Koně a hříbata 4/2011: Začátky v sedle I.

5. 07. 2011 05:00

Obrázky: 14

Autor: Julie Šverčičová Foto: Julie Šverčičová Rubrika: Z časopisů Počet přečtení: 8568 Počet komentářů: 10 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

S prvními prázdninovými dny (bohužel zatím ne moc pěknými) vám přinášíme poněkud opožděně dubnové číslo časopisu Koně a hříbata a článek Začátky v sedle - nejsou prázdniny a léto ideální čas na začátek něčeho nového?

Začátky v sedle I.

seriál článků o základním výcviku jezdce

O jezdeckém výcviku toho bylo více či méně odbornými osobami a osobnostmi sepsáno již tolik, že k tomu „snad již ani není co dodat", ani nemluvě o tom, že mi jako laikovi někoho poučovat zkrátka nepřísluší. Nicméně jsme se rozhodli, že vytvoříme krátký přehledný seriál o výcviku jezdce a jeho prvních krůčcích v sedle. Zájemců o jezdecký sport je totiž stále víc a je to právě jezdecký dorost, který v posledních letech zaznamenal obrovský nárůst. A dobře víme, že tato věková kategorie se o koních vzdělává ráda.

Cvičitel Pavel JežekMnozí jezdci, kteří mají jezdecké začátky těsně za sebou, si možná rádi zopakují co a proč a jak a k čemu, pokročilejší jezdce bychom mohli motivovat některými cviky a zásadami či jim nabídnout alternativu k zamyšlení, ukázat jim, že k cíli vede mnoho cest, jen si každý musí vybrat tu svoji. No a ti borci, kteří nic opakovat a ani o ničem přemýšlet nepotřebují, ti se tu třeba alespoň pobaví. Doprovázet nás celým seriálem bude cvičitel ČJF Ing. Pavel Ježek a několik šikovných a trpělivých koníků se svými jezdci. Bude to například Ivana s huculkou Etnou, Nikola s poníkem Juráškem, hucul Jamm, Athos Kinský, oldenburský kůň Diethelm a podílový achaltekinec Gorjaz. Tímto jim patří náš dík.

Nuže, hurá do začátků v sedle! A nezapomeňte - ježdění na koni je zábava.

Kde začít?

Pokud ještě nevíte, kde se v okolí vašeho bydliště nachází ta vysněná stáj, zkuste se podívat na internetovou adresu: www.cjf.cz/cjf/adresar, kde najdete kompletní seznam jezdeckých subjektů oficiálně registrovaných pod Českou jezdeckou federací. Začít jezdit v takovém jezdeckém klubu má nesporné výhody, protože zde pracují kvalifikovaní, zkušení lidé, pro které rozhodně nebudete prvním nováčkem ve světě koní, kterého zasvětí. Složením členského příspěvku tak navíc získáváte i určité základní pojištění skrz federaci.

Ježdění v kolektivu je zábavaUčit jezdit se pochopitelně můžete i u nějakého známého, který má koně, ale věřte, že nějaký základ z jezdeckého klubu vám bude jen ku prospěchu. Zaprvé: zpočátku přijdete do styku hlavně s klidnými, zkušenými koňmi, kteří jsou na začátečníky zvyklí, zadruhé: naučíte se jezdit ve skupině (kde se sice nenaučíte tak rychle samostatně vodit koně, ale dostanete o to větší prostor pro zpevnění sedu), zatřetí: kluboví koně jsou v neposlední řadě neskutečnou příležitostí, (kterou potají tak trochu závidí každý, kdo má svého jednoho koně) a to je možností střídat mnoho koní a naučit se jezdit na všech, nikoli se tedy učit jen podle temperamentu a zlozvyků jednoho určitého. V klubu se naučíte, že život a práce okolo koní má určitý řád, určitá pravidla, naučíte se veškerým pracem okolo a především - v kolektivu stejně starých jedinců je i kydání a ztrácení holinek v rozbahněném výběhu zábavou. Tedy začtvrté: s kamarády se i těžké začátky stávají zábavou. Je důležité mít s kým sdílet a rozebírat zážitky, úspěchy i zklamání a bolest.

Jestli jsem já osobně chodila do jezdeckého oddílu? Pochopitelně že ano! A přestože mít vlastního koně nic nenahradí, rozhodně bych ty začátky za nic nevyměnila. Dají vám úžasné základy, prověří, zda máte vlastně vůli jezdit a překonávat pro koně všechny ty překážky, trable a trápení. A především, najdou vám přátele, sounáležitost. I přes veškeré mrmlání většiny „klubových vysloužilců", nevyměnili by ta léta za nic jiného.

Co na sebe?

