Jarní závody spřežení v Semicích

Letošní závodní sezóna pro disciplínu spřežení začala první květnový víkend v Semicích u Lysé nad Labem. Od pátku 2. do neděle 4. 5. 2003 se zde sešlo třicet šest spřežení, která závodila v kompletních soutěžích jednospřeží až čtyřspřeží. Zdařilou akci zorganizovala rodina Jandlova ze Semic za pomoci řady obětavých příznivců spřežení.

Pátek

Semické závodiště leží velmi příhodně jen tři kilometry od dálnice spojující Poděbrady s Prahou. Ti, kteří mají nacvičenou cestu na výstaviště do Lysé n.. L. prakticky míjejí Semice na první křižovatce za Starým Vestcem. Z dálky viditelný areál přilákal početné návštěvníky, kteří vytvářeli nejen důležitou kulisu, ale i milou atmosféru závodů.

Třebaže drezúrní soutěže začínaly v pátek v jedenáct hodin, podle rozpisu závodů bylo nutné, aby se soutěžící s koňmi dostavili již v průběhu čtvrtka. To je běžná praktika na větších závodech.

Početná pole startujících svědčila o tom, že se všichni již nemohou dočkat prvních závodů a tak se v soutěžích jednospřeží objevilo 16 startujících, v párech 11 a ve čtyřkách 6. Vypsána byla ještě soutěž pro dvojspřeží pony. Pro drezúrní obdélník bylo využito velice korektní prostředí polního letiště s udržovaným rovným povrchem.

V drezúrní soutěži jednospřeží se nejvíce dařilo nejzkušenějšímu jezdci Jiřímu Konířovi (50, 67 tr. b.) z Hrádku u Pardubic. Druhou nejlepší drezúru zajel Libor Kurka z Poděbrad (57,00) a třetí Petra Dušková z JK Robousy (63,33).

Ve dvojspřežích byl (nejen) v pátek nejúspěšnější Ladislav Jirgala ze Šinkvického dvora (44,27), následován Jiřím Nesvačilem st. ze Zámecké stáje sv. Jan (50,67) a Jaroslav Kohout z Bratronic (51,47).

Drezúra čtyřspřeží se nejlépe povedla do závodění navrátivší se Katce Kastnerové reprezentující nyní Ranč Ladná (58,40). Druhé pořadí obsadil Zdeněk Jirásek z JK Robousy (62,93) a o třetí místo se dělili zástupci Národního hřebčína Jiří Škodný a Vlastimil Zoul ze Slatiňan (69,33).

Ve dvojspřeží pony zvítězila Monika Pospíšilová před Josefem Linkou a Václavem Dohnalem.

Sobota

Nejnapínavějším dnem soutěží spřežení bývá ten, kdy se jezdí maraton, a to je většinou v sobotu. Páteční slunečnou pohodu vystřídalo velice studené a větrné počasí. Na maraton je sice lepší trochu chladnější počasí, ale vítr občas málem odnesl diváky i rozhodčí.

Maraton jednospřeží potvrdil dobrou přípravu J. Koníře, kterému se podařilo zvítězit s výsledkem 34,01 tr. b. Výbornou jízdu, druhou v pořadí, zajel Václav Coufalík (34,39) a třetí Jiří Broža z Němčic (36,05), pro něhož to byla kočárová premiéra . Za zmínku stojí i pořadí dalších jezdců, protože všichni museli prokázat dostatek jezdeckého umu, odvahy, smyslu pro orientaci a operativní řešení situací, takže si je uvedeme alespoň do 10. místa: Libor Kurka, Markéta Šimková, Petra Dušková, Pavel Drbohlav, ing. Kateřina Neumannová, Adam Barták (bratr Tomáš se věnoval studijní přípravě) a Josef Kurka.

Ve dvojspřežích potvrdil své kvality (a samozřejmě i koní) Ladislav Jirgala (32,84). A jak se jezdci snažili podat vynikající výsledky v drezúře, tak se dařilo zcela stejně i v maratonu - druhé místo si vybojoval Jiří Nesvačil st. (33,42) a Jaroslav Kohout (36,16). Za nimi následoval Petr Vozáb s dvojspřežím lipicánů z JK Němčice, Jiří Nesvačil ml., Josef Hrouda, ing. Ladislav Vyrtych, Marek Jirgala, ing. Miloslav Šimáček a Vladislav Korda. Ve dvojspřeží pony si první místo rychlou jízdou zabezpečil Josef Linka, následován Monikou Pospíšilovou a Václavem Dohnalem.

Zdeňkovi Jiráskovi se podařilo vyhrát maraton čtyřspřeží (59,64) před Kateřinou Kastnerovou (62,41), domácím ing. Jaroslavem Jandlem (72,63), Jiřím Škodným, Tomášem Bartákem (vypadnutí z kočáru na překážce č. 3) a Vlastimilem Zoulem, který byl na 4. překážce eliminován.

Neděle

S nedělním časným vstáváním jezdců a koní vstalo i sluníčko. Na závěrečné sportovní klání mezi kužely na parkuru zavládlo v podstatě letní počasí.

K překážkové jízdě jednospřeží nastoupilo 14 spřežení (bez T. Sochora, který byl v průběhu maratonu vyloučen). Čtyři jezdci absolvovali kurz o 18 překážkách bez tr. bodů, takže v této třetí části kompletní soutěže spřežení zvítězil Libor Kurka před Václavem Coufalíkem, Pavlem Drbohlavem a Kristýnou Drbohlavovou.

V celkovém součtu výsledků za tři dny dosáhl nejnižšího počtu trestných bodů držitel všech tří medailí z MČR Jiří Koníř (89,68) z Hrádku u Pardubic a stal se vítězem prvních letošních závodů spřežení. Výborné druhé místo obsadil Libor Kurka (94,52), třetí místo Petra Dušková (108,17), čtvrté Markéta Šimková a páté Václav Coufalík. Letos bude nesmírně zajímavé sledovat soutěže jednospřeží, protože pole startujících se nejen rozrostlo, ale také výrazně zkvalitnilo.

Výsledky jezdců dvojspřeží při překážkové jízdě byly velmi vyrovnané, z jedenácti startujících jich 6 absolvovalo čistý základní parkur. V rozjížďce byl nejrychlejší Marek Jirgala, těsně sledován Petrem Vozábem, Jiřím Nesvačilem st. a ml. a dále ing. Ladislavem Vyrtychem a Robertem Moravcem.

V konečném hodnocení kompletní soutěže zvítězil loňský mistr republiky a vítěz světového poháru FEI 2002 Ladislav Jirgala (82,10) ze Šinkvického dvora. Náročným soupeřem mu po všechny dny byl osminásobný mistr ČR a loňský čtvrtý umístěný ve světovém poháru FEI Jiří Nesvačil st. (84,08). V otcových šlépějích úspěšně kráčející Jiří Nesvačil ml. (94,85) si bezchybným parkurem polepšil a získal třetí místo. Čtvrtá příčka patřila zaslouženě ing. Ladislavu Vyrtychovi a pátá naopak s trochou smůly Jaroslavu Kohoutovi.

Po bezprostředním soustředění jezdců dvojspřeží, které probíhalo v předchozích dnech v Kolesách pod vedením C. Konieczneho, se jednalo o první kontrolu připravenosti po zimní přestávce. Letošní sezóna dvojspřeží nebude mít vrchol jen v MČR, ale v řadě mezinárodních kvalifikačních závodů, kde budou naši jezdci usilovat o nominaci na mistrovství světa dvojspřeží ve francouzském Jardy.

Jezdci s poníky se mohli radovat, neboť si udrželi svá průběžná pořadí - zvítězila Monika Pospíšilová před Josefem Linkou a Václavem Dohnalem.

Vyvrcholením třídenního soutěžení se stala překážková jízda čtyřspřeží. Ta se stala záležitostí Kateřiny Kastnerové, která jako jediná absolvovala čistý parkur. Druhý dojel Zdeněk Jirásek a třetí Jiří Škodný.

Kateřině Kastnerové z Ranče Ladná se i po loňské odmlce podařilo vyhrát kompletní soutěž čtyřspřeží (120,81) před Zdeňkem Jiráskem (127,58) a Jiřím Škodným (153,11). Také pro Jiřího Škodného a Vlastimila Zoula to byly první závody po poměrně dlouhé časové odmlce. K nim by se měl v nejbližší době přidat i Petr Vozáb se čtyřspřežím starokladrubských běloušů a tak budou soutěže čtyřek v ČR opět kvantitativně i kvalitativně obohaceny.

Na závody v Semicích budou všichni účastníci jistě rádi vzpomínat, protože rodina Jandlova se snažila vylepšit podmínky zázemí i soutěžních prostorů a z původních veřejných tréninků se jí již v loňském roce povedl přechod k soutěžím spřežení. Z celé akce navíc vznikl hodinový videozáznam, který je průřezem tréninků i závodů, doplněný o výsledky. Pořad natočila regionální televize Port, která byla zároveň mediálním partnerem. Záznam je možné objednat na tel. čísle 736 630 111 u ing. Jaroslava Jandla.

Devatenáctý ročník mezinárodních závodů spřežení Rudolfův pohár započal přesně v den, kdy slaví svátek Rudolf, tedy 17. dubna a trval až do 21. dubna…

Devatenáctý ročník Rudolfova poháru má své vítěze.