Je krmení koní tukem skutečně zdravé?

2. 02. 2011 18:00, Aktualizováno 3. 02. 2011 08:51

Obrázky: 1

Autor: The Horse Sponzor: TheHorse.com Rubrika: Zdraví a veterinární péče Zdroj: TheHorse.com Překladatel: Dominika Švehlová Počet přečtení: 20639 Počet komentářů: 18 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 3 krát

Poslední článek o krmení koní v zimě zmínil jako jednu z možností, jak dodat koním do mrazů energii: přilít do krmení rostlinné oleje. Podívejme se nyní blíže na celkovou problematiku krmení koní tuky - kolik, čeho, v čem, proč a kdy.

Autor původního textu: Ray Geor, BVSc, PhD, Dipl. ACVIM
Článek vyšel 1. listopadu 2002 pod číslem 3895

Marketingových hlášek o výhodách přidávání tuku do diet pro koně je skutečně mnoho. Často se setkáte s výroky jako „přidaný tuk pro zlepšení výkonnosti", „zvýšení vytrvalosti", „klidná energie" nebo „zlepšení kvality srsti a kopyt". Občas to vypadá, že zvýšení obsahu tuku v krmení pro koně je řešením čehokoli. Přesný opak běžného názoru na tuky v lidském jídle, který panuje mezi dietology a fyziology. Dieta bohatá na nasycené tuky a cholesterol byla dlouho spojovaná s rozvojem cévních příhod srdečních (kdy depozita tuku a cholesterolu způsobují zúžení tepen zásobujících krví srdce, výsledkem čehož je poškození srdečního svalu). Diety s vysokým obsahem tuků byly považovány také za příčinu současné epidemie obezity v západních zemích. Na toto téma se však živě diskutuje a začíná se zjišťovat, že za tendencí tloustnout stojí spíše nadměrný příjem cukrů než tuku.

ThHorse logo

Měli bychom se stejně stavět i k přidávání tuků do krmení pro koně? Současné poznatky říkají, že je jen málo, pokud vůbec nějaké, obav spojených s používáním tuků v krmení koní. Na druhou stranu lze argumentovat tím, že u koní ještě nebylo provedeno dost výzkumů, které by nám na tuto otázku odpověděly definitivním „ano" nebo „ne".

Zdroje krmného tuku

Pokud se do krmné dávky pro koně nepřidá například nějaký rostlinný olej, je velmi chudá na tuky. Obvykle jich obsahuje méně než 3-4 hmotnostní %. Trochu tuku je potřeba pro podporu vstřebání vitamínů rozpustných v tucích - A, D, E a K. Kůň také potřebuje malé množství esenciálních mastných kyselin zvaných linolová a alfa-linolenová. Biochemicky se kyselině linolové říká omega-6 mastná kyselina a kyselině alfa-linolenové omega-3 mastná kyselina. Rozdíl mezi omega-6 a omega-3 je v jejich chemické struktuře a v pozici dvojité vazby v uhlíkovém řetězci mastné kyseliny. Velký zájem přitahuje i vzájemný poměr obou těchto mastných kyselin; především jde o to, že jsou upřednostňovány diety, v nichž je obsaženo více omega-3 mastných kyselin vzhledem k obsahu omega-6, protože mají údajně větší zdravotní pozitiva (více na toto téma zmíníme později).

Nejčastěji se používají kukuřičný a sojový olej, koním však lze bezpečně podávat i řepkový nebo lněný olej.

Přibližně během posledních 10 let se do diet pro koně začal výrazně více přidávat tuk. Nejčastěji se používají kukuřičný a sojový olej, koním však lze bezpečně podávat i řepkový nebo lněný olej. Ze lněného semínka lze vyrobit dva typy oleje: lisovaný za studena (flaxseed oil) nebo extrahovaný za vysokých teplot pomoci rozpouštědel na bázi ropy (rafinovaný olej, anglicky se používá výraz linseed oil). Proto je první jmenovaný olej „přirozenější" krmnou součástí, přestože koním lze bez zjevných problémů krmit dietu obsahující až 4-8 % rafinovaného lněného oleje.

Dalším bohatým zdrojem rostlinných tuků jsou rýžové otruby a kokosová moučka. Rýžové otruby obsahují 18-22 % tuků, zatímco kokosová moučka (vedlejší produkt při zpracování kokosových ořechů) okolo 8-9 %; obojí jsou dobrými zdroji vysoce stravitelné vlákniny, jsou chudé na škrob a cukry a díky tomu jsou vhodné ke krmení koní v případech, že je třeba v krmné dávce snížit obsah cukrů. Obojí však mají přirozeně vysoký obsah fosforu a nízký obsah vápníku. Proto se mají používat v omezeném množství, především pak v případě, že v celé krmné dávce není vyvážený poměr Ca:P. Podávat lze také čistý rýžový olej. Rostlinné tuky (např. kukuřičný nebo sojový olej, rýžové otruby) jsou pro koně dostatečně stravitelné. Naopak živočišný lůj je obecně mnohem méně stravitelný a nedoporučuje se ho koním podávat.

Trávicí trakt koní dokáže strávit přiměřeně velké množství krmného tuku, přestože po náhlém přidání velkého množství tuku do krmiva se mohou objevit trávicí problémy (průjem). Obecně je třeba přidávat olej do krmiva v postupně se zvyšujícím množství po dobu dvou až tří týdnů.

Obecně je třeba přidávat olej do krmiva v postupně se zvyšujícím množství po dobu dvou až tří týdnů.

Pokud si kůň na zvýšený příjem tuků v krmivu postupně zvykal, je schopen strávit a využít až 20 % oleje v dietě (procent hmotnosti). Většina krmných dávek je však na tuky výrazně chudší, i když zahrnují tzv. krmiva bohatá na tuky (např. jadrný koncentrát s 6-10 % tuků). Jako příklad uveďme krmnou dávku složenou z 6,8 kg sena (méně než 3 % tuků) a 3,6 kg jadrného krmiva obsahujícího 10 % tuků; celá krmná dávka pak obsahuje přibližně 5,4 % tuků. ([0,03 x 6,8 kg] + [0,1 x 3,6 kg] = 0,204 kg tuku v seně + 0,36 kg tuku v jádru = 0,564 kg tuku v krmné dávce, což představuje z celkové hmotnosti krmné dávky 10,4 kg cca 5,4 %)

Jednou z hlavních nutričních výhod tuků je jejich hustota energie. Rostlinné oleje obsahují přibližně 3x více stravitelné energie (SE) než oves a 2,5x více než kukuřice. Tato skutečnost je užitečná zvláště tehdy, když se má řešit těžce krmitelný nebo nemocný kůň - přidávání tuku může mít za výsledek podstatné zvýšení přísunu kalorií, aniž by kůň musel přijímat větší množství krmiva. Kůň také dokáže využít energii z tuku účinným způsobem. Když se krmí typická dieta složená ze sena a obilovin, kůň je schopen zužitkovat pouze 50-60 % její energie. Naopak z rostlinných olejů kůň dokáže zužitkovat i více než 90 % jejich energie. Je to jedním z důvodů, proč je krmení tuků vhodné pro „vykrmení" hubených koní nebo pro zajištění velmi vysokých nároků na přísun energie u těžce pracujících koní.

Zdravý nebo ne?

Nadměrná fermentace jádra může narušit normální střevní mikroflóru a ohrožuje koně vznikem koliky nebo jiných trávicích poruch.

Pokud chceme určit, zda tuk v krmení je nebo není „zdravý", musíme zvážit jeho dopad na tělesné funkce. Jako první je tu funkce trávicí, kdy především výkonní koně potřebují velké množství vysoce energetického krmení, aby udrželi svoji tělesnou kondici. Tradičně se používalo hodně jádra, aby se jim tato energie dodala. Hlavním problémem tohoto přístupu je zvýšené riziko žaludečních/střevních problémů - při příjmu velkého množství jádra (více než 5-7 kg na den pro 500 kg těžkého koně) jeho část prochází nestrávená do zadního střeva, kde je fermentována. Nadměrná fermentace jádra může narušit normální střevní mikroflóru a ohrožuje koně vznikem koliky nebo jiných trávicích poruch.

Přidávání tuku (a zdrojů vysoce stravitelné vlákniny, jako je krmná řepa) do krmné dávky umožní do jisté míry snížit množství podávaného jádra (a škrobu). Tento přístup může pomoct stabilizovat prostřední zadního střeva a předcházet trávicím poruchám. První bod pro tuky.

Dieta s vysokým obsahem tuků může také příznivě ovlivnit chování koní. Bylo zjištěno, že ve srovnání s tradiční krmnou dávkou složenou ze sena a obilovin snížila dieta složená z kombinace kukuřičného oleje a sojového lecitinu spontánní aktivitu a reaktivitu na zvuky a náhlé vizuální podněty. (1) Také klinické zkušenosti ukazují na to, že mnoho koní se chová klidněji - nemají tak „horkou hlavu" - když jsou krmeni dávkou s vyšším obsahem tuků ve srovnání s koňmi krmenými tradičně dietami na bázi škrobu a cukrů. Druhý bod pro tuky.

Pokud mluvíme o „horkokrevných" koních, je dobře známo, že nervózní temperament je jedním z faktorů, které přispívají k epizodám tying-up u koní postižených rekurentní zátěžovou rhabdomyolýzou (recurrent exertional rhabdomyolysis, RER, což je geneticky podmíněné opakující se onemocnění kosterních svalů spojené s fyzickou zátěží koní), nemocí známou především mezi dostihovými plnokrevníky a klusáky. Je také potvrzeno, že diety bohaté na tuky a vlákninu (ve srovnání s dietami založenými na jádru) pomáhají v managementu koní postižených RER, možná právě proto, že mají „uklidňující" efekt díky vyššímu obsahu tuku. Třetí bod pro tuky.

Zvýšený příjem tuků dodá tolik kalorií jako jádro, ale nestimuluje uvolňování inzulínu.

Dieta bohatá na tuky a chudá na škrob a cukry je také zásadní pro management koní postižených myopatií z ukládání polysacharidů (polysaccharide storage myopathy, PSSM), což je jiná forma chronického tying-up syndromu. PSSM je spojena s abnormálním ukládáním nadbytku glykogenu (zásobní forma glukózy v těle) do kosterních svalů, pravděpodobně proto, že takto postižení koně jsou citlivější na působení inzulínu, hormonu, který je odpovědný za odstranění glukózy z krve. Proto škrob obsažený v jádru „udržuje oheň" tím, že poskytuje další dávky glukózy potřebné pro syntézu glykogenu ve svalech. Z diety koní postižených PSSM je třeba jádro odebrat (stejně tak z diety chladnokrevných plemen koní postižených podobnou nemocí zvanou myopatie koní z polysacharidů - equine polysaccharide myopathy, EPSM). Zvýšený příjem tuků společně s omezením škrobu a cukrů v krmné dávce je také důležitý pro management koní s PSSM a EPSM proto, že jim dodá tolik kalorií, jako jádro, ale nestimuluje uvolňování inzulínu. Čtvrtý bod pro tuky.

Nakonec může olej přidávaný do krmení pozitivně ovlivnit vzhled kůže a kopyt. Klinicky získá srst a kopyta lesklejší, zdravější vzhled, když jsou koně krmeni dietou s přídavkem tuků. Další bod pro tuky.

V současné době se doporučuje omezit celkový příjem tuků na 10 % či dokonce méně.

Podle současných znalostí je jen málo indicií toho, že by podávání tuků koním uškodilo. Naopak důkazy mluví pro to, že diety bohaté na tuky jsou mnohem zdravější než tradiční dávky bohaté na jádro. Nejsou však žádné údaje o tom, jaký vliv na koně má dlouhodobé podávání krmné dávky obsahující více než 7-10 % tuků. V současné době se doporučuje omezit celkový příjem tuků na 10 % či dokonce méně.

Něco o omegách

Jak již bylo zmíněno, všichni savci (včetně koní) potřebují mít v potravě esenciální mastné kyseliny. Omega-3 esenciální mastné kyseliny jsou odvozené z alfa-linolenové kyseliny, zatímco omega-6 esenciální mastné kyseliny od linolové kyseliny. Poměr omega-6 ku omega-3 MK je v různých olejích různý. Lněný olej obsahuje přibližně 50 % alfa-linolenové kyseliny (omega-3) a okolo 15 % linolové kyseliny (omega-6). Sojový olej také obsahuje hodně omega-3 MK, zatímco převažující esenciální mastnou kyselinou v kukuřičném oleji je linolová (omega-6).

A tady se to začíná trochu komplikovat poněkud složitějšími názvy. Jakmile se jednou esenciální MK dostanou do těla, jsou dále metabolizovány na jiné typy mastných kyselin - arachidonovou kyselinu (AA), která je hlavním produktem metabolismu linolové kyseliny (omega-6), a eikosapentaenovou kyselinu (EPA), která je hlavním produktem metabolismu alfga-linolenové kyseliny (omega-3). Tyto mastné kyseliny mohou být zase metabolizovány na látky zvané eikosanoidy, které jsou důležitými mediátory zánětu a srážení krve.

Z výzkumů na lidech a zvířatech vyplynulo, že manipulace s poměrem omega-6 a omega-3 MK v potravě (zvyšování množství omega-3 MK) může tlumit reakci těla na zánětlivé podněty.

Nejdůležitější je, že eikosanoidy vzniklé z EPA jsou méně potentními zánětlivými mediátory, než ty, které vznikly z metabolismu AA. Zjištění tohoto faktu přilákalo velký zájem o diety bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Z výzkumů na lidech a zvířatech vyplynulo, že manipulace s poměrem omega-6 a omega-3 MK v potravě (zvyšování množství omega-3 MK) může tlumit reakci těla na zánětlivé podněty. To může být užitečné pro koně s nadměrnými reakcemi imunitního systému, například pro koně trpící dušností, měsíční slepotou atp.

Vědci z georgijské univerzity studovali vliv přidávání lněného oleje do diety pro koně (8 % diety, čili velké množství lněného oleje) na jejich reakce na endotoxiny, bakteriální látky způsobující těžké záněty a onemocnění některými typy koliky. Zjistili, že krvinky odebrané koním krmených lněným olejem produkovaly méně škodlivých prostaglandinů, když byly ve zkumavce vystavené endotoxinům. Když však byli endotoxinům vystaveni samotní koně, nebyl nijaký rozdíl v reakcích mezi koňmi krmenými lněným olejem a kontrolní skupinou.

Stále ještě není jasno, jaký účinek na koně má přidávání olejů bohatých na omega-3 MK. Marketing výrobců krmiv a krmných doplňků pro koně má často velký podíl na tom, že se tyto oleje přidávají do různých výrobků, ale ve skutečnosti se ještě málo ví o účinku tohoto způsobu přidávání tuků. Současné studie zkoumající přidávání lněného oleje ve vysokých dávkách (10 % krmné dávky) do krmení koní nezjistily žádné změny v poměru obsahu omega-6:omega-3. (2) Jsou potřebné další výzkumy, které by zjistily zdravotní výhody (pokud nějaké jsou) manipulace s poměrem těchto dvou mastných kyselin v krmné dávce koní.

Jak tedy krmit koně tuky

Jak nejlépe přidat tuk do krmné dávky koně? Jsou tu tři možnosti:

 • přidat rostlinný olej do již existující krmné dávky;
 • krmit komerčními koncentrovanými krmivy obsahujícími různá množství přidaných tuků;
 • krmit na tuky bohatá krmiva, například rýžové otruby nebo kokosovou moučku.

Rostlinné oleje neobsahují žádné minerály ani vitamíny.

Nejjednodušším způsobem je přidat do krmiva rostlinný olej. To je vhodné v případě, že denně přidáváte jen malé množství oleje (cca 2,5 dl denně nebo méně). K živinové nerovnováze ale může dojít, pokud budete nahrazovat vybalancované koncentráty 5 či více decilitry rostlinného oleje. Pamatujte si, že rostlinné oleje (tj. kukuřičný, sojový nebo lněný) neobsahují žádné minerály ani vitamíny.

Z tohoto důvodu je vhodnější krmit komerčními koncentráty obsahujícími vysoké množství tuků a sestavenými tak, že zajistí koni dodání živin ve správné rovnováze. Pokud se rozhodnete pro „nekomerční způsob" dodávání tuků, pak vězte, že by se měl do krmné dávky přidávat vitamín E, a to v množství 200-250 mezinárodních jednotek (IU) na cca 2,5 dl oleje. To je velmi důležité, protože dieta s vyšším obsahem tuků zvyšuje požadavky koně na antioxidanty, ke kterým patří i vitamín E. To nemusí být nutné v případě, že krmíte komerční koncentráty bohaté na tuky, protože ty obvykle obsahují také vyšší dávky vitamínu E. Aktivita vitamínu E je však velmi rychle snížena vystavením vzduchu a vlhkosti. Pokud se tato krmiva mají skladovat v horkém, vlhkém prostředí po dobu několika týdnů, bude možná potřeba i k nim vitamín E přidávat.

V jakém množství je tedy vhodné tuky přidávat? Přestože na tuto otázku není jasná odpověď, doporučuje se koním nedávat více než 100 gramů tuku (oleje) na 100 kg tělesné hmotnosti za den. Samozřejmě olej je třeba přidávat do diety postupně a toto množství zkrmovat až za dva či tři týdny navykání. Denní dávku je také vhodné rozdělit do dvou či tří dílčích dávek.

Jeden standardní šálek pojme asi 2,5 dl oleje, což odpovídá přibližně 200 gramům. 500 gramů denně je tedy trochu víc, než dva běžné šálky. Každý takový šálek koni dodá přibližně 1,6 Mcal SE (cca 6,7 MJ). Proto pro zajištění stejného denního přísunu energie je třeba odebrat z krmné dávky na každý takový šálek oleje cca 0,5 kg jádra (např. 0,5 kg ovsa obsahuje asi 1,1-1,2 Mcal SE).

Většina komerčních koncentrátů bohatých na tuky obsahuje 5-10 % tuků. Denní přísun tuku tak bude záviset na množství zkrmeného koncentrátu. Například 5 kg 8% výrobku dodá koni asi 365 gramů oleje, což jsou skoro dva šálky samotného rostlinného oleje. Stejně jako s přidáváním oleje do již existující krmné dávky je třeba tato „tučná" krmiva přimíchávat do stávajícího krmení po trochách a postupně jejich množství zvyšovat za současného snižování množství původního krmiva, a to po dobu dvou až tří týdnů.

Takže - odpověď na otázku v nadpisu zní „ano". Tuk je bezpečný, pokud se krmí za dodržení určitých předpokladů. Začněte tuky přidávat do krmné dávky pomalu, abyste se vyhnuli trávicím problémům. Zvyšte i přísun vitamínu E, když zvyšujete dávku tuků. Používejte rostlinné tuky, nikoli živočišné. Nedávejte velká množství tuku, i dobrá věc může uškodit.

Nakonec si shrňme 5 důležitých bodů týkajících se přidávání tuků do krmné dávky koní:
 1. Rostlinné oleje mají asi 3x více stravitelné energie (SE) než oves a 2,5x více než kukuřice.
 2. Nejlepší způsob, jak koni dodat více tuků, je krmit komerční koncentráty bohaté na tuky, které jsou sestavené tak, aby mu dodaly vybalancovaná množství i dalších živin.
 3. Nedoporučuje se krmit více než 100 gramů tuku (oleje) na 100 kg tělesné hmotnosti koně denně. Pro 500 kg těžkého koně to je maximálně 500 gramů, což je trochu víc než dva běžné šálky oleje na den.
 4. Pokud přidáváte tuky zvlášť (ne v komerčních krmivech), používejte rostlinné oleje a nikoli živočišné tuky (jsou stravitelnější).
 5. Pokud zvyšujete dávky tuků, přidejte koni i vitamín E.

Reference:

(1) Holland, J.L.; Kronfeld, D.S.; Meacham, T.N. Behavior of horses is affected by soy lecithin and corn oil in the diet. Journal of Animal Science, 74, 1252-1255, 1996.
(2) Hansen, R.A.; Savage, C.J.; Reidlinger, K.; et al. Effects of dietary flaxseed oil supplementation on equine plasma fatty acid concentrations and whole blood platelet aggregation. Journal of Veterinary Internal Medicine, 16, 457-463, 2002.

Připojené obrázky

Připojené články

15.12. 2009 09:00 Výživa koní: zápisky ze semináře (1)
15.12. 2009 16:00 Výživa koní: zápisky ze semináře (2)
06.01. 2010 05:00 Krmení koní a příjem energie
05.01. 2011 05:00 Aby koním nebyla v zimě zima
26.01. 2011 13:00 Krmení koní v zimě

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. V.C.

  olej

  23:13 - 02. 02. 2011

  No, pokud má olej prospívat a ne škodit, rozhodně nesmí být rafinovaný.

 • 2. jaja

  rafinovaný rafinovaný olej :-)

  08:49 - 03. 02. 2011

  Reaguje na 1.

  Vlaďko, děkuji za nakopnutí! To je to slovo, co jsem nemohla vylovit z hlubin mozku, když jsem psala o lněném oleji extrahovaném za vysokých teplot za použití rozpouštědla (linseed oil) :-)) Děkuji, hodím to tam do závorky :-)

 • 3. blanka

  Vitamín E a tuky

  10:06 - 03. 02. 2011

  Přiznám se, že žiju v představě, že některé oleje jsou bohaté na vit. E, protože jsem to slyšela z úst dr. Pagana. Teď jsem nakoukla do moudrých knih a ty uvádí, že u diet bohatých na tuk se předpokládal pokles vitamínu E, na základě poznatků z výživy lidí. U koní proběhla studie v roce 1998 (Hoffman a spol, Dietary carbohydrates and fat influence milk composition and fatty acid profile of mare´s milk), kde krmení dvouletých koní tukem ve výši 6,4 % krmné dávky neovlivnilo negativně koncentraci vit. E v séru, ve skutečnosti na konci této tříměsíční periody byla koncentrace vyšší, protože některé zdroje vícenenasycených mastných kyselin obsahují vit. E. Tak a kde je teď pravda?

 • 4. Petra Šarochová

  vitamin E

  10:14 - 03. 02. 2011

  Pokud tedy budu přidávat maximální množství oleje, tedy 100g na 100kg nestačí přidat komerční kompletní směs vitamínu a minerálů a měla bych dodat ještě Ečko? Přiznám se, že jsem nepochopila ty mezinárodní jednotky uvedené u potřeby Ečka. U krmného doplňku uvádí výrobce například 4500mg/kg což při doporučené dávce 100g na den je 45mg Ečka stačí to nebo je to málo? Výrobce kukuřičného oleje uvádí na obala obsah vitE 30mg/100ml oleje, což by zase bylo při 250ml oleje 75mg vitE. U běžných řepkových a slunečnicových olejů se obsah vitE neuvádí, ale někde jsem přišla k informaci, že i běžný řepkový olej obsahuje asi 200mg/kg.

  Můžete mi prosím tedy vysvětlit co jsou to ty mezinárodní jednoty, eventuelně jak je převést na mg?

  Děkuji

 • 5. jaja

  Vitamín E a tuky

  10:23 - 03. 02. 2011

  Reaguje na 3.

  Jak chápu z tohoto článku, tak nejde až tak o to, že by se přísunem většího množství oleje snižovalo množství vitamínu E, ale že je ho třeba ještě zvýšit, protože zpracování tuků vyžadují více antioxidantů - tvoří se více volných radikálů. Toť mé vysvětlení toho, co je tu napsáno. Tu uvedenou studii jsem nečetla, ale podle toho, co píšeš, mi to smysl dává - množství vit E v séru (opravdu v séru - ne v mléce - podle názvu studie?) se nesnížilo, což neznamená, že se nezvýšila potřeba koní dodávat tento vitamín pro ničení volných radikálů... A taky píšeš "zdroje nenasycených mastných kyselin" - což mohou být různé olejniny apod, které krok samotného tuku obsahují i jiné živiny. V tomto článku se ale mluví přímo o oleji, což je něco jiného. Znovu cituji: "Pokud se rozhodnete pro „nekomerční způsob" dodávání tuků, pak vězte, že by se měl do krmné dávky přidávat vitamín E, a to v množství 200-250 mezinárodních jednotek (IU) na cca 2,5 dl oleje. To je velmi důležité, protože dieta s vyšším obsahem tuků zvyšuje požadavky koně na antioxidanty, ke kterým patří i vitamín E...." Mluví o přilívání čistého oleje do již existující krmné dávky.

 • 6. jaja

  Olej a vit. E

  10:30 - 03. 02. 2011

  Reaguje na 4.

  Já osobně koním nedávám víc než 2-3 decky oleje na den (velký teplokrevník o hmotnosti cca 600 kg, cca 450 kg těžká lipicánka dostává oleje jen "pár kapek" do řízků). Dostávají kompletní minerálku, kde je i vitamín E, nic speciálního navíc nepřidávám. Pokud bych měla intenzivně pracujícího koně, kterému bych pro dostatek energie přidávala maximální množství oleje, pak i přidávala zcela jistě i nějaký doplněk obsahující antioxidanty (jsou k tomu různé doplňky pro "ochranu svalů, zvýšení imunity pracujících koní apod"), protože pro intenzivně pracující svaly by je stejně bylo dobré přidávat. Na ten přepočet IU a mg se zkusím kouknout, z hlavy ho nevím.

 • 7. jaja

  Mezinárodní jednotky vitamínu E

  10:34 - 03. 02. 2011

  Takže tady to je pekně popsané http://cs.wikipedia.org/wiki/Mezin%C3%A1rodn%C3%AD_jednotka
  neboli Vitamín E: 1 MJ má stejný účinek jako 2/3 mg (0,667) d-alfa-tokoferolu nebo 1 mg dl-alfa-tokoferolu.

 • 8. Petra Šarochová

  Energie

  11:49 - 03. 02. 2011

  Reaguje na 6.

  olej přidáváme poníkům (cca300-350kg) které čeká příprava na kompletní vozatajské soutěže, což myslím lze považovat za intenzivní práci. Nerada bych se dostala s dávkou jádra přes 4kg na den neb jsme schopni krmit jen 2x denně, takže olej se jeví jako dobrý způsob doplnění energie. Počítám s tím, že po práci bude třeba doplnit elektrolty (nemáte nějaký typ na kvalitní výrobek?) a stejně tak bude třeba vyměnit i vitamíny standard za nějaké pro sportovce, nevím co si mám představit pod pojmem doplněk s antioxidanty, můžete mi něco doporučit? Díky

 • 9. blanka

  Vitamín E a tuky

  11:58 - 03. 02. 2011

  Reaguje na 5.

  Pokud potřebuje kůň více vit. E, bude při nedostatečné dávce jeho koncentrace v séru klesat.
  Co se mi nezdá, je tvrzení, že oleje neobsahují žádný vitamín E, našla jsem několik materiálů, které uvádí obsah vit. E v jednotlivých olejích, nejvyšší v sojovém a kukuřičném. Nicméně rafinace může část vitamínu odstranit.
  Studie na téma olej / zvýšená potřeba vitamínu E nejsou úplně jednotné, některé totiž naznačují, že buď je potřeba vit. E nadhodnocená, nebo olej stačí svými zdroji zvýšenou potřebu vit. E pokrýt. Každopádně při krmení vyšších dávek tuku se přídavek vit. E doporučuje, a to zejména koním, kteří nemají přístup k pastvě nebo jsou krmeni senem horší kvality. Nejbohatší z píce je na vit. E moje oblíbená vojtěška. Běžné vit-min doplňky by měly postačovat.
  Pro sarosku - při obsahu vit. E 4500mg/kg vit-min směsi při doporučené dávce 100 gramů krmíš 450 mg vitamínu E, tj. cca to samé v IU. Pro srovnání, čerstvá píce má 40 - 400 IU na kilogram sušiny, po usušení množství klesá, hovoří se o ztrátách 30 - 80 %. Koně jsou schopni udržet si ze zásob optimální hladinu vit. E minimálně po dobu 4 měsíců.
  Běžná potřeba vit. E je 80 mg na kilogram sušiny.
  Jaje díky za námět k zamyšlení a ke studiu.

 • 10. gamblerka

  vstřebávání elektrolytů

  12:04 - 03. 02. 2011

  Jajo, dotaz - vytrvalci obvykle vysadí olej před závodem, aby předešli zpomalenému vstřebávání elektrolytů, což je jev popsaný při zkrmování vyšších dávek oleje - je vůbec jednodenní vysazení k něčemu - a nemůže docházet při dlouhodobém podávání vyšších dávek tuku k "zanášení střev" ? Díky.

 • 11. gamblerka

  i pro adalin

  12:08 - 03. 02. 2011

  Reaguje na 10.

  dotaz i pro adalin

 • 12. jaja

  doplňky

  12:21 - 03. 02. 2011

  Reaguje na 8.

  Saroska: Běžní dodavatelé krmných doplňků (čili vitmin přípravků) často mají i přípravky pro sportovce, které například zlepšují svalovinu. Namátkou jsem je našla u Fitminu, Farnamu, Equistra, ale jsou i jinde. Obvykle mají vyšší hodnoty vitamínů, stopových prvků i makroprvků, aminokyseliny a další látky. To vše totiž může mít úlohu antioxidantů.

  Adalin: "Pokud potřebuje kůň více vit. E, bude při nedostatečné dávce jeho koncentrace v séru klesat." Víš, to může a nemusí být tak, pokud to beru jako výsledek jedné studie. Za prvé tu jsou zásoby vitamínu E, které se při zvýšené potřebě budou vyoplavovat do krve - čili je otázka, jak dlouho ty hladiny byly sledovány?
  Za druhé je možné, že kůň místo vitamínu E využíval jiných antioxidantů. Já naprosto netuším, jestli při zpracování tuků je nutný právě vitE nebo "stačí" jiný antioxidant.... Možná se dodává při přidávání tuků vitE proto, že je to jednoduché ho koni dodat.... možná je lepší dávat více různých antioxidantů :-) Nevím.

  Já osobně proto vycházím z toho, že pokud kůň pracuje intenzivně, dodávám mu antioxidanty ve zvýšené míře i tehdy, když tuk nepřidávám (kvůli stresům, svalové zátěži a riziku celkového rozhození metabolismu). Pokud se podívám na dávkování některých takový doplňků, tak ty dávky vitE jsou poměrně velké a splní požadavky vyřčené v tomto článku.

  Co se týče obsahu vitE v jednotlivých tucích a olejích, vím, že u některých je nějaké množství napsáno, ale to množství je poměrně nízké, pokud si dobře pamatuju. Ale nikdy jsem se o to blíže nezajímala, protože mi to připadá už takové hrabání se v detailech, které je dobré hlavně pro oslněné laické veřejnosti :-) a ani ne tak pro správný praktický management koně :-) Nicméně nikdy jsem neměla v rukách vysoce výkonnostního koně, takže tam bych to možná i řešila více do hloubky - třeba jen pro klid své duše, že koni dám vše, do současný výzkum uzná za potřebné... někdy je to o víře a někdo o alibismu vůči majiteli...

 • 13. jaja

  tuky a elektrlyty

  12:26 - 03. 02. 2011

  Reaguje na 10.

  Přiznám se, že o toto jsem se nikdy nijak nezajímala. Nicméně vzhledem k tomu, že tuky se skoro ze 100 % vstřebávají v tenkém střevě a že v něm nezůstávají dlouho (obsah projde tenkým střevem za cca 1,5 až několik hodin podle druhu zažitiny), pak vidím jednodenní vysazení tuků jako smysluplné. Nevidím žádný důvod, proč by se střevo mělo tuky "zanášet" - když se vlastně beze zbytku vstřebají.

 • 14. registrace zrušena

  neověřené

  13:45 - 03. 02. 2011

  http://digiweb.ihned.cz/c1-24108860-vitaminove-doplnky-mohou-podle-vedcu-zkratit-zivot

  Jen ke zvážení, případně k podrobení dalšímu zevrubnému zkoumání ;-)

 • 15. blanka

  Vitamín E a tuky

  14:30 - 03. 02. 2011

  Reaguje na 12.

  teď se mi to krásně smazalo, tak jen v rychlosti znovu. Máš pravdu v tom, že ta studie trvala pouze 3 měsíce a také šlo o nepracující koně (navíc jsem blbě vykopírovala jméno, jednalo se o Siciliano, Wood z roku 93). Na druhou stranu by mě zajímaly výsledky studií tvrdících opak, protože je to lehce sporné. Všeobecná doporučení jsou v souladu s tím, co jsi napsala v článku.
  @ langusta - moc to spolu nesouvisí, ale u vitamínu E je syntetický zdroj o dost hůř vstřebatelný, proto se doporučují spíše zdroje přírodní. Kromě čerstvé píce jsou na vit. E bohaté rýžové otruby a potom různé druhy klíčků obilovin, včetně olejů z klíčků.

 • 16. blanka

  gamblerka

  17:24 - 03. 02. 2011

  Reaguje na 10.

  Tuk zpomaluje průchod natráveniny, ke které je přidán, takže pokud chci průchod tenkým střevem urychlit, tak vysazení má smysl. Elektrolyty je ideální krmit spolu s vlákninovým krmivem, aby se nezdržovaly v tenkém střevu a nebyly navázány spolu s glukózou (sodík).
  Co se týká zanešení střeva - mnoho studií na negativní účinky dlouhodobého krmení vyšších množství oleje není, nejdelší probíhala 16 měsíců, bez pozorovatelných nežádoucích účinků.

 • 17. glawin

  olej

  13:31 - 06. 11. 2013

  Zdravím, chtěla jsem se zeptat jak poznat zda je olej rafinovaný či ne ? kupuji olej z německa a na etiketě to neuvádějí. Měli jsme olej kvůli kopytů a srsti perfektně funguje ale jak říkám nechci koníkovi ubližovat.

 • 18. Niki-D.

  Řepka olejka - postřiky při pěstování

  10:34 - 23. 09. 2014

  Zdravím... na stream jsem narazila na tohle video http://www.stream.cz/nejnovejsi/adost/10003558-zluta-smrt
  Je tedy řepkový olej skutečně ještě zdraví prospěšný pro koně, když se stříká takovým svinstvem ? Nechtěla bych koni nijak nevědomě ublížit...

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 5 čtenářů. Celkový počet bodů: 25.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com