Ať už se chystáte jezdit kdekoliv, v jezdeckém oddíle či u tety na dvorku, ještě než vyjdete z domova, zkontrolujte si, zda jste dostatečně vybaveni. Jezdecké obchody nabízí stovky předražených jezdeckých produktů, které vesměs nepotřebujete, na vlastní bezpečnost ovšem dbát musíte. Na první hodinu si nepotřebujete nic kupovat, rozhodně se nenechte přemluvit do růžové sady pro děti od firmy Vydřiduch, která obsahuje růžovou přilbičku, naprosto nevhodný bičík, neoprénové chapsy a rukavičky se zářivými sklíčky a podkůvkami. Ne! Oprašte svou zahozenou cyklistickou přilbu, ta pro pár prvních hodin v sedle postačí, však je také mají ve většině stájí na půjčování.

Možná to bude bolet...

Pokud venku není tropických 40° ve stínu, přemluvte se k roláku či triku s dlouhým rukávem (mikině, bundě do pasu...). Jako všechno na světě, i dlouhý rukáv má svou výhodu a nevýhodu - pokud při své první hodině spadnete, maminka vám bude muset za asistence věrné pračky umýt trochu větší plochu látky, ale nebude muset na odřeniny a sedřeniny přizvat k operaci štípavou desinfekci. Bezpečnostní vesta by se vám jistě také hodila, ale jelikož jde o položku zpočátku poměrně nákladnou, její koupě jistě nějaký ten měsíc vydrží. Nehodláte přeci hned první hodiny v sedle vyvádět skopičiny a pak - alespoň víte, co si časem přát k narozeninám, svátku...

Na nohy si vezměte dlouhé přiléhavé kalhoty, nejlépe takové, které nemají švy z vnitřní strany stehen jako jsou džíny, zbytečně by vás tlačily. Vhodné jsou tedy - po vzoru jezdeckých kalhot - úzké tepláky a bavlněné legíny, horší už je s nepromokavým šusťákem, který v sedle pěkně klouže :) Nevhodnost kraťasů a trenýrek asi také nemusíme probírat. Přestože by bylo velmi osvěžující pozorovat na koních pěkné kluky s holými lýtky, při bližším pohledu bychom zjistili, že je mají od sedla a kožených třmenových řemenů ošoupané do krve. Pokud tedy koním plně propadnete, pak vás vítám ve světě věčně neopálených nohou!

Bezpečnostní vestu budete také potřebovatDůležité je také zvolit bezpečnou obuv. Ti, kteří se jezdectví věnují už déle, si většinou pořídí minichapsy, jakési těsně přiléhající návleky na nohu, které zamezují, aby se bota (především její jazyk) zasekla ve třmeni, což je velmi nebezpečné v případě pádu. Nepředpokládejme však, že tyto chapsy již vlastníte. Prohrabte se botníkem a zkuste najít takové boty, které nemají přiliš velký jazyk (tenisky jsou sice pohodlné, ale naprosto nevhodné), nejlepší jsou vyšší boty nad kotník s malým podpatkem, jako jsou například vyšší pohorky s malým jazykem nebo třeba i úplně obyčejné holinky.

No a to je všechno. Profesionální jezdeckou přilbu splňující normu bezpečnosti EN 1384 si pořídíte později, bezpečnostní vestu také budete potřebovat spíš až pozítří a ne dnes, bez speciálních jezdeckých rukavic jsme začínali jezdit všichni (a taky nám neupadly ruce!) a bičík vám patří do rukou, až zvládnete nezávisle držet otěže.

Takže...

Nebude to snadné. Bude to stát mraky času, litry potu a moře trpělivosti. Jezdecký sport vyžaduje naprosté soustředění a oddanost. Nebude to vždy veselé. Bude pršet, bude bahno, špína, někdy to možná bude pořádně bolet. Ale kdo nejezdí, ten nepadá. Kdo nic nezkusí, ten nic nezkazí. A žádný učený z nebe nespadl - každý si musí tu svou cestičku prošlapat sám, ať už je jakkoli trnitá. Důležité je však nezapomínat, proč to všechno děláme. Pro sebe. Pro koně. Pro tu nádheru, pro ty neuvěřitelné pocity, pro symbol svobody, nespoutanosti, přírody. Protože je to zábava. Do sedla patří úsměv a nadšení.
Konec tedy teorie, připravte si úsměvy, v příštím čísle už nasedneme na koně!

