Kdo je vlastně Orphée des Blins?

31. 10. 2012 18:00

Obrázky: 1

Autor: Jiří Křepelka Foto: Zenon Kisza Rubrika: Dostihy Počet přečtení: 13564 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Nečekaná vítězka 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, Orphée des Blins, je čtvrtým neplnokrevným vítězem tohoto dostihu za posledních 30 let. Oficiálně ovšem není polokrevníkem, jak uváděl dostihový program. A není ani francouzským jezdeckým koněm (selle francais, SF), jak tvrdí server Jockey Clubu ČR.

Hnědka narozená 10. ledna 2002 je podle osvědčení o původu tzv. nízkopodílovým angloarabem (s pouhými 1,73 % plnokrevné arabské krve) a patří k angloarabské plemenné knize, přesněji do samostatného registru označeného jako Sekce II. Z tohoto důvodu je u jejího jména zkratka AC, z francouzského anglo - arabe de complément.

Otec vítězky, anglický plnokrevník Lute Antique, reprezentuje linii hřebce Djebel. Z potomků Djebelova syna Astyanaxe u nás vynikl trojnásobný vítěz Velké pardubické Korok.

Matka Orphée des Blins, klisna Ving´s Road, má 3,45 % krve arabského plnokrevníka a je tedy rovněž nízkopodílovým angloarabem. Zapsána je ale současně i v plemenné knize selle francais, zatímco její bába Kolombe du Chateau je vedena pouze jako SF.

A aby bylo všechno ještě komplikovanější, ve Francii existuje registr a od února 2005 i samostatné plemeno AQPS (autre que pur sang), což v překladu znamená „jiný než anglický plnokrevník". První hříbata plemene AQPS se narodila v roce 2006.

Orphée des Blins sice koněm s vysokým podílem krve anglického plnokrevníka je, ale do plemenné knihy AQPS logicky nemohla být zapsána - protože ta v době jejího narození ještě neexistovala.

Orphée des Blins

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

  • 1. gamblerka

    Díky

    19:06 - 31. 10. 2012

    Děkuji za upřesnění - její původ není o nic méně fascinující než její výkon.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: