Koně a hříbata 3/2010: Jedu, jedeš, jedeme... na Ranč Na Špici

4. 03. 2010 18:00

Obrázky: 18

Autor: Zuzana Tillerová Foto: Zuzana Buráňová Rubrika: Z časopisů Počet přečtení: 7405 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Březnové číslo Koně a hříbata nabídne svým čtenářům pestrou sbírku zábavy a poučení: krom jiného se seznámíte s plemenem miniappaloosa, s Václavem Vydrou si popovídáte o koních trochu jinak, slovem a obrazem se podíváte na jezdeckou disciplinu military a v neposlední řadě navštívíte Ranč Na Špici, pyšnící se pěticí krásných blonďavých haflingů. Tuto návštěvu vám přinášíme i na EQUICHANNELu v plném znění.

Jedu, jedeš, jedeme... na Ranč Na Špici

Text a foto: Zuzana Buráňová

Na další návštěvu ranče se tentokrát vydáme na Vysočinu, na okraj vesničky Podmoklany v CHKO Železné hory. Přivítá nás pětice haflingů a také dvě střední kníračky. A kterou z nabízených služeb si na tomto ranči vyberete, to už je jen na vás - můžete jet na vyjížďku do přírody, zkusit výcvik jízdy na koni nebo rovnou vyzkoušet celý víkendový pobyt.

Budování

haflingPo zakoupení chátrajícího bývalého statku se zahradou a pastvinami v roce 2007 začalo postupné budování ranče. Nejdřív se Gabriela a Přemek museli prosekat zarostlou zahradou se spoustou vysokých kopřiv, potom upravili zahradu a postavili ohrady pro koně. Z bývalého statku by rádi zachovali krásnou vstupní kamennou obloukovou bránu a obvodové zdi, uvnitř poté plánují vybudovat stáje pro koně a místo pro techniku.

Na ranči nyní najdete zástupce plemene hafling a vypadá to, že to tak bude i nadále. Klisny Aida, Sáva, Martina a Lucie a valach Miky budou mít nejspíš již brzy mezi sebou další kamarády, opět plemene hafling. Koně zde berou jako partnery, jako to bývá na rodinných rančích obvyklé.

Koně

V současné době zde pobývá pět koní plemene hafling. Tohoto „blonďáka z Alp", jak říkají, si oblíbili pro jeho pracovitost, skromnost, vytrvalost a dobrou povahu. V plánu jsou i další přírůstky do stáda, zabývají se i chovem tohoto plemene.

Nyní skoro desetiletá klisna Martina byla zakoupena ve třech letech a byla to první kobylka. Je zvyklá na děti, spolehlivá pod sedlem a hodná, ráda závodí s Aidou.

Téměř dvanáctiletá klisna Aida byla zakoupena v pěti letech, dříve byla sama bez dalších koní. Když jí představili novou kamarádku (Martinu), měla z toho velkou radost. Aida moc ráda běhá a závodí, ale je to také mazel, aktuálně se učí i v zápřahu.

V roce 2006 se Martině narodila kobylka Lucie a Aidě kobylka Sáva, takže se z obou staly vzorné maminky. Lucie a Sáva si užily krásné hříběcí období, hrály si a pomalu poznávaly svět. Z Lucie vyrostla temperamentní hodná kobylka plná síly. Obsedání probíhalo pomocí horsemanshipu. Sáva se nyní učí tahat vedle své maminky Aidy, je to velice šikovná kobylka zvyklá na děti. A také velký mazel. Sávu dokonce můžete najít i na plakátě v našem časopise, a to v čísle 9/2009.

haflingČtveřici klisen doplňuje čtyřletý valach Miky, který byl zakoupen ve 2 a půl letech. Moc hodný a pěkný valášek je odmalička zvyklý na děti, nyní již i obsednutý. Pomalu se osvaluje a získává sílu, miluje vodu a svého páníčka.

Psi

Na ranči se nachází také chovatelská stanice černých středních kníračů „z Doubravského údolí". Zakladatelkou této chovatelské stanice je Genesis od Dalajského potoka. Tato fenka má za sebou spoustu výstavních ocenění i záchranářských zkoušek. Nyní se s ní připravují i na atesty ministerstva vnitra HZS ČR v sutinách, jež jsou takovým vrcholem v záchranářském výcviku. Po úspěšném absolvování této zkoušky by se zařadili mezi týmy (pes-psovod), které mohou být nasazeny v rámci integrovaného záchranného systému v ČR na vyhledání při pátrání osob ve zřícených budovách.

Druhá fenka se jmenuje Angee z Doubravského údolí, je jí osm měsíců a na jaře začne také jezdit na výstavy. Záchranářskému výcviku se věnuje již od tří měsíců, určitě bude stejně úspěšná jako její maminka Genny. Obě si dobře rozumí i s místním kocourkem Mykešem.

Nabídka ranče

Krom tradičních vyjížděk na koních plemene hafling (pro začátečníky i pokročilé) ve westernových sedlech si můžete v letních měsících vyzkoušet i plavení koní, v zimních měsících dokonce skijöring (lyžování za koněm), když je dostatečné množství sněhu. Jezdí se zde pořád, v každém ročním období. U vyjížděk je také možnost příjemné zastávky v hospůdce. Vyjížďka do přírody je vždy s doprovodem a je potřeba ji objednat alespoň den předem.

haflingové

Výcvik jízdy na koni zahrnuje výcvik správného sedu a základních povelů, práci na lonži a v kruhovce, v kroku a klusu. Vhodný je nejen pro úplné začátečníky, je veden zkušeným instruktorem a prováděn individuálně.
V nabídce je také desetihodinový kurz jízdy na koni, který obsahuje krom základní péče o koně (celkem 2 hodiny) také 8 výcvikových hodin v kruhovce a na lonži. Po úspěšném absolvování kurzu obdržíte 1 hodinu vyjížďky do terénu zdarma.

Možná je zde dokonce i jízda pro děti - svetení dětí v kruhové ohradě tak, že instruktor dítě buď vede nebo sedí na koni přímo s ním.

Ubytování

Od Gabriely Krpatové jsem získala také informace ohledně ubytování, které ranč také nabízí:
V současné době je možné se u nás ubytovat v chatce pro 4 osoby se sociálním zařízením, kuchyňkou, televizí. Chatka je zaizolovaná, s topením, a je obyvatelná celoročně. Na dalším ubytování postupně pracujeme. Bude to ubytování v chalupě, která je vzdálená cca 50 m. Ubytování bude ve dvoulůžkových pokojích se společným sociálním zařízením pro dva pokoje. K dispozici budou dvě společenské místnosti, v kterých bude možné hrát hry. Věříme že se vám bude líbit posezení v místnosti s křížovou klenbou, ve které je velmi příjemně nejen v parných letních dnech, ale i v případě nepříznivého počasí takové posezení u krbu jistě zlepší náladu."

Plány do budoucna

V letošním roce se bude jednat především o nový povrch pro kruhovku, která je zde dosti využívaná. Příští rok, pokud se zadaří, je v plánu hříbátko. A postupně také nákup dalších koní, samozřejmě haflingů :-)


Koně a hříbata 3/2010Obsah čísla 3/2010:

Plemeno: Miniappaloosa
Starám se o...: Ahmeda
Fotoseriál: Military
Jedu, jedeš, jedeme: ...na Ranč Na Špici
Vizitka: Klisna Usama Watani
Nemoci koní: Podotrochlóza
Sběratelská karta
: Miniappaloosa
Pohled: Fríský kůň, hřebec Pieter van Diphoorn

Plakáty:
A2: QH, hřebec Jackie Bee Quade
A3: Arabský plnokrevník, klisna Snežienka
A3: Irský cob, hřebec Machoo
A3: Holandský teplokrevník (KWPN), hřebec Esprit Royal

Ostatní:
Hry s koňmi: krok kupředu a vzad, výstup
Drezúrní abeceda: Č
Westernové ježdění -- licence
Znamení koně
Žužuova poradna
Bondův ponykoutek
Modrá z džín 6
Václav Vydra: S koňmi trochu jinak
Příběhy a foto čtenářů
Listárna a osmisměrka
Komiks Koniklec
...a další


Koně a hříbataO titulu:

Koně & hříbata jsou měsíčník pro milovníky koní s dárky v každém čísle - pohlednicí, sběratelskou kartičkou a velkým A2 plakátem. Vychází od roku 2006 a zabývá se především zajímavými a populárními tématy kolem koní. Snaží se o podání odborných informací srozumitelnou formou. Pravidelně se na jeho stránkách objevují informace o plemenech koní, o netradičních metodách péče o koně, o návštěvách stájí a míst s koňmi spjatých či o dění na akcích a závodech. Jeho neodmyslitelnou součástí jsou také plakáty koní, které jsou v časopisu dokonce čtyři. Prostor mezi rubrikami mají i čtenáři, kteří mohou přispívat hned do několika z nich.

Časopis je k dostání v prodejnách tisku za 39 Kč či formou předplatného za 34 Kč. U předplatného si můžete vybrat roční (408 Kč) nebo půlroční (204 Kč). Předplatné lze objednat zde: http://www.koneahribata.cz/predplatne

Web: www.koneahribata.cz

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 9.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com