JEZDEC č. 22: Koně jako show, Linz, Verona i koně na Americe

19. 11. 2009 12:00, Aktualizováno 4. 12. 2009 14:31

Obrázky: 1

Autor: Helena Görnerová Rubrika: Z časopisů Počet přečtení: 3812 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Díky dlouholetému přátelství zainteresovaných lidí začíná na EQUICHANNELU právě dnes vznikat unikátní projekt pro všechny koňaře. Bez rozdílu vydavatele zde budete nacházet upoutávky na nová čísla, případně naše redakční glosy k tomu, co vám v nich ostatní redakce nabízí. A začínáme, jak jinak, po internetu nejaktuálnějším zpravodajem, čtrnáctideníkem JEZDEC.

JEZDEC č. 22 (13.11.-3.12.2009)

V těchto dnech dostali předplatitelé do schránek nové číslo Jezdce, odborného jezdeckého čtrnáctidenního zpravodaje, který vychází již 17. rokem a jehož vydavatelem je náš dlouholetý přítel, pan Cyril Neumann. Nebojíme se, že by většina našich čtenářů JEZDCE neznala, nicméně i tací se jistě najdou a i na ně myslíme.

Předností Jezdce proti ostatním tištěným periodikům je aktuálnost, kdy díky krátké vydavatelské periodě může poměrně pružně reagovat na události v jezdeckého sportu u nás i v zahraničí. Zpravodaj se zaměřuje převážně na jezdectví jako sport, i když z mého osobního pohledu je jeho velikým "kouzlem" a předností vždy aktuální glosa, zahrnující libovolné oblasti našeho počínání s koňmi. Dostává se tak do něj duch welfare a přirozeného přístupu ke koni, i když neobsahuje odborné články na dané téma. Glosa vydavatele je i pro nesoutěžícího jezdce zajímavostí a pro všechny pak významným signálem, jakým směrem se k současnému jezdectví daný zpravodaj staví. Komentáře aktuálního dění, jeho kladů i nešvarů, jsou vůbec silnou stránkou zpravodaje, který se nebojí jít proti proudu.

Škoda, že JEZDEC přeci jen (vím, navzdory své koncepci) neobsahuje pravidelně na závěr s takovým přehledem a filozofií napsaný alespoň jeden odborný článek, například k jezdeckému výcviku a jeho historii. Velmi vhodně by mohl aktuální témata doplnit a z pera zvučných jmen spolupracujících autorů by byl velkým přínosem jezdecké obci.


Aktuální obsah:
- Linzer Pferde Festival
- Závěr ve Francii a Itálii (všestrannost)
- V Pardubicích se začíná i končí (všestrannost)
- Dvakrát Světový pohár (Lyon a Verona)
- GP Wiener Neustadt pro ČR
- Na Americe koně budou (pozitivní informace z Nové Ameriky ;o)
- Memoriál pl. Novosada, Hubertovy jízdy, narozeniny Dance and Jump, hobby drezura v Krutěnicích ad.


Glosa: Koně jako show

čtrnáctideník JEZDECKoně v záři reflektorů, podmanivá hudba, ladné pohyby, kouzlo okamžiku. Divákům po celém světě se organizátoři všech různých akcí snaží nabídnout koňskou krásu ve zjednodušené zkratce. Z původně doprovodných vystoupení se vyvinul samostatně stojící obor. Bylo jen otázkou času, kdy dorazí i k nám. První byla Apassionáta a za ní, povzbuzeni jejím úspěchem, chvátají ostatní.
A tak se koní postupně zmocňují další a další přeborníci na zábavu. Srozumitelnost mizí pod nánosem estrády. Nestačí reflektor, musí být ohňostroj světel. Nestačí hudba, musí být decibely. Nestačí pohyb, musí být akce. Nestačí nálada, musí být kouř. Předstíraná odbornost zvítězila nad hlavním aktérem.
Již před lety jsem si pro posouzení kvality předvedení utvořil jednoduché kriterium. Pokud vnímám koně, je vše v pořádku. Pokud vnímám jezdce, je něco špatně. A najednou je jasno. Práce chladného koně s kládou může být krásnější než drezura na obdélníku. Dobře předvedený parkur je dokonalou show i s případnými chybami. A jindy se kůň stane poníženým ubožákem. Nepomůže hudba, světla ani kostým.
Koně jsou krásní. Jsou extraktem naší civilizace. Můžeme jim vzdávat hold, pokud zůstaneme v pozadí. Stále častěji se však přes ně někdo dere. Chce být také viděn.
Baví mě show s koňmi. Ať sportovní či ta stylizovaná. Těmi estrádními se koně čím dál obtížněji prodírají. Vyjímkou nebyla ani frízská show na sklonku října v Praze. Alespoň v první půlce. Tu druhou jsem již neviděl. Cyril Neumann

Redakce EQUICHANNELU byla na akci zastoupena pouze fotograficky, a tak vám můžeme posloužit obrazovým servisem:http://www.equichannel.cz/black-horse-show-2009. Pokud vás ale sloupek JEZDCE podnítí k vlastnímu vyjádření, rádi si vaše dojmy přečteme v diskuzi pod článkem.


O titulu:

Jezdec - odborný čtrnáctidenník, který vychází od roku 1992 a podrobně mapuje veškeré události jezdeckého sportu u nás i ve světě. Jeho velkým benefitem je jeho aktuálnost, jelikož jeho redakční uzávěrka je pouhé tři dny před doručením ke konečnému čtenáři a jelikož vychází každých 14 dní. Zpravodaj JEZDEC je distribuován po síti předplatitelů a je doručován poštou. V případě, že se rozhodnete stát se jeho čtenářem, budete mít každých 14 dní ve své poštovní schránce šest stran zajímavých aktualit z oblasti jezdeckého dění. Cena zpravodaje Jezdec je 500,- Kč ročně (24 čísel).

Součástí aktivit v rámci JEZDCE je i vydávání JEZDECKÉ ROČENKY, která se fotografickými reportážemi ohlíží za všemi aktivitami jezdeckého dění v uplynulém roce. Ročenka se začala vydávat v roce 1997.

WWW stránky: www.jezdec.cz

Připojené obrázky

Připojené články

04.12. 2009 14:00 JEZDEC č. 23 zpovídá mj. oba kladrubské ředitele

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: