Kastrace: Tři dny před a po

Tato poměrně jednoduchá operace, která udělá z vašeho hřebce valacha, zabere obvykle 10 až 20 minut. Ovšem bez náležité před a pooperační péče se tato v podstatě banální operace může změnit v problém , který vás bude stát nervy a peníze a koně v lepším případě několik dní, naplněných bolestí.

Největší otazník leží vždy za otázkou "kastrovat či nekastrovat?" Veterináři se dnes poměrně jasně shodují v názoru, že pokud nejde o koně, jenž by měl šance na úspěch v chovu, tak kastrovat. Čím déle totiž kastraci odkládáme, tím větší je šance na to, že si hříbě vypěstujene nežádoucí hřebčí manýry jako je agresivita, sklon ke kousání a štípání, nehledě na masité hrdlo a mohutný krk. Ty jsou důsledkem působení samčího hormonu testosteronu, jenž se začíná tvořit už u ročních hřebců. Musíme mít ovšem na paměti, že existuje i chování, které není ovlivněno hormony, a jemuž se naopak kůň naučil. Proto některé zlozvyky nezmizí ani po kastraci.

Kastrace se běžně provádí v čistém - ne nutně sterilním - prostředí stájí. Veterinář napřed hříbě důkladně vyšetří, což by mělo zahrnovat i měření teploty a odposlech dýchání, a zkontroluje, zda jsou obě varlata v pořádku. Může ovázat ocas koně obinadlem a na závěr mu dá protitetanovou injekci. Existují v podstatě dva způsoby kastrace a výběr závisí na osobní volbě veterináře anebo na temperamentu a chování koně. Někteří veterináři koně k operaci raději uspí a položí, jiní pracují za použití sedativ nebo místního umrtvení vestoje. Vlastní operace pak musí proběhnout rychle a přesně než přestanou sedativa působit, a pokud jde všechno dobře, je kůň v několika minutách na nohou (za předpokladu, že šlo o operaci vleže).

Protože zdárná kastrace vyžaduje nejen šikovné ruce veterináře, ale i před a pooperační péči, podívejme se, jak se lze na tuto situaci připravit. Začněme tři dny před operací (den -3), přes vlastní kastraci (den D), po níž následují další tři dny (den 3).

den -3 :
Je dobře potvrdit návštěvu veterináře a informovat ho o stavu vakcinace dotyčného koně. Pokud zvíře nedostalo v posledních třech měsících injekci proti tetanu, bude ji muset veterinář aplikovat při operaci. Rána po kastraci je totiž ideálním místem pro vniknutí bakterií tetanu. Jde- li o koně, který dosud proti TAT očkován nebyl, může veterinář odložit termín kastrace do doby než si kůň vybuduje imunitu. Zkontrolujeme varlata : při kryptorchidismu totiž může dojít k zadržení jednoho nebo obou varlat v dutině břišní. U hříbat do jednoho roku lze ještě počkat, zda se varle objeví. U hříbat starších jednoho roku, u nichž bylo jedno nebo obě varlata zadržena, bude nutná složitější operace, která vyžaduje celkovou anestezii v nemocnici.

den -2 :
Je třeba zajistit dostatek slámy na podestlání "zotavovacího" stání a čisté, prostorné místo k vlastní operaci. Ideální je čistý posečený trávník. Velkou pozornost je třeba věnovat příznakům nějaké nemoci - kašel nebo výtok z nozder by mohly znamenat odložení operace, protože operační stres zhoršuje jakoukoli chorobu.

den -1 :
Koně pečlivě očistíme, aby se veterinář při zákroku nemusel prodírat špínou a slepenými chlupy, a a bychom zabránili jakékoli kontaminaci rány. Opět si všímáme příznaků nějaké nemoci.

den D :
Před příjezdem veterináře si nachystáme box pro zotavení a nasteleme čistou slámu. Musíme počítat s tím, že po operaci jej budeme muset čistit každých 8 až 10 hodin. Mělo by jít o box na klidném místě nebo bychom měli všechny aktivity v okolí omezit na minimum. Po operaci nepo- dáváme další 2 až 3 hodiny žádné krmení, protože kůň by mohl pod vlivem sedativ krmivo snadno vdechnout. V každém případě bude kůň několik hodin lehce omámený.
V letních měsících použijeme repelent, a to hlavně mezi zadní nohy (je lépe použít sprej a zůstat z dosahu zadních kopyt; repelent by neměl v ráně způsobit žádné nepříjemnosti). Pokud doktor předepsal nějaké léky, podáváme je podle předpisu, a za 8 - 10 hodin po operaci můžeme koně čtvrt hodiny povodit. Box udržujeme čistý a dosteleme slámou. Musíme počítat s tím, že rána může slabě krvácet; krev bude smíchána s čirou nebo nažloutlou tekutinou. Pokud by se objevilo silné krvácení, pulzující krev, mohlo by to svědčit o malé krevní srážlivosti, a proto znovu voláme veterináře. Alarmující je i výskyt jakýchkoliv tkání v ráně. Může totiž jít o vyhřezávající střeva.

den 1 :
Kontrolujeme otok, výtok z rány a celkový stav koně. Je pravděpodobné, že bude poněkud ztuhlý a bude se pohybovat jen velmi neochotně, na vnitřní straně zadních nohou můžeme objevit zaschlý výtok z rány. Chuť k "jídlu" by se neměla měnit. Pokud pozorujeme depresi, nechutenství, zvýšenou teplotu - to vše jsou prvotní příznaky infekce nebo zánětu v dutině břišní - voláme veterináře. Koně ráno a večer pohybujeme 20 minut a to v klusu i cvalu. Tím podpoříme výtok z rány, čímž se proces hojení usnadní. Znovu použijeme repelent a znovu vyčistíme celý box a čistě podesteleme. Koně můžeme pustit na čistou pastvinu.

den 2 :
V tento den by už pohyb neměl dělat koni větší potíže, opět pohybujeme pokud možno 2x denně. Výtok z rány by měl být slabší a v okolí rány budeme pozorovat otok velikosti vejce do velikosti grepu. větší otok by nasvědčoval místní infekci; pokud bychom pozorovali i zapáchající výtok, voláme veterináře. Jinak zůstává vše stejné jako 1 den.

den 3 :
Je téměř navlas podobný předchozímu. Velkým nebezpečím je zástava výtoku z rány, protože pak se v břiše koně tvoří výduť naplněná tekutinou a tu musí otevřít veterinář. Dojde-li k infekci, může se vytvořit i absces, který by už vyžadoval léčbu antibiotiky. Následující dny jsou prakticky stejné, s tím, že otok v okolí rány se postupně zmenšuje. Pokračujeme v podávání léků, pokud byly předepsány. Ještě dva týdny koně pečlivě sledujeme, ale komplikace jsou v této fázi málo pravděpodobné. Takže valášek je jako nový !

Podobné články

V posledních letech dochází k významnému vývoji v oblasti využití mezenchymálních kmenových buněk (MSC) ve veterinární léčbě, a to včetně…

koně a dekování, věčné téma

Počasí je stále poměrně nevyzpytelné. Koně jsou velmi adaptabilní a obvykle výrazné změny počasí zvládnou. Když ale ovlivňujeme jejich přirozené…