Příště: NASEDÁNÍ A SESEDÁNÍ


Titulka 4/2011Obsah čísla 4/2011:

Plemeno: Arabofríský kůň
Starám se o...: Rudíka
Fotoseriál: Cval
Jedu, jedeš, jedeme: ...na Ranč pod Jasany
Nemoci koní: Rozmnožování
Plakáty:
A2: Český teplokrevník, valach Valmont
A3: Shagya arab, hřebec Drago
A3: Irský cob, klisna Ijsselvlied´s Mary s klisničkou Isabelle
A3: Shetlandský pony, hřebeček Tymián of Kadov

Ostatní:
Začátky v sedle I.
Sportujeme s fríským koněm
Rodeo - rychlostní disciplíny
Drezúrní abeceda: O
Jebeth Stud - Velká Británie
Přirozená kopytní péče
Václav Vydra: S koňmi trochu jinak
Bondův ponykoutek a Žužuova poradna
Příběhy a foto čtenářů
Listárna a osmisměrka
Komiks Koniklec

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Caine

  Bezpečnost

  19:39 - 05. 07. 2011

  Dovolím si jednu připomínku k bezpečnosti. Neoprašujte starou cyklistickou přilbu! Nejspíš byste prvních pár hodin s cyklopřiblou na hlavě přežili, ale proč přežívat? Dnes by měl již každý oddíl/stáj zabývající se výcvikem začátečníků mít k dispozici k zapůjčení jezdecké přilby - je přeci jasné, že dokud nevíte, jestli vás jezdectví bude bavit, nebudete kupovat speciální přilbu, nicméně právě kvůli bezpečnosti bych z klubu, kde by mě nechali na koně sednout v cyklopřilbě utíkala až by mi za patama hořelo. Jakmile zjistíte že vás ježdění baví a chcete se mu věnovat, je samozřejmě přilba to první, pro co do obchodu zajít.
  Plus malá zkušenost z obchodu s jezdeckým vybavením. Téměř každý den se setkávám s prototypem rodinky, která přijde se svou dcerkou, že chtějí bezpečnostní vestu, protože ježdění na koni je přece tak riskantní.. a po mé otázce, jestli mají jezdecké boty, na mě zůstanou koukat, že přece ne, že dcera jezdí v tomhle (následuje ukázání na rozplizlé cosi na nohách dítěte s jazykem přes půl boty a podrážkou tak širokou, že se divím, že se vleze do třmenu) a že jim přece říkali ve stáji, že stačí koupit chapsy.. a můžu vysvětlovat do aleluja, že dítě může mít na sobě třeba tři vesty, ale když mu po pádu zůstane noha ve třmenu, budou mu houby platné.
  O naprosto nesmyslných debatách o přilbách (kdy tatínek prosazuje, že dcerušce přeci víc sluší tamta hnědá helma a když namítnu, že příslušnou velikost holt zrovna máme jenom v černé odpoví, že to je fuk, že tuhle přeci taky nasadí - to, že jí přilba z hlavy padá sotva se pohne už ignoruje..) ani nemluvě.

 • 2. jaja

  dětská přilba

  20:42 - 05. 07. 2011

  Reaguje na 1.

  Jaký je vlastně rozdíl mezi helmou jezdeckou a cyklistickou? Moje dcerky mají cyklistické přilby a v koňoobchodě jsem viděla přilby jezdecké - krom toho, že ty měly namalované koníky, takový ten bobánek nahoře a zvýrazněný "kšilt", byly úplně stejné - tedy o pár stovek dražší :-) Tady je jedna dětské jezdecké přilba http://www.canada.estranky.cz/img/picture/495/D%C4%9Btsk%C3%A1-jezdeck%C3%A1-p%C5%99ilba.jpg - ty cyklistické jsou velmi podobné. Jaký přesně je v tom bezpečnostní rozdíl? Jak jinak se padá z koně a z kola, že musí být přilby různé?

 • 3. naideen

  přilba

  22:36 - 05. 07. 2011

  Reaguje na 2.

  myslím že už jenom z logiky věci vyplývá,že když spadnete s koně,je to daleko větší výška než s kola (proto by helma měla vydržet větší náraz a proto je dražší) :) navíc se mi z vlastní zkušenosti (a věřte že velmi nemilé) osvědčilo,že by helma měla krýt hlavu skoro až k týlu a ty moderní cyklohelmy vám kolikrát končí u uší...takže jestli vám jde o bezpečnost dítěte,tak bych rozhodně neváhala.

 • 4. Wiktoria.goddes

  přilba

  08:09 - 06. 07. 2011

  Milé dámy,
  musíte chápat, že autorka zde píše o prvních hodinách.
  Při první hodině vás vysadí na nějakého hodného flegmouše, který dokáže chodit dokola na lonži donekonečna a který se nelekne ani motorivé pily za zadkem. Pokud jste šikovní, možná si i zaklušete (za neustáleho a mohutného pobízení koně ze země;-))
  Při takovéto příležitosti cyklistická helma opravdu postačí.
  Ještě jsem neviděla, aby začátečník na lonži spadl. Jistě se může stát cokoliv, ale to nemění nic na tom, jaká je pravděpodobnost, že spadnete.
  Jó pokud je někdo takový kopyto, že sklouzne ze hřbetu jakmile se kůň rozejde, zřejmě na něm nemá co dělat...
  Já taky začínala s cyklohelmou a nic se mi nestalo.

