizacích - šlechtění zvířat, krmivářský průmysl, kontrolní zemědělské a inspekční organizace,
 • ve správních orgánech, ochraně zvířat,
 • ve sportovních organizacích a zájmových klubech.

Profilové discipliny:
Zoologie, Praktická anatomie zvířat, Praktická fyziologie zvířat, Základy obecné zootechniky, Etologie koní, Chov koní, Technika chovu koní, Výcvik koně a jezdce, Jezdecký sport, Genetika a šlechtění koní, Zájmové využití koní, Dostihový sport, Péče o pohybový aparát, Biotechnika reprodukce koní, Zoohygiena a prevence chorob koní, Management a marketing chovu koní.

Více informací o možnostech studia hledejte na stránkách Fakulty agrobiologie, přírodních a potravinářských zdrojů ČZU, pod článkem také naleznete informační brožuru.

Připojené soubory

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. IrenaV

  Kéž by :-)

  18:41 - 13. 02. 2012

  O ČZU přemýšlím už dlouho a určitě si tam přihlášku dávat budu...jenom doufám, že mám šanci se tam dostat...:)

 • 2. zuziu

  ČZU

  18:46 - 13. 02. 2012

  Reaguje na 1.

  Kritéria pro přijetí se oproti loňskému roku dost snížily, jinak ČZU není špatná škola, ale dost věcí co zde píšou jsou bohužel jen na papíře :)

 • 3. IrenaV

  ČZU

  18:56 - 13. 02. 2012

  Byla jsi na té škole? :) nemůžeš mi o tom napsat něco víc? Docela by mě to zajímalo..

 • 4. petak321

  ČZU

  19:24 - 13. 02. 2012

  Studovala jsem letos na teto skole obor specialni chovy...prijata jsem byla i na CHov koni, ale po informaci od par studentu nebo jiz vystudovanych z tohoto oboru ,jsem se chovu koni vzdala, nevim co je na tom pravdy ,ale studenti druheho rocniku co jsoiu jiz v Humpolci mi rikaji (bylo jich dost) ze jejich praxe je ucit se kydat, sedlat atd. A podle me to pro studenty ,kteri se konim venuji od mala nema moc vyznam...ale to je muj nazor ,nekdo to muze mit jinak :) Se studie spec. chovu jsem byla spokojena,a primacky nejsou tezke :)

 • 5. IrenaV

  ČZU

  19:43 - 13. 02. 2012

  děkuju, no nevím, ještě mám nějakou dobu na rozmyšlení-nematuruju letos ;-)...a v těch speciálních chovech je praxe a předměty i o koních?...Je pravda, že učit se tohle na praxi fakt nemá cenu pro ty co to umijou, ale určitě se to nebude dělat dva roky ne ? :)

 • 6. petak321

  CHK

  20:07 - 13. 02. 2012

  Reaguje na 5.

  no uvidiš :) ...na specialnich chovech moc koně nejsou možna tak neco malo z anatomie co vim, jinak ja si mylsim ,že mozna ve tretaku na oboru CHK se u tech koni dela neco jineho ,ale me stejne prijde ze na VS by se nemelo kydanim zacinat, ale myslim ,ze by studenti meli mit nejake zkusennosti z let minulych ,kdyz chteji kone studovat na VS aby se mohlo zacit na nejake lepsi urovni .... :)

 • 7. zuziu

  ČZU

  20:19 - 13. 02. 2012

  Reaguje na 3.

  Jo jsem :) ale ne na chovu koní, tam je kámoška, v prváku okolo koní toho moc neměli, v podstatě jednu praxi, kde museli kydat a vybírat bobky z výběhů, a v Humpolci sice už je ježdění, ale opravdu se tam učí od základů jak psala slečna výš.. pokud tě koně opravdu baví tak by to asi šlo, ale opravdu bych školy zvážila, protože koně lze dělat i bez VŠ :)

 • 8. petak321

  CZU

  20:40 - 13. 02. 2012

  Reaguje na 7.

  Presne to je i muj nazor ,ze pro praci u koni nepotrebujes VS ,tam je kazdymu jedno co mas za skolu, zalezi jakej ma clovek pristup ke konim ,praci atd....

 • 9. zuziu

  ČZU

  20:42 - 13. 02. 2012

  Reaguje na 8.

  Souhlasím.. pokud se člověk vyloženě nechce věnovat nějakýmu výzkumu nebo podobným věcem, pak bych ten obor chápala..

 • 10. Sabina

  ČZU

  20:53 - 13. 02. 2012

  Reaguje na 5.

  Studuji Speciální chovy dálkově, ve druháku je předmět Chov koní a ve třeťáku Jezdectví a vozatajství a Technika chovu koní. Volbou předmětů si určíš i koridor k SZZ - může být i Chov koní. Jeden koridor je povinný a jeden volitelný - dle oboru.

 • 11. ch_k_h

  Chov koní

  10:37 - 14. 02. 2012

  Obor ABPH na fakultě studuji. Dostat se sem je poměrně snadné, ale samozřejmě záleží na tom, z jaké školy jdeš. Přijímačky jsem dělala jenom z biologie, nevím jak je to teď. Bylo to pouze abcd, takže to lze klidně škrtat jako sportku, ale otázky byly z 90% na základních znalostech + 10% třeba Kolik má kráva cecků?... ¨
  První ročník je v Praze a druhý a třetí v Humpolci, kam dojíždí většina studentů a všichni profesoři z Prahy. Ale vesměs je to jako na každé jiné škole, některé předměty jsou příšerné a zbytečné a jiné jsou nadmíru zajímavé a poučné. Nebudu vypisovat, protože každého samozřejmě zajímá něco jiného...
  Výhoda Humpolce je v tom, že je tu takové rodinné prostředí. Je nás ve "třídě" 22, takže taková rodinná pouta. Na některé předměty dojíždí opravdové kapacity v oboru, takže informace jsou opravdu z fundovaných zdrojů (například pan profesor Bartoš a jeho manželka - přispívají do jezdectví, veterinární lékaři z Heřmanova Městce, třeba paní Mezerová,...)
  V prvním ročníku v Praze jsou asi ty nejdůležitější předměty ke státnicím i pro pochopení koně - anatomie a fyziologie a mě osobně je líto, že mají oba tyto předměty pouze jednosemestrální dotaci. Samozřejmě se vyučují i předměty "povinné" na ČZU jako matematika, chemie a informatika (všeobecně velmi neoblíbené, ale je to nutné a potřebné zlo a dá se u zkoušky zvládnout).
  Praxe u koní? V prváku se chodí na statek na Suchdol k paní Starostové (jedná se o další kapacitu v oboru!), kde se tedy bohužel kydá, ale berme to jako zlepšení fyzické kondice, nutné ke koním... (a nevěřili byste, kolik lidí z prváku v ruce vidle drželo poprvé!!!) K ježdění se moc nedostaneme... V Humpolci se jezdí na koních v místním oddíle a je zde možnost udělat si i licenci. Ale pouze kdo chce, není to povinné. Škola to totiž bere tak, že k ježdění jsou střední školy a vysoká slouží hlavně k získávání vědomostí teoretických, později převeditelných do vlastní praxe. Ale možnost ježdění tu prostě je, že není, je fáma...
  Také odtud poměrně často jezdíme na koňařsky zajímavá místa. Kladruby, Písek, Tlumačov, Heřmanův Městec, Mětice, Hradišťko, Hořovice,.... a seznamujeme se tam s lidmi, kteří toho u koní opravdu hodně dokázali a normálně by se s Vámi rozhodně jen tak na ulici nebavili. Také Vám ukáží místa, kam se obyčejná veřejnost rozhodně nedostane. Je to opravdu skvělá zklušenost a je krásné pak třeba na závodech poznávat 90 % lidí a moci si s nimi popovídat.
  Samozřejmě otázkou je pozdější uplatnění na trhu práce po tomto oboru. Rozhodně jsem ale ráda, že jsem sem chodila a v mnoha ohledech mi škola hodně dala - ať už z hlediska všeobecného (vyjadřování, používání vlastní hlavy, asertivita a sebeovládání), tak z hlediska ryze koňského - ani nevíte, kolik "babských rad" a fám do nás v klasických jezdeckých školách tamější "autority" hustí.....

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com