Jezdectví na hraně dopingu

26. 10. 2012 Michaela Burdová Autor fotek: google.com, John Dunn/The New York Times

Olympijské hry v Londýně ukázaly, že vymítání dopingového ďábla se může dařit v prostředí jasných pravidel, nulové tolerance, vysoké úrovně vědy i vůle na obou stranách. Souboj laboratoří s lidskou chamtivostí i nevědomostí však zdaleka nekončí.

Ztracené iluze

S postupující vědou se tu a tam kácejí modly - přišli jsme o americký sen cyklisty Lance Armstronga a historie nám bere iluze o legendách dostihového sportu, jakou byl například fenomenální Phar Lap. Vycpaná legenda v Národním muzeu v Melbourne láká návštěvníky. Zklamáni budou ti, kteří nahlédnou i do jeho tréninkových deníků, kde jsou i záznamy o jeho krmení. Kokain, morfin, arzen, strychnin - tyto látky obsahoval koktejl, který byl Phar Lapovi podáván jako tonikum (http://www.abc.net.au/news/2012-01-31/story-3/3800872). (Tajemství jeho smrti na americkém kontinentu vyřešili vědci v roce 2006. V kostech byl nalezen arzen - 15 hodin před startem dostal smrtelnou dávku.)

Arzen - malé dávky tohoto jedu mají příznivé účinky na lidi i zvířata - ke zlepšení tělesné váhy i celkového stavu. Je jednou z nejstarších forem dopingu. Individuální citlivost na arzen je velmi rozdílná a vztah mezi dávkou a účinkem je komplikován i tím, že se vyvíjí návyk.

Strychnin - v malých dávkách má povzbuzující účinky - stimuluje centrální nervový systém, zvyšuje svalový tonus, zostřuje smysly. Některé prameny uvádějí, že strychnin je v malém množství přidáván do drogy Extáze. Strychnin napadá buňky v zadních kořenech míchy a umožňuje rozsáhlé šíření podráždění. Malé dávky zvyšují míšní reflexy, větší dávky dráždí centra v prodloužené míše a i nepatrné impulsy vedou ke křečovým záchvatům. Oběť akutní otravy umírá zadušením, přičemž vědomí zůstává zachováno.
Strychnin se dobře váže v půdě a i když výzkum prokázal, že jeho postup např. do vojtěšky je zanedbatelný, vzpomínám si na rady starých sedláků, abychom koním přikrmili „trocha" čerstvě nasušené vojtěšky.

Secretariat - X faktor, nebo steroidy?

X faktorVěčné jsou spory o tom, zda byl Secretariat „steroidový zázrak", nebo skutečné monstrum díky tomu, že byl nositelem "X faktoru", který se vyskytuje u plnokrevných koní.

"X faktor" je mutace způsobující nadměrnou velikost srdce přenášená výhradně na samičím X chromozomu - tento anatomický jev pochází od Eclipse, který se narodil 400 let před Secretariatem a přenáší se po mateřských liniích.

Eclipsovo srdce vážilo přes 6 kg, tedy dvojnásobek normální velikosti. Stejně velké srdce měl Phar Lap (lze ho vidět v muzeu v Melbourne). Dr. Thomas Swerszek, hlavní patolog Univerzity v Kentucky, který prováděl pitvu Secretariata, srdce dostihové legendy nevážil. Mnoho médií však citovalo jeho prohlášení: „Zůstali jsme v němém úžasu. Bylo to neuvěřitelné. To srdce bylo dokonalé. Prostě perfektní. Nemělo žádnou vadu. Byl to prostě maximálně výkonný motor." Odhad váhy Secretariatova srdce je kolem 10 kg, což je víc, než X faktor v historii dokázal. Mimochodem, srdce jeho protivníka Shama vážilo 8,2 kg. I to je námět na úvahy o dopingu - ale kde není žalobce, není soudce. http://www.horsesonly.com/crossroads/xfactor/heart-1.htm

Dopingová žumpa amerických dostihů

I´ll Have AnotherDostihová veřejnost měla letos poprvé od roku 1978 žhavého kandidáta na Americkou trojkorunu. Jmenuje se I´ll Have Another. Odvrácenou stranou významné události byl trenér hřebce I´ll Have Another (IHA) Doug O´Neill, jehož seznam dopingových prohřešků v posledních deseti letech je předlouhý. Statistiky jasně dokazují, že koně v jeho tréninku utrpěli dvojnásobný počet těžkých zranění oproti celostátnímu průměru - koho by nenapadlo, že koně zřejmě posílal do dostihů navzdory únavě či zranění s pomocí protizánětlivých léků, opiátů, svalových relaxantů...

Faktem je, že podle veterinárních záznamů rentgenové snímky pořízené 4 dny po triumfu v Preakness Stake potvrdily u IHA osteoartritidu (www.nytimes.com). Takové onemocnění nevznikne přes noc. Dva dny před Belmont dostal hřebec podle záznamů dvě dávky silného analgetika a do kloubu mu byla injekčně vpravena syntetická synoviální tekutina. Den před posledním dostihem trojkoruny trenér oznámil, že hřebec nebude startovat kvůli vážnému zranění. Ten den bylo provedeno ultrazvukové vyšetření, které ukázalo chronický/aktivní zánět šlachy.
O´Neill odmítl, že by věděl o rentgenovém nálezu po Preakness Stakes. „Měl nohy ze železa," tvrdí O´Neill, „jinak by nemohl dokázat to, co dokázal."

Kauza Dermorfin

Listovnice zručnáCo bylo již delší dobu tématem v zákulisí amerického turfu? Žáby. Listovnice zručná má kůži pokrytou výměšky obsahujícími dermorfin. Jedná se o látku příbuznou morfinu. Umí tlumit bolest, působí jako stimulant a potlačuje pocit vyčerpání po zátěži. Teprve letos na jaře si laboratoře s touto látkou poradily a zachytily první hříšníky. Předpokládá se, že vzhledem k množství látky na trhu je dermorfin již vyráběn synteticky. Ovšem ne všechny státy jsou na boj s novou látkou vybaveny a tak není problém koně posílat tam, kde mu odhalení „žabího" dopingu nehrozí.

Zneužívání legálních léčiv, které dovolí zraněným koním startovat v dostizích, zabíjí americký turf. Vědí to všichni - od posledního stájníka po kongresmany. Vzhledem k roztříštěnosti dostihového systému v jednotlivých státech je jedinou možností boje s dopingem nulová tolerance a příslušná legislativa na federální úrovni. Jednání se na tuto půdu přeneslo už v dubnu letošního roku. Republikán Joseph Pitts řekl, že podle New York Times během posledních třech let došlo ke 3800 prokázaným případům dopingu. Obavy z destrukce dostihového sportu díky stále většímu povědomí veřejnosti o dopování koní snad obrátí kolo amerického turfu správným směrem.

Z dostihové dráhy na kolbiště

Ve sportovním jezdectví se netočí takové peníze jako v dostizích, které stojí i na sázkařském průmyslu. Přesto se na nejvyšší úrovni vyplatí vyhrávat. Boj s dopingem v jezdeckém sportu je nekompromisní, byť se v některých případech nevyhne určité míře subjektivity.

Pekingský horor

Po dopingovém skandálu v Athénách (2004), kde byl pozitivně testován kůň Watergate Crystal jezdce Cian o´Connora, přišly olympijské hry v Pekingu a jezdectví začalo prát špinavé prádlo na veřejnosti ve velkém.
Z olympijského kola musely ven tyto dvojice:

  • Cöster - Christian Ahlmann (GER)
  • Canturo - Tony Andre Hansen, (NOR)
  • Lantinus - Denis Lynch (IRL)
  • Chupa Chup - Bernardo Alves (BRA)

U všech těchto koní testy prokázaly zakázanou látku capsaicin.

Dále kůň Rufus jezdce Rodrigo Pessoa byl pozitivně testován na Nonivamide (jedná se o syntetický analog capsaicinu) a vzorek od koně Mythilus americké drezurní jezdkyně Courtney King-Dye obsahoval Felbinac (lokální nesteroidní antiflogistikum).

Capsaicin je na seznamu zakázaných látek FEI. Jedná se o rostlinný alkaloid, který má na svědomí pálivou chuť u chilli papriček. P.A. Buchtholz tuto látku izoloval už v roce 1816 a od té doby je předmětem vědeckého zkoumání. Capsaicin má dvojí účinek. Umí tlumit bolest, ale také způsobuje hypersenzibilitu - zcitlivování nohou skokanů je pak sofistikovaným způsobem zvyšování jejich pozornosti.

Pekingský horor způsobil přípravek Equi-Block obsahující 0,025 % capsaicinu. Na obalu přípravku je ovšem uvedeno, že „nebude prokázán v antidopingovém testu. Nicméně už jen informace, že je v přípravku zakázaná látka obsažena, by měla vzhledem k nulové toleranci stačit k větší ostražitosti jezdců. Irský jezdec Denis Lynch byl z důvodu pozitivního testu na capsaicin diskvalifikován několik hodin před startem v olympijském finále jednotlivců. Tvrdil (samozřejmě), že se nejednalo o úmyslný doping, pouze používal Equi-Block jako obvykle pro zahřívací masáž svalů hřbetu koně před ježděním. Ať je pravda jakákoliv, jistou „výhodou" je, že laboratorně je možné pouze zjistit, že je capsaicin v těle koně, ale nelze s jistotou prokázat, na které místo byl aplikován. Denis Lynch v Pekingu startoval na koni, který byl v té době nejlepší na světě a pravděpodobným kandidátem na zlatou medaili. Nabízí se otázka - proč by riskoval, když má pod sebou potenciálního olympijského šampiona? A nabízí se ještě jedna otázka - proč si vůbec dovolil tak riskovat a použít přípravek, který obsahuje zakázanou látku?

Hypersenzitivita

Testování koní na přecitlivělost končetin je subjektivní záležitost a není divu, že ji postižení jezdci považují za velmi nespravedlivou.

O hypersenzibilitě jsme již psali: Hypersenzibilita aneb když se kácí les

V dubnu 2010 na finále Světového poháru byla z důvodu hypersenzibility vyloučena klisna Sapphire amerického jezdce McLain Ward. Byla testována dvakrát, jednou prošla a po absolvování druhého kola (čistě) ji testovali znovu a tentokrát pozitivně s následkem diskvalifikace. Dotekový test prokázal přecitlivělost u levé přední. Klisna reagovala 3x na 33 doteků na pravé noze a 4x na 24 doteků na levé noze. Týmový veterinář USA Dr. Tim Ober prohlásil, že reakce klisny byla zcela normální. Veterináři FEI byli jiného názoru.

Ad subjektivita - McLain Ward prohlásil, že byl snadným terčem vzhledem k rodinné historii. Jeho otec Barney Ward strávil 33 měsíců ve vězení - byl uznán vinným v roce 1996 z pojišťovacího podvodu, kdy byli usmrceni 4 parkuroví koně.

Vytrvalost

Rok po hořkém zklamání v Pekingu nejspíš Princezna Haya lomila rukama, protože její manžel, samotný šejk Mohammed bin Rashid Al-Maktoum, se namočil do nepříjemné dopingové aféry. Jeho kůň Tahhan byl pozitivně testován na dvou závodech v lednu a v únoru na zakázanou látku s tlumícím a analgetickým účinkem a steroidy (guanabenz a stanozolol). Stálo ho to 4500 švýcarských franků a půlroční zákaz startu. Trenér koně Abdullah bin Huzaim tehdy dostal zákaz činnosti na rok.

Drezura

Dopingové aféry se nevyhýbají ani této disciplíně. Zajímavá teorie o dopingu v drezuře podle autorky Eva Lydeking z Dánska souvisí s hyperflexí. Koně v hyperflexi mají ztížené dýchání, především při cvalové práci a shromáždění, vykazují snížený příjem kyslíku a výměnu kysličníku uhličitého.

Možnými důsledky jsou:

  • uvolňování endorfinů, které dokáží tlumit bolest, a s koněm tedy lze pracovat ještě tvrději, aniž by vykazoval bolestivost nebo diskomfort
  • koně, kteří se přesto brání, tak evidentně trpí. Přestože se občas snaží projevit, hyperflexe je způsob, jak si vynutit poslušnost.
  • práce vyvolávající vyšší hladinu endorfinů maskuje možná tělesná poškození
  • beta-endorfin způsobuje euforii, což koně povzbuzuje, ovšem na bázi chemické reakce v mozku, nikoliv jako rozvoj vztahu dvou živých bytostí
  • morfin a endorfiny jsou zakázané látky - hyperflexe může být tedy cestou nahrazení dopingu tím, že určitou aktivitou se vyvolá uvolňování příslušných látek v organizmu přirozenou cestou
  • to by částečně vysvětlovalo hyper-reaktivitu, kterou lze u rollkurovaných koní často vidět
  • naskýtá se domněnka, že endorfinům lze přičítat výkyvy chování při dekorovacích ceremoniálech změnám jejich hladiny

Endogenní morfiny objevil prof. Hans Kosterlitz - 1975. Uvolňují se při bolestivých stavech a zvyšují se při tělesné zátěži.

Svět dopingu je temný, zajímavý i napínavý jako romány Dicka Francise a dalo by se o něm psát mnoho dílů a probírat účinky jednotlivých substancí.

Malou procházku světem dopingu doporučuji doplnit prezentací Dr. Petra Jahna, která vás přehledně zasvětí do základních informací (ke stažení v příloze).

A ještě rozhodně stojí za přečtení článek Doping - temná strana nablýskané mince turfu.

Podobné články

Slovenská vytrvalostní jezdkyně Dominika Malíková Kleinová suverénně zvítězila v žebříčku FEI pro rok 2023. Jaká byla její cesta na vytrvalostní…

Dostihy jezdí jedenáctou sezonu, přičemž prvních osm let absolvovala vždy jen pár startů za rok. Poté, co však před třemi lety nastoupila k trenéru…