Jezdec č. 3: novinky z domova i z Wiener Neustad

21. 02. 2010 21:00

Obrázky: 1

Autor: Helena Görnerová Rubrika: Z časopisů Počet přečtení: 3293 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Nové číslo čtrnáctideníku Jezdec, které vyšlo v druhé půli tohoto týdne, se slovem i obrazem věnuje hned několika zajímavým tématům. Mj. například i české skokové výpravě na rakouských halovkách, ale podíváme se s ním i do švýcarského Curychu, na SP do francouzského Bordeaux i španělského přístavu Vigo.

V dnešní ukázce z nového čísla jsme vybrali to, v čem je Jezdec díky krátkým intervalům vydávání skutečně špičkový - aktuální zprávičky z domova i zahraničí.


Ukázky z obsahu:

Na dálnice bez obav

Od 1. 1. 2010 je zpoplatněno používání českých dálnic, rychlostních silnic a vybraných silnic I. třídy elektronickým mýtem pro vozidla nad 3,5 t. Zároveň nově došlo ke změně definice zpoplatněných vozidel. Pro určení hmotnostní kategorie je nyní rozhodující celková hmotnost vozidla. Při připojení přívěsu nebo návěsu k vozidlu se jejich hmotnost nesčítá. V praxi to znamená, že vozidla do 3,5 t s připojeným vlekem jsou zpoplatněny pouze dálniční známkou do 3,5 t bez ohledu na celkovou hmotnost soupravy s vlekem.

Tvrdá zima si vybírá daň

Letošní dlouhá a zmrzlá zima komplikuje jezdcům život i přes stále se zvyšující komfort jezdeckých středisek. Problematický terén či zvýšenná bujnost koní si bohužel vybrala krutou daň i dvěma fatálními zraněními významných koní.
V jezdeckém středisku v Herouticích si 4. února při pohybu ve volnosti v hale rozdrtil spěnkovou kost NATAL, v jehož sedle startovala Jana Perníčková i v soutěžích -T- a byla v českém týmu i na pražském ME. Zranění bylo natolik vážné, že kůň musel být utracen.
Druhý případ se odehrál v Hořovicích, kde se v lonžovacím kruhu podobně vážně zranil FOX ON THE RUN, se kterým byla Natálie Vysušilová členkou juniorského týmu v Istanbulu a startovala i v soutěžích -ST-. Zde se majitelé rozhodli k dlouhé a nákladné léčbě, ale definitivně bude o budoucnosti koně rozhodnuto v průběhu měsíce.

Každý kůň je na prodej

Albert Zoer, současný muž číslo dvě světových tabulek, neodolal výši finanční nabídky na prodej svého nejlepšího koně, 14letého OKI DOKI (Jodokus). Jeho novým majitelem se stal Argentinec José Larocca (41), který se umístil na 56. místě v soutěži jednotlivců na OH v Hongkongu a v tuto chvíli stojí na 168. příčce světového žebříčku.
Po vítězství ve Světovém poháru v Londýně prodal svého nejlepšího koně další z holandských jezdců Eric van Vleuten (společně se spolumajitelem Wim van de Leegte). Desetiletého hnědáka VDL GROEP TOMBOY (Emilion) koupila dědička řeckého rejdařství Athina Onassis a v budoucnu bude působit v sedle tohoto vyjímečného koně její brazilský manžel Alvaro Alfonso de Miranda Neto.
Další ze šipkových koní, který změnil zkraje roku svého majitele je 12letý hřebec ACANTUS GK (Acorado), který byl doposud spjat bavorským jezdcem Max Kühnerem. Kupcem je 18letá španělská naděje Manuel Annon, kterého jsme viděli před dvěma lety v Praze na Císařském ostrově, kde zvítězil na ME juniorů.

Matine byla uspána

Smutná zpráva se týká nezapomenutelné bílé klisny BLUE HORS MATINE (Silver Moon), která se postarala o senzaci v průběhu drezurních soutěží na posledních WEG v Cáchách. Tehdy 8letá dánská klisna zde uchvátila svými impozantními chody a spolu se svým jezdcem Andreasem Helgstrandem získala kromě týmové bronzové i skvělou individuální stříbrnou medaili v GPS. Jen nedávno jsme se z tisku dozvěděli, že byla zařazena do chovu a teď přišla zpráva, že se nedočkáme ani jejích potomků. Ve výběhu na pastvě si způsobila komplikovanou zlomeninu levé přední nohy a přivolaný veterinář už neměl žádnou šanci na záchranu této zázračné klisny.

Piet Raymakers končí

Držitel individuální stříbrné a týmové zlaté medalie z OH 1992 v Barceloně, týmový mistr světa a ikona holandského skokového jezdectví Piet Raymakers, (vlastním jménem Petrus Josephus Raijmakers) oznámil, že po konkůru v s´Hertogenbosch ukončí svou bohatou mezinárodní kariéru.