 • 5. jaja

  dětská cyklohelma

  08:33 - 06. 07. 2011

  Reaguje na 3.

  Nemám na mysli moderní cyklistické helmy, které vypadají jako čepice pro E.T.ho :-) ám na mysli rozumnou dětskou cyklohemu - pro nejmenší. Viz například http://www.dominika-svehlova.cz/helma.jpg

  Logika toho může říct hodně, to ano, přesto by mě zajímalo, jaký je skutečně rozdíl mezi těmito dvěma helmami - v provedení, materiálech, bezpečnosti. Jak se posuzuje pád z koně a pád z kola (poník je velký jako kolo! a u začátečníka v kroku je to při pádu menší šlupka, než na kole z kopce do kotoulu přes řídítka - viděla jsem tak padat dítě z kola!). Mluvím o dětech - ne o dospělých lidech. Jsou na to nějaké normy? Meření?

  Na bezpečnosti mých dětí mi velmi záleží (proto volím takový způsob jejich jezdeckého výcviku, který považuji za maximálně bezpečný), přesto nejsem ochotná koupit pro dvouleté (či roční) škvrně helmu s koníky za výrazně větší peníz, než je helma se včeličkami či kočičkami téměř stejného vzhledu a o skoro polovinu levnější...Kor když v té době nemá dítko systematický výcvik ani na koni, ani na kole.

 • 6. Caine

  Přilba

  09:41 - 06. 07. 2011

  Tuhle jsme to řešili s kluky z cykla a došli jsme k názoru, že spíš než že z kola spadnete na hlavu je už pravděpodobnější, že vás srazí nějaký dement v autě. Což se asi u koně nestane (doufám!). A co se týče prvních hodin.. no, náhoda je blbec a i nejvíc flegma kůň se prostě může leknout.

 • 7. nitka

  Přilba

  14:58 - 06. 07. 2011

  Je pravda, že ty cyklistické helmy pro nejmenší děti se tvarově od těch koňských nijak neliší - konstrukcí nevím. Ale myslím, že takováto cyklistická dobře padnoucí bude lepší varianta než to, co je často k vidění a z čeho vždycky rostu - když dětičky mají sice přilby koňské, ale půjčené, špatně nasazené nebo nepadnoucí. Buď se jim bimbají kdesi v týle, celé čelo odkryté nebo jsou jim veliké, že na oči nevidí a řemínky volné. Prostě se šupne dítěti něco na hlavu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá :-(

 • 8. lubsok

  prilba

  19:59 - 06. 07. 2011

  len som chcela ukazat ako sa testuju jazdecke prilby http://youtu.be/jEyTCjdaVyE
  okrem toho ze sa jazdecke prilby testuju vacsou silou, rozdiel medzi jazdeckou a cyklistickou prilbou je ten ze cyklisticke pribly su vyrobene z polystirenu obalene tenkym plastom. Jazdecke prilby maju navrchu plastovu 'skrupinu' ktora je ovela odolnejsia voci narazom ako cyklisticka. Jazdecka prilba sluzi taktiez na ochranu pred kopnutim, ochrani hlavu ak na nu napr. kon stupi (predstavte si co by sa asi tak stalo s cyklistickou!!). Jazdecke prilby by mali byt pri detoch pouzivane automaticky a nie byt nahradzane nedostacujucimi a poviete si to na zaciatok staci.. Taktiez jazdecke skoly by mali dbat na to ze pozicana prilba sedi tak ako ma a na hlave sa nehybe.. A hlavne bez poriadnej prilby by som deti na kona ani neposadila!

 • 9. lubsok

  kotrmelec

  20:13 - 06. 07. 2011

  Reaguje na 5.

  este som chcela dodat ze som takym istym stylom letela dolu z kona ako 12rocna, kotrmelcom ponad konovu hlavu, ked sa zlakol a vyhodil zadkom :)
  A inac, nie je pravda ze vsetky deti zacinaju na ponikoch, vacsina stajni kde som bola mala iba normalne kone, najmensie boli teda araby. Ja som sa napriklad ako 11 rocna zacala ucit na 170cm furosovi!

 • 10. Maruska10

  tyvaše dohady: názor

  09:12 - 07. 07. 2011

  řeknu vám..každý si ježděte jak chcete..je pravda to i to..Já třeba poprý jela na flegmáčovi a hodila jsem drňu a pak 6 měsíců se zvrtlým kontíkem doma..jenomže jsou postě lidi, kteří sice spadnou, ale ne na hlavu..jsou lidi, kteří spadnou na hlavu, ale málo a jsou lidi , kteř hodně a taky lidi, kteří nepadaj vůbec..každý si dělejte co chcete..prostě NÁHODA JE BLBEC !

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 12.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com