Tři nové pozitivní případy

Stejně jako závodní sport, ani dopingové případy nemají žádnou zimní přestávku. Na CSI W v italské Veroně, byla v listopadu loňského roku, ve skokových soutěžích, zjištěna dopingová substance Fluphenazine u koně CHAMMARTIN, kterého jezdila domácí Giuala Martinengo Marquet. Stejný prostředek byl nalezen v říjnu při tříhvězdičkovém military v italském Cameri u domácího koně FREDDIE'S STAR, kterého jezdil Alberto Basilico. Třetí případ se týká americké reprezentantky Margie Goldstein u jejíž klisny CAMPELLA byla v dějišti příštích WEG v Lexingtonu, zjištěna nedovolená substance Hydrocortison.

Totilas plemeníkem?

Doposud deklarovali majitelé současného drezurního zázraku, 10letého trakénského hřebce TOTILAS (Gribaldi), že se bude se svým jezdcem Edwardem Galem zcela koncentrovat na přípravu OH 2012 v Londýně. Náhle však proskočila zpráva, že na univerzitě v Utrechtu se bude prověřovat kvalita Totilasova spermatu a na základě výsledku rozhodnou majitelé, zda by přece jen nepřipustil několik vybraných špičkových klisen. Eventuelní připouštěcí taxa by měla být 5000 - 5.500 EUR.

Thomas Frühmann po operaci srdce

Během vyšetření před plánovanou operací tříselné kýly, bylo zjištěno u devětapadesátiletého rakouského reprezentanta Thomase Frühmanna, nebezpečné zúžení koronární tepny. Lékaři mu proto provedli zákrok, při kterém tuto tepnu vyztužili dvěma implantáty.

Jezdecká velmoc Azerbaidžan?

Belgický jezdec Patrick Mc Entee bude v budoucnu reprezentovat Azebaidžan. Podlehl vábení nového trenéra azebaidžánských jezdců Nelsona Pessoy, který pro tuto kavkazskou republiku buduje silný skokový tým.

Číslo jedna - Pius Schwitzer

Top ten únorového světového žebříčku: 1. Pius Schwizer SUI (3162.50), 2. Albert Zoer NED (3126.00), 3. Marcus Ehning GER (3050.00) 4. Eric Lamaze CAN (3023.12), 5. Kevin Staut FRA (2791.67) 6. Mclain Ward USA (2695.37), 7. Harry Smolders NED (2650.00) 8. Edwina Alexander AUS (2621.50) 9. Rolf-Göran Bengtsson SWE (2606.67), 10. Ludger Beerbaum GER (2592.25).

Další Sandro Boy u Ehninga

Francouzský chovatel Marc Hiriart Durruty je velký fanoušek Marcuse Ehninga a jeho 17letého oldenburského hnědáka SANDRO BOY. Proto připustil své dvě klisny tímto hřebcem a loni pomohl oběma jeho potomkům na svět. Letos se rozhodl, využít příležitosti startu tohoto jezdce na konkůru v Bordeaux a jedno z hříbat mu daroval. „ Je to pro mě velká čest a projev obdivu k Marcusi Ehningovi. Pro mě to také znamená skvělou příležitost sledovat růst svého koně ve stáji nejlepšího jezdce na světě." vyznal se chovatel.


Aktuální obsah:
- Zahájení ve Wr. Neustadt
- Spřežení v hradištské hale
- Seminář nejen pro rozhodčí
- Na Žofín přijďte včas
- Nové logo na plese
- Třikrát SP: Mercedesem z Curychu
- V Bordeaux hrál hlavní roli stavitel

- Proč nebyl Nesvačil
- Pohár z viga pro Edwinu
- Zahraniční kaleidoskop
- Kolekce hřebců ERC Mnětice
- Na dálnice bez obav
- Tvrdá zima si vybírá dań
ad.


JEZDEC logoO titulu:

Jezdec - odborný čtrnáctidenník, který vychází od roku 1992 a podrobně mapuje veškeré události jezdeckého sportu u nás i ve světě. Jeho velkým benefitem je jeho aktuálnost, jelikož jeho redakční uzávěrka je pouhé tři dny před doručením ke konečnému čtenáři a jelikož vychází každých 14 dní. Zpravodaj JEZDEC je distribuován pouze po síti předplatitelů a je doručován poštou. V případě, že se rozhodnete stát se jeho čtenářem, budete mít každých 14 dní ve své poštovní schránce šest stran zajímavých aktualit z oblasti jezdeckého dění. Cena zpravodaje Jezdec je 569,- Kč ročně včetně poštovného (24 čísel), podívat se na něj můžete v síti vybraných prodejen: http://www.jezdec.cz/predplatne.php?lg=cz

Součástí aktivit v rámci JEZDCE je i vydávání JEZDECKÉ ROČENKY, která se fotografickými reportážemi ohlíží za všemi aktivitami jezdeckého dění v uplynulém roce. Ročenka se začala vydávat v roce 1997.

WWW stránky: www.jezdec.cz

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: